System kuleje ale empatia nic nie kosztuje

  • 9.06.2018, 09:37
System kuleje ale empatia nic nie kosztuje
O tomaszowskim szpitalu napisaliśmy już dziesiątki artykułów. Problemy służby zdrowia są znane chyba wszystkim. System jest "niepełnosprawny" od lat i ta jego dysfunkcjonalność wydaje się pogłębiać. Wprowadzona niedawno zmiana i stworzenie sieci szpitali ma tak naprawdę charakter antyrozwojowy.

Nie minął jeszcze rok a już widać ludzi w finansowaniu. Pieniędzy coraz bardziej brakuje i to mimo hipotetycznego wzrostu nakładów. Jeszcze kilka lat temu przy przekształcaniu placówki w spółkę prawa handlowego była możliwość zwolnienia z pracy 180 pielęgniarek. Dzisiaj białego personelu zaczyna brakować. Mamy do czynienia z rynkiem pracy, gdzie warunki zaczyna dyktować pracownik. Ludzie chcą więcej zarabiać i trudno im sie dziwić. U naszego zachodniego sąsiada wykwalifikowana pielęgniarka otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 2 tysięcy EURO. Tak więc wzrost nakładów spowodowany jest głównie wzrostem wynagrodzeń.

 

Większość szpitali w Polsce jest pod przysłowiową kreską. Tomaszowskie Centrum Zdrowia, które w kolejnych latach przynosiło zyski, ten rok może zamknąć stratą. Na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie powiedzieć na jakim poziomie będzie to strata. Wszystko wskazuje na to, że kierunek , jaki u nas obrano zmierza do ostatecznego sprywatyzowania służby zdrowia i wprowadzenia prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Publiczne lecznice będą realizować jedynie najprostsze zabiegi, bo tylko na nie będzie starczało pieniędzy w systemie.

 

Brak pieniędzy i niewydolny organizacyjnie system to jedna strona medalu. Drugą jest podejście do pacjenta. Wiele mówi się o poprawie jakości świadczonych usług. Wydaje się dziesiątki milionów złotych na systemy komputerowe.  Pytanie tylko: po co? Skoro zdarza się, że najbardziej dokucza nam to, co kosztuje najmniej, a więc brak poczucia empatii dla chorych. Poniżej list czytelniczki

 

Piszę do Państwa ponieważ chciałam poruszyć jeden temat a mianowicie opieki pielęgnacyjnej na jednym z oddziałów w naszym tomaszowskim szpitalu. Jestem pielęgniarką. Pracuję w innym szpitalu, w którym niezależnie od tego kim jest pacjent, podchodzi się do niego z szacunkiem i zapewnia odpowiedni poziom opieki. Moja mama trafiła na oddział w Tomaszowie wczoraj. Dziś rano nie wiem czy to taki zwyczaj jest w szpitalu w Tomaszowie ale sama umyłam mamę nakarmiłam i zmieniłam pościel ponieważ panie pielęgniarki od godziny jadły śniadanie i nikt nie zainteresował się pacjentami. Chodzi mi o pielęgnację. Bo jak można człowiekowi w takim stanie, w jakim jest moja matka, zostawić myjki i kazać się samemu umyć. Najważniejsze są w tym naszym szpitalu rolety. Tak właśnie rolety, ponieważ dotykając roletę aby otworzyć okno została mi zwrócona uwaga, że rolet się nie dotyka bo można je uszkodzić. Nawet nie wiem z kim rozmawiałam bo personel  nie nosi identyfikatorów. Panie salowe tak samo ubrane jak pielęgniarki. Może mój email trafi do pani oddziałowej która zwróci uwagę swoim pielęgniarkom i salowym, które stoją i wskazują tylko palcem. Przypomni zakres obowiązków i jaki zawód wykonują. Wstyd i żenada, że koleżanki z branży, które tak narzekają i chcą  podwyżek nie potrafią wykazać empatii do pacjentów.  

 

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ewa
Ewa 11.06.2018, 22:09
Przepraszam ale wpis13 odebrałam jako komentarz do wpisu 12 . Przepraszam autorkę listu.
Ewa do komentarza 13
Ewa do komentarza 13 11.06.2018, 21:24
Myli się pan. Ja już 5 lat jestem na emeryturze także nie mogę być zadowolona ze swoiej pracy.. Nie miałam żadnego interesu pisząc pozytywną opinię.
do autorki listu
do autorki listu 11.06.2018, 15:51
No cóż. W każdym zawodzie ludzie są różni. Pani jest zadowolona ze swojej pracy, ale może ktoś inny nie jest z Pani pracy zadowolony.
W tomaszowskim szpitalu też jest różnie. Miałem kilka razy matkę na internie... na każdy problem była jedna odpowiedź - " to nie moja sala, to nie moja chora". Fakt - chora moja, ale trafiła pod Waszą opiekę. Materac p/odleżynowy przywiozłem z domu, opatrunki na odleżyny ( które zrobiły się w czasie leżenia w oddziale ) kupowane samodzielnie - mało tego - zakładane samodzielnie, bo nie miał kto pomóc. Wiem, chorych jest dużo, ale .... czasem wystarczy parę minut, żeby być CZŁOWIEKIEM
Ewa
Ewa 11.06.2018, 14:01
Nie można uogolniac że w całym szpitalu jest źle. Mając osobę z rodziny na neurologii obserwowałam pracę pielęgniarek i nie można im nic zarzucić. W przeciwieństwie do lekarzy, którzy uważają się za pierwszy sort .
teges
teges 11.06.2018, 09:41
Lekarze w tym szpitalu to jakaś pomyłka.
Na SOR lekarze to chyba łaska że są, ginek/położnictwo trzeba się zmusić i zacisnąć zęby, neurologia prywatny oddział, interna jakaś wielka pomyłka bo fachowo daleka droga. Niestety tak bez końca ...
amber
amber 10.06.2018, 16:49
bo my nie jesteśmy pacjentami tylko klientami i dlatego rzadko jest ok
Wio
Wio 10.06.2018, 10:23
Jeżeli ktoś nie ma bliskiej osoby co się nią zajmie to nikomu nie życzę wizyty na tomaszowskiej internie. Wiem z doświadczenia ŻADNA pomoc pielęgniarska tylko tabletki i nic więcej
?
? 11.06.2018, 11:04
a w nietomoaszowskim? He!

To co uważasz, że jak Ci matka, mąż, żona czy ktokolwiek z rodziny zupy do gęby nie włoży, to uważasz, że w Lux Medzie, Medicoverze czy u innego prywaciarza zapewnią Ci full serwis? :))) To się zapisz. Ja mam z roboty ten syf. Kiedyś mi nawet 45 złotych odtrącali od pensji.

Nie zapewni, bo nie mają szpitali mimo ględzenia o tym, odgrażania się od 30 lat.

Ze szpitalami wszędzie tak jest, że jeśli się chce to kij się znajdzie by uderzyć. Ojciec chorował przed śmiercią 4 lata, złotówki łapówki nie daliśmy, czasem czekało się wydawałoby się dłużej, ale w końcu jak się zajmowali to z duża starannością, mimo widocznego zmęczenia.

Pospólstwo narzeka, bo każdemu się wydaje, że skoro pińć złoych z grymasem na gębie rzuci na ZUS to jak już zachoruje to ma leżeć w jednoosobowej sali. Miej honor, nie chodź do publicznego idź do prywatnego!

To jest tak jak wycieczkami zbiorowymi z Polakami. Teraz może już nie, ale w latach 90tych to część jeszcze miała kible poza domem, ale jak wyjechali do Egiptu czy na Cype za 2 tysie to pretensji nie było końca. Potem skargi, a nawet procesy :)) Ja takiego głupka z Kaczki znam. Autentycznie kibel miał, a być może jeszcze i ma poza chałupą.
x
x 11.06.2018, 12:33
tu nie chodzi o rzuceniu na zus 5 zł a o traktowanie LUDZKIE pacjenta przez tych lekarzy i pielegniarki
nawet zwykłe dzień dobry
J
J 9.06.2018, 21:50
Do wpisu nr 5:
Już o nic mi nie chodzi. Z tobą nie będę dyskutował na jakikolwiek temat. Dlaczego: nie rozmawiam z przygłupami. Wystarczy??? Jeśli- nie - to, sory.
Ajdejano
Ajdejano 9.06.2018, 19:17
Szanowny Panie Mariuszu: może wreszcie wyjaśniłby Pan swoim czytelnikom tego pańskiego forum - jak to jest z tym tomaszowskim szpitalem: ten "tradycyjny" szpital, istniejący od wieków i ten "inny" szpital - kardiologiczny.

Czy wy - lokalne, zafajdane media, zawsze musicie traktować waszych odbiorców jak debili, czy może, wreszcie zaczniecie tych normalnych ludzi traktować - jak odbiorców waszych (nieraz - debilnych) informacji ?!
Więc apeluję, aby , przynajmniej Pan, zachował jakąkolwiek twarz tych naszych, lokalnych (nie daj Boże) społecznych mediów. Na inne lokalne, medialne ścieki - nie liczę.

Wy wszyscy - lokalne media - to jest badziewie, medialna sieczka !!! To zupełne DNO !!!
Wszyscy macie za uszami SWOJE WŁASNE, GESZEWCIARSKIE INTERESIKI - i to jest sedno sprawy.
?
? 9.06.2018, 19:59
Ale o co Ci chodzi?
Do autorki listu z tekstu
Do autorki listu z tekstu 9.06.2018, 16:48
"Pracuję w innym szpitalu, w którym niezależnie od tego kim jest pacjent, podchodzi się do niego z szacunkiem i zapewnia odpowiedni poziom opieki"

No tak ci sie wydaje, że ludzie postrzegają Twoja pracę. W rzeczywistości, żale mogą mieć nie mniejsze niż ty do tomaszowskiego szpitala.

Co do sytuacji mamy, pastwić się nie będę, ale z drugiej stony dlaczego nie skorzystasz z proponowango przez autora wstępniaka do tekstu rozwiazania - prywatnej opieki?
To nie Ameryka
To nie Ameryka 9.06.2018, 16:43
Nie dojdzie w Polsce do sprywatyzowania służby zdrowia. Właśnie to firemki wykonują i będą wykonywać proste usługi, na których można szybko zarobić i nie wymagają kosztowengo sprzętu.

Do postawienia szpitala - normalnego szpitala, w którym obłożnie chory leży tyle ile musi - nie żadnych jednidniowych, półdniowych, trzygodzinnych szpitali, nie kwapi się żadna. W Warszawie jest chyba jeden. I to bardzo malutki i to też odebranie porodu. Pod warunkiem, że nie będzie komlikacji. Wtedy pani z recepcji sięga po telefon wykreca 999 / 112 i prosi o karetkę, bo oni nie mają warunków...

W czasach entuzjazmu blacerowiczowskiego prywatyzacja może by to przeszła, w podobnej atmosferze jak przeszło ubicie PGRów i dużych zakładów przemysłowych (przy których zamykaniu dochodziło często do tzw prywatyzacji dyrekcji a częściej kadry średniego szczebla. Mówiąc bez eufemizmów do zwyczajnego złodziejstwa)

Póki co mamy tendencje przeciwne państwo wykupuje banki, ratuje za wszelką cenę LOT. Odebrać szpitale, czyli coś co ich bezpośrednio dotyka, a przynajmniej tragedie będą widzieć w najbliższym otoczeniu, trzeba się liczyć, że będzie to zmiana do następnych wyborów. Podwyższenie wieku emerytalnego jest tutaj dobrym przykładem.

I na koniec pytanie do autora, czy gdzieś w Europie widział Pan rozwiazania które Pan przewiduje?
marek
marek 9.06.2018, 10:12
Swieta prawda, a i odwieczny problem, tym bardziej w tomaszowskim szpitalu. Od lat to samo,ten personel jest niereformowalny

Pozostałe