"Przegląd prasy fabrycznego Tomaszowa"

  • 23.02.2020, 16:53
  • Joanna Sztymelska
"Przegląd prasy fabrycznego Tomaszowa"
loadingŁaduję odtwarzacz...
"Przegląd prasy fabrycznego Tomaszowa" - to tytuł spotkania, które odbyło się w piątek, 21 lutego 2020 roku, w Muzeum im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Temat omówił Sławomir Fałek w ramach cyklu "Spotkania z historią i nie tylko…" z okazji 190 rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu.

Z okazji przypadającej w tym roku 190. rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu prelekcja poświęcona była prasie fabrycznego Tomaszowa. Stanowi doskonałe dopełnienie trwającej wystawy czasowej w Muzeum zatytułowanej "Fabryczny Tomaszów - dzieje przemysłu"

Sławomir Fałek rozpoczął od początku istnienia naszego miasta. Wspomniał o założycielach Tomaszowa Mazowieckiego, następnie omówił temat pierwszych lat osady i miasta Tomaszowa, jak zmieniały się nazwy naszego miasta i kiedy otrzymało prawa miejskie.  Następnie opowiedział o dziejach prasy, jaką wydawano w Tomaszowie Mazowieckim do wybuchu II wojny światowej.

Wychodziły wtedy pisma od gazet codziennych do kwartalników, jednak niewiele przetrwało dłużej niż dwa lata. "Głos Polski", "Głos poranny", "Republika", "Echo mazowieckie" - to kilka ówczesnych tytułów.

Sławomir Fałek przytoczył kilka artykułów, jakie można przeczytać w archiwalnych gazetach. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Na kolejny wykład Muzeum zaprasza  w najbliższy piątek, 28 lutego 2020 roku o godzinie 17.00. W ramach cyklu „ Spotkania z historią i nie tylko…” dr Daniel Warzocha zaprezentuje wykład zatytułowany "Tomasz Ostrowski jakiego nie znamy…”.
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec, wierny czytelnik, rzadziej kimentujacy juz wg zyczenia
mieszkaniec, wierny czytelnik, rzadziej kimentujacy juz wg zyczenia 24.02.2020, 09:21
Bardzo ciekawe i bez tej relacji nie mialbym szans sie o tym dowiedziec. Dziekuje Pani Sztymelskiej i Panu Mariuszowi.

PS prisze ubiegac sie o dofinansowanie, bo to jest dzialanosc misyjna. Wyklad i historii miasta bez wychidzrnia z lekcji czy domu. Wazne.
MIESZKANIEC
MIESZKANIEC 24.02.2020, 11:09
napisz to jeszcze raz po polsku
d
d 24.02.2020, 14:41
na drzewo

Pozostałe