Symboliczne obchody 190. rocznicy wybuchu powstania listopadowego

  • 01.12.2020, 17:29
  • Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim
Symboliczne obchody 190. rocznicy wybuchu powstania listopadowego
W poniedziałek, 30 listopada 2020 roku, przypadała 190. rocznica wybuchu powstania listopadowego.

W Tomaszowie Mazowieckim symboliczne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, odprawioną przez księdza Sławomira Klicha – proboszcza Sanktuarium Świętego Antoniego. Po mszy pod obeliskiem „W hołdzie uczestnikom powstań narodowych”, który znajduje się w parku u zbiegu ulic Mościckiego i Browarnej, delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

W imieniu Starostwa Powiatowego kwiaty złożyli: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – przewodnicząca Rady Powiatu, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego, Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego i Beata Zysiak – Skarbnik Powiatu Tomaszowskiego.  Następnie wiązankę złożyli dyrektorzy szkół ponadpodstawowych z naszego miasta, delegacja tomaszowskiego oddziału Ruchu Narodowego, z prezesem Andrzejem Fąkiem, na czele i na zakończenie  młodzież, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 190 lat temu grupa młodych Polaków, w szczególności podchorążych,  bo to ci właśnie rozpoczęli powstanie w nocy z 29 na 30 listopada. Powstanie, które miało doprowadzić do odzyskania  niepodległości przez Polskę, chociażby w jakiejś jej części tych terytoriów sprzed rozbiorów. To powstanie, które trwało prawie rok, nie zakończyło się sukcesem, ale pokazało, że ten duch wolności,  jest wśród nas Polaków i jest tym elementem, który będzie towarzyszył przez kolejne dziesięciolecia,  aż do momentu kiedy Polska odzyska swoją niepodległość. (...) Trzeba też pamiętać, że założyciel miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Antoni Ostrowski, też uczestniczył w tym powstaniu,  też był tym, który wypowiedział posłuszeństwo cesarzowi.
 

– powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wszystko
Wszystko 03.12.2020, 02:49
pięknie, ale jest małe ale. Rocznica. Powstanie wybuchło 29 listopada 1830r. wieczorem, a 30 listopada było po wszystkim i "władza leżała na ulicy", jak ładnie to ujął obserwator zdarzeń. Może dlatego wypadło świętować ten poniedziałek? A na serio na przyszłość (teraz pandemia), to w poniedziałek o tej porze zwykli obywatele pracują....
Ada
Ada 02.12.2020, 18:51
jak nas pisiorki jeszcze trochę bardziej pod but wezmą to i dziś trza będzie powstać
Pawełek
Pawełek 03.12.2020, 20:57
Chyba z łóżka :-)))
Ło matko
Ło matko 02.12.2020, 17:19
No nie no nie no

Pozostałe