×

"Marszałek, żołnierz z ducha" w sali kina "Włókniarz"

  • 4.12.2018, 13:46
  • Joanna Sztymelska
"Marszałek, żołnierz z ducha" w sali kina "Włókniarz"
W niedzielę, 2 grudnia 2018 roku, w sali kina "Włókniarz" wystawiona została sztuka zatytułowana "Marszałek, żołnierz z ducha". Wystąpili artyści Polskiego Studia Teatralnego z Wilna.

"Tutaj jesteśmy nie pierwszy raz. Cieszymy się, że mamy możliwości przyjazdu do Polski, które organizuje Maria Piotrowicz, to jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" z miasta Łódź. Przyjaźnimy się także z Tomaszowem. W Wilnie pracujemy już 58 lat, a w tym roku, jako że rok był niepodległościowy szykowaliśmy dużo takich różnych imprez poświęconych temu i nasza dziennikarka, Alwida Bajor napisała scenariusz (ona nam wiele, wiele scenariuszy pisze), bo mamy dwie sztuki poświęcone Piłsudskiemu. To przedstawienie, które dziś wystawimy grane było już w marcu, natomiast w listopadzie mieliśmy inne, monodram  Piłsudskim." - powiedziała Lilia Kiejzik, dyrektor Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie i reżyser spektaklu. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


W sztuce grają przede wszystkim młodzi aktorzy Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie. W teatrze aktorów można podzielić na trzy grupy. Jest grupa zawodowa, gdzie aktorzy mają ukończone studia artystyczne, grupa, która ma w planach rozpoczęcie studiów aktorskich oraz małe dzieci, które jeszcze nie mają planów co do swojej przyszłości zawodowej. 
"Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" jest to organizacja, która zajmuje się Polakami zamieszkałymi poza granicami kraju. Istniejemy już ponad 30 lat. Z Tomaszowem nasza współpraca trwa chyba już szósty rok. Zaczęliśmy już wtedy, gdy pan prezydent nie był jeszcze prezydentem, ale był posłem na Sejm z ramienia PiS-u i wówczas zaczęła układać się ta współpraca. Dzięki również, wtedy dyrektorowi jego Biura, dziś wiceprezydent, pani Zofii Szymańskiej. W Tomaszowie gościły zespoły z Litwy i Ukrainy." - powiedziała Maria Piotrowicz ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oddział w Łodzi.
 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Zdjęcia (4)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe