Na odpowiedzi czekają całymi miesiącami

  • 27.01.2021, 23:54 (aktualizacja 12.02.2021, 11:11)
  • redakcja
Na odpowiedzi czekają całymi miesiącami
W powiecie tomaszowskim, podobnie jak w innych samorządach funkcjonuje tzw. Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Często jest ona mylona z podobną Komisją ds. Bezpieczeństwa Publicznego. Ich zadania są inne. Zakres pierwszej obejmuje jedynie organizację ruchu drogowego na terenie powiatu. To tutaj właśnie trafiają wszystkie wnioski mieszkańców i instytucji, dotyczące zmian w oznakowaniu, montażu luster, wyznaczenia stref parkingowych, miejsc dla niepełnosprawnych itp. Trafiają i.... jak twierdzą sami zainteresowani, znikają... W skład komisji wchodzą przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, zarządców miejskich i powiatowych dróg i ulic oraz dwóch radnych, jako "czynnik" społeczny. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że komisja nie podejmuje decyzji w zakresie wykonania złożonych wniosków a jedynie je opiniuje. Z tym zastrzeżeniem, że przy opinii negatywnej nie ma szans, by wniosek zrealizować.

Od dłuższego czasu napływają do nas skargi na opieszałość w zakresie rozpatrywania wniosków , które składają mieszkańcy powiatu tomaszowskiego. Tomaszowianie twierdzą, że nie otrzymują odpowiedzi na składane pisma, więc nie znają nawet rozstrzygnięć, jakie zapadały w zgłaszanych przez nich problemach dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wśród nich jest m.in. radna miejska, pani Agnieszka Walasik, która niemalże dwa lata temu złożyła do komisji wniosek dotyczący poprawy bezpieczeństwa na ulicy Zielonej. Komisja sprawą się zajmowała, rozstrzygnięcie nie zapadło, ponieważ postanowiono przedtem dokonać "lustracji" w terenie, której... nigdy nie przeprowadzono. Podobnie skarżą się też  wnioskujący o zamontowanie lustra mieszkańcy wsi Niebrów. 

- To nie są odosobnione przypadki. W związku z licznymi sygnałami m.in. od mieszkańców dotyczącymi opieszałości w działaniu Zarządu Powiatu oraz podległych jednostek w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego na ternie powiatu tomaszowskiego poprosiłem Starostę o udzielenie wyjaśnień i przekazanie informacji w tym temacie. Co ciekawe.  pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych w ustnych wyjaśnieniach podkreślają, że dokumenty przetrzymywane są często przez Starostę Powiatu Tomaszowskiego przez co nie tylko nie trafiają do realizacji ale także pozostają bez odpowiedzi. Dla przykładu pracownicy twierdzą, że starosta Mariusz Węgrzynowski wniosek dotyczący zabezpieczenia przejścia dla pieszych na ulicy Smugowej w swojej szufladzie przetrzymuje od 2 lat

- mówi reprezentujący w komisję radnych, Mariusz Strzępek.

Radny poprosił więc o przygotowanie i przekazanie zestawienia wniosków o wydanie opinii,  jakie wpłynęły w okresie minionych dwóch lat komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego przy staroście tomaszowskim i wskazanie: daty wpływu, terminu rozpatrzenia, terminu udzielenia odpowiedzi, rodzaju odpowiedzi /opinia pozytywna bądź negatywną.  W odniesieniu do pozytywnie rozpatrzonych wniosków, których realizację winien wykonać Powiat Tomaszowski za pomocą Zarządu Dróg Powiatowych poprosił o informację o zakresie ich wykonania bądź niewykonania oraz wskazania powodów, dla których nie doszło ono do skutku.  

Odpowiedź, jaką otrzymałem jest taka, jak się można było spodziewać. Nie tylko żenująca ale wręcz kompromitująca /całość dla zainteresowanych w formie pdf znajdziecie poniżej/ . Kompletnie nic  niej nie wynika. Urzędnik najwyraźniej nie zrozumiał, że nie prowadzę badań statystycznych dotyczących prędkości rozpatrywania spraw, ale, ż chodzi o konkretne sprawy mieszkańców, a w tabelce pokazano co prawda żądane daty ale konia z rzędem temu, kto będzie w stanie doczytać jakich spraw i problemów dotyczą. Najzabawniejsze jest to, że takie zestawienie to powinno być coś, co po prostu istnieje i jest w każdej chwili dostępne, niemalże od ręki i na żądanie. Przecież pod pismem podpisał się konkretny członek zarządu. Naprawdę wstyd 

- mówi radny 

Mariusz Strzępek dla porównania pokazuje zestawienie, jakie członkowie komisji otrzymują przed każdym posiedzeniem komisji i zadaje retoryczne pytanie: czy to bezmyślność, czy świadoma złośliwość. 

 

 

Wiele wniosków o zmiany w organizacji ruchu składa, współpracujący od kilku lat z portalem, Adam Nawrocki, który poza odpowiednią wiedzą merytoryczną jest również instruktorem nauki jazdy, Każdego dnia przejeżdża więc dziesiątki kilometrów, wychwytując, często dla większości z nas niedostrzegalne zagrożenia związane z m.in. z oznakowaniem ulic, lub proponuje rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo. On również nie dostaje na nie żadnej odpowiedzi. /poniżej zestaw ostatnio złożonych/. 

 

 

- Zawsze zostaje takie coś w naszych sercach. Dlaczego mam to zostawić, jak można coś jeszcze więcej zrobić, aby było bezpieczniej w naszym mieście i nie jest ważne, co jest gdzie indziej,  ważne co jest tutaj i trzeba walczyć dalej do końca. 

- mówi Nawrocki. 

Osobny temat, to fakt, iż nie zaprasza się na posiedzenia wnioskodawców. Mamy więc znowu sytuację, gdzie urzędnik w sposób arbitralny podejmuje decyzję, bez udziału osoby zainteresowanej. Z uwagi na fakt, że mamy do czynienia jedynie z opiniowaniem, nie ma tu żadnej drogi odwoławczej,. Co najwyżej można swój wniosek złożyć jeszcze raz. 

- W 2019 roku komisja rozpatrywała 134 wnioski mieszkańców na 8 posiedzeniach. Były więc one realizowane w miarę na bieżąco. Oczywiście w zakresie samego rozpatrywani. Nie wiadomo nic co do ich ostatecznej realizacji przez zarządców poszczególnych dróg. Na pytanie, jakie zadałem, a które dotyczyło wykonania przez Zarząd Dróg Powiatowych odpowiedzi nie otrzymałem. W ubiegłym roku wpłynęło wniosków ponad 60. Zgodnie z informacja, jaką dostałem, na odpowiedź, mimo ich rozpatrzenia czekają pisma złożone... w maju. Tego nie da się wyjaśnić epidemią, mimo, że jest to wymówka dobra obecnie na wszystko 

- wyjaśnia radny Mariusz Strzępek, przywołując równocześnie temat montażu luster na ulicy Mostowej, o którym pisaliśmy w artykule  Rok na prostą decyzję? To wciąż za mało. Co ma w tej sprawie do powiedzenia Starosta? Całość korespondencji w screenie poniżej. 

 

 

Przez całe lata w naszym kraju toczyła się dyskusja na temat wprowadzania w naszym kraju Korpusu Administracji Publicznej. Nawet podjęto konkretne działania w tym kierunku, wprowadzając szereg rozwiązań, które PiS dochodząc do władzy, lekką ręką zlikwidował, by móc zatrudniać własne tzw. "kadry". Faktem jest, że i dotąd poziom wynagrodzenia "zawodowców" nie szedł w parze z ich wiedzą i doświadczeniem, więc w wielu przypadkach do pracy w administracji trafiali ci, którzy nigdzie indziej nie dawali rady, lub osoby zmuszone przez osobiste bardzo sprawy, nie mogące "zainstalować się" gdzieś indziej. 

Należy przy tym pamiętać, że za sprawne funkcjonowanie urzędu, w tym przypadku Starostwa Powiatowego odpowiada jedynie jego kierownik. W tym przypadku jest to Mariusz Węgrzynowski, który w stosunku do urzędników występuje w roli pracodawcy. Nie jest to bynajmniej anonimowy Zarząd. Odpowiedzialność za indolencję jest bardzo jasno zdefiniowana w ustawie. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ujeźdrzak
Ujeźdrzak 29.01.2021, 14:24
Moja sprawa toczy się w U G ,4 ,lata z kawałkiem i końca nie widać
Kto ma dłuższy staż-?
Emigrant
Emigrant 28.01.2021, 10:59
Kiedyś był korpus służby cywilnej, służba przygotowawcza do sc, egzaminy, szkolenia - teraz nikomu to nie jest potrzebne bo liczą się szerokie plecy. No i mamy poziom i chęci do pracy i umiejętności jaki mamy.
Laura
Laura 28.01.2021, 08:41
Polska DZIWNY KRAJ:

1. Prezydentem osoba, której rada adwokacka w Krakowie odmówiła wpisania na listę aplikantów adwokackich, gdyż uzyskała tylko 67 punktów z testu pisemnego, podczas gdy minimum wynosiło 85 pkt. (dalsze perypetie sprawy lepiej nie poruszać bo pogrążają).

2. Wice-rzecznikiem pisu osoba, która uzyskała wykształcenie średnie ogólne w Katolickim Liceum, która rozpoczęła studia socjologiczne na Uniwersytecie, których jednak nie ukończyła, została za to czeladnikiem piekarniczym - zawód wyuczony.

3. Wice-prezes Rady Ministrów - Minister aktywów państwowych osoba, która w 1988 rozpoczęła studia na kierunku historia a tytuł zawodowy magistra uzyskała p o 10 latach w 1998 (dalszy przebieg kariery lepiej nie poruszać bo pogrąża).

4. Członek Rady Ministrów który w latach 1994–2000 studiował w Instytucie Historycznym gdzie studia ukończył po 19 latach w 2013 (dalszy przebieg kariery lepiej nie poruszać bo pogrąża).

5. Członek Rady Ministrów - Minister spraw wewnętrznych i administracji który został skazany na rok pobytu w zakładzie poprawczym oraz aresztowany za stawianie czynnego oporu podczas demonstracji. Wywrotowiec i antysystemowiec.

6. Najwyższy wszechmocny ponad prawem JK:
- Interpelacje, zapytania, pytania w sprawach bieżących, oświadczenia w SEJMIE: Brak aktywności
- Zawód: prawnik - brak w w rejestrze adwokatów
- 10 kwietnia 2020 pomimo COVID-19 wjechał na zamknięty dla społeczeństwa Cmentarz rządową limuzyną
- cały czas w polityce - brak osiągnięć poprawiających byt społeczeństwa
- robi wszystko i nic , nic i wszystko
Ajdejano
Ajdejano 28.01.2021, 17:27
Jeszcze moja wredna wrzutka: Komorowski, ryżowaty podnóżek Merkel, Kopacz, Pawlak, Miller, Kwaśniewski, Nowak i wielu innych wybitnych - to wszystko wybitni naukowcy, a zwłaszcza "yntelektualysty" . Ciekawe: ile posiedzi ten wybitny minister i "yntelektualysta" Nowak!!!
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 31.01.2021, 08:45
Przy tobie Ajdejano każdy to intelektualista. Nawet Suski
Pa. Kiedy proces uczciwego inaczej który przekręcił rodzine na grubą bańkę? Posiedzi dłuzej od Nowaka?
Buziaki
Ajdejano
Ajdejano 28.01.2021, 16:00
Do "Laury" powyżej: O.K. - masz 100% racji !!! Jednak, ponieważ jesteś zawziętym wrogiem pisiorów, to proszę Ciebie bardzo, abyś z taką samą, spienioną na ustach zawziętością, wyliczyła "naukowców i yntelektualystów" z Twoich ulubionych lewackich grup przestępczych: po i sld.
Laura
Laura 28.01.2021, 19:05
To tylko fakty , za rządów tamtych przynajmniej witano nas z radością we Francji Rosji USA Niemczech i wielu innych krajach a ci sprowadzili naszą markę własną do poziomu rynsztoku, niemniej jednak też mają zs uszami.
PS
Szacun dla Millera który prawie 20 lat temu zdiagnozował zresztą prawidłowo że ZZ jest zerem.
Ajdejano
Ajdejano 29.01.2021, 07:14
Jeżeli lubisz tylko fakty, to zachęcam do lektury czterotomowego cyklu "Resortowe dzieci: media, służby, biznes, politycy".
Tam świetnie jest opisany i udokumentowany (fakty, fakty) świat III RP, oficjalny, politycznie kierowany m.innymi przez Twojego ulubieńca Millera, a nieoficjalny, kierowany przez PRL-owskie SB i WSI .
Szumowiny rządziły od czasów Mazowieckiego i rządzą do rej pory.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 31.01.2021, 08:52
Ajdejano jeśli lubisz tylko fakty zachęcam do lektury książki Tomasza Piątka "Macierewicz i jego tajemnice"
Tam fakty i tylko fakty na temat rusko-amerykańskich (lewacko-liberalnych?!) szpiegowskich powiązań Antka, wraz z linkami do źródeł.
Buziaki
Laura
Laura 29.01.2021, 15:43
To też fakty - 100 % Racja tylko że tamten układ to mniejsze zło bo wykształceni wyszkoleni w ZSRR z doświadczeniem i polotem teraz zaś mamy miernoty i przygłupów bez pojęcia , ministrów co szkół nie mogli pokończyć na kierunkach politologia historia czy socjologia (sic!) - cholera wie co gorsze wydaje mi się osobiście że to co teraz bo skończy się "biedny bo głupi - głupi bo biedny"
Adam N.
Adam N. 27.01.2021, 17:44
Ciekawe zestawienie które zostało przygotowane i dlaczego nie są uwzględnione moje wnioski żadna data się nie zgadza więc wychodzi na to że jest to list która nie mówi całej prawdy , z drugiej zaś strony na komisjach jakich byłem moje wnioski były i wszystkie pozytywnie zaopiniowane ale pytając zarządców dróg czy coś dostali w tych tematach to okazuje się że nic.
Odpowiedzi od Starostwa dostałem aż 3 na te wszystkie wnioski a nadmienię że było ich więcej bo niektóre zostawiałem w Kancelarii. Urzędnik który tym się zajmuje po prostu się nie wyrabia z swoich obowiązków z drugiej zaś strony wcale się mu nie dziwię gdyż naprawdę ma dużo pracy będąc jednym pracownikiem na wszystkie drogi miejskie i powiatowe.
Jak jak tylko skończyłem studia podyplomowe o kierunku

"Zarządzanie i organizacja Bezpieczeństwem Ruchu Drogowego"

zostawiłem swoje CV i V-ce Starosta Leszeka Ogóreka kiedyś pytałem co z moim CV to odpowiedział że leży sobie ale pomocy mu nie potrzeba widać że nie wie o wszystkim albo nie chce wiedzieć a tylko ma wiarę w siłę swojego urzędnika.
Trzeba chyba poczekać na zmianę włodarzy ???
Chydraulik z Domu Partii
Chydraulik z Domu Partii 28.01.2021, 21:13
Ostatnio Pan Ogórek chyba chory albo schowali go w piwnicy ...? Cisza, cisza ,,,,,
Faustyna
Faustyna 27.01.2021, 15:57
Modlić się do św Antoniego a nie pisać do urzędu i robić szum - wyzwoli nas tylko modlitwa i święte relikwie.

Pozostałe