XIII Powiatowe Święto Ziemniaka Brzustów 2018

  • 03.10.2018, 19:42
  • Joanna Sztymelska
XIII Powiatowe Święto Ziemniaka Brzustów 2018
W sobotę, 29 września 2018 roku, w Brzustowie odbyło się XIII Powiatowe Święto Ziemniaka Brzustów 2018. Organizatorem święta byli: Mirosław Kukliński, Starosta Powiatu Tomaszowskiego i Bogdan Kącki, wójt gminy Inowłódz.

 

 

Jako pierwszy na scenie wystąpił Ludowy Zespól Dziecięcy "Cekinki", który działa już od siedmiu lat i na wielu  uroczystościach reprezentuje gminę Inowłódz. Po ich występie rodzice chrzestni zespołu Jolanta i Zenon Chojnaccy przekazali dzieciom ogromny kosz słodyczy. Bogdan Kącki również w podziękowaniu za występ wręczył drugi kosz słodyczy małym artystom z zespołu "Cekinki". Po zespole dziecięcym wystąpili "Brzustowianie". Następnie rozstrzygnięty został Gminny Konkurs Plastyczny pt. "Kocham CIę, Polsko" zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Brzustowie. Protokół odczytała dyrektor szkoły, Iwona Gabryszewska, a nagrody wręczał Bogdan Kącki, który był zarazem fundatorem wszystkich nagród.

 

 

 


Następnie osiem zespołów reprezentujących osiem gmin powiatu tomaszowskiego przedstawiło reklamę ziemniaka. Udział wzięły grupy reprezentujące następujące gminy naszego powiatu: panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łazisku, gmina Tomaszów Mazowiecki, KGW Tobiasze, gmina Ujazd, KGW Ceniawy z gminy Będków, KGW z Wielkiej Woli  z gminy Czerniewice, KGW Kanice z gminy Rzeczyca, KGW Popielawy gmina Rokiciny, Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych "Szyk" z gminy Budziszewice i KGW z Sokołówki w gminie Żelechlinek. W skład komisji konkursowej weszli: Barbara Robak, członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Ewa Korzeniowska, radna Rady Gminy Inowłódz i Marzena Pązik, mieszkanka Dąbrowy.
Cały czas coś działo się na scenie. Kabaret z Klubu Seniora "Słoneczna Jedynka" przedstawił program "Bo bez miłości trudno żyć". Kolejnym zespołem, który wstąpił na scenie byli "Drzewiczanie". Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzustowie przygotowały potrawy z ziemniaków. częstowały publiczność dusichą, ziemniakami z ogniska i innymi potrawami, w skład których wchodzą ziemniaki.  Każdy mógł spróbować grochówkę.

 

 

 

 


Po występie "Drzewiczan" rozstrzygnięte zostały konkursy: na reklamę ziemniaka, na rzut gimowfilcem i na króla ziemniaka. Pierwsze miejsce w  konkursie na reklamę ziemniaka zajęły panie z KGW z Wielkiej Woli z gminy Czerniewice, a pozostałe zespoły zajęły równorzędne drugie miejsce.
Królem ziemniaka został Piotr Bojdo z Sadykierza, z gminy Rzeczyca, którego ziemniak ważył 1,15 kg.
W trakcie imprezy rozegrany został także konkurs na rzut gumofilcem na odległość. W kategorii VIP pierwsze miejsce zajął Mirosław Kukliński z wynikiem 24,5 m, a na drugim miejscu uplasował się Bogdan Kącki z wynikiem tylko o 2 metry mniejszym.
Podczas XIII Powiatowego Święta Ziemniaka odbył się pierwszy konkurs "Brzustowski oberek". Oberka zagrała kapela z zespołu "Drzewiczanie" i do konkursu zgłosiło się dziesięć par, wśród których byli też: Mirosław Kukliński, Bogdan Kącki i Barbara Robak.
Po Brzustowskim oberku wystąpili "Królowianie". Następnie przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, koncert Patrycji Runo.

 

 

 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe