Tomaszów w systemie. 8 karetek zadba o mieszkańców naszego powiatu

  • 22.03.2019, 23:13 (aktualizacja 22.03.2019, 23:48)
  • Mariusz Strzepek
Tomaszów w systemie. 8 karetek zadba o mieszkańców naszego powiatu
Łódzki OW NFZ rozstrzygnął konkurs na świadczenia ratownictwa medycznego w województwie łódzkim. Od 1 kwietnia będzie funkcjonował jeden rejon operacyjny, obsługiwany przez scentralizowaną dyspozytornię medyczną i 105 zespołów ratownictwa medycznego, tj. o 5 zespołów ratownictwa medycznego więcej niż dotychczas, 3 z nich będą stacjonowały w małych miejscowościach. Umowa o udzielanie świadczeń zostanie zawarta z WSRM i będzie realizowana wspólnie z 11 placówkami medycznymi z Łódzkiego.

Nowa umowa będzie obowiązywała do 31 grudnia 2020 r. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym o kontrakt z NFZ mogły ubiegać się tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, podmioty z 51 proc.-owym udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych. Do tej pory sporą część rynku opanowała prywatna firma Falck. O zawarcie umowy na świadczenia ratownictwa medycznego w Łódzkiem ubiegało się wspólnie 12 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Ofertę w konkursie ŁOW NFZ złożyła, w ich imieniu, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, która wcześniej musiała uzyskać do tego pełnomocnictwo wszystkich realizatorów.

- To że 12 podmiotów się dogadalo to naprawdę duży sukces. Należy pamiętać, że Falck w naszym województwie miał bardzo silną pozycję. Jesteśmy trzecim pod względem wielkości pogotowiem w łódzkiem. Pierwsza jest oczywiście Wojewódzka Stacja, drugi Piotrków Trybunalski z 11 karetkami systemowymi i my z 8 pojazdami - mowi Dawid Budny z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. 

Wśród współrealizatorów poza TCZ są: Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim, Szpital Wojewódzki w Sieradzu, Szpital Powiatowy w Radomsku, Zduńskowolski Szpital Powiatowy, Szpital Powiatowy w Opocznie, Powiatowe Centrum Medyczne NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie, Poddębickie Centrum Zdrowia, Pabianickie Centrum Medyczne, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu, Zespół Opieki Zdrowotnej w Łowiczu.

Do końca marca 2019 r. województwo łódzkie podzielone było na 20 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez 10 dysponentów. Zgodnie z nową ustawą, rejony operacyjne zespołu ratownictwa medycznego są tożsame z rejonem operacyjnym dyspozytorni.

Od 1 kwietnia 2019 r. będzie obowiązywał też nowy Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa łódzkiego przygotowany przez służby Wojewody Łódzkiego. Zgodnie z planem w województwie łódzkim będzie jeden rejon operacyjny obsługiwany przez 105 zespołów ratownictwa medycznego, czyli o 5 więcej niż do tej pory. Nowe zespoły będą stacjonowały w: Grabicy, Żarnowie, Działoszynie oraz 2 czasowe zespoły w Łodzi Śródmieście i Łodzi Bałuty.

W Łódzkiem pacjenci będą pod opieką 77 Zespołów Ratownictwa Medycznego typu „P”; 23 - typu „S”;  2 czasowe ZRM typu „P” 12-godzinne; 2 czasowe ZRM typu „P” 8 godzinne;  1 czasowy ZRM typu „P” 12 godzinny weekendowy od (piąt.- nied.)

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nilu
Nilu 26.03.2019, 15:01
Nie jest tak, że w EU na 15.000 mieszkańców musi jedna karetka przypadać?
Cpr
Cpr 24.03.2019, 21:43
Bzdura. Nieprawdziwe informacje podajecie. Liczba w powiecie tomaszowskim się nie zmieni i nadal bedzie ich 4.
Obserwuje
Obserwuje 24.03.2019, 08:31
Jakos mi sie skojarzylo....... Dawid Budny, czy to aby nie mąż p. Budny rzecznil p. Prezydenta? Cos duzo skojarzen sie nasuwa. Porzednicy ciagneli swoich, obecni swoich. Nigdy Polska nie bedzie normalnym krajem dopoty dopoki nie zacznie wygrywac zdolny wyksztalcony, a pierwszenstwo beda miec kolesie. Nalezaloby polikwidowac te liczme mierne uczelnie i ch6ba problem bylby rozwiaxsny, poniewaz wtedy dyplom ukonczenia uczelni mieli by naprawde zdolni, a teraz jak jest....kazdy widzi
Z
Z 23.03.2019, 20:46
,,8 karetek zadba o mieszkańców naszego powiatu,, ..... ?

Proszę o sprostowanie bo nie o nasz powiat ale i o inne, czyli u nas nadal bez zmian i 4 karetki na powiat.

Pozostałe