Skontroluj jelito grube zanim będzie za późno. Za darmo

  • 15.07.2020, 11:13 (aktualizacja 17.07.2020, 12:59)
  • Mariusz Strzepek
Skontroluj jelito grube zanim będzie za późno. Za darmo
Tysiąc mieszkańców z trzech powiatów: skierniewickiego, opoczyńskiego, tomaszowskiego będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych raka jelita grubego, które organizuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej. Już można się zgłaszać. Badania w kwocie ponad 1,2 miliona złotych wsparła Unia Europejska.

SPZOZ w Rawie Mazowieckiej za te pieniądze zorganizował specjalny dwuletni program „Krok w stronę zdrowia. Program badań przesiewowych raka jelita grubego”. Dlaczego wybrano akurat trzy powiaty, a nie na przykład powiat rawski? Ponieważ są to rejony, które pod względem profilaktyki tego schorzenia są prawdziwymi „białymi plamami”, mieszkańcy właśnie tych powiatów mają najtrudniejszy dostęp do badań wykrywających raka jelita grubego.

Program obejmuje m.in. opiekę lekarską i badania kolonoskopowe. Każde badanie odbywa się pod znieczuleniem, za które również pacjent nie płaci. Z programu mogą skorzystać:

W pełni bezpłatnie:

  • Osoby w wieku 50 – 65 lat
  • Osoby w wieku 40 – 49 lat mające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego.

Pierwsze badania bezpłatnie:

  • Osoby w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha (potocznie jest to dziedziczny rak jelita grubego). Te osoby powinny przedstawić potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej. W projekcie dopuszczalne jest finansowanie tylko pierwszego badania w tej grupie osób. Następne badania nadzorcze – powinny być finansowane z innych źródeł.
  • Osoby w wieku 25-49 z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP) – choroby genetycznej charakteryzującej się licznymi polipami jelita grubego. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z FAP z poradni genetycznej. Program „Krok w stronę zdrowia” również finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób.

Jak skorzystać z badania?

Trzeba po prostu wypełnić ankietę, którą można otrzymać w biurze projektu (osoby z dwóch ostatnich grup powinny przedstawić również odpowiednie dokumenty z poradni genetycznych). O przyjęciu i terminie badania decyduje kolejność zgłoszeń. O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie pacjenci zostaną poinformowani telefonicznie lub osobiście lub drogą elektroniczną.

Rak jelita grubego

Jest jednym z najczęściej występujących typów nowotworu w Polsce. Rokrocznie wykrywa się go u blisko 20 tysięcy ludzi (częściej występuje jedynie nowotwór płuc). Jest to jednocześnie bardzo podstępna choroba, długo przebiegająca bezobjawowo.

- Bardzo skutecznym w jej wczesnym wykryciu badaniem jest właśnie kolonoskopia – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka SPZOZ w Rawie Mazowieckiej. - Nie tylko umożliwia wykrycie guza jelita grubego na wczesnym etapie, ale pozwala też uniknąć raka. Dlatego organizujemy te tak ważne badania profilaktyczne.

 

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w badaniu powinni zgłaszać się do biura projektu przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej - Szpital św. Ducha, ul. Warszawska 14,  96-200 Rawa Mazowiecka, e-mail: [email protected] lub sekretariat tel. 729 059 534, e-mail: [email protected] 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe