Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 18:35
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Stomia? A co to takiego?

 Rozpoczniemy dzisiaj publikację serii artykułów poradnikowych poświęconych osobom, które w wyniku różnego schorzeń mają wyłonioną tzw. stomię. Dla większości naszych czytelników słowo wydawać się będzie całkowicie obce.

Dla chorych często samo przyzwyczajenie się do bycia stomikiem stanowi ogromny problem nie tylko natury „cielesnej” ale i psychicznej. W naszej pracy ze stomikami spotykamy się każdego dnia. To wyjątkowi pacjenci, wymagający wyjątkowego podejścia, opartego przede wszystkim na empatii, fachowości i zaangażowaniu. I dokładnie to im staramy się zapewnić.

Temat stomii jest nadal tematem tabu. Trudno się dziwić, że chorzy i członkowie ich rodzin wstydzą się na ten temat rozmawiać, ponieważ trudno o coś bardziej intymnego niż codzienne czynności fizjologiczne, które każdy z nas wykonuje, ale jednego robi to w zaciszu domowej toalety. Stomicy… no właśnie

Zacznijmy od podstawowej odpowiedzi na pytanie: Co to jest STOMIA?

Stomia zwana też przetoką lub brzusznym odbytem to skutek chirurgicznego połączenia jelita z powierzchnią ciała. Najczęściej jest ona okrągła, różowa bądź czerwona, przypomina błonę śluzową jam ustnej. Jej zewnętrzna średnica wynosi zwykle do kilku centymetrów. Nie jest unerwiona, więc dotykanie jej nie sprawia bólu. Znajduje się na brzuchu.

W Polsce przeprowadza się rocznie kilka tysięcy zabiegów operacyjnych tego rodzaju. Ich powody bywają różne. W tym na przykład następstwa wypadków komunikacyjnych i ran postrzałowych.

Najczęściej jednak spotykamy przypadki związane z zapadalnością na nieswoiste zapalenia jelit – w tym chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.  80% wskazań do wyłonienia stomii, stanowią, niestety, choroby o charakterze onkologicznym.

Rodzaj zmian chorobowych determinuje zastosowanie trzech podstawowych rodzajów stomii.

KOLOSTOMIA jest wyłaniana najczęściej. Nic dziwnego, nowotwór jelita grubego należy do najczęściej diagnozowanych także w Polsce. Wykonuje się ją zwykle po lewej stronie brzucha. Nazwa pochodzi od łacińskich terminów colon (jelito grube) i stomia (otwór).  Zabieg przeprowadzony przez chirurga polega na usunięci fragmentu okrężnicy, czasem także odbytnicy ze zwieraczami.   

ILEOSTOMIA – wyłaniana na jelicie cienkim, najczęściej po prawej stronie brzucha. Jest konieczna wtedy, gdy zmiany chorobowe są bardziej rozległe i dotyczą całego jelita grubego, a czasem także jelita cienkiego.  

UROSTOMIA, czyli stomia moczowodowa jest natomiast wyłaniana u ok. 10% pacjentów ze stomią. W przypadku poważnych chorób układu moczowego, zwłaszcza pęcherza moczowego, konieczne jest leczenie operacyjne połączone z usunięciem chorego narządu. Po wycięciu pęcherza moczowego moczowody łączy się z fragmentem specjalni przygotowanego jelita cienkiego, który ma ujście na skórze brzucha. Wypływ moczu ma charakter ciągły.

Już krótka lektura definicji tych trzech podstawowych rodzajów Stomil pokazuje z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Warto więc mieć wiedzę na ten temat, bo choroba nie wybiera.  

Należy tu pamiętać, że po zabiegu, pacjent nie ma możliwości kontrolowania wypróżnień. Treść jelitowa lub mocz są gromadzone w szczelnym i okresowo opróżnianym worku przymocowanym do ściany brzucha.

- Już samo dobranie odpowiedniego sprzętu stanowi ogromne wyzwanie. Wstępnego doboru dokonują wyspecjalizowane pielęgniarki. Dla przykładu w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, gdzie wiele zabiegów wykonania stomii się wykonuje (choćby ze względu na sąsiedztwo Centrum Onkologii Nu-Med) na oddziale chirurgicznym tak się właśnie dzieje. Personel medyczny jest przeszkolony. Uczy wstępnie jak obsługiwać własne potrzeby fizjologiczne. To bardzo ważne, ponieważ nieumiejętne założenie sprzętu powoduje ogromny dyskomfort nie tylko dla pacjenta ale również dla osób, które mają z nim kontakt. Z kolei, kiedy wszystko zrobi się jak należy, stomia może być nie zauważalna dla innych osób – mówi Kinga Jarząbek z Twojego Sklepu Medycznego w Tomaszowie Mazowieckim.

Pani Kinga podkreśla, że raz dobrany sprzęt nie musi wcale sprawdzać się w długiej perspektywie czasu. Zdarza się, że pacjenci uczuleni są na produkty któreś z firmy. – Należy wówczas reagować natychmiast i stosować inne rozwiązania, każdy przypadek jest inny i podchodzi do każdego pacjenta bardzo indywidualnie. W przypadku wystąpienia zaczerwienień, zaognień okolic stomii należy zgłaszać i wówczas możemy zaradzić zanim dojdzie do powstania na przykład stanu zapalnego. Do pacjentów kierujemy wówczas pielęgniarkę z zaprzyjaźnionej fundacji im. Dr. Jana Serafina Rode – wyjaśnia

Przy doborze najlepiej skorzystać z fachowej wiedzy personelu medycznego w punkcie zaopatrzenia w sklep medycznym. Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga, aby pacjent obsługiwany był przez wykwalifikowanego farmaceutę. Trudno się dziwić, chodzi przecież o ludzkie zdrowie.

Wybór nie zawsze bywa prosty. Mamy sprzęt jednoczęściowy (worek i płytka stanowią całość); dwuczęściowy (oddzielnie występują worek i płytka); woreczki zamknięte (jednorazowe – po napełnieniu woreczek należy usunąć ze skóry i wyrzucić) oraz woreczki z możliwością opróżniania (kilka razy dziennie można usuwać z nich treść jelitową.

- Należy pamiętać, że pacjent otrzymuje od nas wszystko bezpłatnie. Całość kosztów zaopatrzenia stomików pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Chorym wydajemy nie tylko worki, ale także sprzęt dodatkowy, czyli akcesoria do pielęgnacji, pierścienie ochronne do modelowania, pasta uszczelniająco-gojąca, płytki plastyczne itd. Co do zasady sprzętu nie powinno brakować, chociaż zdarza się, szczególnie w pierwszym okresie, kiedy pacjent nie radzi sobie z obsługą, że zużycie jest wyższe i to znacząco. Staramy się wówczas pomóc także mimo wyczerpania limitu – dodaje Kinga Jarząbek.

Zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie pomożemy, udzielimy porady i dobierzemy odpowiedni sprzęt do indywidualnej potrzeby. W kolejnej części porozmawiamy o stomikach w wieku dziecięcym

Twój Sklep Medyczny

Tomaszów Mazowiecki

Ul. Słowackiego 4

Tel. 570 019 100


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Milena 23.04.2021 10:14
Zawsze można zamówić bezpłatne próbki, np.:.convatec.pl/forms/stoma-sample-request-popup/

Zosia P 26.01.2021 13:24
Bardzo dobry artykuł, świetnie wprowadza w temat stomii. Warto jeszcze wspomnieć, że artykuły stomijne, przynajmniej określona liczba, jest refundowana - dużo przydatnych artykułów na ten temat można znaleźć na stomia.pl oraz na yt jest już kilka ciekawych kanałów prowadzonych przez osoby po zabiegu wyłonienia stomii. Cieszy mnie, że jest takie miejsce w Tomaszowie, bliską osobę czeka zabieg, więc na pewno będziemy korzystać. <3

? 13.01.2021 09:29
Wreszcie coś ciekawego na tym portalu. Może każdy niech się zajmuje tym o czym ma pojęcie?

Reklama
Polecane
Dzień Otwarty na Nadrzecznej 2024Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologii
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: OpóźnionyTreść komentarza: Dlaczego był walkower w Pucharze Polski z Moszczenica?Źródło komentarza: 3 punkty zostają w TomaszowieAutor komentarza: Anna B.Treść komentarza: Jak będziesz głodny to dołącz w ten dzień do pielgrzymów zmierzających do Świętej Anny w Smardzewicach. Tutaj gospodarz Ludwikowa pewnie nic nie przygotuje na ząb. A na Odpuście pojesz do syta.Źródło komentarza: Średniowiecze w SkansenieAutor komentarza: ZbychuTreść komentarza: Chociaż Żabka by się przydała gdzie w niedzielę i w święto mają otwarte a tak wałówę trzeba szykować.Źródło komentarza: Średniowiecze w SkansenieAutor komentarza: AtenTreść komentarza: Radnymi beda jak zloza slubowanie i dostana zaswiadczenia o wyborzeŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jak ty jesteś normalny, to ja jestem biskupem. Zdejmij berecik z antenką z główki, poluzuj "gumkie" w swoich majtach, uwal się na wersalce i podziwiaj twojego idola - ryżego donka. PS. Ćwoku: zacytowane przeze mnie przysłowiowe powiedzenie z tym gów... i twarogiem, to nic innego, jak określenie tego, że nie można porównywać dwóch: sytuacji, ludzi, rzeczy, które do siebie zupełnie nie pasują. Jeżeli to do ciebie - ćwoku to dotrze, to nie będziesz nikogo po chamsku wyzywał. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Zaczął wiać silny wiatr od strony ryżego donka. Dotychczasowi prokuratorzy, którzy dotychczas nie podpadli służbowo i merytoryczne, raptem stali się "be"!!! A miała być, kur..., ta nowa uśmiechnięta Polska. Polska, zupełnie inna od tej smutnej, pisowskiej Polski. Refleksja ogólna: głupków nie sieją, sami się rodzą.Źródło komentarza: Zmiany w Prokuraturach
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama