Wytwórnia już od 10 lat w kulturalnym centrum miasta

  • 5.10.2018, 10:17
Wytwórnia już od 10 lat w kulturalnym centrum miasta
Już tysiąc koncertów odbyło się w łódzkim Klubie Wytwórnia. Tylko w zeszłym roku bawiło się tam około 80 tys. fanów koncertowych brzmień. W 2018 roku przypada 10. jubileusz istnienia Klubu. Z tej okazji zorganizowano koncert muzyki filmowej big bandu Rebel Babel Ensemble z L.U.C-em na czele.

Historia Klubu sięga 2007 roku kiedy to łódzka spółka telekomunikacyjna TOYA wykupiła od Łódzkiego Centrum Filmowego dwie hale filmowe dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych. – Na samym początku klub istniał pod nazwą „Hale filmowe TOYA”. Odbywały się wtedy mniejsze koncerty – mówi prezes klubu Wytwórnia, Mariola Wojtysiak. – Dopiero od początku 2008 roku zaczęliśmy intensywnie i systematycznie koncertować, już oficjalnie pod szyldem Klub Wytwórnia. Sama nazwa wzięła się od istniejącej w tym miejscu Wytwórni Filmów Fabularnych. Było dla nas oczywiste, by nawiązać do przeszłości jednocześnie kreując nową, intrygującą przyszłość – dodaje. W ramach ożywienia dawnych hal wyposażono je w mobilną scenę, widownię oraz nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy. – Dzięki temu organizowane w Wytwórni wydarzenia gwarantowały widzom najwyższą jakość odbioru – zaznacza Wojtysiak.

 

Tłumy na koncertach

Jak szacują pracownicy, przez 10 lat na Łąkowej 29 odbyło się około tysiąca koncertów, podczas których bawiło się 800 tysięcy osób. – Nasze najświeższe dane mówią, że w 2017 roku zagrało u nas około 700 muzyków, co dało nam w sumie ok. 200h muzyki na żywo. Biorąc pod uwagę 10 lat – daje to 2000 godzin muzyki na żywo, czyli trochę ponad 83 dni, czyli prawie 3 miesiące dobrego grania bez przerwy – mówi Mariola Wojtysiak. Od początku istnienia klubu na jego scenach grali tacy wykonawcy jak: Chris Botti, Orkiestra Glenna Millera, Ray Wilson, Marillion, Nazareth, Sully Erna, Gregory Porter, Nigel Kennedy, Manhattan Transfer, Basia Trzetrzelewska, Al Foster, Tommy Emmanuel, Al di Meola, Miri Ben – Ari, Richard Bona, Seweryn Krajewski, Sinfonia Varsovia, Kayah i Bregović, TSA, Nosowska, Hey, Kult, Organek, Kortez, Dawid Podsiadło, Ania Dąbrowska, Anna Maria Jopek, Andrzej Piaseczny czy Perfect.

 

W 2013 roku obok Wytwórni powstał nowoczesny hotel DoubleTree by Hilton, który zmienił na stałe krajobraz terenów dawnej WFF. – Od momentu połączenia z hotelem DoubleTree zaczęliśmy rozwijać się również w kierunku eventów innych, niż te muzyczno-kulturalne. Odbywają się u nas nie tylko koncerty, spektakle i stand-upy, ale także konferencje biznesowe dla najważniejszych firm w Polsce, bankiety oraz imprezy okolicznościowe – mówi Mariola Wojtysiak. – Podążając dobrze znaną nam ścieżką w stronę kultury wysokiej i organizując dobre koncerty, chcemy równolegle iść w kierunku biznesowym. Nadal będziemy gościć najlepsze zespoły, najlepszych artystów polskich oraz zagranicznych, jednak zależy nam także i na tym, by Wytwórnia kojarzyła się z profesjonalizmem, wysokim poziomem imprez i najlepszą jakością pod każdym względem: artystycznym, brzmieniowym, jak i organizacyjnym – planuje Wojtysiak.

Wspólne świętowanie                                                                                                

Swoje 10. urodziny Wytwórnia świętowała wspólnie z przylegającym do niej i obchodzącym jubileusz 5-lecia hotelem DoubleTree by Hilton. Zwieńczeniem wspólnych urodzin był koncert w wykonaniu jazzowo-folkowo-hip-hopowego big bandu Rebel Babel Ensemble zatytułowany „100 Lat Polskiej Muzyki Filmowej”, który stanowił niezwykłą podróż przez spuściznę rodzimych kompozytorów.


Na deskach Wytwórni pojawili się artyści sceny muzycznej i teatralnej, którzy na nowo zinterpretowali mniej i bardziej znane kompozycje filmowe. – To dla mnie bardzo ważny moment
i piękna chwila. Łączenie muzyki z obrazem zawsze było moją wielką pasją. Dzięki Rebel Babel Ensemble znajduję w końcu czas, motywację i przestrzeń na rozw
ój kompozytorski oraz zgłębianie muzyki filmowej, która zawsze była moją pasją – mówi autor projektu i zarazem jego współwykonawca, Łukasz L.U.C Rostkowski.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe