Zbudowali teraz rozkopują. Gdzie tu sens?

  • 09.08.2019, 19:55
  • Mariusz Strzepek
Zbudowali teraz rozkopują. Gdzie tu sens?
Prawie 1,5 miliona złotych kosztowało w ubiegłym roku wykonanie ciągu pieszo - rowerowego przy ulicy Legionów na odcinku od al. Marszałka Józefa Piłsudskiego do Dąbrowskiej. Inwestycję realizował Powiat Tomaszowski przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta. Oba samorządy partycypowały w wydatkach po równo. Niestety, okazuje się, że mamy do czyniania z kolejnym kompletnie nieprzemyślanym przedwyborczym działaniem. To, co kilka miesięcy temu zostało zrobione, obecnie jest rozkopywane i niszczone. Dlaczego? Bo zabrakło czasu, by inwestycję uzgodnić i dogadać w szczegółach z PGE. Nikt nie poinformował mieszkańców, że prace będą prowadzone, nikt nie zapytał ich, czy nie mają przypadkiem planów podłączenia się do sieci gazowniczej.

Tymczasem o możliwość podłączenia zabiegało tam kilka osób. Argumentacja jest oczywista. Instalacja pieców na gaz ziemny to sposób na ograniczenie tzw. niskiej emisji. Ogrzewanie gazowe jest też stosunkowo tanie. Mieszkańcy zdziwili się więc, kiedy w tym roku próbowali uzyskać zgodę na przyłączenie i otrzymali decyzję odmowną.

Wykonana inwestycja ma swój okres gwarancyjny i żaden wykonawca nie zgodzi się na to, by ktoś inny, na jego odpowiedzialność, psuł wykonaną przez niego pracę. Odstępstwo może nastąpić wtedy, kiedy wykonawca przyłącza lub PGE wezmą na siebie ciężar napraw gwarancyjnych w tych miejscach, które zostały uszkodzone. W tym konkretnym przypadku PGE na przejęcie gwarancji się nie zgodziło. Musiał to zrobić bezpośredni wykonawca. 

W interesie wszystkich leży aby prace wykonać jak najszybciej i w sposób jak najmniej inwazyjny. Rozkopano więc chodnik w kilku miejscach, wcześniej występując o zgodę na zajęcie pasa drogowego do Zarządu Dróg Powiatowych. Problem w tym, że wykonawca pracę rozpoczął, chodnik rozkopał i... zniknął. W dodatku miejsce robót nie jest w sposób właściwy oznaczone a wystające rury zagrażają poruszającym się tamtędy pieszym. Czas zajęcia pasa się już dawno zakończył a wykonawca nadal jest niedostępny. ZDP powiadomił nawet o problemie złego oznakowania Policję. 

Nasi czytelnicy zwracają natomiast uwagę na sposób prowadzenia prac i to, że nie są one zbyt fachowo wykonywane. Czy wobec tego można liczyć na to, że w przyszłości Firma naprawi uszkodzenia w miejscach swego działania. To, że pojawią się "zapadliska" jest raczej pewne. 

Ciąg pieszo rowerowy wzdłuż ul. Legionów to kolejny z przykładów na to, w jaki sposób inwestycji prowadzić nie należy. Że nie mogą być one wykonywane ad hoc, bez przemyślenia, planowania, uzgadniania ze wszystkimi stronami,a jedynie pod presją zbliżających się wyborów, koniecznością przecięcia wstęgi, czy innych mających drugorzędne znaczenie okoliczności. Wydaliśmy prawie półtoramiliona złotych w spsób całkowicie pozbawiony racjonalności. 

Miesiąc temu prawie wszyscy radni Rady Powiatu (poza mną) zagłosowali za zmianami w budżecie, które wprowadziły kolejną bezsensowną inwestycję, a mianowicie remont ul. Dąbrowskiej na odcinku od skrzyżowania ze Smugową do początku parkingu przy cmentarzu.  

Pisałem na ten temat w poniższym artykule. Na szczęście nie dojdzie ona jednak do skutku, więc zapewne na koljnej sesji będziemy ją z uchwały budżetowej wykreślać.  

Prawym okiem: czasem brak po prostu słów

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (4)


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 15.08.2019, 13:40
I po raz kolejny ktoś coś źle zrobił, ale kto konkretnie to nikt nie wie;-) Osoby decyzyjne znane są z imienia i nazwiska więc powinny zostać w artykule wymienione. Inaczej to pisanie dla pisania. Co mi po tym artykule?
SA.
SA. 19.08.2019, 22:19
Niech redaktor zapoda pytanie do UM, tam powinien otrzymać stos. odpowiedź. Sam jest u wierzchołka więc powinien to dokładnie wiedzieć... tylko dlaczego o tym jawnie nie pisze?
M
M 11.08.2019, 16:35
Dopuki będą decydować ludzie z łapanki, lub co gorzej z nadania partyjnego tak będzie. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA DECYZJE!!!
niebrów
niebrów 11.08.2019, 11:58
Do "Marlon".
Wszelkiego rodzaju studzienki (kanalizacyjne, wodociągowe, gazowe, telekomunikacyjne) w jezdniach dróg są źle obsadzone, tzn. nie zagęszczony jest grunt zasypowy wokół tych studzienek. Potem, po oddaniu drogi do użytku, grunt wokół studzienki opada (lub opada studzienka) i wtedy musimy robić slalomy, bo: albo wjeżdżamy na studzienkę, wystającą ponad asfalt, albo na studzienkę zapadniętą poniżej asfaltu.

Konkluzja: dziadostwo wykonawców i inwestorów, odbierających roboty.
żona dyrektora
żona dyrektora 11.08.2019, 07:28
"Panie dyrektorze, ale to jest jezioro ..... A, jezioro, to niech sobie bedzie .... o tam :-))
kIEROWCA
kIEROWCA 10.08.2019, 23:54
Od Poniedziałku będę sukcesywnie pomykał tą dogą 2 do 3 razy dziennie z naczepą i bedę jechał tak 60 km/h zobaczymy o powiedzą pracownicy jak im kaski z głów spadną
Gdzie jest tymczasowe oznakowanie robót które zatwierdzil naczelnik WRD gdzie są kontrole takich odcinków czy w ogóle ktoś to kontroluje czy ktoś dba o nasze BRD raczej nikt a tym bardziej Policja która ma wszystko w *** .
sąsiad
sąsiad 10.08.2019, 22:37
Jacy oni ? To szef i "wszyscy ludzie prezydenta". A mózgi mają i myślą - tylko pewno wybraly się na agitacje wyborczą. Jak ulał pasuje powiedzenie "Bo nie ważne cyje to je, ważne to je co je moje". Ciekawe, że brak jest fotki i wstęgi albo palika na rozpoczęcie robót.
A tak poważnie ktoś musial wydać zgodę na wejście i zajęcie pasa drogowego.
Tm
Tm 10.08.2019, 20:18
Bezmuzgi.Oni i tak Nas maja za nic i sie smieja pod nosem.
Marlon
Marlon 10.08.2019, 13:01
Ul Barlickiego studzienki tak zrobione że wszyscy jadą slalomem. Ul. Robotnicz 3 razy niszczona nowa nawierzchnia. Arena lodowa przynosi straty. Można by tak bez końca, no alw jest 500+ które naszę dzieci bedą splacać.
WuPe
WuPe 15.08.2019, 13:43
Nie, lepiej mieć prostą ulicę do dyskontu żeby wszystko przeżreć po wypłacie;-)
niebrów
niebrów 10.08.2019, 01:25
Sprawdza się odwieczne powiedzonko: chłopaki - szybciej zalewajta ten asfalt i kończcie te chodniki, bo my zaraz po was będziemy kładli rury.
Zbyszek
Zbyszek 10.08.2019, 00:25
Chyba PGNiG? 🤔
varan
varan 09.08.2019, 20:59
Brawo Wy ;)
Franciszka
Franciszka 09.08.2019, 20:29
Panie Mariuszu a w TM we władzach ktoś myśli.?

Pozostałe