Tomaszów Mazowiecki: daleko idące drogi rozwoju

  • 03.06.2022, 12:17 (aktualizacja 03.06.2022, 13:36)
  • redakcja
Tomaszów Mazowiecki: daleko idące drogi rozwoju
Tym razem fragment dodatku samorządowego do czasopisma "Epoka" z dn. 16 kwietnia 2016 roku. Jak myślicie, w jaki sposób opisywano Tomaszów Mazowiecki na łamach tego periodyku? Na terenie jakiego powiatu mieszkali Wasi dziadkowie (o ile w ogóle mieszkali w Tomaszowie)?

Jadąc do Łodzi przez pobliskie Brzeziny, zapewne niewielu tomaszowian uświadamia sobie, że Tomaszów Mazowiecki był przez jakiś czas częścią powiatu brzezińskiego. To kilkunastotysięczne dzisiaj miasto, jest jednym z najstarszych w Polsce. Jego początki datowane są w okolice XII wieku. Załatwienie spraw urzędowych w powiecie to była prawdziwa wyprawa. 

Miasto Tomaszów Mazowiecki posiada charakter wybitnie przemysłowy. Nadaje mu swój wyraz przede wszystkim przemysł  włókienniczy a wyroby wełniane, wyrabiane w tym mieście mają już ustaloną swą markę

- czytamy na łamach dodatku samorządowego.  Jak widać miasto nasze słynęło z solidnych, dobrej jakości wyrobów, wytwarzanych w lokalnych fabrykach, które miały swoją historię jeszcze przez I Wojną Światową. 

Przemysł włókienniczy zatrudnia ogółem 30.000 mieszkańców. Zniszczony podczas wojny poprzez wywiezienie maszyn, odbudował się po wojnie i na ogół jest w dobrej konjunkturze, konkurując z powodzeniem z pokrewnym mu przemysłem bielskim. 

- informuje swoich czytelników dziennikarz. Liczba osób zatrudnionych we włókiennictwie rzeczywiście robi ogromne wrażenie. Sumując dzisiejsze, największe zakłady przemysłowe u nas będziemy bardzo dalecy od jej poziomu. Warto w tym miejscu też wspomnieć, że 20 lat później miasto borykało się z takimi samymi powojennymi problemami, ale szybko odzyskiwało swój wigor. 

Tomaszów MAz. posiada jedyną dobrze postawioną fabrykę sztucznego jedwabiu. Fabryka ta, finansowana przeważnie przez kapitał zagraniczny, pracowała stale nawet w okresach ogólnego zastoju w przemyśle i zatrudnia stale około 2.000 robotników, co więcej, mając odpowiednie rynki zbytu, rozbudowuje się w bardzo szybkim tempie i w niedalekiej przyszłości ma podwoić swą produkcję 

- dowiadujemy się na temat tomaszowskiego Wistomu, w którym zatrudnienie po II Wojnie dochodziło do 8.000 osób.

Poza przemysłem wełnianym i sztucznego  jedwabiu na terenie Tomaszowa rozwinięty jest przemysł jutowy, produkujący dywany, a dalej posiada cały szereg innych gałęzi przemysłu, które na ogół rozwijają się pomyślnie. 

- podkreśla autor artykułu.

Ciekawa wzmianka dotyczy lokalnego samorządu . Mówi między innymi o prowadzonych w tym czasie miejskich inwestycjach. 

Dzięki samoistnym dostatecznym funduszom, tudzież pożyczkom ze strony Państwa, na terenie Tomaszowa rozwinąć mógł szerzej swoją działalność samorząd miejscowy. Prócz szeregu prac podjętych ad uporządkowaniem miasta, władze samorządowe prowadzą znaczne roboty inwestycyjne. Prócz gmachu Banku Polskiego, wybudowanego w ostatnich czasach, wzniesiono, względnie w dalszym ciągu prowadzi się budowę gmachów szkolnych, tudzież i budowę Magistratu. W monumentalności swej tudzież w rozmiarach budowla ta ostatnia stoi na wyżynie europejskiej i należeć będzie bezsprzecznie po jej ukończeniu. co nastąpi w maju br., do rzędu najokazalszych budowli wzniesionych w prowincjonalnych miastach Polski. 

 Nie zabrakło też informacji o oświacie. 

Jako ośrodek większy, tudzież przemysłowy, Tomaszów Mazowiecki stoi wysoko pod względem kulturalnym i posiada kilka zakładów średnich ogólnokształcących, tudzież seminarium nauczycielskie i szkołę średnią handlową. 

- wylicza szkoły dziennikarz. Dodaje też, że miasto "położone z natury w nadzwyczaj dogodnych warunkach, ma przed sobą daleko idące drogi rozwoju i po tych drogach na pewno pokroczy". 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe