Wielkie Czytanie w "Mechaniku"

  • 03.09.2016, 12:13
  • Mariusz Strzępek
Wielkie Czytanie w "Mechaniku"
2 września 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Maz. odbyło się NARODOWE CZYTANIE "QUO VADIS" H. Sienkiewicza w ramach corocznej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP.

Imprezę zaszczycili swoją obecnością: pani Barbara Robak – członek Zarządu Powiatu, pani naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Beata Stańczyk oraz dyrekcja ZSP nr 1: pan Dariusz Kwiatkowski, pani Jolanta Nikodemska i pan Arkadiusz Broniarek.

 
W scenerii wystawy pt. "Tropami Henryka S.", wypożyczonej dzięki uprzejmości Muzeum Miejskiego w Tomaszowie Maz., uczniowie szkoły odczytywali fragmenty powieści opowiadającej o wielkiej miłości patrycjusza rzymskiego Winicjusza do chrześcijanki Ligii na tle realiów starożytnego Rzymu w czasach, gdy rodzi się chrześcijaństwo.
 
Klimat XIX-wiecznego gabinetu pisarza pomogły stworzyć eksponaty muzealne: standy z wizerunkami Sienkiewicza, medaliony noblowskie, plansze z cytatami z utworów oraz opiniami o jego twórczości, a także zdjęcia. Antyczne biurko przykryte czarnym suknem, stylowy fotel, świecznik, pióro i kałamarz to rekwizyty, które pomogły przenieść się w inną epokę.
 
W tej atmosferze pierwsze fragmenty utworu z iście aktorską swadą przeczytały panie Barbara Robak i Beata Stańczyk.
 
 
Organizatorka imprezy pani Agnieszka Bogdańska dziękuje uczniom klasy IVTI: Angelice Ajdukiewicz, Mateuszowi Brożynie, Adrianowi Lubickiemu; Dorocie Kiliszek z kl. IIITH oraz Uczniom klasy IIITET, w szczególności – Jakubowi Schultzowi, Maciejowi Czerwonce oraz Sebastianowi Bartosikowi.
 
Miło było przypomnieć sobie fragmenty arcydzieła narodowej literatury, które walnie przyczyniło się do wyróżnienia Henryka Sienkiewicza literacką Nagrodą Nobla w 1905r.
Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

.. ci , co  nie czytali
.. ci , co nie czytali 05.09.2016, 12:05
,, za młodu ,, teraz mają szanse ...inaczej by nawet nie wiedzieli dokąd zmierzają.. niech jeszcze trylogię dołączą ..
opo
opo 04.09.2016, 20:57
Ojej!! Ale ta pani od polskiego zrobiła się babcia!!
Wulkan
Wulkan 03.09.2016, 15:12
Prawie całe Starostwo. Muszą teraz trzymać się razem, bo jedyny filar wiedzy rządzi teraz gdzie indziej.

Pozostałe