"Dar i tajemnica"

  • 14.05.2019, 11:16
  • Joanna Sztymelska
"Dar i tajemnica" w kościele św. Rodziny
loadingŁaduję odtwarzacz...
W sobotę, 11 maja 2019 roku, w kościele pw. św. Rodziny przy ulicy Niskiej w Tomaszowie Mazowieckim zaprezentowany został spektakl słowno-muzyczny zatytułowany "Dar i tajemnica", upamiętniający 40 rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża, Jana Pawła II, do Polski.

Na spektakl złożyły się teksty Jana Pawła II w aktorskiej interpretacji Jerzego Zelnika.  Muzyczną oprawę spektaklu zapewnili: Sylwia Strugańska-Wachowska - sopran, Robert  Grudzień - organy i Georgij Agratina - fletnia Pana i cymbały. Partnerem koncertu jest Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Wydarzenie honorowym patronatem objęła posłanka na Sejm RP - Joanna Kopcińska. Na koncert złożyły się teksty autorstwa Jana Pawła II w tym m.in. wątki autobiograficzne z „Daru i Tajemnicy”, poezja, wiersze, część I „Tryptyku Rzymskiego”, niektóre myśli z wywiadu rzeki „Przekroczyć próg nadziei” oraz fragment "Listu do artystów". Na ekranie można było oglądać zdjęcia sprzed 40 laty z pobytu w Polsce papieża. 

***

Przyjazd Jana Pawła II do Polski był wydarzeniem historycznym. Po raz pierwszy nasz kraj odwiedził papież i to papież – Polak. Pielgrzymka rozpoczęła się w Warszawie na Placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) do około miliona zgromadzonych wiernych, Ojciec Święty wypowiedział słowa modlitwy: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!". Dzisiaj wiemy, że słowa te przyczyniły się do powstania "Solidarności" i obalenia komunizmu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe