Godło, flaga i hymn Polski do zmiany. Jeszcze w tym roku

  • 09.06.2021, 11:20 (aktualizacja 11.06.2021, 10:35)
  • News4Media
Godło, flaga i hymn Polski do zmiany. Jeszcze w tym roku iStock
Orzeł przejdzie kosmetykę, flaga dostanie nową barwę i będzie coś specjalnie dla prezydenta.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu finiszuje z pracami mającymi uporządkować kwestię symboli narodowych. Jak wynika z planu prac legislacyjnych rządu, jeszcze w tym roku ma być gotowa ustawa dotycząca godła, flagi i hymnu Polski. Przejdą zmiany, a te są potrzebne, bo obecne przepisy pochodzą z 1980 roku. Były co prawda uszczegóławiane, ale sprawiło to, że w kwestii symboli narodowych panuje chaos. Właściwie w każdym urzędzie można zobaczyć trochę innego orła, a czerwień na flagach się od siebie różni.

Orzeł od Bąka

Zacznijmy od orła w godle. Autorem nowego wzoru ma być grafik Aleksander Bąk z Poznania i to jego wersję ministerstwo przedstawi jako obowiązującą. Eksperci zarzucają obecnemu orłu, że nie całe nogi ma złote (a jedynie szpony) i nie ma prześwitów między głową a koroną. Zaznaczmy, że kwestia „ozłocenia” całych nóg nie jest jeszcze przesądzona i ma się wyjaśnić w projekcie ustawy.

Flaga i czerwień

Na pewno jednak flaga zmieni kolor. Chodzi oczywiście o czerwień (wygląda jak cynober), który dziś jest określony w systemie CIELUV (model przestrzeni barw), a graficy już go nie używają. To ma się zmienić i teraz oficjalnym kolorem flagi ma być karmazyn, choć część specjalistów stawia na cynober.

Możliwe też, że państwowe urzędy będą wywieszały flagi z umieszczonym na nim godłem.

Hymn dla orkiestry

Muzyczną kosmetykę przejdzie też hymn. Dziś obowiązują oficjalne partytury na głos i fortepian, a ministerstwo chce dołączyć do tego orkiestry, aby i one już urzędowo wiedziały jak grać.

Chorągiew dla prezydenta

To też temat, o którym mowa jest od lat. Prezydent Polski ma otrzymać Chorągiew Rzeczypospolitej. Należy się ona zwierzchnikowi sił zbrojnych, którą oficjalnie wprowadzono w 1927 roku. Proporzec był używany wyłącznie podczas najważniejszych wydarzeń państwowych. Oryginalna chorągiew została w 1939 roku wywieziona z kraju przez Ignacego Mościckiego, używali jej prezydenci RP na uchodźstwie, a w 1990 roku wróciła do Polski. Nie miała już jednak zastosowania jako symbol narodowy.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

państwo z dykty
państwo z dykty 10.06.2021, 14:55
Kolejne miliony utopione bez najmniejszej potrzeby, suma summarum okaże się ,że przetarg na wymianę wszystkich flag w RP wygrał handlarz maseczkami i respiratorami z pcimia. ps .na poważnie temat zastępczy dmuchany przez cwaniaczków .
Z
Z 09.06.2021, 20:10
By nie nazwać po imieniu debile. Zająć się rzeczami ważnymi a nie pierdołami.
W sumie się
W sumie się 09.06.2021, 22:23
zgadzam, choć przyzna Pan/Pani, że flaga, godło i hymn to nie pierdoły. TRZEBA też podkreślić, że wszystkie te rzeczy/symbole są puki co ustalone, określone i obecne w przestrzeni publicznej. Może i trzeba dokonać kosmetycznych zmian, ale obecnie jesteśmy mocno finansowo a co za tym idzie gospodarczo, poturbowani przez zamknięcie handlu i usług, wiele firm upadło, ludzie stracili pracę a tu proszę, okazuje się że kosmetyka symboliki naszego państwa to rzecz PIERWSZEJ potrzeby - smutne ale prawdziwe.
i na to kasa będzie,
i na to kasa będzie, 09.06.2021, 17:34
ale kiedy rodzice muszą opłacić leczenie operacyjne swojego dziecka za granicą to NFZ nie refunduje, lub potrzebne są fundusze na leczenie przewlekłe i też zero wsparcia mimo, że rodzice pracują i podatki płacą. W internecie pełno zbiórek dla dzieci potrzebujących leczenia, rehabilitacji a NFZ się wypina. Rozumiem, że poprawki kosmetyczne lub poważniejsze flagi, hymnu i godła to rzeczy PIERWSZEJ potrzeby? Jeśli tak to rozumiem, choć nie sądzę abym po ich wprowadzeniu czuł się innym Polakiem niż teraz. Po prostu byłem, jestem i będę Polakiem takim zwykłym, prostolinijnym, uczciwie pracującym i płacącym podatki.
nie dla pis
nie dla pis 10.06.2021, 14:46
W tej chwili nie przechodzimy jakiś rewolucyjnych zmian historycznych dotyczących naszej ojczyzny ,więc darujmy sobie jakiekolwiek zmiany w naszych Narodowych symbolach,partia będąca teraz u władzy charakteryzuje się niesamowitymi zdolnościami do marnotrawienia naszych pieniążków ,dziękuję.

Pozostałe