Zamiast uprościć, skomplikowali

  • 22.01.2022, 10:45 (aktualizacja 22.01.2022, 20:23)
  • redakcja
Zamiast uprościć, skomplikowali
Czy Polski Ład zniszczy ostatecznie polską gospodarkę? Bez wątpienia uderza on najmocniej w małe rodzinne firmy, dla których problemem mogą być nawet bieżące inwestycje odtworzeniowe. Rząd PiS od dłuższego czasu wspiera duże często globalne korporacje, poprzez stopniowe wyniszczanie małych polskich przedsiębiorców. Tak samo głównymi beneficjantami zakazu handlu w niedzielę stały się sieci handlowe, które w okresie kilku ostatnich lat zwiększyły swój udział w rynku handlu wewnętrznego, a przecież miały te rozwiązania wspierać właśnie rodzime podmioty.

Reforma podatkowa, jaką nam zafundowano, nie ma do tej pory swoich odpowiedników w historii polskiego fiskalizmu. Nie da się jej porównać właściwie z niczym, z czym mieliśmy do tej pory. Skomplikował jeszcze bardziej i już skomplikowany system podatkowy. Wprowadziła chaos i zamieszanie. Co gorsza Rząd postawiło ,wprowadzić ją mimo, że nie została do końca przemyślana i przygotowana, a co gorsza, w chwili, kiedy rządzący doprowadzili do gigantycznej jak na nasze warunki inflacji i wzrostu kosztu funkcjonowania przedsiębiorstw. Ich właściciele staną przed dylematem: walczyć dalej, czy firmy likwidować? O tym, że wielu z nich, szczególnie świadczących usługi przejdzie do szarej strefy. Konkurencyjność cen działających na czarno spowoduje kolejne likwidacje dostosowawcze. Podobno Nowy Ład miał wesprzeć najmniej zarabiających. Tak naprawdę ma wygenerować kolejne 9% podatku, jaki nałożono na wszystkich, nawet tych, którzy dotąd podatków nie płacili. 

Chyba nikt nie wątpi w to, że składka zdrowotna, jest taką jedynie z nazwy. To kolejny z nałożonych na Polaków obowiązkowych podatków. Dotąd w jakiś sposób rekompensowany poprzez odliczenie od podatku dochodowego. Teraz takiej możliwości już nie będzie a w skrajnych przypadkach wyniesie ona 9 procent dochodu. i to niezależnie od tego, z jakich źródeł uzyskiwanych. Jeśli ktoś myśli, że dzięki temu poprawi się dostęp do lekarzy, jakość usług medycznych, to musi być wielbiciele baśni braci Grimm lub Andersena i to tych z najbardziej mrocznymi bohaterami.  Rozliczenia z ZUS będą teraz bardziej skomplikowane. Wysokość składki zależeć będzie głównie od wybranej formy opodatkowania oraz dochodu przedsiębiorcy. Po zmianach jej wysokość może być w każdym miesiącu inna. Ponadto każdy nasz błąd w rozliczeniach podatkowych może skutkować powstaniem zaległości w ZUS. Co z kolei może skutkować dziesiątkami innych problemów, na przykład z wypłatą świadczenia chorobowego lub uzyskania zaświadczenia do kredytu. 

Za sprzedaż firmowego majątku zapłacisz składkę zdrowotną

Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną zarówno od dochodów ze swojej podstawowej działalności, jak i w przypadku sprzedaży firmowego majątku, np. samochodu, czy nieruchomości. Eksperci uważają, że w Polskim Ładzie brakuje przepisu, który uwzględniałby np. koszty zakupu samochodu i towarów do wysokości uzyskanych przychodów poniesionych do końca grudnia 2021 roku, w przypadku ich sprzedaży w styczniu tego. O co dokładnie chodzi? Na przykład kupiliśmy wcześniej auto za kwotę 100 tys. zł, było amortyzowane do końca grudnia 2021 roku, a w 2022 roku zdecydujemy się je sprzedać za połowę kwoty, to będziemy musieli zapłacić 9 proc. składki zdrowotnej. Nie jest to zaskoczeniem, bo sprzedaż pojazdu będzie jednak przychodem, a różnice od ceny zakupu już wcześniej ujęliśmy w kosztach działalności w postaci amortyzacji. Jednak składka zmniejszy znacząco  środki ze sprzedaży. O ile nie zainwestujemy ich w inne środki trwałe, amortyzowane np. jednorazowo. 

Trzeba się pilnować by nie zachorować

Polski Ład wprowadził ulgę podatkową skierowaną do klasy średniej. To zapewne efekt krytyki, mówiącej o tym, że PiS klasy tej nienawidzi, jako najbardziej intelektualnie niezależnej. Wprowadzony ad hoc pomysł, spędza sen z powiek wszystkim księgowym. Kiedy ją naliczać i czy nie trzeba będzie oddawać?  Czemu dochód brany jest pod uwagę tylko z jednego miejsca zatrudnienia? Odliczenie można łatwo stracić. Przekroczenie limitu  skutkować będzie koniecznością zwrotu ulgi. Na koniec roku więc wiele osób może się zdziwić. Zarobią więcej a dostaną mniej. Ale nie tylko wtedy, kiedy zarobimy więcej fiskus zażąda zwrotu. Pieniądze trzeba będzie oddać, kiedy zarobimy... zbyt mało. Wystarczy, że kobieta zajdzie w ciążę, która będzie zagrożona i będzie musiała udać się na zwolnienie.  Polityka "prorodzinna" zadziała jak zwykle na niekorzyść tej konkretnej rodziny.  Przy uldze dla klasy średniej trzeba się pilnować by nie zachorować. 

Nadpłata przepadnie 

Polski Ład zmienia zasady  zwrotu nadpłaconych składek zdrowotnych. Jeśli będziemy mieć nadpłatę,  trzeba będzie się  pośpieszyć ze złożeniem wniosku o zwrot. Trzeba to zrobić do końca maja kolejnego roku inaczej nadpłata przepadnie.  Na rozstrzygnięcie trzeba jednak czekać trzy miesiące, a czas liczony jest od ostatniego dnia złożenia zeznania, a nie daty złożenia wniosku. Warunkiem zwrotu jest także brak występowania zaległości w składkach ZUS na naszym koncie.

Ryczałt może być ryzykowny

Do wybrania tej formy opodatkowania zachęca prosta ewidencja i niskie stawki. Nie zawsze jest on jednak dobrym rozwiązaniem. Sprawdzi się wtedy, gdy przedsiębiorca nie jest VAT-owcem i rozlicza się jedną stawką. Ryczałtowiec płaci podatek także wtedy, gdy poniesie stratę.  

Leasing aut będzie mniej popularny

Pojawiają się  niekorzystne zasady wykupu samochodu po leasingu. Auto wykupione na cele prywatne będzie można sprzedać bez płacenia podatku dochodowego dopiero po upływie sześciu lat!  Dotąd można było to zrobić już po sześciu miesiącach.  Przedsiębiorcy będą musieli  zapłacić nie tylko  PIT od dochodu ze sprzedaży auta, nawet jeśli wykupią je na cele prywatne, ale też będą musieli czekać ze sprzedażą sześć lat. Auta wykupione z leasingu nie będą w ogóle trafiały na rynek wtórny. Oczywiście już znaleziono wyjście w postaci darowizny na rzecz osoby najbliższej. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

franek
franek 26.01.2022, 10:36
,,Arcy -bubel i pułapka zastawiona na podatników – tak Polski Ład nazywają prawnicy, doradcy podatkowi oraz księgowe. Urzędnicy Ministerstwa Finansów mówią natomiast, że Polski Ład to "nieoprocentowana pożyczka od rządu, którą trzeba będzie przy rozliczeniu rocznym zwrócić". Kto ulegnie pokusie wyższej wypłaty teraz, może mieć w kwietniu 2023 r. duży podatek do zapłaty. Nawet kilka tysięcy złotych.''
Ew
Ew 23.01.2022, 15:49
Artykuł jakby wyjęty z Gaz Wyborczej lub TVN,cała prawda całą dobę.POzdrawiam towarzyszą.
Ajdejano
Ajdejano 29.01.2022, 14:17
A czego się podziewałeś po obcym portalu News4Media?!
franek
franek 23.01.2022, 10:36
Cały ten Polski Ład-Nieład to taka przedwyborcza kiełbasa !!!!!!!!!!!!!!!
Ajdejano
Ajdejano 29.01.2022, 14:16
|frankiem" jesteś i frankiem pozostaniesz.
Polak
Polak 22.01.2022, 16:33
Ludzie dajcie trochę czasu na stabilizację polskiego ładu po miesiącu nic nie przynosi rezultatów. Nawet ciąża trwa 9 miesięcy zanim utworzy się organizm.
Ajdejano
Ajdejano 22.01.2022, 13:46
Zacytuję tylko mały fragment tego materiału-gniota powyżej.
"...a co gorsza, w chwili, kiedy rządzący doprowadzili do gigantycznej jak na nasze warunki inflacji i wzrostu kosztu funkcjonowania przedsiębiorstw."

Jeżeli ktoś pisze, że to polski rząd doprowadził do gigantycznej inflacji w Polsce, to dla mnie ktoś taki, to zwykły dyletant (żeby nie powiedzieć gorzej) ekonomiczny i niezwykle stronniczy człowiek, którego jedynym celem jest dopier.... tym kaczystom.

Oczywiście, nie posądzam o taki dyletantyzm i stronniczość p. MS i jestem przekonany, że pod ksywką "redakcja" kryją się "specjaliści" z News4Media.
Oni idą za niedawną radą niejakiego Palikota do niejakiego, ryżowatego: jeżeli nie będziecie kłamać i nie będziecie wciskać ludziom ciemnoty, to wyborów w 2023 roku nie wygracie.
I News4Media, to jest ta sama orkiestra
wzajemnej pomocy.

Dlatego, nie będę dyskutował z tezami tego badziewia powyżej.
"Wina Tuska"
"Wina Tuska" 22.01.2022, 23:16
No patrzcie ludziska jakie te Wina Tuska moc mają że wielki wał rozwalają !
Do alejajo
Do alejajo 22.01.2022, 17:33
Oczywiście co by głupiego Twoi wybrani nie wymyślili to winny jest Tusk I News4Media to już masz zmiany nieodwracalne
Żona matki kochanki
Żona matki kochanki 22.01.2022, 13:39
Czyli przepisywanie na matki, żony i kochanki. No alw w tym to (nie)rząd jest świetny. Także znów przepis pod siebie.

Pozostałe