Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 lipca 2025 15:12
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

XII Kongres PIU: wartość wykrytych przestępstw ubezpieczeniowych wzrosła o prawie 50 procent

W minionym roku zakłady ubezpieczeń ujawniły 32 tys. przestępstw ubezpieczeniowych o wartości 675 mln złotych. Dzięki współpracy całego sektora i innowacyjnym narzędziom analitycznym oraz AI, skuteczność w wykrywaniu fraudów jest coraz większa. Jednak wciąż spotkać się można z cichym przyzwoleniem na wyłudzanie odszkodowań, za które ostatecznie płacą uczciwi klienci - przekonywali goście tegorocznej edycji Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) w Sopocie.
  • Źródło: PAP MediaRoom

Nieustanny wyścig zbrojeń pomiędzy zakładami ubezpieczeniowymi a oszustami zajmującymi się wyłudzeniami stanowił temat jednego z paneli eksperckich zorganizowanych podczas XII Kongresu PIU. 

Reklama

„Zjawisko przestępczości towarzyszy naszej branży od samego początku jej istnienia. W Polsce zaczęliśmy o nim na poważnie rozmawiać pod koniec lat 90., co zaowocowało powstaniem pierwszych narzędzi przeciwdziałających oszustwom. Obecnie jednak technologia bardzo przyspieszyła, a nasza codzienna konfrontacja z przestępcami przypomina swoisty >>wyścig zbrojeń<<” - powiedział Rafał Stankiewicz, wiceprezes Warty. 

„Niegdyś powszechną praktyką naciągaczy było zwracanie się do kilku ubezpieczycieli o odszkodowanie za tę samą szkodę. Teraz jednak coraz częściej mamy do czynienia z profesjonalnymi grupami przestępczymi, a także osobami sprawnie wykorzystującymi technologie, w tym sztuczną inteligencję, do generowania bardzo realistycznych, choć wciąż fałszywych zdjęć czy filmów, stanowiących podstawę do wypłacenia środków” - tłumaczył Radosław Bedyński, wiceprezes zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Podczas dyskusji paneliści regularnie odwoływali się do raportu pt. „Analiza danych dotyczących przestępstw ubezpieczeniowych ujawnionych w 2024 roku”, przygotowanego przez specjalistów PIU. 

Z lektury dokumentu wynika, że wartość przestępstw wykrytych w 2024 roku w ubezpieczeniach na życie wzrosła o 23 proc. w porównaniu do roku 2023. Największą część, bo blisko połowę wartości ujawnionych przestępstw w ubezpieczeniach na życie, stanowiły szkody dotyczące zgonów.

W porównaniu z 2023 rokiem najbardziej znacząco, bo aż o 54 proc., wzrosła wartość przestępstw wykrytych w ubezpieczeniach majątkowych. Od lat dominują wśród nich (zarówno pod względem liczby, jak i wartości) przestępstwa związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. 

„Warto zaznaczyć, że ponad 98 proc. polis OC i AC w naszym kraju jest bezszkodowa, co pokazuje, że fraudów szukamy w ułamku spraw, dotyczących stosunkowo niewielkiej liczby klientów. Znakomita większość klientów likwidujących szkody jest uczciwa. Niestety, jeśli nie znajdziemy oszustwa, to właśnie oni na koniec dnia w swoich składkach pokryją koszty fraudów. Dlatego tak zależy nam na ochronie uczciwych klientów i tropieniu oszustów” - powiedział Andrzej Wasilewski, członek zarządu, TUiR Allianz Polska S.A. i TU Allianz Życie Polska S.A.

Eksperci podkreślali, że każde oszustwo, nawet niewielkie, na które czasem wciąż panuje społeczne przyzwolenie, jest przestępstwem jasno określonym w kodeksie karnym. 

„Połowa zgłaszanych szkód komunikacyjnych opiewa na wartość poniżej 5 tys. złotych, co może nieco usypiać czujność. Musimy jednak wrócić do pracy u podstaw i tłumaczenia, że nie warto sięgać po cudze pieniądze, nawet jeśli to małe sumy. Oszuści z pewnością chętnie korzystają z proklienckich usprawnień, jakie oferujemy. Mówię choćby o szybkich ścieżkach zgłaszania i uproszczonej likwidacji szkód wykonywanej bez udziału rzeczoznawcy mobilnego. Uczciwi klienci powinni trzymać kciuki za efektywność naszej prewencji, byśmy nie musieli ponownie komplikować tych procesów” - ocenił Kazimierz Majdański, członek zarządu STU ERGO Hestia S.A. oraz STUnŻ ERGO Hestia S.A.

Zakłady ubezpieczeń nie są jednak bezbronne, czego dowodzą rosnące statystyki wykrywalności prób wyłudzeń. Większa skuteczność ubezpieczycieli wynika przede wszystkim z większej dostępności technologii. Umożliwia ona np. analizę danych ze sterowników pojazdów czy metadanych z urządzeń mobilnych. Jednocześnie zakłady ubezpieczeń zwiększają zespoły zajmujące się zwalczaniem przestępczości i aktualizują procedury likwidacji szkód.

Nie bez znaczenia jest też rozwój sztucznej inteligencji (AI) umożliwiającej tworzenie modeli predykcyjnych ułatwiających ocenę ryzyka i typowanie szkód narażonych na wyłudzenia. Znaczące dla wzrostu wykrywalności przestępstw ubezpieczeniowych jest także usprawnienie współpracy i wymiany danych w ramach zakładów ubezpieczeń oraz pomiędzy nimi a organami ścigania.

„Pod koniec 2024 roku rynek ubezpieczeń zyskał nowe narzędzie pozwalające na skuteczne zwalczanie przestępstw dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych. System FOTO UFG analizuje zdjęcia uszkodzeń pojazdów i części używanych do napraw. Działanie systemu opiera się na sztucznej inteligencji i technologii automatycznego rozpoznawania obrazów. Jego zadaniem jest wykrywanie tych samych lub powiększonych uszkodzeń poszczególnych elementów zgłaszanych do różnych ubezpieczycieli” - mówił wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Do dyspozycji pozostają również inne, równie skuteczne narzędzia. Internetowa Platforma Antyprzestępcza (IPA) już od kilku lat wskazuje ubezpieczycielom schematy działań oszustów, podejrzane zdarzenia czy też sieci powiązań między tymi zdarzeniami. Podobną rolę odgrywa Baza Danych Ubezpieczeniowych, przeznaczona szkodom dotyczącym nieruchomości. 

Jednocześnie Ministerstwo Cyfryzacji, dzięki współpracy z rynkiem ubezpieczeń, tj. z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, Polską Izbą Ubezpieczeń i przede wszystkim z przedstawicielami zakładów ubezpieczeń, zapowiedziało rozszerzenie funkcji aplikacji mObywatel o kolejną funkcję: mStłuczka. Dzięki niej kierowcy będą mogli sporządzić błyskawiczne oświadczenie o kolizji online i niezwłocznie przekazać zakładowi ubezpieczeń informację o chęci zawiadomienia o szkodzie, bez potrzeby manualnego wypełniania formularzy ani ich drukowania. Uproszczenie procedury ma iść w parze z minimalizacją ryzyka popełnienia przestępstwa, jak chociażby dodawaniu kolejnych uszkodzeń po czasie. Przyczyni się również do poprawy jakości danych dostarczanych ubezpieczycielom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz, jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś - poinformował prezydent elekt Karol Nawrocki. Chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym, cywilnym, operacyjnym - mówił.Data dodania artykułu: 03.07.2025 14:38
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Do Krajowego Rejestru Długów wpisanych jest blisko 72 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością; oznacza to, że co ósma spółka z o.o jest zadłużona - wynika z danych KRD. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:25
Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

Przed gmachem Sądu Najwyższego, w którym Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzyga we wtorek o ważności wyborów prezydenckich zebrały się dwie grupy demonstrantów - zwolenników wyboru Karola Nawrockiego oraz Komitetu Obrony Demokracji.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:17
Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów

Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; za zasadne uznano 21, nie miały one wpływu na ogólny wynik wyborów – poinformował SN podczas posiedzenia ws. ważności wyboru Prezydenta RP.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:16
SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Polecane

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.Data dodania artykułu: Dzisiaj, 10:26 Liczba komentarzy: 5 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 1
Piórnik Stitch – praktyczny i kolorowy dodatek dla fanów DisneyaZgłoś się do pikniku LOKALNI NIEBANALNIKolejny konkurs na dotacje do szpitala przegranyMordaka Patrol w pogoni za HospicjumWakacje pełne atrakcji!Fundacja Nu-Med otrzymała tytuł ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONTARIUSZOM!Za miesiąc wyruszy PielgrzymkaProkuratura pyta... miasto odpowiadaLekarz chorego nie zrozumie....Filmowy początek wakacji w kinach HeliosZapraszamy do Kina KoneseraNowe autobusy elektryczne trafią do Tomaszowa
Reklama
Reklama
Reklama
Rośnie skala agresji na polskich drogach

Rośnie skala agresji na polskich drogach

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Radni Rady Miejskiej udzielili wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok Marcinowi Witko. Prezydenta wsparło 15 radnych, ośmioro zagłosowało przeciw. Wszystko wskazuje na to, większość radnych miejskich ma dosyć destrukcyjnych działań swoich kolegów i koleżanek z Koalicji Obywatelskiej, które nie służą mieszkańcom miasta, a jedynie partyjniackim potyczkom, jakie obserwujemy na co dzień na ogólnopolskiej politycznej arenie. Dwie radne już wcześniej odeszły z klubu KO, nie godząc się między innymi z blokowaniem ważnych dla tomaszowian inwestycji, takich chociażby jak Termy, które powstać miały na Błoniach. Na wczorajszej sesji także Barbara Klatka, postanowiła zagłosować inaczej niż pozostali radni jej klubu. Biorąc pod uwagę presję, jaką na radnych wywierał od początku poseł Witczak, wykazała się we wczorajszych głosowaniach silnym charakterem. Czas, by pracować dla miasta ponad partyjnymi podziałami.
Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.
Prokuratura pyta... miasto odpowiada

Prokuratura pyta... miasto odpowiada

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej dowiedzieliśmy się, że Prokuratura Okręgowa w Sieradzu, która prowadzi postępowanie sprawdzające, związane z donosem, jaki na Marcina Witko, złożyli radni Kucharscy, Jabłoński oraz Mordaka, wystąpiła do urzędu miasta z zapytaniem o kontrole, jakie były prowadzone w stosunku do Tomaszowa Mazowieckiego w okresie minionych 10 lat. Magistrat przygotował odpowiedź oraz tysiące stron kopii protokołów pokontrolnych. W okresie tym, miasto było bowiem kontrolowane setki razy przez różne instytucje w tym NIK, RIO, ale i prokuratury. Nie stwierdzono w nich poważniejszych zastrzeżeń
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama