Dziecko ze stomią? Wyzwanie nie tylko dla rodziców

  • 18.01.2021, 09:42 (aktualizacja 23.01.2021, 01:39)
  • redakcja
Dziecko ze stomią? Wyzwanie nie tylko dla rodziców
Dzisiaj trochę nietypowo. Będzie o dzieciach, ich opiekunach, nauczycielach i o tym, w jaki sposób powinni zachowywać się, by pomóc przejść trudny okres wyłonienia stomiyi, ponieważ zabiegi tego typu dotyczą także najmłodszych.

Jaka jest przyczyna wyłonienia STOMII u dzieci?

Zapewne wiele osób się nad tym zastawi. Okazuje się, że przyczyn jest więcej niż mogłoby się wydawać. Najczęściej mamy do czynienia z wadami wrodzonymi przewodu pokarmowego.  Są one zróżnicowane w przypadku dziewcząt i chłopców. Za każdym razem wymagają  zabiegu chirurgicznego.

Wśród nich  przetoki, niedrożność smółkowa, martwicze wrzodziejące zapalenie jelita, choroba Hirschsprunga itp. Wady  tego rodzaju stwierdza się u jednego na 4000-5000 żywo urodzonych noworodków.

Stomikiem może zostać dziecko w każdym wieku. Według lekarzy statystycznie najtrudniejszy okres to czas pomiędzy 13. a 21. Rokiem życia, kiedy młoda osoba wchodzi w okres dojrzewania, buntu, burzy hormonów, młodzieńczych planów.

To nie idzie w parze z chorobą ani jej następstwami. To problem z wizerunkiem własnego ciała, który i bez stomii jest w tym okresie bardzo chwiejny. Dużą rolę odgrywać więc będzie stosunek osób dorosłych. To, czy dziecko akceptuje stomię, zależy od otaczających je dorosłych– od ich przekazu i ich akceptacji, tolerancji

Szkolne problemy i jak sobie radzić

Z całą pewnością nie będzie łatwo. Co zrobić, gdy dzieci zapytają  o rówieśnika ze STOMIĄ? Nie ma wyjścia, trzeba odpowiedzieć jak najbardziej  rzeczowo, unikając emocji i… być gotowym na kolejną serię pytań. Dzieci z samej swej natury zadają ich przecież bardzo dużo. Warto pamiętać o prostym, dostosowanym do wieku odbiorcy języku.  Jest to szczególnie ważne, ponieważ dziecko  ze STOMIĄ może spotkać się z brakiem akceptacji ze strony środowiska.

Niestety złe emocje stosunkowo szybko się utrwalają i rozciągają w czasie. Warto więc w sposób fachowy zareagować.  Przede wszystkim dziecka należy wysłuchać, nie lekceważąc ani bagatelizując płaczu czy żali, próbując np. tłumaczyć, że nie ma do nich powodu. Nawet jeśli trudno jest wytłumaczyć, że niektórzy ludzie nie rozumieją występujących na świecie różnic.

Podobne sytuacje mogą powtórzyć się w przyszłości, zatem dziecko musi być na nie przygotowane.  Prześmiewcze zachowania dzieci wynikają zazwyczaj z niewiedzy lub niezbyt mądrych opinii usłyszanych od dorosłych, które zazwyczaj również wynikają z braku wiedzy. Jeśli nauczyciel podejmie się edukacji, jest szansa na sukces w przyszłości.

Dzieci ze stomią mogą biegać, ćwiczyć i pływać. Podczas aktywności fizycznej  muszą pamiętać o dwóch  zasadach: muszą unikać gwałtownego zrywania się, ćwiczeń wymagających kładzenia się na brzuchu oraz tych mocno siłowych.   

Niewskazane są także ćwiczenia izometryczne (polegające na dociskaniu danej części ciała do nieruchomego przedmiotu, napięciu mocno mięśni, wytrzymaniu tak przez pewien czas i rozluźnieniu ich), ponieważ mogą doprowadzić do powstania przepukliny lub zapadnięcia się stomii. Kąpiel w basenie lub nauka pływania wymagają jedynie poprawnego założenia mniejszego woreczka, który jest przeznaczony do takich sytuacji.

Polecamy także na ten temat

Stomia? A co to takiego?

 

Zapraszamy oczywiście do naszego Sklepu medycznego, gdzie oferujemy kompleksowe zaopatrzenie dla stomików w każdym wieku. Pracujemy codziennie od godziny 9 do 17. Z przyjemnością pomożemy rozwiązać każdy Wasz stomijny problem. Tomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4 tel. 570 019 100

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe