Już w listopadzie pierwsze nowe, hybrydowe autobusy w Tomaszowie Mazowieckim

  • 27.09.2017, 23:53
  • Joanna Sztymelska
Już w listopadzie pierwsze nowe, hybrydowe autobusy w Tomaszowie Mazowieckim
Solaris Bus & Coach, to polski producent pojazdów komunikacji miejskiej. Firma produkuje autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, a także tramwaje i trolejbusy. W poniedziałek, 25 września 2017 roku, odbyła się wizytacja produkcji autobusów hybrydowych dla Tomaszowa Mazowieckiego.


Po zakładzie w Bolechowie zaproszonych, gości, wśród których był też Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko, .oprowadzał dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego - Rafał Zajas. Dyrektor oprowadził gości po fabryce i zapoznał z produkcją autobusów od podstaw 


Za niecały miesiąc Firma rozpocznie dostawę autobusów do Tomaszowa Mazowieckiego, sukcesywnie po pięć sztuk tygodniowo.  Autobusy dla Tomaszowa, to największy kontrakt dla zakładu Solaris na autobusy hybrydowe 12-metrowe w tym roku w Polsce. 


Zwiedzający mieli możliwość zobaczyć autobus produkowany dla naszego miasta, w którym będą: całkowity monitoring w środku i na zewnątrz autobusu, oświetlenie ledowe, bardziej przyjazne dla środowiska, stacje USB, dzięki którym pasażerowie będą mogli naładować telefon, tablet czy laptop. Autobus zostanie wyposażony w monitory wizyjne, które będą informować o przebiegu trasy, a także o tym, co dzieje się w naszym mieście i o zbliżających się imprezach kulturalnych. 

 

 

Wyprodukowanie takiego autobusu trwa ok 30 dni, ale samo przygotowanie do produkcji może trwać nawet 5-6 miesięcy, więc czas od zamówienia do gotowego autobusu to pół roku i więcej.  W autobusie będzie mogło podróżować ok 90 osób, w tym 28 na miejscach siedzących. Znajdują się  w nich dwa stanowiska dla wózków, jedno dla wózka inwalidzkiego, jedno dla wózka dziecięcego. 

 

Specjalnym życzeniem do fabryki z Tomaszowa była kolorystyka. Kolor zewnętrzny i każdy szczegół  wewnątrz autobusu były konsultowane z zamawiającym.  

 

Najprawdopodobniej w pierwszej połowie listopada autobusy będą już w naszym mieście, ale na ulice wyjadą w przyszłym roku, po zarejestrowaniu ich, ubezpieczeniu i przeszkoleniu kierowców. 

 

Już w przetargu było określona liczba godzin na szkolenie kierowców z techniki jazdy, z ekonomicznej jazdy, szkolenie z zakresu technicznego, żeby klient sam był w stanie serwisować i naprawiać pojazd.
Zakład w Bolechowie-Osiedlu jest  jednym z czterech zakładów Solaris w Polsce. Dwa zakłady znajdują się w Środzie Wielkopolskiej, gdzie przygotowywane są szkielety, które następnie przywożone są do Bolechowa. A szkielety tramwajowe zawożone są do zakładu w Poznaniu.

 
Po raz pierwszy w autobusie marki Solaris zastosowano napęd hybrydowy. W pojeździe znajdują się dwa silniki - jeden tradycyjny, dieslowski, drugi elektryczny. Zewnętrzna budowa autobusu nie odbiega od dotychczasowej stylistyki Urbino (widoczną zmianą jest umieszczenie na dachu baterii oraz ich zabudowanie), natomiast we wnętrzu przeprowadzono sporo zmian. Silniki elektryczny oraz spalinowy umieszczono w komorze zbudowanej w pierwszym członie autobusu. Dzięki zastosowaniu i połączeniu modułem tych dwóch silników radykalnie zmniejsza się zużycie paliwa (o 20-43%,). Oczywiście co za tym idzie, zmniejsza się emisja spalin do środowiska, przez co autobus jest bardziej ekologiczny.

 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (7)


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

teżciekawski...
teżciekawski... 13.12.2017, 18:40
Życie jest za krótkie, żeby stać na przystankach w oczekiwaniu na parę wciśniętych nam hybryd. Kiedy dowiemy się kto na tym robi interes.
Ongiś interes robiono na apteczkach samochodowych. I na gaśnicach.
Rafał G
Rafał G 30.09.2017, 20:08
Super,że będą te autobusy hybrydowe tylko czy wytrzymają na naszych dziurawych drogach bo nie wszystkie ulice są zrobione.
Katarzyna z Opoczna
Katarzyna z Opoczna 29.09.2017, 21:24
Robert F jak zawsze układami wyjazd załatwił i nawet go w Radiu Fama słyszałam
Robert
Robert 04.10.2017, 16:49
Na jakiej podstawie sądzisz,że był to układ?Zaproszenie było na FB i każdy kto chciał mógł pojechać.
Znajomy Piotrkowa Tryb
Znajomy Piotrkowa Tryb 29.09.2017, 15:36
To trzeba mieć układy aby jechał kierowca MZK Tomaszów Maz do firmy Solaris ale wiadomo kto ma znajomości ten ma wszystko.
Było,
Było, 30.09.2017, 09:01
Zaproszenie na fb i każdy mógł jechać. To po co ten bzdetny komentarz.
PANIE  PREZYDENCIE!
PANIE PREZYDENCIE! 29.09.2017, 10:12
Prosimy wolną chwilą przeanalizować ul. Graniczna i otaczające ją ulice NIE MA czym dojechać do Mościckiego. To jest osiedle ludzi w wieku podeszłym.
Łukasz
Łukasz 29.09.2017, 08:23
Rozkład i jeszcze raz rozkład. Nowe nic nie da jak rozkłady wyglądają jak ser szwajcarski.
@
@ 29.09.2017, 15:50
Przeglądając "projekt linii autobusowych i gotowych rozkładów jazdy" należy przyznać, że były bardzo dogodne dla mieszkańców (częstotliwość kursowania, godziny ranne i do 23, dogodne połączenia z dworców PKP i PKS).
#
# 28.09.2017, 22:37
Może tak osoby z dające "nie" do komentarzy wypowiedzą się dlaczego dają "nie" dla danego komentarza (chodzi o uzasadnienie).
.
. 30.09.2017, 04:02
I podadzą PESEL :)) Niedługo będziesz kazał się tłumaczyć dlaczego głosowało się na tego a nie innego.
multi99
multi99 29.09.2017, 05:43
Tutaj masz rację ja też kiedyś pisałem aby osoby dające minusy uzsadniły dlaczego na NIE .... ale bez echa . Widocznie takiej osobie łatwiej wrzucać na ślepo minusy niż uruchomić szare komórki i coś sensownego napisać ..
^^
^^ 27.09.2017, 23:36
"Już w listopadzie pierwsze nowe, hybrydowe autobusy w Tomaszowie Mazowieckim"
Czy to znaczy, że od Listopada 2017 r. mieszkańcy miasta będą jeździć za darmo.
@
@ 27.09.2017, 23:34
Panie Prezydencie.
Może Pan zleci swoim pracownikom poszukanie w szafach gotowych projektów linii autobusowych i gotowych rozkładów jazdy (opracowane zostały przez pracowników UM kilka lat temu za to brali wynagrodzenie, a może i premie).
Mam kilka kopii nowych linii i rozkładów.
tom
tom 27.09.2017, 18:08
ROZKLAD JAZDY MASAKRA Z OSIEDLA HUBALA NIE MA CZYM DOJECHAC NA MOSCICKIEGO TAM JEST TYLE URZEDOW, SZKOLA MASAKRA!!! ALE NA ZEBRANIU MIESZKANCOW PAN PREZYDENT POWIEDZIAL , ZE POD KAZDY BLOK NIE PODJEDZIE AUTOBUS. NIE OTO CHODZI PANIE PREZYDENCIE NIECH PAN PO0MYSLI TYLKO WYSTARCZY ZEBY 18 Z GRANICZNEJ ZAMIAST W PRAWO ANTONIEGO POJECHALA W LEWO I W MOSCICKIEGO , BARTOSZA I DALEJ JAK DO TEJ PORY CZY TO JEST WIELKI PROBLEM???
Wysokiblondyn
Wysokiblondyn 27.09.2017, 15:33
Czy wraz z dostawą autobusow bedzie nowy lepszy rozkład jazdy?
kierowca
kierowca 27.09.2017, 19:16
Jeżeli będą jeżdzić bez pasażerów to logiczne żeby ograniczyć kolejne kursy, szkoda będzie taboru!
Blond
Blond 27.09.2017, 21:46
Żeby więcej ludzi jeździło, potrzeba lepszego rozkładu jazdy ;) lepiej skomunikowanych połączeń

Pozostałe