Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Dziewczyną z zapałkami

  • 04.03.2008, 11:00
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Teresy Gabrysiewicz
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Dziewczyną z zapałkami
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z poetką, pisarką, krytykiem literackim Anną Janko, które odbędzie się 8 marca o godzinie 16.00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mościckiego 6

Urodzona  w Rybniku poetka zadebiutowała w 1977 roku tomikiem wierszy "List do królika doświadczalnego".  Książka młodej, 20-letniej autorki została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez czytelników jak i krytyków literackich. Rimbaud w spódnicy – w ten sposób wyraził swoje uznanie m.in. znany krytyk literacki Artur Sandauer.

W 2001 roku autorka otrzymała nominację do najbardziej prestiżowej polskiej nagrody literackiej NIKE za tom wierszy pt. "Świetlisty cudzoziemiec".

Inne książki poetyckie Anny Janko to m.in. "Wykluwa się staruszka", "Diabłu świeca", "Koronki na rany", "Zabici czasem długo stoją".

W ubiegłym roku, po 30 latach od poetyckiego debiutu, wydana została książka "Dziewczyna z zapałkami", którą Magazyn Literacki "Książki" w maju ubiegłego roku uznał za książkę miesiąca.

"Dziewczyna z zapałkami" to powieść w dużym stopniu autobiograficzna. Oparta na dziennikach autorki. Dzięki temu jej bohaterka to osoba rzeczywista z „krwi i kości”.

Dla rodziny mojego męża mariaż z poetką był zdaje się ciosem. Podczas uroczystości weselnych panował grobowy nastrój, a z oczu matki pana młodego wyzierała rozpacz – pisze na swojej stronie internetowej Anna Janko - Spędziłam tam 17 lat zajmując się dziećmi, psami, samochodami; ćwiartując mięso, gotując rosoły, piorąc, sprzątając i powtarzając sobie, że miła jest Bogu każda praca, byleby wykonywać ją z sercem. A jednak pokątnie, jakby pod nieobecność samej siebie, wciąż pisałam wiersze. Tymczasem, jak się okazało, gniła moja dusza i umierał talent. Aż w końcu znalazłam się w piekle, czy piekiełku. To było piekło nieprzynależenia nigdzie i do nikogo, nawet do siebie samej, ból utraconej tożsamości.

Książkę rekomendował czytelnikom m.in. Paweł Huelle - Anna Janko napisała książkę bardzo przewrotną, bardzo inteligentną, bardzo kobiecą. Jej kobiecość jest subtelna, jej przewrotność zaskakująca, inteligencja - po prostu błyskotliwa. Czy można oczekiwać więcej? Zwłaszcza jeśli treść jest przykuwająca, a język tej prozy - pisanej przez poetkę - precyzyjny, współczesny, a równocześnie pełen głębokich, niemal archetypicznych znaków i symboli.

 

[reklama2]


"Świetna poetka napisała jedną z najlepszych polskich powieści kilku ostatnich lat". (Rzeczpospolita)

"Rzecz uderzająca poziomem literackim". (Polityka)

"Od pierwszego zdania czyta się jednym tchem". (Dziennik)

"Autorka dotychczas lubująca się w poezji zmierzyła się z prozą. I wygrała". (Metro)

"Ujmująca i poruszająca powieść". (Przegląd)

"To rzecz, z której nie mogę się otrząsnąć". (Trybuna)

"Janko napisała rzecz o nieprzeciętnej kobiecie, próbującej łączyć sztukę z codziennością". (Nowe Książki)

"Ważna, mądra, piękna książka". (Dziennik Bałtycki)

"Świetna książka. Przeczytajcie koniecznie". (Angora)

"Uwielbiam takie pisanie". (Express Bydgoski)

"Tytuł ma szanse stać się książką roku". (Nasz Olsztyniak)

"To niezwykła powieść o dojrzewaniu myśli i uczuć". (Golf and Life)

"Takiej prozy nie spotyka się często". (Czytelnia.onet.pl)

"Książka, która może okazać się literackim wydarzeniem". (Superexpress)

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teresy Gabrysiewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

referentka
referentka 04.03.2008, 16:03
"Tymczasem,jak sie okazało,gniła moja dusza i umierał talent.Aż w końcu znalazłam sie w piekle,czy piekiełku.To było piekło nieprzynależenia nigdzie" -taka jest nasza urzędnicza rzeczywistość chyba rzucę tę robotę bo zidiocieję do reszty.Szkoda życia.
Cały czas być popychadłem.A moje młodzieńcze marzenia? A sens istnienia?Tylko kasa marne grosze

Pozostałe