Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 00:39
Reklama
Reklama

Carska para w naszym Tomaszowie

Kawalerzyści i piechurzy, damy i oficerowie, car i cesarzowa, odwiedzili dzisiaj Tomaszów Mazowiecki, by pomóc w promocji naszych walorów turystycznych. Inscenizacja historyczna, jaką mogliśmy dzisiaj obejrzeć w Skansenie Rzeki Pilicy to jeden z elementów działań mających na celu rozpropagowanie atrakcji, jakie oferuje "Tomaszowska Okrąglica".

[reklama2]

Wparcie promocji i działań marketingowych tomaszowskiego produktu turystycznego uzyskało dofinansownie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Przewidywany koszt działań promocyjnych oszacowano pierwotnie na 570 tysięcy złotych, z czego aż 466 tysięcy pochodzić miało z dotacji. Po rozstrzygnięciu przetargu okazało się jednak, że cena będzie o wiele niższa i zamknie się kwotą 284 tysięcy. 

 

Skansen Rzeki Pilicy

 

Zanim impreza miała możliwość się odbyć tomaszowscy malkontenci już narzekali. Na naszym forum internetowym przeczyć mogliśmy głosy krytykujące pomysł rekonstrukcji wizyty rosyjskiego Cara w Tomaszowie Mazowieckim. Niezależnie jednak od tego, czy się to komuś podoba czy też nie, to Mikołaj II wraz z żoną dwukrotnie odwiedzili nasze miasto i co ważne byli jedyną monarszą parą, której wizytą możemy się pochwalić.

 

 

Po powitaniu cara przyszła pora na "Nagórzyckie Opowieści". Diabeł w rosyjskim mundurze to niewątpliwie nowość. "Teufel" kojarzyłby się nam bardziej z innym uniformem, np.szlacheckim żupanem. Sama legenda też jakby znajoma. Trochę Sapkowski a trochę Drda ale kogo to właściwie obchodzi, ważne by było wesoło i turyści, którzy nas odwiedzają dobrze się bawili a później oczywiście reklamowali nas wśród swoich znajomych, bo ilu Łodzian wie, że tylko 50 kilometrów za rogatkami ich miasta, są tak symtayczne miejsca, jak Skansen, Rezerwat, czy Groty Nagórzyckie a mamy przecież też i żubry, których nawet w ostatnim czasie nam przybyło. 

 

 

Inscenizacje historyczne organizowane przez Skansen Rzeki Pilicy charakteryzują się dużą dbałością o szczegóły. Już nie tylko umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy, stroje dospasowane do przedstawianej epoki czy pojazdy cywilne i militarne ale także innego rodzaju rekwizyty pojawiają się na scenie rekonstruowanych wydarzeń. Polowy telefon, czy telegfraf, to najczęściej w pełni sprawne urządzenia. niektóre z nich to repliki ale większość to poszukiwane i trudnodostępne orginały. Widzowie mogą je nie tylko obejrzeć z daleka jak one wyglądają ale też wypróbować ich działanie. Generealnie zabawa w rekonstruktora nie należy do najtańszych. Samo umundurowanie w zależności od epoki kosztować może kilka tysięcy złotych.

 

 

Osoby biorące udział w rekonstrukcjach historycznych muszą wiedzieć nie tylko jak się ubrać i w co wyposażyć ale także jak się zachować. Dotyczy to nie tylko musztry i pola bitew ale również salonów. "Za mundurem panny sznurem", mówi powiedzenie ale czy nawet najbardziej przyjstojny carski oficer, polskiej narodowości, zwróciłby czyjąkolwiek uwagę, gdyby nie towarzyszyła mu dama jego serca, wystrojna w misternie uszytą suknię i obowiązkowy kapelusz, w ręku trzymająca parasoleczkę, dla dodatkowej ochrony przed słońcem? Innym ważnym elementem damskiej garderoby, który dopełniał całości, były delikatne, koronkowe lub jedwabne rękawiczki.

 

 

Po raz kolejny mogliśmy też w Snansenie Rzeki Pilicy oglądać pokazy kawaleryjskie. Tym razem jeźdźdzy ubrani w uniformy carskiej gwardii, prezentowali kunszt wyszkolenia i umiejętności w panowaniu nad wierzchowcami. Grupa Kaskaderów Konnych Andrzeja Kostrzewy ze Słupna znana jest między innymi z udziału w licznych produkcjach filmowych. Ich kawaleryskie szrże mogliśmy oglądac między innymi w obrazie Jerzego Hoffmana "1920. Bitwa Warszawska".

 

 

Nie zabrakło też pokazów pirotechnicznych. Strzalały karabiny maszynowe typu Maxime a także małe armatki, zwane sygnałówkami. Na zakończenie wystrzeliły fajerwerki. Szkoda tylko, że na inscenizajic nie mogło zostać kilkaset osób, które przyjechały specjalnym pociągiem z Łodzi, by zwiedzać atrakcje turystyczne Tomaszowa i okolic.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jazlowiak 29.06.2012 12:38
Drogi Ja - a dlaczego piszesz, ze przypominanie np. w trakcie pokazów o Legionie Puławskim to zły temat?

JA 28.06.2012 13:01
do ja. Czyli powinni robić źle, bo na "zły" temat? Tylko dlaczego temat jest "zły"? Rozumiem, że lepiej udawać, że cara w Tomaszowie nigdy nie było, a gdyby był, to wszyscy Tomaszowianie by się ze wstrętem i pogardą do nie rzycią odwracali, a już z pewnością żadnych wiernopoddańczych adresów by nie wystosowywali? A mówią, że prawda wyzwala. Ech...

ja 27.06.2012 12:15
do Ja. Mylisz się , jak ludzie robią coś żle to żle , a jak robią coś dobrze to bardzo dobrze. Problem w tym , że robili może i dobrze , ale na zły temat.

Ja 26.06.2012 21:38
Hej ludzie! Jak coś zrobią to źle. Jak by nic nie zrobili to też byłoby źle. Jak wam dogodzić?... a gdzie radość z życia?

Jazlowiak 26.06.2012 19:33
Dzięki Kaziu za zaprezentowanie mojego zdjęcia w chwili smarowania chleba własnoręcznie zrobionym przez ze mnie smalcem. Pozdrowienia dla wszystkich Tomaszowian i tych Mazowieckich i tych Rawskich. pozdrawiam Paweł Rozdżestwieński www.dobroni.pl

kaziu 26.06.2012 17:40
http://www.dobroni.pl/rekonstr...cia,114905 teraz wiem na co poszło te 284 tysiące

Ad @21 26.06.2012 08:04
O jejku!

25.06.2012 23:10
Niektórym nic się nigdy nie podoba, wszystko i wszystkich krytykują (zresztą w dosyć żenujący sposób, ale to akurat odzwierciedla to co mają w głowach, albo właściwie to, że nie mają tam zbyt wiele). Drodzy oburzeni zamiast marudzić i obrażać innych sami zorganizujcie imprezę, która zadowoli wszystkich Tomaszowian.

Tarnawa 25.06.2012 21:46
Drogi GCJ gonisz w piętkę , przypisujesz mi słowa, których nie napisałem. Nieładnie.

GCJ 25.06.2012 20:52
Ech, standardowe dowalanie bez cienia próby zrozumienia, o co chodzi. Posługiwanie się stereotypem zamiast myślenia, i głęboka wiara, że wie się lepiej od zainteresowanych, co mają na myśli... Jak to ładnie określił "Tarnawa"? Tumanowo? Chyba tak, i to w całej swej okazałości! I teraz już ostatecznie EOT. Czasu szkoda.

tomaszowianin 25.06.2012 20:16
Może czas na wymianę pokoleniową, a co za tym idzie i myślową, w naszych placówkach kulturalno- oświatowych...może czas skończyć z naginaniem historii przez pseudohistoryków...czy mało mamy w historii naszego miasta wydarzeń patriotycznych?

kbk 25.06.2012 19:19
GCJ -cie, twojej tezy nie da się obronić. Car dla Polski nigdy nie był władcą, był zaborcą i takim pozostanie. Zaprzeczając temu narażasz się na śmieszność.

Widukind 25.06.2012 18:17
Ad 14 . Po twoim komentarzu łatwo można poznać , że jesteś urodzony w Tomaszowie Maz. Chyba nawet wiem w której z dzielnic miasta.

Tarnawa 25.06.2012 18:11
GCJ i to dlatego czcimy dzisiaj Jego Carską Wysokość , że w swej dobroci zgodził się na to by Polaczki za własne pieniądze w wybudowanej przez siebie szkole dzieci mogli kształcić- Łaskawca, czcijmy go teraz za to, po wsze czasy. Trudno o bardziej niewolnicze i wiernopoddańcze zachowanie. A może, by tak czcić tych co tę szkołę ufundowali i wybudowali, czy wolimy włazić w zad carowi, którego dawno diabli wzięli i Urzędowi Miasta, który z grupą lizusów ( do których jak widać i Ty należysz ) zabrnął w ślepy zaułek i Twymi wpisami usiłuje udowodnić coś czego udowodnić nie sposób? Poza tym nie było przedmiotem i tematem pikniku budowanie szkoły tylko przyjazd cara . Po interwencjach na tym portalu zaczęto dopiero dorabiać odpowiednią ideologię. Przykre, że jest wielu wśród naszych decydentów ludzi, całujących łapy, które przez prawie 200 lat ( bo i po II wojnie ) prały Polaków po twarzy ,nie pamiętając o tych, którzy nas przed tymi łapami bronili , czy fundowali miasta ,zakłady pracy .szkoły. kościoły różnych wyznań . Czy wiesz chociaż kto tę szkołę ufundował, Kto dał na nią pieniądze grunt itd ? Car? Lenin , Batiuszka Stalin , a może PZPR?

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 25.06.2012 17:20
Brawo GCJ. Bo myślałem, że te wszystkie komentarze będą takie jak zawsze. Bez zrozumienia, bez polotu i aby tylko tym, którzy chcą coś robić, DOWALIĆ!

Reklama
Polecane
Gnał bez wyobraźni i rozumuKelner zastrzelił się z miłościBiałobrzeska Majówka na łąceWalka o rynek – jak sprawdzić, kto jest konkurencją dla Twojego biznesu?Dzień Otwarty u WyspiańskiegoWielki sukces Zuzanny Linowskiej w Międzynarodowym Konkursie GraficznymPiłkarskie starcie na kinowym ekranieJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Dwa zaginięcia i dwa szczęśliwe odnalezieniaKompletnie wycieńczony błąkał się po lesieDrzewko za makulaturęMuzyczna zapowiedź lata w Tomaszowie
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten brzuchaty osobnik tak nadaje się na starostę powiatu, jak ja na biskupa. Nawet na katechetę się nie nadawał. Jednak nasze bredzenie jest zbędne, bo ten szkodnik społeczny z pewnością, pod powiatowym stołem już został wybrany. A sesja w dniu 07.05. 2024 r., to będzie tylko formalność.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: zadowolonyTreść komentarza: Białobrzegi rzeczywiście bardzo ponura dzielnica Tomaszowa. A za komuny planowano tu duże osiedla bloków, dlatego do Tomaszowa przyłączono wtedy Ludwików i Białobrzegi. Gdyby dzisiaj oderwano te dzielnice od Tomaszowa to miasto liczyłoby około 40 tys. mieszkańców. Dzięki wam wybieramy nadal Prezydenta a nie Burmistrza bo mamy nieco ponad 50 tys. głów w mieście.Źródło komentarza: Białobrzeska Majówka na łąceAutor komentarza: Mieszkaniec BiałobrzegówTreść komentarza: Brawo, wreszcie coś się tutaj dzieje - szkoda że tak rzadko, dzielnica kompletnie zapomniana pod względem integracji społeczności lokalnej. Zdecydowanie brakuje tutaj miejsca spotkań dla starszych jak i młodszych mieszkańców na otwartym terenie. Uważam, że altanka na wzór Ciebłowic czy park taki jak w Wąwale ułatwił by tworzenie takich relacji oraz byłby dobrym miejscem do rekreacji oraz odpoczynku. Zachęcam i proszę przedstawicieli władzy z naszej dzielnicy o podjęcie działań w tym temacie. Oprócz inwestycji drogowych - mam wrażenie, że nic tutaj się nie dzieje.Źródło komentarza: Białobrzeska Majówka na łąceAutor komentarza: Mieszkanka TomaszowaTreść komentarza: Jedynym najbardziej kompetentnym i doświadczonym kandydatem jest obecny starosta Mariusz WęgrzynowskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Weź chłopie ,,urlop,,od komentowania ,czasem zgadzam się bo prawda leży po środku ale częściej ,,przeginasz,, wrzuć na luz i zapomnij o minionych czasach.Źródło komentarza: Zmiany w ProkuraturachAutor komentarza: SabrinaTreść komentarza: Jak zawsze same pyszności, już dzisiaj szykujmy kasę bo warto posmakować, pewnie znów będą tłumy.Źródło komentarza: Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama