Wciąż wspieramy hospicjum

  • 10.02.2020, 20:31
  • Mariusz Strzepek
Wciąż wspieramy hospicjum
Członek Twojej rodziny cierpi na nowotwór. Leczenie nie daje poprawy, choroba przechodzi w stadium terminalne. W desperacji szukasz lekarzy, funduszy, ośrodków. Z niechęcią wpisujesz w wyszukiwarkę „hospicjum stacjonarne – województwo łódzkie.” W napięciu obserwujesz ładowanie strony… Brak wyników.

Z tą ponurą rzeczywistością mierzy się blisko 2,5 miliona mieszkańców województwa łódzkiego. Jedyne dostępne w okolicy placówki to hospicja domowe, których idea jest bezsprzecznie piękna, należy jednak pamiętać, że każda sytuacja jest inna i czasem hospicjum stacjonarne to jedyna odpowiedź.  Dla samych chorych brak stacjonarnej placówki to pełne lęku i bólu nieprzespane noce oraz ogromny strach o przyszłość.

Naprzeciw tej palącej potrzebie chce wyjść Fundacja „Dwa Skrzydła”, której celem statutowym jest zbudowanie pierwszego hospicjum stacjonarnego w województwie łódzkim. Ma ono powstać w Tomaszowie Mazowieckim, w którym obecnie nie działa żadna tego typu placówka. Hospicjum zostanie zbudowane w standardzie budynku pasywnego – część energii zasilającej obiekt będzie czerpana z odnawialnych źródeł energii. To informacja równie ważna, co druzgocąca - Tomaszów Mazowiecki jest bowiem jednym z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Chorujący tam ludzie muszą dosłownie liczyć się z każdym wdechem.

Maja Surowicz-Biłyj i ksiądz Grzegorz Chirk, dwa skrzydła tego innowacyjnego projektu. Oboje z wieloletnim doświadczeniem wolontariackim na oddziałach onkologicznych i w hospicjach, oboje po psychoonkologii, pracujący na co dzień na rzecz osób chorujących na raka i ich bliskich. Z głowami pełnymi idei i marzeń. „Nawet lat mamy tyle samo. Trzy tygodnie różnicy!” – dodaje Maja, Prezes onkologicznej Fundacji Znajdź Pomoc oraz przedsiębiorstwa społecznego Change4Good not-for-profit, do której należy portal „Pomoc Się Liczy”. 1

Dla Mai Surowicz-Biłyj pomysł zasilania hospicjum czystą, odnawialną energią ma także wymiar symboliczny. „Osoby w terminalnym stadium choroby często nie mają nadziei. Nie marzą, bo czują nieludzki totalny ból. Chcemy stworzyć miejsce, w którym złagodzimy cierpienie fizyczne, psychiczne i duchowe.” Ksiądz Grzegorz Chirk, wieloletni działacz społeczny, dodaje: „Przeszkody i trudności, z którymi przychodzi się mierzyć na drodze do realizacji tego planu, dodają mi tylko jeszcze więcej motywacji do działania. Wierzę, że nasze starania mają sens i przyniosą wreszcie oczekiwany skutek. Jestem upartym Kaszubem, więc tak łatwo się nie poddam.”

Na budowę hospicjum potrzeba 13,5 miliona złotych. Na realizację projektu założono 2 lata. 0,5 mln już mamy. Cel zbiórki ustawiliśmy na 5 milionów złotych – resztę środków planujemy pozyskać od partnerów biznesowych i ze środków publicznych. Prosimy o wsparcie finansowe oraz promocję zbiórki w mediach. Opieka paliatywna to odchodzenie z godnością, ale i bezcenny czas podarowany choremu i jego bliskim.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

x
x 12.02.2020, 19:55
Ciekawa strona hospicjum http://hospicjum-tomaszow.pl/k…
m
m 11.02.2020, 15:45
Fundacja działa od 10.12.2012r. Data przyznania statusu OPP 21.12.2016r. "0,5 mln już mamy"
Może Prezes Grzegorz Chirk wyjaśni wszystkim co przez 7 lat Fundacja dokonała, jakie koszty przez ten czas i na co zostały poniesione.
Każde stowarzyszenie jest zobowiązane po roku działalności składać sprawozdanie z działalności (rzeczowe i finansowe), gdzie takie sprawozdania można zobaczyć.
Wszystkie pieniądze otrzymywane z datków w każdym roku należ dokładnie przedstawić do publicznej informacji ile zebrano, jakie były koszty (jest to tzw. transparentność).
MS
MS 11.02.2020, 19:10
Zachęcam do przejrzenia szczegółowych sprawozdań. Żaden problem. Wpiszcie miasto i nazwę "dwa skrzydła"

https://sprawozdaniaopp.niw.go…
On
On 11.02.2020, 08:36
Hospicjum tak, ale nie pod wodzą tego kiepskiego biznesmena
Ewa
Ewa 11.02.2020, 03:38
Potrzebna szeroki akcja uswiadamiajaca. Ciekawe jak ten egzamin zda kosciol, ktory powinien sie wlaczyc na 100%. Caly Tomaszow, okoliczne gminy powinny brac udzial w budowie. Dobrowolnie datki, koscielne tacowe, cos na ksztalcic WOPS. Moze cos wiecej o lokalizacji?
SA.
SA. 12.02.2020, 09:23
W takim razie bierz puszkę i zbieraj, uświadamiaj jak wolontariat to do dzieła.
Byle nie do swojej kieszeni. I nie skupiać się na innych instytucjach. Kto chce to daje jak w WOŚP, bez przymusu :-)

Pozostałe