Jak odnowić drewniane schody?

  • 13.05.2022, 11:01 (aktualizacja 15.05.2022, 10:09)
  • redakcja
Jak odnowić drewniane schody?
Drewniane schody to nie tylko niezbędny element konstrukcyjny w piętrowym domu czy dwupoziomowym mieszkaniu. Dobrze zaprojektowane i wykonane, mogą stanowić wyjątkową ozdobę i estetyczną dominantę wnętrza. Z czasem jednak nawet najtrwalsza konstrukcja zużywa się i traci swoje walory. Podpowiadamy, jak przeprowadzić skuteczną renowację schodów.

Na czym polega renowacja schodów drewnianych?

Jak odnowić schody drewniane? To zależy od stopnia ich zużycia. Jeżeli schody są stare, dawno nie były remontowane, a jednocześnie intensywnie po nich chodzono, konieczne mogą być naprawy konstrukcji. Oznacza to niezbędną wymianę elementów – zużytych stopni, wsporników, balustrad. Od tego w dużej mierze będzie zależeć bezpieczeństwo i komfort dalszego użytkowania.

Jeśli jednak konstrukcja nie jest uszkodzona, a raczej zużyta i po prostu mało estetyczna, wystarczą zabiegi związane z cyklinowaniem schodów, ewentualnym uzupełnianiem ubytków, lakierowaniem lub malowaniem.

Cyklinowanie schodów drewnianych

Cyklinowanie schodów tylko w niewielkim stopniu przypomina cyklinowanie podłogi (sprawdź). W obu przypadkach chodzi oczywiście o zeszlifowanie wierzchniej, zużytej warstwy drewna. Jednak w przypadku schodów jest to czynność trudniejsza i bardziej pracochłonna. Zeszlifować trzeba nie tylko górną powierzchnię stopni, ale często również ich wąskie fronty i boki. W przypadku niektórych schodów dochodzi jeszcze kwestia cyklinowania balustrady.

Uszczelnienie drewna

Kiedy uda się odsłonić świeżą warstwę zdrowego drewna, należy przeprowadzić inspekcję pod kątem spękań i ubytków. Warto to zrobić dokładnie. Od tego bowiem zależy późniejszy efekt prac, a nawet bezpieczeństwo użytkowników.

 

Spękania i ubytki wypełnia się specjalnymi szpachlówkami, które należy dobrać do gatunku i koloru drewna. Warto pamiętać, że drewno po wypełnieniu trzeba ponownie przeszlifować.

Lakierowanie schodów

Wyszlifowane i uszczelnione powierzchnie można lakierować, malować specjalnymi farbami lub olejem. Dla każdej z tych substancji producenci zalecają wcześniejsze gruntowanie odpowiednim preparatem. Nie należy tego zaniedbywać.

Lakier na schody powinien być odporny na wycieranie. Biorąc pod uwagę fakt, że schody są zazwyczaj intensywnie użytkowane, warto nałożyć minimum dwie, a najlepiej trzy lub więcej warstw.

Farba na schody drewniane również powinna charakteryzować się trwałością. Zastosowanie farby daje duże możliwości w zakresie kolorów – znacznie większe niż lakier. Zazwyczaj stosuje się odpowiednie farby alkidowe lub olejne. Trzeba liczyć się z faktem, że drewno będzie wyglądać mniej naturalnie, za to bardziej efektownie.

Przeciętne koszty renowacji schodów drewnianych

Na początek cyklinowanie schodów. Cena za jeden stopień może być bardzo różna. Zazwyczaj oscyluje od kilkudziesięciu do 100 złotych i więcej. Wynika to oczywiście ze specyfiki konkretnych schodów, ich wielkości, rodzaju drewna, z którego zostały wykonane, a także stopnia skomplikowania konstrukcji czy liczby stopni.

Ile łącznie może kosztować renowacja schodów drewnianych? Cena wyniesie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Do kosztu cyklinowania należy doliczyć robociznę, czyli prace przygotowawcze, wypełnianie ubytków i lakierowanie. Do tego dochodzi jeszcze zakup niezbędnych materiałów.

Komu zlecić odnowienie schodów?

Renowacja schodów nie jest raczej zajęciem, do którego można zabrać się bez odpowiedniego przygotowania i może być bardzo trudna do przeprowadzenia we własnym zakresie. Poza tym bez gruntownej wiedzy i doświadczenia łatwo o porażkę. Lepiej więc zlecić tę usługę fachowcom.

Zajrzyj na stronę renowacjapodlog.pl i zamów fachową ekipę do odnowienia schodów. Odpowiednio ocenią zakres prac, dobiorą najlepsze metody i materiały. Jednym słowem, zajmą się wszystkim.

Renowacja schodów drewnianych w wykonaniu specjalistów z firmy Renowacja Podłóg przebiegnie szybko i sprawnie, przynosząc bardzo zadowalające efekty!

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe