Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 19:49
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Po prostu "pieski świat"

Zwierzęta przebywające w tomaszowskim schronisku dla bezdomnych zwierząt nie mają łatwego życia. Psy zdecydowaną większość czasu spędzają w kojcach – przebywają w nich pojedynczo, parami lub w małych grupach. Niektóre trafiły do placówki niedawno, inne spędziły tam już kilka lat, jeszcze inne trafiły do schroniska jako szczeniaki i spędziły w nim całe życie.

 Każdy dzień psa jest praktycznie taki sam – cały czas spędza w kojcu. Jedynym urozmaiceniem jest wizyta pracownika podczas karmienia i sprzątania boksu oraz odwiedziny wolontariuszy. Z uwagi na liczbę zwierząt pies może liczyć na krótki spacer lub chwilę głaskania. W nieco lepszej sytuacji znajdują się koty, z których większość przebywa w przytulnej kociarni. Zwierzętom brakuje jednak interakcji z człowiekiem, dlatego też garną się do każdej odwiedzającej je osoby.

 

W weekendy przypada czas spacerów: wolontariusze oraz mieszkańcy Tomaszowa zabierają psy na spacery wokół schroniska. W tych dniach całe schronisko szczeka: każda osoba wchodząca na teren schroniska wywołuje zainteresowanie, a widząc smycz, psy starają się zwrócić na siebie uwagę człowieka. Jeżeli przyjdzie dużo chętnych, pies może liczyć na dwa spacery – w sobotę i w niedzielę. Kilku wolontariuszy wyprowadza psy także w tygodniu: najczęściej zabierają na spacery zwierzęta, które wymagają więcej ruchu lub są zbyt nerwowe i wycofane, by znieść weekendowe zamieszanie.

 

W tomaszowskim schronisku dla bezdomnych zwierząt obecnie przebywa 171 psów i 25 kotów. Schronisko jest przepełnione, a właśnie rozpoczyna się sezon letni, który jest najtrudniejszym okresem. Od czerwca do sierpnia rokrocznie następuje fala porzuceń psów spowodowanych wyjazdami wakacyjnymi.

 

– Ludzie porzucają zwierzęta na terenie miasta, w miejscach, w których nie ma monitoringu miejskiego – mówi Piotr Milczarek, kierownik schroniska. – Najgorsze, skrajne przypadki, to psy wywożone do lasu i przywiązywane do drzew. Ostatni taki przypadek miał miejsce w zeszłym tygodniu. Na szczęście pies był przywiązany krótko, nic mu się nie stało. Jest zdrowy i przebywa w schronisku.

 

Pracownicy schroniska apelują: w przypadku gdy znajdujemy przywiązane zwierzę, nie próbujmy go samodzielnie uwalniać. Wystraszony pies może uciec, albo co gorsze stanowić zagrożenie lub spowodować wypadek. Należy jak najszybciej poinformować schronisko lub policję (funkcjonariusze przekażą informację), a pracownicy w bezpieczny sposób odwiążą zwierzę i zabiorą do schroniska. Jeżeli natomiast zaobserwujemy błąkającego się po okolicy psa lub kota, w pierwszej kolejności powinniśmy poinformować o tym schronisko lub policję. Jeśli mamy taką możliwość, możemy zaopiekować się zwierzakiem do czasu przyjazdu pracownika.

 

Liczba zwierząt, która co roku trafia do tomaszowskiego schroniska jest zatrważająca. W 2016 roku przyjętych zostało 514 zwierząt (130 kotów, 384 psy). W 2017 roku przyjęto ich 614 (131 kotów, 483 psy), czyli aż o sto psów więcej niż w roku poprzednim. Pocieszające są statystyki przeprowadzanych adopcji – w 2016 roku 285 zwierząt znalazło nowy dom, w 2017 roku – aż 340.

 

Adopcje przeprowadzają zarówno pracownicy schroniska jak i wolontariusze. – Wolontariat współpracuje ze schroniskiem od wielu lat – mówi kierownik schroniska. – Wolontariusze prowadzą prężnie działającą stronę na Facebooku, regularnie wystawiając ogłoszenia. Spora część adopcji jest ich zasługą.

 

 

Schronisko od kilku miesięcy również posiada własny profil na Facebooku, na którym pracownicy publikują ogłoszenia o zwierzętach szukających domu. Wiele spośród osób, które myślą o adopcji, przychodzi bezpośrednio do schroniska. Na miejscu chętni są oprowadzani, a pracownicy i wolontariusze pomagają dopasować zwierzę do nowych właścicieli.

 

– Ludzie szukają często psa o określonym wyglądzie lub w typie danej rasy – mówi Piotr Milczarek. – To jest zrozumiałe, wielbiciele danej rasy zamiast kupić psa, chcą pomóc temu, który znajduje się w schronisku. Jednak nie możemy zgadzać się na adopcje tylko pod kątem wyglądu zwierzęcia. Musimy uwzględnić predyspozycje psa i możliwości osoby, do której zwierzę ma trafić. Trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jednocześnie będąc zbyt mocno restrykcyjnymi, obniżylibyśmy ilość adopcji – a zapotrzebowanie na adopcję jest ogromne.

 

Zgodnie z regulaminem schroniska, pracownicy i wolontariusze nie wyrażają zgody na adopcje psów, które miałyby trafić na łańcuch. Po adopcji przeprowadzane są wizyty poadopcyjne, mające na celu sprawdzenie dobrostanu zwierzęcia. W przypadkach kiedy zdarzają się nieprawidłowości, pies jest odbierany i wraca do schroniska.

 

Niejednokrotnie zdarza się, że adoptowany pies po jakimś czasie na powrót trafia do schroniska. Wynika to z treści umowy adopcyjnej, według której właściciel zwierzęcia może zwrócić psa, jeśli nie będzie posiadał warunków do jego zatrzymania i nie uda mu się znaleźć dla zwierzęcia nowego domu.

 

– Jeżeli chodzi o powody, dla których psy wracają do schroniska, to jest to po prostu pełne spektrum ludzkich problemów – mówi Piotr Milczarek – od ciężkich chorób, śmierci, przez rozpady rodziny czy wyjazdy z powodu pracy. Niestety zdarza się również, że zwierzęta nie spełniają oczekiwań nowych właścicieli i są zwracane, bo na przykład podrapały samochód. Najczęściej dotyczy to psów mających przebywać na podwórkach. Rozczarowani właściciele zarzucają zwierzętom, że za dużo szczekają… lub szczekają za mało.

 

Co zrobić, gdy… wiemy o przypadku znęcania się nad zwierzętami

 

Jeżeli wiemy o przypadku znęcania się nad zwierzęciem, w pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z policją lub strażą miejską, nie zwlekając ze zgłoszeniem. – Jeżeli ktoś nie chce tego robić i chce pozostać anonimowy, może również przyjść lub zadzwonić do nas – zapewnia kierownik schroniska. – Będzie miał pewność, że wtedy my zgłosimy ten przypadek, nie przekazując danych ani numeru telefonu informatora.

 

Według ustawy o ochronie zwierząt prawo do odbioru zwierzęcia właścicielowi posiada policja, straż miejska oraz inspektorzy organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną zwierząt. Po przeprowadzeniu procedury odbioru zwierzęcia staje się ono własnością gminy i trafia do schroniska.

 

W nadchodzącym okresie upałów należy zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta pozostawiane przez właścicieli na słońcu oraz zamknięte w samochodach. Należy zgłaszać przypadki zwierząt przebywających przez dłuższy czas na słońcu, bez dostępu do wody i cienia. Policja zaleca, aby w przypadku, kiedy zauważamy zwierzę zamknięte w samochodzie, wybić szybę i je uwolnić. Za zniszczenie mienia w wyniku działania w stanie wyższej konieczności nie ponosimy odpowiedzialności karnej.

 

Co zrobić, gdy… zauważymy zwierzę po wypadku

 

W przypadku, kiedy zauważymy zwierzę, które zostało ranne w wyniku wypadku, najlepiej zgłosić sprawę bezpośrednio do schroniska, dzwoniąc na telefon komórkowy (798 781 565). Schronisko pełni dyżur 24 godziny na dobę, a pracownicy natychmiast interweniują w przypadku zwierząt potrąconych na terenie miasta.

 

Jeżeli nie znamy numeru do schroniska, zdarzenie należy zgłosić na policję – wtedy funkcjonariusze zawiadamiają schronisko i często pomagają także w zabezpieczeniu terenu i odłowieniu poszkodowanego zwierzęcia. Jeżeli do wypadku doszło na terenie innej gminy, należy zawiadomić policję – funkcjonariusze przekażą zgłoszenie osobom odpowiedzialnym za udzielenie pomocy zwierzęciu po wypadku na terenie danej gminy.

 

Jak pomóc kotom wolnożyjącym?

 

Do tomaszowskiego schroniska trafiają również koty wolnożyjące, które przebywają w placówce tymczasowo. Zostają odłowione przez osoby prywatne, aby mogły zostać poddane zabiegowi kastracji lub sterylizacji. Po wyleczeniu ran zostają wypuszczone w miejscu bytowania, gdzie będą dalej żyć na wolności, nie rozmnażając się i nie zwiększając populacji kotów wolnożyjących. Schronisko wypożycza klatki do łapania kotów, a koszty zabiegów pokrywa tomaszowska fundacja Amicus Canis.

 

Za kilka dni rusza także program kastracji i sterylizacji kotów wolnożyjących – fundusze na ten cel schronisko otrzyma od gminy. Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na schronisko również obowiązek usypiania ślepych miotów, aby zapobiec nadmiernemu rozmnażaniu się populacji kotów wolnożyjących. Jeżeli wiemy o kotce w ciąży lub o miejscu, w którym kotka się okociła, należy poinformować o tym pracowników schroniska. Usypianie ślepych miotów dotyczy również psów. Mieszkaniec, któremu oszczeni się suka, może zwrócić się do schroniska z prośbą o zabranie ślepego miotu, lub – gdy jeszcze suka jest w ciąży – o pomoc przy sterylizacji połączonej z aborcją.

 

Kotami wolnożyjącymi na co dzień zajmują się karmiciele społeczni. Są to osoby, które opiekują się kotami żyjącymi na wolności na terenie miasta: wystawiają karmę, pomagają kotom w zimie, próbują odłowić chore zwierzęta i udzielić im pomocy. Zarejestrowani karmiciele raz w miesiącu otrzymują w schronisku odpowiednią ilość karmy dla populacji kotów, którym pomagają. Karmę finansuje gmina – jest to jeden z obowiązków wynikających z ustawy. Wiele osób dokarmia także koty na własny koszt, jednak każdy chętny mieszkaniec miasta może przyjść do schroniska i zarejestrować się jako karmiciel społeczny.

 

Jak wesprzeć schronisko?

 

Wolontariat – każdy chętny może podjąć się pomocy zwierzętom w schronisku, podpisując umowę i zostając wolontariuszem. Wolontariusze pomagają pracownikom schroniska w opiece nad zwierzętami i pracach porządkowych, a także przeprowadzają adopcje.

 

Spacery ze zwierzętami – każdy może przyjść do schroniska i wyprowadzić psa na spacer. Spacery odbywają się w soboty i niedziele w określonych godzinach. Godziny zmieniają się w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych. Obecnie spacery odbywają się od 9 do 14 w chłodniejsze dni, a podczas upałów od 8 do 14.

 

Pomoc rzeczowa – schronisko można wesprzeć bezpośrednio poprzez darowizny rzeczowe. Najbardziej potrzebne są materiały miękkie: do schroniska można przynosić koce, ręczniki, prześcieradła, poszwy, kołdry i poduszki (bez pierza), materace i posłania (bez sprężyn), a nawet stare ubrania. Oprócz tego można przynosić akcesoria dla zwierząt (smycze, obroże, kagańce, zabawki) oraz karmę dla zwierząt – warto pamiętać, że w przypadku karmy ważniejsza od ilości jest jej jakość. Każda darowizna na rzecz schroniska jest rejestrowana.

 

Wsparcie finansowe – schronisko jako jednostka budżetowa nie może przyjmować datków pieniężnych. Zajmują się tym organizacje pozarządowe, które w porozumieniu ze schroniskiem dysponują zebranymi pieniędzmi i wspierają swoimi działaniami podopiecznych placówki. Datek można przekazać dowolnej fundacji z prośbą o wsparcie konkretnego schroniska. Z tomaszowskim schroniskiem najczęściej współpracują lokalne organizacje: fundacja Amicus Canis oraz Tomaszowskie Towarzystwo Miłośników i Opieki nad Zwierzętami.

 

[reklama2]

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gaga 23.06.2018 15:56
Kiki a moze zafundowac ci mozg? Bo twoj juz wygnil?

Do kiki 23.06.2018 08:53
Chyba razem z tobą i ciebie pirwszego w szeregu do przeróbki !

kiki 23.06.2018 07:48
A jakby tak nadwyżki psich rodów transportować do Korei i Chin ?.... Rozwiązałoby to problem psi w Polsce i UE.

Reklama
Polecane
Kelner zastrzelił się z miłościBiałobrzeska Majówka na łąceWalka o rynek – jak sprawdzić, kto jest konkurencją dla Twojego biznesu?Dzień Otwarty u WyspiańskiegoWielki sukces Zuzanny Linowskiej w Międzynarodowym Konkursie GraficznymPiłkarskie starcie na kinowym ekranieJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Dwa zaginięcia i dwa szczęśliwe odnalezieniaKompletnie wycieńczony błąkał się po lesieDrzewko za makulaturęMuzyczna zapowiedź lata w Tomaszowie3 kluczowe aktualizacje, które natychmiast poprawią twoje świadectwo energetyczne
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: Mieszkaniec BiałobrzegówTreść komentarza: Brawo, wreszcie coś się tutaj dzieje - szkoda że tak rzadko, dzielnica kompletnie zapomniana pod względem integracji społeczności lokalnej. Zdecydowanie brakuje tutaj miejsca spotkań dla starszych jak i młodszych mieszkańców na otwartym terenie. Uważam, że altanka na wzór Ciebłowic czy park taki jak w Wąwale ułatwił by tworzenie takich relacji oraz byłby dobrym miejscem do rekreacji oraz odpoczynku. Zachęcam i proszę przedstawicieli władzy z naszej dzielnicy o podjęcie działań w tym temacie. Oprócz inwestycji drogowych - mam wrażenie, że nic tutaj się nie dzieje.Źródło komentarza: Białobrzeska Majówka na łąceAutor komentarza: Mieszkanka TomaszowaTreść komentarza: Jedynym najbardziej kompetentnym i doświadczonym kandydatem jest obecny starosta Mariusz WęgrzynowskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Weź chłopie ,,urlop,,od komentowania ,czasem zgadzam się bo prawda leży po środku ale częściej ,,przeginasz,, wrzuć na luz i zapomnij o minionych czasach.Źródło komentarza: Zmiany w ProkuraturachAutor komentarza: SabrinaTreść komentarza: Jak zawsze same pyszności, już dzisiaj szykujmy kasę bo warto posmakować, pewnie znów będą tłumy.Źródło komentarza: Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Autor komentarza: GgTreść komentarza: Nigdy nie zrozumiem dlaczego te chłody, uroczyste pożegnania, ordery skoro oni robią swoją robotę za którą mają pensje jak każdy w budżetówce. A nawet palcem nie tkną więcej niż muszą mieć zrobione a często poniżej minimum. Do tego poświęcenia że biurka a praca fizyczna to 2 światy. No i moje ulubione dlaczego np kadrowa musi mieć mundur i wcześniejsza emeryturę? Dla rodziny wszystkoŹródło komentarza: Marcin Dulas od dzisiaj nowym komendantem Straży PożarnejAutor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Przed laty przy wejściu do Rezerwatu Niebieskie Żródła, pani sprzedawała lody z gałki, były przepyszne przyciągające mieszczuchów najpierw na te lody. Aby póżniej smakując loda spacerkiem dojść do Modrych Wód.Źródło komentarza: Średniowiecze w Skansenie
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama