Startują VIII Łódzkie Senioralia – cykl imprez dla osób powyżej 60 lat

  • 21.05.2022, 17:25
  • redakcja
Startują VIII Łódzkie Senioralia – cykl imprez dla osób powyżej 60 lat
Przez dwa tygodnie seniorzy z Łodzi będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych, sportowo-rekreacyjnych i zdrowotnych w ramach 8. edycji Łódzkich Senioraliów. Cykl zainauguruje w sobotę koncert Stanisławy Celińskiej w Pasażu Schillera.

Skierowane do mieszkańców Łodzi w wieku 60 plus Senioralia organizowane są w Łodzi od 2014 roku i cieszą się bardzo dużą popularnością wśród starszych mieszkańców miasta. Cykl organizowanych w ramach festiwalu wydarzeń zachęca seniorów do aktywnego stylu życia, poszerzania swojej wiedzy i rozwijania pasji oraz wskazanie miejsc, w których mogą rozwijać swój potencjał.

W tegorocznej edycji Senioraliów zaplanowano blisko 450 wydarzeniach przygotowanych przez łódzki magistrat i 80 partnerów, m.in. jednostki miejskie, instytucje obsługujące Miejską Kartę Seniora, podmioty działające na rzecz osób starszych i organizacje pozarządowe. W programie znalazły się wydarzenia kulturalne, występy artystyczne, wycieczki, warsztaty, zajęcia komputerowe, porady zdrowotne, zajęcia rekreacyjne i sportowe.

Senioralia rozpoczną się w sobotę koncertem Stanisławy Celińskiej w Pasażu Schillera. Koncert artystki poprzedzą występy zespołów tworzonych przez seniorów. Na scenie prezydent Łodzi przekaże seniorom klucze do bram miasta i dokona oficjalnego otwarcia tegorocznej edycji imprezy.

W ramach inauguracji, od godz. 13 seniorzy będą mogli skorzystać m.in. z oferty badań, warsztatów, zajęć ruchowych, porad i innych atrakcji organizowanych w strefie wystawienniczej.

Przez kolejne dni nie zabraknie propozycji aktywnego spędzenia czasu np. na wycieczce rowerowej do Konstantynowa Łódzkiego, wędrówce po dawnym poligonie na Brusie, kursie samoobrony, zajęciach tai-chi, czy warsztatach teatralnych, tanecznych lub z oswajania emocji. Będzie można zwiedzić na co dzień niedostępne miejsca, wysłuchać koncertu "Usta milczą, dusza śpiewa" w wykonaniu orkiestry Teatru Muzycznego oraz poznać tajemnice filmowej Łodzi w Muzeum Kinematografii.

Dla fanów nowych technologii przewidziano porady z zakresu obsługi smartfona i laptopa. Będzie można skorzystać też z bezpłatnych zajęć językowych. Nie zabraknie porad prawnych i warsztatów pomagających w codziennym życiu, a także badań profilaktycznych m.in. pod kątem słuchu, pamięci oraz porad związanych ze zdrowym stylem życia.

W planie Senioraliów znalazł się też Piknik Wielokulturowy (22 maja) z możliwością poznania artystek i artystów z różnych stron świata, którzy mieszkają w Łodzi. Część z nich zaprezentuje się na scenie, z której popłynie muzyka afrykańska, żydowska czy ukraińska.

Cykl wydarzeń zakończy 3 czerwca impreza plenerowa w Arturówku, podczas której seniorzy będą mogli wziąć udział w zajęciach nordic walking połączonymi z grą terenową oraz skorzystać z badań profilaktycznych.

Podczas trwania imprezy posiadacze Miejskiej Karty Seniora mają zapewnione bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej.

Pełen harmonogram wydarzeń będzie można znaleźć na miejskim profilu na Facebooku "Seniorzy w Łodzi", informatorze dostępnym w internecie na stronie Urzędu Miasta Łodzi w zakładce "Seniorzy" oraz w drukowanej formie w skrzyniach gazety Łódź.pl i w przychodniach, bibliotekach, sklepach osiedlowych. (PAP)

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe