Spokojnie... to tylko pandemia

  • 15.10.2020, 23:57 (aktualizacja 16.10.2020, 08:11)
  • Mariusz Strzępek
Spokojnie... to tylko pandemia
Podobno „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”. Czasem ważne, a czasem budzące uczucia takie jak nadzieja, ale i obawy. Często zapominamy, że na to, jakie one będą, mamy wpływ my sami. Od kilku dni mamy lawinowy przyrost zachorowań na Covid-19. Słyszę więc powtarzające się pytania: co robią radni, zarząd powiatu, władze szpitala itd. Staram się zazwyczaj takich wątków nie dotykać, ale powiem wprost: nie robią nic. Do tego niektórzy pozatrudniani zostali w szpitalu i biorą co miesiąc po kilka tysięcy złotych. Pracownicy TCZ łapią się za głowy, bo nikt nie wie, jaką rolę ci samorządowcy spełniają, a w spółce brakuje pieniędzy na wszystko. Jest mi zwyczajnie wstyd, a jak słucham pielęgniarek, które te pytania mi zadają, to odwracam wzrok.  

Kiedy wybuchła pandemia w jej wiosennej łagodnej formie, pracownicy TCZ zwracali uwagę głównie na brak sprzętu, ale i procedur, które zabezpieczałyby ich przed zarażeniem. Nie chodziło nawet tyle, o ochronę ich samych, ile o ryzyko zamykania całych oddziałów (co obecnie się właśnie dzieje). Wystarczyło jedno ognisko zakażeń w Drzewicy, by koniecznym było ewakuowanie oddziału psychiatrycznego. Na zakaźnym brakło po prostu miejsc. To było w kwietniu.

Później sytuacja się ustabilizowała, ale psychiatria cały czas znajdowała się na dawnej okulistyce. Oddział można było wyremontować i przygotować na drugą falę zachorowań. Prace nawet rozpoczęto. Problem jednak w tym, że trwają one nadal, i dopiero po moich interwencjach i wzmożeniu epidemicznej paniki, nieco przyspieszyły. Jeszcze tydzień temu całe piętro było jednym wielkim pobojowiskiem.

W jednym z komentarzy na moim portalu ktoś zadał pytanie: kto podjął decyzję o remoncie? Właściwsze byłoby: czy była to właściwa decyzja. Odpowiadam: jak najbardziej słuszna. Nie chcę się tu szerzej rozpisywać. Krótko to ujmując, oddział nie spełniał żadnych standardów, w tym tych przeciwepidemicznych.

Pół roku, jakie mieliśmy to czas wystarczający na wymianę instalacji i dokonanie niezbędnych prac. Rzecz w tym, że mówimy o 750 metrach kwadratowych powierzchni, a takiego remontu nie da się szybko wykonać własnymi siłami, za pomocą trzech pracowników pionu technicznego szpitala pracującymi od 7 do 15. To jest po prostu niemożliwe i dla każdego powinno to być oczywiste. Okazuje się, że jednak nie było.

Dlaczego? Nie uda się tego wyjaśnić w racjonalny sposób nikomu, kto nie miał do czynienia z samorządem powiatowym. Tu nikt nie jest w stanie podjąć decyzji. Szybkiej i konkretnej. A następnie egzekwować jej wykonanie. Mój (nie żyjący już) przyjaciel, Grzegorz Haraśny, opowiadał mi kiedyś, że jak został wiceprezydentem miasta, wydawało mu się, że ma tyle pomysłów i że uda mu się je wprowadzić szybko w życie. Urzędnicy sprowadzili go na ziemię błyskawicznie, wynajdując milion problemów, dla których każda rzecz była niemożliwa do zrobienia.

Tutaj jest podobnie. TCZ nie ma odpowiedniego personelu do prowadzenia prac remontowo – budowlanych a nawet przygotowującego takie inwestycje. Tu powinno wkroczyć starostwo ze swoim wydziałem ds. inwestycji. Urzędnicy powinni określić zakres rzeczowy inwestycji a następnie dokonać wstępnej wyceny prac. Można to zrobić, przy użyciu odpowiednich narzędzi w 2-3 dni.

Zamiast tego pozostawiono szpital samemu sobie. Okazja na szybki remont była niepowtarzalna, bo ustawy „covidowskie” wyłączały procedury wynikające z przepisów o zamówieniach publicznych. Zmarnowano w ten sposób pół roku, a dzisiaj prezes Chudzik prosi o pomoc lokalne firmy poprzez media. Proszony o interwencję starosta, zamiast wydać polecenia, proponuje zorganizowanie spotkania, a więc ucieka kolejny tydzień. A przecież pieniądze na remont są…

Kilka tygodni temu uczestniczyłem w posiedzeniu zespołu, który opracowuje koncepcje budowy nowego oddziału psychiatrycznego. Zespół funkcjonuje już też ponad pół roku. Poza danymi zebranymi przez Referat Zdrowia, Michała Jodłowskiego i pracowników szpitala, nie zrobiono nic.  Biorący w nim udział pracownik wydziału inwestycji bezczelnie poganiał uczestników, bo jak twierdził on nie ma czasu.

Pierwszy raz chyba od kilku lat niegrzecznie odezwałem się do powiatowego urzędnika. Kilka minut wcześniej ten sam człowiek opowiadał, że prowadzi dużą liczbę prywatnych inwestycji. Więc brak czasu w tym przypadku jak najbardziej zrozumiały, ale… nie w godzinach pracy urzędniczej. Tym bardziej, że wspomniany wydział nie zrobił w omawianej sprawie NIC!. A to przecież on powinien w porozumieniu z TCZ i na bazie ich wytycznych opracować wstępny zakres prac i kosztorys.

Podobnie sytuacja przedstawia się na oddziale neurologicznym. Pieniądze na dokończenie remontu (mocno zaawansowanego) są. Tylko nie ma kto go wykonać. Brak mi słów po prostu. Oba te oddziały powinny być już dawno skończone, bo pracując w ten sposób nigdy do niczego nie dojdziemy.

Efektem braku działań jest to, że obecnie rozważamy zawieszenie funkcjonowania oddziału rehabilitacyjnego na ulicy Niskiej (wszystkie łóżka zajęte i kolejka oczekujących na przyjęcie), laryngologii. Ponadto od poniedziałku psychiatria ma mieć charakter „covidowski”.

Problemy są oczywiście w całej Polsce, ale można było się do nich lepiej przygotować, obyśmy skutków opieszałości i zaniechań nie musieli obliczać za pomocą liczby nekrologów… i to nie tylko tych z Covid 19

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Szok
Szok 16.10.2020, 17:14
Sami jesteście winni ci covidowcy ktorzy mowili zamknąć szkoly, szpital, kościoły czy rynek. I co teraz zobaczycie jak ktoregoś z was sciśnie to bedzie panika a pomoc nie ma kto. Jakby byla reakcja na poczatku odpowiednia i stanowcza to nikt by sie tak daleko nie posunął. W szwecji czy Norwegii normalność i nie ma trumien tych co nam pokazywano we wloszech nie ma masek i terroru i pogardy ludzi dla ludzi. Jak wam 500 plus braknie to moze sie ockniecie.
Ola
Ola 15.10.2020, 20:46
Za obwodnice cymbaly się brali a ścian malowac nie umia zlecić .
Adi
Adi 15.10.2020, 22:00
Nie brały się. Udawały że się biorą. Generalnie udają za każdym razem. Taka strategia. Przeczekać. Jakoś się problem rozwiąże.
Suweren
Suweren 15.10.2020, 20:17
Skoro moje pytania zainspirowały Pana do napisania tego art. to dobrze. Pytanie moje kto podjął decyzję o remoncie? Jest jak najbardziej słuszne. Czy remont był potrzebny z pewnością. Tak. Ale to nie oto chodzi. Czy widział Pan dobrego gospodarza który zaczyna remontować dom wiedząc że go nie skończy na zimę i z dziećmi będzie musiał mieszkać w nieogrzewanej komórce? Ja nie znam.
Wy radni zajmujecie się wszystkim tylko nie sprawami mieszkańców. Wszyscy wiedzieli że pandemia
wróci z dużym nasileniem. I to się spełniło. Dlatego należało podejmować takie decyzję które nie spowodują tej sytuacji. Dzisiaj nie mamy gdzie położyć chorych bo wszystkie 25 łóżek jest zajętych, plus 5 dostawionych. Skoro było wiadomo, że nie ma pieniędzy na ten remont. Nie ma pieniędzy na materiały budowlane to po co ten remont rozpoczynano. Tak więc drugie moje pytanie kto podjął taką
decyzję też jest aktualne? W art. brak na nie odpowiedzi. Zwalanie winy na innych jest nie na miejscu.
To wy radni powinniście bardziej interesować się sprawami waszych wyborców- mieszkańców powiatu. Zdążyłem się przyzwyczaić że w tym kraju są lepsi i lepsiejsi. Ci drudzy mogą nie korzystać z naszego szpitala bo załatwią sobie miejsce w szpitalu rządowym i przewiezie ich karetka na sygnale.
Ale pozostali mieszkańcy nie mają takiej możliwości i w przypadku choroby zostaną na lodzie.
MS
MS 15.10.2020, 20:25
Nie do końca to prawda. 1,2 miliona przeznaczylismy na ten cel. W mojej ocenie wykonanie w terminie było realne. Ktoś chyba chciał zaoszczędzić.
Pracownik TCZ ...
Pracownik TCZ ... 15.10.2020, 19:09
Posłuchaj Obserwator, jesteś ślepym, ogłupiałym a nawet stwierdzę ze obłąkanym obserwatorem, ale zapraszam do działu technicznego oprowadzę Ciebie po obiekcie pokaże to co zrobiliśmy. Przygotuj się na długi spacer. Po za tym jeśli pracujesz w TCZ to nas znasz i wiesz ile się zarabia w dziale technicznym, powiem tak są tacy , którzy ***ją i nie maja nawet 2 tyś na rękę. Po drugie wiesz że przynosimy własne narzędzia ponieważ inaczej robota by stała. Nie mamy nawet ubrań roboczych, ponieważ nie możemy się doprosić. Praca w szpitalu jest jak wolontariat za te pieniądze, które zarabiamy a dajemy z siebie serducho i tacy kretyni jak Ty mają czelność nas szkalować !!! Pracujemy kilka miesięcy na psychiatrii gdzie są dziury w pionach na sale oddziału zakaźnego i my wdychamy to gówno ponieważ wymieniane były rury, jesteśmy narażeni na covid bardziej niż Ty i nikt nawet się nie zapytał jak się czujecie ? Po za psychiatrią wykonujemy inne prace na szpitalu ponieważ są również inne oddziały które muszą funkcjonować. Zobacz ile osób pcha się drzwiami i oknami na dział techniczny, kolejki sięgają pl. Kościuszki, takie są tu zarobki. Tacy ludzie jak Ty traktują nas tragicznie a prawda jest taka iż żeby nie dział techniczny to chodził być w gównie po pas, w kasku po oddziałach a zamiast drzwi i okien były by same otwory. Mariusz dobrze wie jak jest i ile zarabiamy tylko robi z siebie taką sierotę że aż szkoda pisać i strzępić język. Taki to strzępek informacji. Powiem więcej jeszcze trochę i ktoś nie wytrzyma a mamy bardzo dużo materiałów i wiedzy. Przedewszystkim za dużo jest tu kolesiostwa a docenia się leserów donosicieli ,, co kto powiedział i szkalowanie. Jeszcze raz zapraszam na spacer po obiekcie poświęcę swoja przerwę śniadaniową i myślę że odszczekasz te brednie. Po trzecie żeby szpital funkcjionował.normalnie potrzebny jest szef z Tomaszowa, który będzie dbał o funkcjonalność i szanował pracowników , serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz zapraszam.
Emigrant
Emigrant 15.10.2020, 22:52
Pracownicy techniczni to jedni z najbardziej niedocenianych ludzi w TCZ. Widoczni i potrzebni okazują się gdy jest jakaś awaria i trzeba szybko naprawić albo inwestycja którą ekspresem należy zrobić. Wszyscy o wszystko mają do nich pretensje ale jak przysłowiowy zamek w biurku się zepsuje to prawie na kolanach personel pędzi by się pojawili. Wykonują ogrom niesamowitej pracy, którą kiedyś choć trochę próbowano docenić :)
Rex
Rex 15.10.2020, 20:51
A Chudzik 150 000 zl rocznie przytuli 😁
D
D 15.10.2020, 18:21
Zaraz bedzie wesolo jak w dpsach tomaszowskich cos wybuchnie, a nasze wladze ktore za to odpowiadaja zachowuja sie jak by nic sie nie dzialo. Chodza i sie fotografuja, mysle ze ta wladza katolicka robi naturalna selekcje.
Informator
Informator 16.10.2020, 10:58
Juz jest od tygodnia w tym kolo szpitala
Skandal
Skandal 15.10.2020, 16:02
Dlaczego redaktor dopiero teraz o tym pisze skoro wiedział od miesięcy jak sytuacja wygląda? Ano dlatego że sprawa 'wyszła' w komentarzach i zaczyna sie przerzucanie odpowiedzialności. Przydałaby się osoba która nagłośni sprawę na skalę ogólnokrajową, wtedy być może będzie można liczyć na prokuraturę, dymisje bo inaczej się rozejdzie po kościach. Tomaszów od lat to taka lokalna Korea Północna
MS
MS 15.10.2020, 16:50
Piszę o tym na łamach NT, ale jako radny pisałem też interpelacje, zapytania i zwracałem uwagę na potrzeby w TCZ,.
t
t 15.10.2020, 15:28
Pytania.
1. Czym od marca w starostwie zajmował się Referat Zarządzania Kryzysowego.
Zadania RZK:
- wnioskowania do starosty w sprawach związanych z ochroną ludności i poprawą bezpieczeństwa w powiecie,
- koordynowania programowych działań służb, inspekcji i straży, przy organizowaniu imprez masowych,
- prowadzenia spraw związanych z ochroną ludności i obronnością,
- koordynowania działań związanych z monitorowaniem, planowaniem, reagowaniem i usuwaniem skutków zagrożeń na terenie powiatu,
- itd.
2. Czym od marca w starostwie zajmowało się Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Edek
Edek 15.10.2020, 14:21
odwołać dziadostwo jak są nierobami ,
tylko jak to udowodnić
Ratownik medyczny
Ratownik medyczny 15.10.2020, 14:00
Czemu służy ten wpis i po co komentarze skoro i tak niewygodne aczkolwiek prawdziwe są usuwane.... Jeszcze 40 minut temu lajkowalem wpis Obserwatora a teraz. Wpisu nie ma... Prawda boli???
Salamon
Salamon 15.10.2020, 13:32
"Bo my Polacy tak mamy, lubimy grillować ..." Na posiedzeniu komisji każdy wynajdzie 7 ustaw, że tak się nie da, zabronione, że kontrola ... Zamiast znaleźć jedną, że się da! Teraz chorzy z gorączką mogą ogrzewać tych bez gorączki. Mamy wówczas podwóją ilość miejsc. Bezkosztowo.
Obserwator
Obserwator 15.10.2020, 11:31
Dobrze wiemy jak ci panowie pracują. Mają płacone od godziny więc im dłużej robią tym więcej kasy mają... Po drugie szpital stać na normalnych fachowców którzy by weszli i zrobili ten remont w 3 miesiące. Dlaczego a no dlatego że szpital nasz ( złodzieje po prostu) już dawno zaczęli oszczędzać na personelu pielęgniarskim i ratowniczym. Już pomijam fakt że żadnego dodatku nie mamy za pracę w tym Covidowskim syfie ale można kasę zamiast po stołem wkładać do kieszeni przeznaczyć na to by szpital spełniał jakiekolwiek wymagania... Pozdro dla zarządu i Pana prezesa... Z*** szpital w Łodzi w Tomaszowie zrobi to samo... P. S. Może siatkarki Budowlanych Łódź zatrudni do remontu :)
Misza
Misza 15.10.2020, 21:05
No cóż widocznie już przechodziłeś covid. Może bezobjawowo ale z pewnością pozostawił trwałe ślady w mózgu. Prawdopodobnie nie wrócisz już do sprawności umysłowej więc proponuję rentę z ZUS. Należy się jak mało komu.
Pracownik TCZ
Pracownik TCZ 15.10.2020, 14:08
Jestem jednym z tych trzech ludzi o których wspomniano w artykule , jestem pracownikiem Dzialu Technicznego i chce zdemwntowac pogloski o ktorych napisalaś czy napisałes bo odwagą nie grzeszysz zaslaniając sie za pseldonimem "Obserwator". My nie pracujemy tak jak to poisujesz " im dluzej pracuja tym wiecej zarabiają" tylko mamy angaż za najniższą krajową i 8 godzin i jezeli uważasz że przygotowanie otworów czyli wyrwanie starych drzwi , rozkucie pod nowe otworów drzwiowych , wykłucie nowych otworów na drzwi w kilku scianach ( kontener gruzu) wstawienie i obrobienie drzwi szer 110 ważących ok 90-100kg na calym oddziele a bylo ich ponad 50szt. To malo roboty na dwoch ludzi bo robimybto we dwoch a nie trzech to ściemnianie to ja zapraszam Cie serdecznie na przygotowanie i montarz tylko jednej sztuki i wtedy pogadamy kto tu kombinuje z godzinami żeby wiecej zrobić. Wiem ze pracujesz w tej instytucji bo wynika to z jomentarza i wiedz że karma wraca, pamietaj tylko ze miarą inteligencji każdego czlowieka jest umiejętność współżycia z ludźmi a nie pisanie o nich nieuzasadnionych bzdur do wiadomości publicznej
Księgowa
Księgowa 15.10.2020, 12:21
Wiecej placone a widziales pasek tych ludzi ze mowisz ze za każdą godzine dodatkową mają płacone
Jeśli nie służba to i rzetelna ocena. Bez sentymentów.
Jeśli nie służba to i rzetelna ocena. Bez sentymentów. 15.10.2020, 14:28
to jest służba.

A jeśli nie, no to lecimy: zazwyczaj to są chłopoki max po technikach, kórzy przez gimanzjum + 5 lat robolskiej szkoly, nie potrafili ogarnac jezyka. Jednego jakiegokolwiek. Te karetki to jest dla nich stabilna praca. Nie ma co narzekać, a jeśli się nie podoba no to do niemiec, kopać rowy bo bez języka w zawodzie „wyuczonym” gdzie 70% warsztatu jest zautomatyzowana, nikt nie przyjmie. Rowy też już coraz trudniej, ale bardziej skąpe samorządy tam nadal wolą wydać na robola z Polski niż na koparkę. Dłużej ale taniej.
Ksiegowa
Ksiegowa 15.10.2020, 18:20
No nie sadzę że po technikach i zeby te osoby chodzili do gimnazjum

Pozostałe