I Tomaszowski Marsz Żołnierzy Wyklętych w PCAS-ie

  • 24.05.2022, 21:31 (aktualizacja 27.05.2022, 11:31)
  • redakcja
I Tomaszowski Marsz Żołnierzy Wyklętych w PCAS-ie
Powiatowe Centrum Animacji Społecznej im. płk. Witolda Pileckiego w Tomaszowie Mazowieckim organizuje uroczystości związane z obchodami rocznicowymi dotyczącymi patrona placówki.

Na środę, 25 maja, przypada bowiem 72 rocznica śmierci Pileckiego. Z tej okazji PCAS organizuje I Tomaszowski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie poprzedzi wykład dr Aleksandry Rybińskiej – Bieleckiej z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, który przybliży sylwetkę Witolda Pileckiego, jego życie, dokonania i wkład w historię naszego kraju. Wyświetlony zostanie też krótki film pt. „Upiór” opowiadający o Stanisławie Jaworskim ps. „Upiór”, Żołnierzu Wyklętym związanym z Tomaszowem, który przygotowała sekcja filmowa placówki. Następnie, pod tablicą upamiętniającą płk. Witolda Pileckiego, delegacje instytucji i organizacji złożą kwiaty, po czym wyruszą w marszu do Kaplicy Pamięci Narodowej usytuowanej w Kościele NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego.

- Bardzo serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Majowe rocznice związane z płk. Witoldem Pileckim są dla nas szczególnie ważne. Chcemy pokazać, że jesteśmy dumni ze swojego patrona, ale też przekazywać wartości, które wyznawał i za które oddał życie, jak Bóg, honor, Ojczyzna. Dziś Żołnierze Wyklęci mają już swoje święto państwowe, przypadające na 1 marca, ale każda okazja jest dobra, by przypominać i edukować, że dla nas wszystkich Ojczyzna i jej wolność, a także niezłomność, odwaga i gotowość do wielkich poświęceń są ważne. Dziś, gdy nasi sąsiedzi muszą się mierzyć z napaścią rosyjskiego agresora na ich Ojczyznę, te wartości nabierają wymiaru szczególnego. Coś, co dla młodszych pokoleń było dotychczas tylko historią, dzieje się tuż za naszą granicą, a dzięki mediom i internetowi dociera do naszych domów – mówi Dorota Ignasiak, dyrektor placówki. - Ważne jest też to, że staramy się przybliżać sylwetki nie tylko tych najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych, jak oczywiście płk. Pilecki,  ale też tych, którzy działali w naszym rejonie, byli związani z Tomaszowem i powiatem tomaszowskim. Jeszcze raz bardzo serdecznie zapraszam.

Marsz, który rozpocznie się o godz. 11.00, przejdzie ulicami: Farbiarską, Zgorzelicką i Słowackiego. Przy kaplicy zaplanowano krótki występ artystyczny, złożenie kwiatów i przemówienia okolicznościowe.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe