Tylko raz w tygodniu

  • 14.05.2022, 18:04 (aktualizacja 14.05.2022, 18:53)
  • Imię i nazwisko do wiadomości redakcji
Tylko raz w tygodniu
Często na łamach Waszego portalu piszecie o śmiechach porzucanych w lesie. Przyznam, że za każdym razem publikowane zdjęcia budziły moje oburzenie. Tak było do... wczoraj... Od dzisiaj jestem zwolennikiem wywożenia śmieci w różne ustronne miejsca a następnie powiadamiania o dzikich wysypiskach gminy, na terenie, których się znajduje. Dlaczego? Spróbuję po krótce wytłumaczyć.

Otóż jestem mieszkańcem jednej z miejscowości położonych w wiejskiej gminie Tomaszów. Niedawno nabyłem tu domek do kompletnego remontu. Staram się go robić według posiadanych sił i możliwości. Co się da, wykonuję sam, w tym różnego rodzaju prace o charakterze rozbiórkowym. Ponieważ w całym domu położone były mocno zużyte panele podłogowe, a i ściany zamiast boazerii były wyłożone podobnymi materiałami, wszystko musiałem zdemontować.  W ten sposób powstała cała góra odpadów budowlanych, których należało się pozbyć. W ulotkach rozpowszechnianych przez gminę i na jej stronie internetowej wyczytać można, że podobne odpady można samodzielnie odwieźć do wskazanego punktu. Tak też postanowiłem zrobić. 

Najpierw przez tydzień prosiłem znajomego, by użyczył mi swojego samochodu dostawczego. W końcu się udało. W miniony piątek auto objąłem w swoje posiadanie na kilka godzin. Trudno się dziwić, bo służy przecież mojemu znajomemu do działalności zarobkowej. Samochód pożyczony, więc zabrałem się za załadunek. Było tego sporo, a chciałem zabrać wszystko na jeden raz. Ułożenie ładunku na samochodzie zajęło mi prawie 3 godziny i kosztowało sporo potu. W końcu mogłem pojechać do punktu odbioru prowadzonego przez firmę Eneris. 

Co okazało się na miejscu? Że odpady z gminy Tomaszów Mazowiecki przyjmowane są tylko raz w tygodniu, w poniedziałki w godzinach od 8 do 20. Niby moja wina, bo mogłem się wcześniej dowiedzieć, co  gdzie, kiedy i jak. Informację na ten temat znalazłem dopiero po fakcie. Widnieje ona w informatorze ekologicznym zamieszczonym w formie pdf na stronie biuletynu informacji publicznej. Dosyć mało to wszystko czytelne. 

Nie wiem kto wymyślił, że odpady można oddawać tylko raz w tygodniu. Sprawdziłem. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów prowadzony przez miasto działa we wszystkie dni robocze oraz soboty. W różnych godzinach, więc można idealnie się dopasować. Niestety mieszkając w gminie nie mogę oddać tam odpadów. 

W takiej sytuacji mam do wyboru: zabrać wszystko z powrotem do domu, rozładować samochód, późnej raz jeszcze go pożyczyć, załadować na nowo, lub wywalić wszystko na łące i zadzwonić do gminy z prośbą o posprzątanie, do czego zresztą jest zobowiązana. Póki co, wybrałem ten pierwszy wariant, ale jeśli są osoby, którym zdarza wybrać sie w podobnej sytuacji ten drugi, to wcale im się nie dziwię. Swoją drogą pracownicy Enerisa sztywno trzymają się harmonogramu i osobę, która przyjeżdża poza wyznaczonym dniem, traktują z przysłowiowego buta 

Imię i nazwisko do wiadomości redakcji

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kazimierz
Kazimierz 15.05.2022, 22:01
Nie dziwdźcie się że jest wojna światowa.
As
As 15.05.2022, 16:47
W mieście nie jest lepiej. Ja np. usłyszałam, że taczkę ogrodową, odbiorą ale tylko z tworzywa. Metalowej nie. Metalową mam sama oddać na złom. Zapytałam czy mogę ją na ten złom zawieść miejskim autobusem. Na co usłyszałam, że to jest dobra rada, bo przecież jeszcze na tym zarobię. Też się nie dziwię, że śmieci lądują w lesie.
Odpowiedz
Odpowiedz 16.05.2022, 01:44
Na złość mamie odmrożę sobie uszy..
Dopóki społeczeństwo nie zrozumie, że to ono powinno być odpowiedzialne za czystość, a nie powinno wymagać tego od "góry" - nic się nie zmieni.

Oczywiście, rząd powinien tworzyć do tego możliwości, ale dopóki lud myśli, że nawet taczkę powinni od niego odebrać, bo w innym wypadku zostawi ją w lesie - to coś jest nie tak.
Kupując ją chyba już nie miałeś problemu z transportem?

Pozostałe