Miliony z Sejmiku na autobusy

  • 29.07.2016, 16:16
  • Mariusz Strzępek
Miliony z Sejmiku na autobusy
Zarząd województwa Łódzkiego najprawdopodobniej sfinansuje zakup hybrydowych autobusów oraz budowę bazy MZK dla Tomaszowa. Dwa wnioski, złożone przez miasto oraz Miejski Zakład Komunikacji pozytywnie przeszły ocenę merytoryczną i uzyskały wysoką punktację. Autobusy na naszych ulicach mogą pojawić się jeszcze w tym roku. Procedury przetargowe będzie można uruchomić tuż po podpisaniu stosownej umowy z Zarządem Województwa na dotację – przekazał nam radny Sejmiku Arkadiusz Gajewski.

Nasze miasto wnioskuje w sumie o ponad 34 mln zł dofinansowania, za które zakupione ma zostać łącznie 25 nowoczesnych autobusów o napędzie hybrydowym. MZK chce połączyć zakup  z budową nowoczesnej bazy.  



Przypomnijmy, na wniosek prezydenta Marcina Witko radni przyjęli uchwałę intencyjną, która została dołączona do wniosków, zakładającą wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej we wszystkie dni tygodnia, po uzyskaniu dofinansowania i zakupie nowych autobusów.  Obecnie tomaszowianie mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów w niedzielę i święta.

 

W nieopoblikowanym na naszych łamach wywiadze, prezydent podkreślał dobre zarżądzanie nowego Zarządu spółki. Nie tylko w zakresie przygotowania unijnych wniosków ale również bieżącego funkcjonowania - Chyba nikt nie powie, że nowy Zarząd w MZK nie zasługuje na słowa pochwały. Złożony został dobrze przygotowany wniosek, ale też to, co się dzieje w  tej chwili, chociażby udało się przeprowadzić termomodernizację budynku, w którym spółka ma swoją siedzibę

 

Pierwotnie planowano zlokalizować bazę MZK w nowym miejscu. Wszystko wskazuje jednak na to, że pozostanie ona przy ulicy Warszawskiej. 

 

Czytaj także: Tabor z demobilu

 

Ostatnie fabrycznie nowe auta trafiły do tomaszowskiej zajezdni w 2002 roku, kiedy prezydentem miasta był Tomasz Kumek. Cztery samochody marki Jelcz M081MB kosztowały w sumie 1,2 miliona złotych. Później przez lata kupowano wysłużone pojazdy sprowadzane z zagranicy. Niektóre z nich miały na swoich licznikach milion kilometrów przebiegu. Autobusy były awaryjne i kosztochłonne. Ponadto zróżnicowany tabor generował też wyższe koszty eksploatacji i obsługi'

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (112)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rafał G
Rafał G 17.08.2016, 11:49
Ciekawie się zapowiada MZK w Tomaszowie Maz tylko czy naprawdę tak będzie przekonamy się z czasem jestem za nowym taborem bo obecny jest liczy.

Ale ważne,że jeszcze jest czym jeździć.
(-)
(-) 17.08.2016, 15:03
I są kierowcy, którym można doopę zawracać w czasie jazdy. Prawda "Panie Inspektorze"?
Ergh
Ergh 07.08.2016, 17:12
I przestań tykać Strzępka. To, że nie jest fanem Witko nie znaczy, że ma dyszeć jak Ty nienawiścią i twierdzić, że białe jest czarne a ziemia płaska.
Ja
Ja 06.08.2016, 01:24
Chyba Ci z "obiektywnego" TiT trochę sie wyglupili i nie bardzo wiedza o czym piszą. Dziś było oświadczenie Witko i MZK w tej sprawie.
Zawsze trzeba dołożyć kasę ale większość będzie z UE.
org
org 05.08.2016, 23:32
TIT (jedyne obiektywne medium w TM) napisało, że do tego pseudo ekologicznego taboru będziemy musieli dopłacić miniony złotych.
Strzępku! Gdzie Ty tu widzisz sukces muzykanta?
Za te pisiorskie "sukcesy" będą płaciły nasze dzieci i wnuczęta!
AK-47
AK-47 07.08.2016, 20:45
"TIT (jedyne obiektywne medium w TM)...."- no rzeczywiście. Obiektywne jak sowiecka "Prawda" albo rodzimy "Kraj Rad". Ten pierwszy tytuł tak symbolizował prawdę jak sowieckie bombowce gołąbki pokoju a ten drugi to nawet do podtarcia się nie nadawał!
juzek
juzek 06.08.2016, 08:24
Kolego jak to mówisz ten pseudo ekologiczny transport będzie najnowocześniejszym taborem MZK w całym województwie ... i przez najbliższe 10 lat taki tabor jest na gwarancji i miasta nie interesują żadne naprawy i są z tego powodu oszczędności i to nie małe , w porównaniu do tego prawie 30 letniego taboru który psuje się notorycznie ....
org
org 07.08.2016, 14:11
Tabor i tak trzeba wymienić. Inne miasta robiły to od lat - rocznie ok. 10 - 20% floty - w TM 0% (nieudaczność / nieudolność m.in. pisiora Mira Brak SOR-owskiego Lądowiska Kuklińskiego się kłania). Witko przed wyborami naobiecywał złote góry (łgał), ciemny lód to kupił. Po wyborach wylazło pokrzywione, skorodowane, niesprawne szydło z witkowego wora. Np. MZK-owskie autka mają być hybrydowe (pseudo-ekologiczne!, nawet rządowe pisiory chcą, by po polskich drogach niedługo jeżdziły miliony elektryków). Nasz muzykant przy wsparciu NTomaszowa dął w dudy obwieszczając światu wielki sukces. Niespodziewanie dla pisiorów TIT napisał prawdę, czyli, że do autek będziemy usieli dopłacić miliony złotych!
Strzępek! Dowiedz się i napisz wreszcie jakie jest zadłużenie miasta i czym to grozi!
AK-47
AK-47 07.08.2016, 20:48
Lądowisko mogło powstać w miejscu gdzie dzisiaj stoi supermarket....
Ergh
Ergh 07.08.2016, 16:46
Pisz, pisz. Prawdy i tak nie zakrzyczysz a idiotę to z siebie już zrobiłeś.
Ergh
Ergh 06.08.2016, 01:27
Twoje dzieci i wnuczęta to bedą płaciły za twoja głupotę skoro nie widzisz sukcesu we wzięciu 34 mln za darmochę.
Kroll
Kroll 05.08.2016, 19:55
No ba. Interesiki polityczne rożnych nieudaczników nakazują krytykować - słusznie lub niesłusznie. Trza zdyskredytować każdy, nawet najbardziej oczywisty sukces. Bo przecież owi krytykanci zrobiliby lepiej. A z reguły ich umiejętności na krzyczeniu się kończą. Taki kraj i takie miasto.
:)
:) 05.08.2016, 19:28
Łuczakowa i jak widzę nie tylko ona, włosy z łepetynki rwie, że modernizacja Tomaszowa na skalę niespotykaną od lat 70tych, dokonuje tak nielubiona przez Was władza. Co? Nie jest tak? Tak, tak, tak! Powiesz, że kto inny załatwił. To nie ważne. Ludzie widzą kto realizuje.
Rafał G
Rafał G 05.08.2016, 12:55
Były te autobusy hybrydowe na testach i są ok najbardziej mi pasował Solaris z tych wszystkich co do Mercedesów Sprinter tych małych to było za mało siedzeń ale ogólnie pora wymienić nasz tabor taka prawda.
Michal
Michal 04.08.2016, 17:25
Ludzie, autem cieżko teraz się poruszać a chcecie żeby duże autobusy was woziły od dzwi do drzwi?
juzek
juzek 04.08.2016, 17:45
Właśnie po to jest DARMOWA KOMUNIKACJA aby odblokować miasto od korków i prywatnych aut !!!!!!!!!
AK-47
AK-47 04.08.2016, 19:06
Od tego są obwodnice.
zdzih
zdzih 05.08.2016, 21:20
Tylko ciekawe że największe korki w mieście są ok 15 jak wychodzi z pracy ZUS, Urzędy Miasta i Powiatu, Jednostka Wojskowa - co w tym przypadku dadzą obwodnice. Pamiętam lata 80 i jak ludzie wychodzili z Wistomu na Spalskiej. Autobus na przystanek na Suchej - 13 lub 7 podjeżdżały w szczycie co 5 minut, a z Dworcowej jeździła jedynka też co 5-7 minut. Korków wtedy nie było, bo mało kto przyjeżdżał samochodem. Zresztą nie musiał bo miał zaraz autobus. Teraz wyobraź sobie, że byłby taki Wistom i ok 500-1000 samochodów próbowałoby się wydostać w ciągu godziny ze Spalskiej - co by tu dała jakaś obwodnica wokół miasta.
♥
17.08.2016, 14:47
A kogóż to w czasach świetności Wistomu stać było na samochód?
Samochody były wydawane na specjalne talony. Ludziska latami składali kasę w PKO na książeczkach samochodowych (i w dodatku było losowanie tych książeczek), aby kupić "królową szos polskich" Syrenkę 103bz drzwiami otwieranymi "pod wiatr".
A dziś możesz kupić "super samochód" z importu 3 w 1, a Niemiec który go sprzedaje to płacze z radości, że się szmelcu z podwórka pozbył.
AK-47
AK-47 07.08.2016, 20:39
Odbierz ludziom samochody a korki same znikną.....
Co by dała obwodnica? Ano to, że ludzie którzy muszą się przemieścić z jednego krańca miasta na drugi omijaliby centrum.
Ann
Ann 04.08.2016, 15:20
Mzk to na dzien dzisiejszy PORAZKA, po co nowe autobusy jak niewiele polaczen jest! Rozklad w zaden sposob nie jest ustalany wzgledem pasazerow! Czesto autobusy odjezdzaja jeden po drugim pozniej dlugo Nic. Kilka lat korzystalam z biletow miesięcznych. Teraz poprostu sie nie da i nie chodzi tu tylko o rozkopane ulice bo to akurat rozumiem, chodzi o organizacje. Mimo utrudnien nie ma znizek na billety okresowe tak jak rozwiazalo to kilka innych miast. Bilet miesieczny kosztuje tyle samo co w lodzi. Tam polaczenia co 10 min autobusem badz tramwajem za taka cene a tu co godzine. JEST CORAZ GORZEJ, Ludzie zglaszaja to spolce i zero jak dla mnie reakcji. Autobusami jezdza w wiekszosci emeryci na ulgowych( ktorzy tez zreszta, jak slysze narzekaja aczkolwiek maka czas wiec czekaja na przystankach) i osoby zatrudnione w duzych zakladach. Wiekszosci kupowanie miesiecznego sie nie oplaca. Tyle w temacie.
he-man
he-man 04.08.2016, 14:15
A ja uważam, że w tym mieście jest wiele innych ważniejszych i pilniejszych inwestycji niż zachcianki kilku polityków by miec nowe autobusy i nową bazę. To chyba tylko ppo to, by móc sie potem przez lata chwalić, że to "za mojej kadencji" Zamiste tego było dołozyc grosza i Warszawska zrobic odpowiednio szeroką, poprawic oświetlenie w całym mieście, zrobić wszędzie ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia. Za mało profitów będzie z tych kilku autobusów.
juzek
juzek 04.08.2016, 17:07
szanowny HE MANIE a poco szersza Warszawska abys Ty twoi koledzy szaleli po niej ... Na mieście obowiązuje 50 km i dla tej predkości ta szerokość tej drogi jest wystarczająca !!!!!!!!!!! a Do pracy zawsze można wyjechac 10 minut wczesniej ...
As
As 04.08.2016, 15:34
Ścieżki rowerowe. Bo Ty jeździsz rowerem dla rozrywki? Ale inni jeżdżą autobusami do roboty cały rok i w nosie mają sezonowo wykorzystywane ścieżki.
Pomyśl o innych zanim coś napiszesz.
I nie wydaje mi się aby to była fanaberia władz. Gdzieś słyszałem, że obecne autobusy mają po mln km przebiegu. Myślisz, że ile jeszcze pojeżdżą?
Furman
Furman 03.08.2016, 13:55
Tabor nowy jest potrzebny w naszym mieście ale i również ławki na niektórych przystankach autobusowych bo starsi ludzie stoją ale na sposób się wzięli mieszkańcy ulicy Ujedzkiej postawili dwa krzesła i jest miejsce do siedzenia.
mak
mak 02.08.2016, 03:47
Darmowa komunikacja miejska? Super! Wystarczy przestac krasc, czy co?
multi99
multi99 01.08.2016, 19:21
a co do placu pod dworzec To PKS miał swój plac w centrum miasta i sprzedał teren pod LIDLA na NOWOWIEJSKIEJ ... tam była baza PKSu Tomaszów Maz. zapomnieliście parterowe budynki ze sklepikami obok banku i przystanku 1,3,6,9, 19 ???
juzek
juzek 01.08.2016, 18:21
zapomnieliście o jednym PAŃSTWOWA KOMUNIKACJA SAMOCHODOWA ( PKS ) jest firmą prywatną i tak jak auta jak i dworzec zostały sprzedane inwestorowi z HISZPANII .... To nasze Autobusy i nasi kierowcy wozili rodziny piłkarzy i dziennikarzy HISZPAŃSKICH na EURO 2012 nawet był z tymi kierowcami wywiad w TIT...
♥
01.08.2016, 18:52
Nie całkiem hiszpańska. Hiszpan Jose Ignacio Jimenez Dominguez jest członkiem Rady Nadzorczej PKS sp. z o.o. http://www.krs-online.com.pl/p…
Maniek
Maniek 01.08.2016, 18:38
Hiszpan niech sobie ma swój dworzec i samochody. A miasto może mieć własny Dworzec w centrum dla samochodów niekoniecznie będących własnością hiszpana. Na miejskim Dworcu w ruchu tranzytowym mogłyby zatrzymywać się autobusy z innych miast z których tomaszowianie chętnie korzystają.
no tak
no tak 01.08.2016, 19:29
Czy można tę bazę dla samochodów prywaciarza nazwać dworcem? ludzie ogarnijcie się... tam nie ma dworca pks! tylko poczekalnia jak za Uralem... aż wstyd że tak mamy w Tomaszowie a do tego dojazd tam, graniczy z wyprawą jak na Kamczatkę!
juzek
juzek 01.08.2016, 19:18
jesteś w błędzie NIE można mieć swojego dworca PKS !!!! Poniewaz w POLSCE cały PKS jest sprywatyzowany i kazdy oddział ma swojego właściciela i to firmy bezpośrednio między sobą podpisują umowy o wjeżdzie danego Autobusu na dany dworzec ... Prosty przykład PKS LUBLIN chyba niema podpisanej umowy bo zatrzymuje się nie na dworcu ale na przystanku 13 obok dworca ...
multi99
multi99 01.08.2016, 18:17
szanowni użytkownicy tego forum czy jesteście IDIOTAMI czy takimi chcecie zostać ???
1. Jaki Dworzec PKS ???? przecież to jest prywatna firma właściciel mieszka w Hiszpanii i są to jego prywatne budynki ....
2. jaki Dworzec PKP jaka sama mówi czyją jest własnością ????

To co wy chcecie budować jakie DWORCE ??????

A miasto jedynie może poprosić albo wspomóc w remoncie ....

do kolegi z wpisu 70 zgadzam się z Tobą w Warszawie z przesiadkami jak w TM wszędzie się dostaniemy ... ale zaskoczę Ciebie ja np z pod Centralnego a dokładnie z Emilii Plater bez przesiadki dojeżdzam MZK do OTWOCKA to dużo dalej niż do MAREK ...
a CO DO PYTANIA CZY WIEM GDZIE SĄ MARKI oczywiście 4 km za ZIELONKĄ ... zaskoczę ciebie jeszcze jedna wiadomością za czasów KOMUNY w latach 80-90 w MARKACH był pierwszy salon HARLEYA ...

Kolego z pod wpisu 70 rozmawiałem o takich problemach z Dyrektorem A. Przybyszem z MZK i wiesz co usłyszałem ... Dlaczego nikt z pasażerów , mieszkańców miasta nie zadzwoni do zajezdni do niego i nie zgłosi tych problemów skąd Dyrektor któy odpowiada za rozkłady ma takie rzeczy wiedzieć ?????...
Anna
Anna 01.08.2016, 10:06
Chciałabym zabrać głos w temacie Dworca PKS-u... czy nie lepiej żeby ten dworzec z Dworcowej przeniesiono gdzieś do centrum. Mamy tereny pofabryczne przy Barlickiego na przeciwko pałacu Piescha, nawet budynki te parterowe zabytkowe pofabryczne można byłoby adaptować na kasy i poczekalnię. Wtedy rozwiązany byłby problem oddalonego od centrum dworca PKS i braki połączeń Mzk. Do Dworca w centrum można nawet dojść spacerkiem.
♥
01.08.2016, 11:04
Kobito ! Poroniony pomysł. Czy Ty wiesz jakie to byłyby koszty przeniesienia całej infrastruktury? Dworzec to nie tylko budynek, to również warsztaty naprawcze, stacja benzynowa (samochodom PKS nie wolno tankować na zwykłej stacji benzynowej), oraz całe zaplecze socjalno-bytowe.
Zresztą Dworzec PKS był ongiś na obecnym Pl.Kościuszki. Kasy mieściły się tam, gdzie obecnie jest Przychodnia.
Maniek
Maniek 01.08.2016, 18:16
Chłopie!!! nie masz racji, w takim Piotrkowie jest dworzec PKS w centrum a samochody skończywszy jazdę zjeżdzają do ,,bazy" która niekoniecznie musi być na dworcu. Popieram wpis 71 że Dworzec PKS w Tomaszowie Maz. powinien być w centrum, myślę że miejsce można byłoby znaleść odpowiednie, nawet przy ulicy Warszawskiej czy Barlickiego.
♥
01.08.2016, 19:31
Ale w takim Piotrkowie dworzec PKS jest vis-a-vis dworca PKP. Nie pasuje Ci połączenie autobusowe, to w każdej chwili możesz przejść do dworca PKP i tam sprawdzić połączenia. W Tomaszowie, aby to sprawdzić musiałbyś jechać z dworca na dworzec. Nadmieniam, że na dworcach PKS i PKP nie ma informacji telefonicznej.
A to co proponuje @ 71 to było zaraz po "wyzwoleniu". Mamy XXI w. i co, mamy się cofać do tyłu do 1945 r.?
Norman
Norman 31.07.2016, 22:18
Jakoś takiego kwiku jak teraz wtedy nie słyszałem... Dziwne. Widać za słabo protestowales. Ja i tak nie jeżdżę MZK więc teraz czy wcześniej nie mam co protestować. Pozdrawiam wszystkich minusowiczow :)
31.07.2016, 22:22
Kwiku?
♥
01.08.2016, 01:19
No cóż, są takie osoby, którym się wszystko ze świniami kojarzy ...
Norman
Norman 31.07.2016, 20:36
No tak teraz będzie temperatura w autobusie nie ta, za mało i zbyt krótko otwarte drzwi, nie ten rozkład itd itp a gdzie wy k... Byliście parę lat temu? Kopcacy złom nie przeszkadzał?
♥
31.07.2016, 21:24
My byli tam gdzie i Ty byłeś. Nie raz i nie dwa był ten temat poruszany. I co? Ano nico. Władza ma zawsze rację, nawet wtedy gdy tej racji nie ma.
hmm
hmm 31.07.2016, 17:49
Do komentarza numer 36: Drogi kolego org, widzę, że bardzo boli Cie to co się dzieje w mieście, chyba lepiej jak nic się nie działo. Generalnie pożądane jest, aby każdy wykonywał swoją pracę jak najlepiej. Tylko różnica jest między kioskarką która ze skrzywioną twarzą mówi czego i liczy czas do końca pracy siedzą i od niechcenia robiąc co się od niej wymaga, a co innego jak pogodna kioskarka pełna optymizmu z uśmiechem na twarzy życzy miłego dnia. Ciekawe która sprzeda więcej biletów. Co do igrzysk w Tomaszowie, wszystko kosztuje, ale hmm jako mieszkańcy zasługujemy na to... odczuwasz na własnej skórze, że te pieniądze z budżetu miasta zostały wydane? Dostajesz czegoś mniej? Płacisz za coś więcej? Może lepiej byłoby gdyby jedyną rozrywką Tomaszowian było pisanie na forach i wymądrzanie się na tematy na które nie ma się wystarczającej wiedzy? Dlaczego otrzymanie dofinansowania na autobusy można nazwać sukcesem? Praca jak praca , 7 projektów z województwa odpadło, Tomaszowskie projekty przeszły OBA!!! złom jeżdżący po ulicach zmieni się, no ale ehh nie są to elektryki no to lipa... Swoją drogą najpierw twierdzisz, że nie ma sensu ze mną dyskutować, a następnie oczekujesz ode mnie danych dot spalania? Czerp wiedzę z wiarygodnych źródeł a nie internetu, obrażasz mnie a potem oczekujesz, że podam Ci dane, które można by uznać za wiarygodne? (Zadzwoń do producentów, użytkowników a nie patrz co jest napisane w internecie). A ostatnia kwestia to to, że uważasz, że nie jesteś stronniczy jeśli chodzi o politykę, a pod postem na temat dofinansowania, analizujesz postać i poczynania prezydenta. Nie tego tematu dotyczył ten artykuł. Treścią artykułu nie były drogi w Tomaszowie czy strefa płatnego parkowania i nikt nie pytał o Twoje zdanie w tym temacie. Pan Strzępek uznał za sukces miasta otrzymanie dofinansowania na zakup taboru a Ty wyciągasz wszystkie działania prezydenta i rozkładasz na czynniki pierwsze. Piękna pogoda za oknem idź ten czas wykorzystać, może spacer na Błonie. Dziś koncert Grubsona "Jestem tego pewny .... lalala" Jak już wydają Twoje pieniądze to może skorzystaj... Trochę więcej pozytywnego podejścia do życia życzę a nie szukania dziury w całym, tam gdzie jej nie ma
Bolo
Bolo 31.07.2016, 16:54
Może i dobrze, że Witko zamienia TM w wesołe miasteczko. Taki org będzie się mógł zatrudnić jako klaun.
Ty zamiast wypisywać te swoje bzdury (zaraz napiszesz, że obecne stare graty to dopiero sprzęcior jest co mało pali), lepiej zacznij zżywać się z myślą, że W. raźnym krokiem zmierza po drugą kadencję. Wiem, że boli tych co to frukta utracili ale cóż - c'est la vie :P

Pozostałe