Mieszkańcy wnioskują... komisja zaopiniuje i co dalej?

  • 08.02.2021, 08:01 (aktualizacja 09.02.2021, 09:06)
  • redakcja
Mieszkańcy wnioskują... komisja zaopiniuje i co dalej?
Niedawno na łamach portalu wspominaliśmy o wnioskach o zmiany w organizacji ruchu drogowego, jakie w celu zaopiniowania trafiają do Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Staroście Tomaszowskim. Zwracaliśmy uwagę nie tylko na opieszałość przy ich rozpatrywaniu ale również na brak odpowiedzi dla osób wnioskujących i brak ich realizacji przez zarządców poszczególnych dróg na terenie miasta i okolicznych gmin. Komisja przez ostatnie kilka miesięcy nie obradowała, ale wszystko wskazuje na to, że obecnie wróci do pracy. Na najbliższe, środowe posiedzenie trafiło kilka zaległych wniosków. Przypominamy, że pozytywna lub negatywna opinia nie przesądza o dokonaniu zmian. Ostateczna decyzja leży po stronie zarządcy drogi.

Pierwszym wnioskiem jest  utworzenie przystanku autobusowego na ul. Polnej między ul. Jerozolimską a placem Tadeusza Kościuszki lub na placu Tadeusza Kościuszki.

Drugim, montaż progów zwalniających w ciągu ul. Ludowej w miejscowości Tomaszów Mazowiecki na wysokości szkoły podstawowej. Warto tu zauważyć, że miasto w ubiegłym roku zleciło wykonanie projektu tego odcinka ulicy aż od ul. Nagórzyckiej, łącznie z ulicą Starowiejską. Na realizację robót przeznaczono 1.600.000,00 zł. Wybór projektanta nastąpił w połowie roku 2019. Postępowanie wygrała firma Niwella s.c z Bełchatowa. Wartość prac projektowych to 42.000 zł.

Okres projektowania wydłużył się ze względu na zmianę przepisów i nałożone obowiązki w zakresie konieczności doprojektowania kanałów kablowych dla sieci światłowodowych oraz śmierć głównego projektanta i wspólnika spółki cywilnej. Prace projektowe zostały zakończone.

Inwestycja jest ujęta do realizacji w latach 2022 - 2023 (w 2022-500 tyś w 2023 1.100 tyś).

Do tomaszowskiego magistratu wpłynęła w tej sprawie petycja podpisana przez kilkuset mieszkańców o przyspieszenie prac. Władze miasta odpowiadają jednak, że jeszcze przed jej wpłynięciem przygotowano prowizorium, a budżet został dopięty i zmiany są niemożliwe ze względu na strukturę dochodów.  Jest jednak możliwość wykonania prac w cyklu jednorocznym w 2022 roku.

Czytaj także:

Chodnik potrzebny od zaraz
 

Kolejny wniosek to zmiana granicy obszaru zabudowanego w ciągu DP 4327E – ul. Mostowa w miejscowości Swolszewice Małe

Jako piątym komisja zajmie się zmianą organizacji ruchu  na skrzyżowaniu DP 4333E – ul. Piotrkowska z DG 1116738E – ul. Wola Wiaderna w miejscowości Wiaderno / Tomaszów Mazowiecki

Chrześcijańskie Centrum Edukacyjne prowadzące m.in. szkoły "Tomaszek", "Tomek" w lipcu ubiegłego roku złożyło wnioski o wyrażenie opinii w sprawie montażu progu zwalniającego na przejściu dla pieszych w ciągu DG 116705E – ul. Sosnowa, wyznaczenie przejścia dla pieszych na ul. Sosnowej przy skrzyżowaniu z ul. Wrzosową (wlot od ul. Nadrzecznej) oraz ul. Wrzosowa przy skrzyżowaniu z ul. Sosnową (wlot od ul. Zgodnej) 

Ponieważ wniosek dotyczy budowy tzw. wyniesionego przejścia dla pieszych, będzie wiązać się ze sporymi kosztami, które ponieść będzie musiał zarządca drogi, a więc w tym przypadku: miasto. 


Ostatnim wnioskiem, jakim  zajmie się komisja  jest zmiana organizacji ruchu na ul. Robotniczej

Na odpowiedzi czekają całymi miesiącami

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Adam N.
Adam N. 08.02.2021, 18:35
Będzie więcej wniosków niż te wskazane przez redakcję

Pozostałe