240. rocznica urodzin Antoniego hr. Ostrowskiego

  • 27.05.2022, 19:28 (aktualizacja 31.05.2022, 18:41)
  • redakcja
240. rocznica urodzin Antoniego hr. Ostrowskiego
Uroczysta msza święta, odsłonięcie tablicy epitafijnej, performance „U Hrabiego” to elementy uroczystości z okazji 240. rocznicy urodzin Antoniego hr. Ostrowskiego – dziedzica dóbr ujezdzkich i założyciela Tomaszowa, która odbyła się dzisiaj w Ujeździe. W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich,  władz samorządowych Tomaszowa Mazowieckiego i Ujazdu, duchowieństwa, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego oraz zaproszeni goście. Na uroczystości obecne były także delegacje szkół podstawowych i średnich z Tomaszowa Mazowieckiego i Ujazdu.

Antoni hr. Ostrowski (1782-1845) - poseł na sejm Księstwa Warszawskiego, senator i wojewoda Królestwa Polskiego, pamiętnikarz. Reformator i działacz gospodarczy, właściciel Ujazdu i założyciel Tomaszowa Mazowieckiego, w którym rozwinął przemysł tkacki. W trakcie powstania listopadowego generał, dowódca Gwardii Narodowej Warszawskiej. Po powstaniu zmuszony do emigracji (wcześniej zaocznie skazany na śmierć) przebywał w Paryżu, nigdy już do Polski nie powrócił.

 

 

Antoni hr. Ostrowski zmarł na emigracji w Les Madères we Francji 4 grudnia 1845 r. Staraniem wnuka Juliusza hr. Ostrowskiego, zwłoki Antoniego zostały sprowadzone z Francji i pochowane w kaplicy w Ujeździe w 1893 r. Oprócz Antoniego w kaplicy pochowani są również Józefa z Morskich, Stanisław, Helena ze Skrzyńskich - żona Stanisława, Juliusz Karol hr. Ostrowski, Delfina Maria z Tyszkiewiczów - żona Juliusza Ostrowskiego, Jan, Maria Laura, Gustaw, Klementyna z Mostowskich - żona Gustawa Ostrowskiego.

Tablica, którą z okazji urodzin hrabiego Ostrowskiego odsłonięto dzisiaj w kościele pw. św. Wojciecha w Ujeździe wykonana została w oparciu o dawną tablicę epitafijną ufundowaną w końcu XIX wieku przez Juliusza hr. Ostrowskiego (wnuka Antoniego), znajdującą się obecnie w zbiorach Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Oryginalna tablica została w nieznanych okolicznościach uszkodzona i jest niekompletna, niezmiennie została zachowana treść inskrypcji z uwagi na potrzebę zachowania jej historycznego wyglądu.

 

Inicjatywę Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego w sprawie odtworzenia tablicy upamiętniającej pochówek Antoniego hr. Ostrowskiego w kaplicy przy kościele pw. św. Wojciecha w Ujeździe wsparł prezydent M. Witko.

Performance towarzyszące uroczystości przygotowała Karina Góra (udział w nim wzięli uczniowie ze SP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim).

Od 1995 r. Antoniego hr. Ostrowskiego (i jego ojca Tomasza) upamiętnia tablica umieszczona przy wejściu do Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, które od 2007 r. oficjalnie nosi imię Antoniego.

 

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bebe
bebe 28.05.2022, 16:48
do tomaszowa z tym przedstawieniem, czemu nie u nas
Zdzich
Zdzich 28.05.2022, 20:46
Czemu nie u nas? bo tu nie dba się o zabytki i pamiątki przeszłości. Pałace fabrykanckie w ruinie, po fabrykach tylko skorupy zostały!
antek
antek 28.05.2022, 16:42
kurde ale fajny klimat, wiadomo karina gora to marka Nie ma sie co dziwic ze zajefajne
Robila o zydach na krzyzowej to ciary byly
Muzyczka
Muzyczka 28.05.2022, 16:34
nauczycielko czytaj ze zrozumieniem to bys wiedziala czemu w Ujezdzie
emerytowana nauczycielka
emerytowana nauczycielka 28.05.2022, 10:52
Przepiękne aż mam łzy w oczach, kontynuujcie nadal te powroty do historii Ostrowskich i romantyzmu w Pałacu Ostrowskich w Ujeżdzie!
Tomaszów zdaje się zapomniał gdzie wyrastają jego korzenie i kto założył, zaplanował to miasto, tu tylko zakrapiane festyny...
Oj, nauczycielko
Oj, nauczycielko 28.05.2022, 13:56
Jak na nauczycielkę, to cusik słabiutko z tą interpunkcją.
Wg. mnie wpis powinien być tak napisany:
Przepiękne, aż mam łzy w oczach. Kontynuujcie nadal te powroty do historii rodu Ostrowskich i romantyzmu w ich Pałacu w Ujeździe.
Tomaszów chyba zapomniał, skąd wyrastają jego korzenie, kto zaplanował i założył nasze miasto.
a może
a może 28.05.2022, 14:53
A może to ta pani od wuefu była taka u nas co uczyła wskoczyć na kozła dawno dawno temu.
Bartosz
Bartosz 27.05.2022, 23:33
Brawo dla Kariny i SP 1 za pomysł i wykonanie bo w końcu jakies wydażenie nie było patetyczne, sztampowe i wg. szablonu -przemowienia+ pieśń patriotyczna+ poczęstunek. Natomiast taka uwaga, że pomformers przygotowało wspólnie znacznie wiecej osob i może warto je wszystkie wymienić bo razem pracowały i każdy miał swój udział. Tak dla przyzwoitości Redakcjo. Nie wiem skąd Redakcja bieże informacje. Pozdrowienia dla Redakcji. Ps. Warto by ten performers pokazać w TM.

Pozostałe