Ethereum – co warto wiedzieć o tej kryptowalucie? Czym różni się od Bitcoina?

  • 16.03.2021, 18:20 (aktualizacja 19.03.2021, 20:50)
  • Michał Juszczyński
Ethereum – co warto wiedzieć o tej kryptowalucie? Czym różni się od Bitcoina?
Mówiąc o kryptowalutach, najczęściej utożsamia się je z Bitcoinem. Nie jest to zresztą zaskakujące, gdyż twór Satoshiego Nakamoto to najstarszy aktyw tego rodzaju i aktualnie najdroższy. Warto jednak wiedzieć, że funkcjonujących walut kryptograficznych można wyróżnić o wiele więcej. Wśród nich niemałym wzięciem cieszy się Ethereum. Czym dokładnie jest ta kryptowaluta? Co różni ją od Bitcoina i dlaczego warto się nią zainteresować?

Bitcoin oraz Ethereum to obecnie najpopularniejsze kryptowaluty, w które można inwestować zarówno poprzez ich zakup na specjalnych giełdach, jak i przez zawieranie w oparciu o nie kontraktów różnicy kursowej (CFD). Nie jest jednak żadną tajemnicą, że BTC jest mocniej zakorzeniony w świadomości przeciętnego Polaka. Dużo mniej osób wie, na jakich zasadach działa Ethereum i czy warto zainwestować w tę kryptowalutę. Jak się okazuje, można ona być niezwykle ciekawą i co najważniejsze – opłacalną alternatywą handlową dla Bitcoina. Jak jednak każdy aktyw, ma swoje mankamenty oraz ulokowanie w nim gotówki zawsze obarczone jest ryzykiem poniesienia start.

Czym tak naprawdę jest Ethereum?

Ethereum to tak naprawdę zdecentralizowana platforma o otwartym oprogramowaniu zbudowana w oparciu o technologię blockchain. Obsługuje ona kontrakty peer-to-peer oraz zdecentralizowane aplikacje, a jej natywną kryptowalutę stanowi Ether (ETH), potocznie nazywany jednak tak samo, jak mianowano macierzystą dla aktywu sieć. Za pomocą tej waluty kryptograficznej możliwe jest przeprowadzanie transakcji między użytkownikami lub aplikacjami oraz uiszczania powiązanych z nimi opłat wynikających z chociażby potrzebnej do ich przetworzenia mocy obliczeniowej.

Kto stworzył Ethereum?

Autorem platformy jest kanadyjski programista Vitalika Buterina, który analizując kod źródłowy Bitcoina dostrzegł w najstarszej kryptowalucie pewne możliwości, niewykorzystywanych przez BTC. Z tego też względu często ETH nazywa się nawet Bitcoinem 2.0. Aby jednak możliwie było stworzenie i uruchomienie platformy obsługującej płatności nową walutą kryptograficzną, Buterina potrzebował wsparcia inwestorów. Dzięki zbiórce crowdfundingowej i sprzedaży tokenów (wartych około 30 centów za sztukę) udało się zebrać odpowiedni kapitał i w ten sposób system został uruchomiony 30 lipca 2015 roku.

Ile kosztuje ETH?

Ethereum nie jest aż tak wartościową walutą jak Bitcoin. Przez długi czas cena tego aktywu nie przekraczała granicy kilku dolarów za sztukę. Pierwszy poważny skok kursowy miał miejsce na początku grudnia 2018 roku. Wówczas za jednego coina trzeba było zapłacić nawet 1386 dolarów. Sytuacja ta jednak nie trwała długo i w przeciągu kilku miesięcy cena aktywu wahała się w granicach 115-130 dolarów. Mimo to Ethereum z automatu stało się drugą pod względem wartości kryptowalutą świata. Co więcej, wielu ekspertów zwracało uwagę na fakt, że działa ona w oparciu o bardzo stabilny i wydajny system informatyczny. Sporo mówiło się o tym, że nagły wzrost cenowy tej waluty kryptograficznej jest tylko kwestią czasu.

Na rekordową hossę trzeba było jednak czekać aż do pojawienia się pandemii. Przez cały rok 2020 Ethereum systematycznie rósł w siłę i stawał się obok Bitcoina jedną z najbezpieczniejszych przystani dla inwestorów. Najbardziej spektakularne skoki cenowo odnotowano na początku 2021 roku. W lutym za jedną wirtualną monetę trzeba było zapłacić ponad 1900 dolarów! Część ekspertów uważa, że to dopiero początek wielkiej ekspansji ETH. Zdaniem Davida Gridera, stratega Fundstrat Global, cena kryptowaluty wzrośnie nawet do poziomu 10,5 tysiąca za token.

Najważniejsze cechy Ethereum?

ETH, podobnie jak Bitcoin, jest walutą zdecentralizowaną, co oznacza, że za jej emisję nie odpowiada żadna nadrzędna instytucja. Ważność każdego coina opiera się na technologii blockchain. Transakcje dokonywane za pomocą aktywu są z jednej strony anonimowe, ale z drugiej otwarte i dostępne dla każdego użytkownika sieci w rozporoszonej księdze rachunkowej. Tu jednak pojawia się pierwsza wyraźna różnica między Ethereum a Bitcoinem. ETH używa bowiem kont oraz sald w sposób zwany przejściami stanów. Oznacza to, że nie są one przechowywane na blockchainie, ale w osobnym, pojedynczym rozgałęzieniu. To niestety prowadzi często do zapchania się pojedynczego bloku.

Inną istotną różnicą jest również fakt, że Ethereum to kryptowaluta o nieograniczonej podaży. To natomiast sprawia, że nie wykazuje ona odporności na inflację.

Jak handlować? Gdzie przechowywać?

Pod tym względem Ethereum nie różni się dużo od Bitcoina. Walutę można nabyć na własność np. na renomowanych giełdach lub za pośrednictwem specjalnych kantorów. Za jej pomocą można także handlować wykorzystując zjawisko spekulowania i zawierania wspomnianych już kontraktów różnicy kursowej. Trzeba jedynie pamiętać, że w przypadku tych ostatnich nie stajemy się po zawarciu umowy właścicielami aktywu bazowego.

Dla Ethereum dostępnych jest sporo opcji w postaci portfeli kryptowalutowych. Wybór poszczególnych narzędzi lub aplikacji przeznaczonych do przechowywania zgromadzonych środków należy uznać za wyjątkowo szeroki i użytkownicy bez problemu powinni znaleźć najwygodniejsze oraz najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Ethereum a ryzyko

ETH niemal tak samo jak BTC jest podatny na spekulacje. Na dodatek, cena kryptowaluty może ulec drastycznej zmianie w przeciągu krótkiej chwili. Ponadto, to aktyw niezwykle młody, kształtujący dopiero swoją tożsamość i pozycję na rynku. Trzeba także pamiętać, że obecny, wysoki kurs wywindowany został przez trwającą pandemię. Nie ma pewności co do tego, jak zachowa się cena Ethereum, gdy świat wreszcie upora się z koronawirusem. Warto mieć te elementy na uwadze, zanim zdecyduje się ulokować w opisywane walucie kryptograficznej realne pieniądze.

Michał Juszczyński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czaro
Czaro 17.03.2021, 05:12
Ether jest uzywany przy kontraktach smart i na tle innych altów popularnosc w tego rodzaju transakcjach go wyróżnia.

Pozostałe