Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 17:55
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Mogliśmy mieć nowoczesny blok operacyjny. Kto i dlaczego zdecydował, że go nie będzie? Znamy odpowiedzi - choć kuriozalne

W ramach tzw. tarczy antycovidowej Rząd stworzył Fundusz Inwestycji Lokalnych. Samorządy z całej Polski mogły składać wnioski o dofinansowanie prowadzonych przez siebie inwestycji. Idea słuszna co do zasady, ponieważ gminy, miasta i powiaty straciły przez wprowadzony lockdown olbrzymie kwoty pieniężne. Wydawałoby się, że lokalni politycy wykorzystają możliwości i zaczną inwestować w projekty o znaczeniu strategicznym. Tymczasem przeglądając listy zatwierdzonych do realizacji projektów trudno nie poczuć zaskoczenia. Odrzucano takie pomysły jak budowa żłobka czy bloku operacyjnego w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, a akceptowano realizację wiejskich boisk. Nie chodzi o to, że te sportowe obiekty nie są na wsiach potrzebne, ale w trudnych czasach należałoby nieco inaczej ustawiać inwestycyjne priorytety. Ponadto wydaje się, że osoby oceniające składane "fiszki" chyba nie do końca rozumiały co oceniają. Lub miały wydane dyspozycje kierunkujące....

Kilka dni temu wysłaliśmy do wojewody łódzkiego zapytanie dotyczące powodów odrzucenia wniosku złożonego przez Powiat Tomaszowski na budowę nowego bloku operacyjnego w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Poniżej publikujemy treść zapytania. 

We wrześniu ub. roku Powiat Tomaszowski złożył wniosek (w załączniku) dotyczący dofinansowania budowy bloku operacyjnego  z funduszu przeciwdziałania Covid. Wniosek został odrzucony

Czy mogę prosić o uzasadnienie decyzji o odrzuceniu?

Dosyć to dla mieszkańców Tomaszowa zaskakujące, ponieważ placówki u naszych sąsiadów (które otrzymały dotacje) są nieporównywalne z Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Szpital w Rawie to zaledwie 5 oddziałów, w Opocznie jest ich 7. TCZ to mocno rozbudowana placówka z 14 oddziałami, w tym chirurgii onkologicznej. Szczególnie ten ostatni jest niezmiernie ważny, choćby ze względu na nowoczesne centrum diagnostyczno - terapeutyczne Nu-Med, zajmujące się chemio i radioterapią nowotworową.

Tomaszowski szpital dysponuje zespołem doskonałych chirurgów, przeprowadzających często niezwykle skomplikowane zabiegi. Taką kadrą nie może cieszyć się żaden z mniejszych szpitali.

Co ciekawe także w czasach pandemii, to właśnie TCZ ponosił największy ciężar walki z koronawirusem. Zadziwiające jest więc to, że żaden z decydentów rozpatrujących złożone wnioski tego nie zauważył. Ciężar ten był tym większy, że tworząc łóżka covidowe (obsługujące de facto pacjentów z kilku ościennych powiatów) ograniczono w znacznym stopniu możliwość wykonywania zabiegów planowych. Efekt widać w liczbie zgonów, jaką notowano u nas w ostatnich miesiącach.

Tradycyjnie już, rzeczowej odpowiedzi na postawione pytanie nie otrzymaliśmy. Najprawdopodobniej dlatego, że takiej po prostu nie ma. Zamiast tego dowiedzieliśmy się, że wnioski rozpatrywała  i oceniała  Komisja do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego. To ona przekazywała Prezesowi Rady Ministrów rekomendacje, co do wysokości przyznawanych środków poszczególnym wnioskodawcom. W skład komisji wchodziło: trzech przedstawicieli Prezesa Rady Ministrów; dwóch przedstawicieli ministra właściwego do spraw gospodarki; dwóch przedstawicieli ministra właściwego do spraw finansów publicznych; dwóch przedstawicieli ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.

Co to oznacza? Najkrócej mówiąc, że tysiące wniosków, jakie spływały z całej Polski oceniało 9 osób. Czas złożenia fiszki i terminy wydania oceny były na tyle krótkie, że trudno uwierzyć, by ktokolwiek był w stanie przeprowadzać jakiekolwiek szczegółowe analizy. Pieniądze dostawali więc najprawdopodobniej Ci, którzy mieli lepsze "dojścia" do ministerialnych urzędników i oczywiście samych ministrów.  W ten sposób mamy nikłą liczbę o niskiej wartości wniosków, jakie przeszły z Tomaszowa i okolic oraz duże ich liczby z powiatów, którzy mają własnych reprezentantów w Sejmie. Nasz Powiat takie reprezentanta nie ma. 

Biuro Prasowe Wojewody informuje też, że 

Komisja oceniając wnioski brała pod uwagę:
1) realizację zasady zrównoważonego rozwoju;
2) kompleksowość planowanych inwestycji;
3) ograniczenie emisyjności i poziomu ingerencji planowanych inwestycji w środowisko;
4) koszt  planowanych  inwestycji w stosunku do planowanych dochodów jednostki  w roku rozpoczęcia inwestycji;

5) liczbę osób, na które planowane inwestycje będą miały korzystny wpływ;
6) relację kosztu planowanych inwestycji do prognozowanego efektu;
7) wpływ planowanej inwestycji na ograniczenie skutków klęsk żywiołowych lub zapobieganie im w przyszłości, jeżeli planowana inwestycja może mieć taki wpływ;
8) zapewnienie dostępności  w rozumieniu  ustawy z    dnia 19 lipca 2019 r. o    zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzeb

To, co naprawdę bulwersuje, to fakt, że małe szpitaliki w takich miastach, jak Opoczno, czy Rawa Mazowiecka otrzymały po kilkanaście milionów złotych na stworzenie u siebie bloków operacyjnych. Porównując zakres świadczonych przez te placówki usług medycznych z tymi, jakie świadczy Tomaszowskie Centrum Zdrowia mamy zestawienie roweru  z mercedesem. Dwa szpitale, o których mowa jeszcze  kilka miesięcy temu zagrożone były zamknięciem, a szpital w Opocznie w czasie pandemii, momentami wcale nie funkcjonował. Budowa w nich nowych bloków operacyjnych sytuacji placówek nie poprawi. Podstawowym bowiem problemem jest brak kadry. 

Tymczasem Tomaszowskie Centrum Zdrowia taką kadrę posiada i wbrew obiegowym opiniom (o umieralni) wykonuje się u nas duże liczy skomplikowanych zabiegów. Lekarze twierdzą, że mogłoby być ich więcej, gdyby tylko mieli lepsze warunki do pracy. 

Przyjrzyjmy się przynajmniej niektórym czynnikom, jakie brała pod uwagę komisja oceniająca wnioski. Czym jest zasada zrównoważonego rozwoju wymieniona w punkcie numer 1? Zgodnie z powszechnie stosowaną definicją "rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie". Wydaje się więc, że projekt TCZ ten warunek spełnia, szczególnie przy uwzględnieniu punktu numer 2. 

Rzeczywiście propozycja Powiatu Tomaszowskiego ma charakter "wybitnie" kompleksowy. Blok operacyjny, jaki planowany jest od kilu lat i do budowy którego jesteśmy przygotowani to nie tylko sala, na której dokonuje się zabiegów chirurgicznych. To także: nowocześnie wyposażone sale wybudzeniowe, zaawansowany technologicznie sprzęt, oddział OIOM, centralna sterylizatornia oraz dystrybucja gazów medycznych. Zarząd TCZ przekonuje, że nowy blok byłby prawdziwym skokiem cywilizacyjnym w XXI wiek. 

Warto zwrócić uwagę na liczbę osób, na które planowane inwestycje będą miały korzystny wpływ. Obecnie nasz szpital obsługuje pacjentów z kilku powiatów. Poza tomaszowskim trafiają do nas chorzy z opoczyńskiego, rawskiego, piotrowskiego a nawet z Łodzi. Nu-med, z którym TCZ współpracuje obsługuje chorych onkologicznie z całej Polski. Ośrodek w Tomaszowie ma doskonałą opinię i to nie tylko wśród chorych.  

Najciekawszy jest jednak punkt 7. wpływ planowanej inwestycji na ograniczenie skutków klęsk żywiołowych lub zapobieganie im w przyszłości, jeżeli planowana inwestycja może mieć taki wpływ. O tym, że tomaszowska placówka ma znaczenie strategiczne w całym województwie mieliśmy okazję przekonać się ciągu całego minionego roku. Od kilku miesięcy także mamy poprawioną komunikację poprzez budowę lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do tomaszowskiego szpitala można więc chorych dostarczać także droga lotniczą. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mam takie pytanie. 24.05.2021 10:45
Jaki jest status prawny naszego szpitala? To znaczy: czy jest to własność naszego miasta, czyli nasz ogólny? Czy też jest to jakiś rodzaj spółki (spółki osobowe: spółka jawna. spółka partnerska. spółka komandytowa. spółka komandytowo-akcyjna, czy też spółka kapitałowa: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna)? Jeżeli tak, to jakie osoby wchodzą w zarząd tej spółki?

pracownikszpitala 23.05.2021 23:05
Do P.Starosty i P Prezydenta oraz Przew. Komisji Zdrowia Powiatu - czy prawdą jest iż TCZ ma pozostać awaryjnie /zabezpieczająco/ w razie 4-ej czy 5-tej fali COVID 19 ?? Czyli nie warto inwestować bo to co jest wystarczy. Gdzie mają się leczyć pacjenci nie obciążeni COVID?? Czy coś takiego jak zabezpieczenie zdrowotne istnieje w umysłach rządzących. I przestańcie wytykać Maciarewicza przy każdej sposobności- mamy UM,Starostwo, Rady Miasta i Powiatu oraz całą masę urzędników I jeden Antoni nie będzie za nich pracował. Czy ktoś się do tego poważnie odniesie i może przeczytamy informację Komisji Zdrowia powiatu co ze służą zdrowia i TCZ??

Ajdejano 17.05.2021 06:27
Od zawsze wiadomo, że do spraw, dotyczących wydawania publicznych pieniędzy, ZAWSZE I NAJDOKŁADNIEJ zabierają się gminy. Potem - im wyżej, tym gorzej. Im wyżej, tym więcej lokalnej, wsiowej "polytyki" . W każdej gminie (zwłaszcza wiejskiej) =, wójtowi i jego urzędnikom patrzą na ręce mieszkańcy gminy, natomiast staroście, marszałkowi województwa, wojewodzie patrzą na ręce (zwykle przez polityczne palce) tylko umoczeni politycznie radni i różne lokalne,"polytycne" sitwy. Więc, w ostatnie chwili wpływają do województwa setki wniosków o dotacje i co robią niekompetentni urzędnicy ? A czekają na dyspozycje swoich zwierzchników (z reguły te dyspozycje są z góry już przygotowane) i sprawę załatwiają zgodnie z dyspozycjami z góry. I to jest koniec tej zabawy pt. : "rozpatrywanie" wniosków. Tak zawsze było, jest i będzie.

Karol Partyka 16.05.2021 09:36
I znów wygrała polityka a nie interes pacjenta.

A.G.A 15.05.2021 14:57
ktoś bardzo dba żeby P IOTRKÓW niemiał konkureęcji w żadnej dziedzinie.

POPiS 15.05.2021 11:35
Mamy przecież, często bywającego u nas przyjaciela powiatu Antoniego Macierewicza. Wystarczyło szepnąć słówko. A może już nie może ... Szpital podlega Staroście, a Starosta to prawa ręka A.M. na Tomaszów. I co ???

Tam tez zyja ludzie 15.05.2021 08:31
Dofinansowuja male "szpitaliki" by nastepnej wladzy trudno bylo ue zamknac.

Reklama
Polecane
Kelner zastrzelił się z miłościBiałobrzeska Majówka na łąceWalka o rynek – jak sprawdzić, kto jest konkurencją dla Twojego biznesu?Dzień Otwarty u WyspiańskiegoWielki sukces Zuzanny Linowskiej w Międzynarodowym Konkursie GraficznymPiłkarskie starcie na kinowym ekranieJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Dwa zaginięcia i dwa szczęśliwe odnalezieniaKompletnie wycieńczony błąkał się po lesieDrzewko za makulaturęMuzyczna zapowiedź lata w Tomaszowie3 kluczowe aktualizacje, które natychmiast poprawią twoje świadectwo energetyczne
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: Mieszkanka TomaszowaTreść komentarza: Jedynym najbardziej kompetentnym i doświadczonym kandydatem jest obecny starosta Mariusz WęgrzynowskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Weź chłopie ,,urlop,,od komentowania ,czasem zgadzam się bo prawda leży po środku ale częściej ,,przeginasz,, wrzuć na luz i zapomnij o minionych czasach.Źródło komentarza: Zmiany w ProkuraturachAutor komentarza: SabrinaTreść komentarza: Jak zawsze same pyszności, już dzisiaj szykujmy kasę bo warto posmakować, pewnie znów będą tłumy.Źródło komentarza: Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Autor komentarza: GgTreść komentarza: Nigdy nie zrozumiem dlaczego te chłody, uroczyste pożegnania, ordery skoro oni robią swoją robotę za którą mają pensje jak każdy w budżetówce. A nawet palcem nie tkną więcej niż muszą mieć zrobione a często poniżej minimum. Do tego poświęcenia że biurka a praca fizyczna to 2 światy. No i moje ulubione dlaczego np kadrowa musi mieć mundur i wcześniejsza emeryturę? Dla rodziny wszystkoŹródło komentarza: Marcin Dulas od dzisiaj nowym komendantem Straży PożarnejAutor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Przed laty przy wejściu do Rezerwatu Niebieskie Żródła, pani sprzedawała lody z gałki, były przepyszne przyciągające mieszczuchów najpierw na te lody. Aby póżniej smakując loda spacerkiem dojść do Modrych Wód.Źródło komentarza: Średniowiecze w SkansenieAutor komentarza: ....Treść komentarza: 19 maja komunie.....Źródło komentarza: Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama