Jak działają regulatory ładowania w zestawie fotowoltaicznym?

  • 18.04.2019, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jak działają regulatory ładowania w zestawie fotowoltaicznym?
Jak działają regulatory ładowania w zestawie fotowoltaicznym?

Panele słoneczne a inne elementy zestawu

Instalacja fotowoltaiczna składa się z bardzo wielu elementów. Każdy z nich pełni określoną rolę i jego niewłaściwe działanie może mieć wpływ na pracę całego systemu. Najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym elementem są bez wątpienia panele słoneczne. To one są odpowiedzialne za przechwytywanie promieni słonecznych i ich zamianę w prąd stały. Od ich sprawności i ilości zależy moc całego systemu. Dlatego przed zakupem określa się moc instalacji na podstawie rocznego zużycia energii. Pozwoli to na zbudowanie instalacji, która pokryje to zapotrzebowanie i nie będzie generowała strat. Zazwyczaj dla domu jednorodzinnego, w którym mieszkają cztery osoby, wystarczający będzie zestaw o mocy 5kW. Panele słoneczne zajmą wówczas około 33 metrów kwadratowych. Ważną rolę pełni także falownik sieciowy, który sprawia, że wytworzony przez moduły prąd można wykorzystywać w domu. Zamienia on bowiem prąd stały w zmienny. Bez niego cała instalacja byłaby więc bezużyteczna.

Czym jest regulator ładowania?

Kolejnym niezbędnym urządzeniem jest regulator ładowania. Odpowiada on za kontrolę poziomu naładowania akumulatora. Dzięki temu zawsze będzie odpowiednio naładowany, co zagwarantuje prawidłową pracę zarówno baterii, jak i całego zestawu. Regulacja napięcia zależy od rodzaju akumulatora, jego pojemności oraz zastosowania. Regulatory ładowania dostępne są w rozmaitych wersjach, dzięki czemu możemy wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania. Bez problemu znajdziemy urządzenia z wbudowanym wyświetlaczem LCD,sygnalizacją pracy systemu, czy czujnikiem zmierzchowym. Nie brakuje również regulatorów z możliwością kontroli jego pracy za pomocą smartfona.

Regulatory ładowania PWM i MPPT – który lepszy?

Jak więc wybrać regulator, który zapewni stabilną pracę systemu? Najlepiej zakupić go u oficjalnego dystrybutora fotowoltaiki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że będzie nam służył przez lata. Kliknij tutaj, by sprawdzić ofertę jednego z takich sklepów https://sklep.ekotechnologia.eu/c/26/regulatory-ladowania.html. Klasycznym rozwiązaniem będą urządzenia oznaczone jako PWM. Spełniają one podstawowe funkcje, jednak nie obsłużą one wszystkich akumulatorów. Regulator PWM może pracować w trzech trybach – Bulk, Boost oraz Float. Regulatory ładowania MPPT natomiast są bardziej rozbudowane i będą działały z każdym akumulatorem. Dzięki funkcji śledzenia maksymalnego napięcia naładują baterię nawet o 30% szybciej niż wersje PWM.

Grupa Tipmedia
--- Materiał partnera ---
Podziel się: