Dobre buty na nowy rok szkolny

  • 15.09.2019, 11:00 (aktualizacja 15.09.2019, 11:05)
  • Mariusz Strzępek
Dobre buty na nowy rok szkolny
Nowy rok szkolny już wystartował. Poza podręcznikami i innymi niezbędnymi przyborami warto też zadbać o właściwe obuwie, szczególnie dla najmłodszych dzieci. Pamiętajcie, że obuwie nie jest jedynie dekoracyjnym elementem ubioru. Pełni funkcję wspierania, wzmacniania, i ewentualnego korygowania funkcji układu narządów ruchu. Sposób życia, akceleracja ogólnego rozwoju dziecka oraz ogólna tendencja do niskiej aktywności ruchowej wpływają negatywnie na fizjologiczny proces dojrzewania i rozwoju struktur kostno-mięśniowych stóp.

Często prowadzą do powstawania deformacji stóp: płaskostopia, koślawości - co może skutkować zaburzeniem rozwoju stawów kolanowych, biodrowych oraz kręgosłupa z wadą postawy podczas stania i problemami z chodzeniem. Obuwie może ten negatywny proces zahamować, odwrócić, zaś w przypadku rozwoju fizjologicznego wzmacniać go.

Prawidłowe obuwie powinno charakteryzować się następującymi cechami:

Cholewka (górna część buta)

Skórzana (higieniczna) z miękką wyściółką (zapewni wentylację powietrza oraz komfort użytkowania w odróżnieniu do materiałów syntetycznych).

Wysoka - powinna sięgać powyżej kostek bocznych dokładnie obejmując ich okolicę. Tak dopasowana cholewka ograniczy zdecydowanie urazowość.

Z mocnym, wydłużonym zapiętkiem - sztywnikiem wewnątrz cholewki - z niepodatnego na odkształcenia materiału. Zapewnia to prawidłową stabilizację stopy podczas stania i w każdej fazie chodu (łatwo sprawdzić jej jakość poprzez próbę naciśnięcia tylnej części buta - pięty, opór, twardość to dobry znak).

Odpowiednio wykrojona i zbudowana na prawidłowym kopycie (dobra szerokość i wysokość, umożliwiająca prawidłowe ustawienie i trzymanie stopy).

Eliminująca konflikty ze stopą (kształt, płaskie szwy, odciążenia miejsc wrażliwych, odpowiednia tęgość zapewnią komfort i zachowają funkcję).

Ustawiona pod kątem prostym w stosunku do podeszwy. Ustawienie osi tylnej cholewki nie powinno ani koślawić ani szpotawić stępu (postaw parę butów zapiętkiem do siebie i spójrz czy cholewka - „piętka” jest ustawiona pod kątem prostym do podłoża).

Podeszwa

- Spód (podeszwa) w odcinku przednim powinien być zwrócony lekko do środka - około 10-150 oraz być na tyle szeroki by nie blokować swobodnego ustawiania się przodostopia - ruchu palców stopy. Wąskie obuwie powoduje wzajemne zachodzenie palców na siebie. Zazwyczaj prowadzi to do wystąpienia w późniejszym etapie schorzenia nazwanego halluksami czyli koślawością palucha, bolesnego, nieestetycznego i znacząco negatywnie wpływającego na biomechanikę chodu.

Brak ruchów palców uniemożliwia kształtowanie się naturalnych łuków stopy.

Czubek podeszwy może być lekko uniesiony - około 5-6 mm. dla poprawienia mechanizmu tak zwanego przekolebania stopy oraz zapobiegania, jakże częstemu u dziecka zahaczaniu przodem buta o podłoże.

Wysokość obcasa wraz z podeszwą nie powinna przekraczać: - do 0,5 cm - do 3 roku życia - do 1,0 cm - do 6 roku życia - 1,5 cm - do 12 roku życia - 2 cm - powyżej 12 roku życia Obcas Thomas’a stanowi standard w profilaktyce koślawości stóp. Zapewnia brak poślizgu zelówki i obcasa oraz fizjologiczny kształt ściółki kopyt, podeszwy i podpodeszwy.

Kupując obuwie dla swoich pociech sprawdzajcie, czy uwzględnia ono wymienione elementy. Obuwiem w 100% posiadającym wymienione tu cechy jest np. obuwie MEMO, które między innymi uzyskało pozytywną Opinię Centrum Zdrowia Dziecka.

Jako jedyne w Polsce, poprzez zastosowany system diagnostyczny w podeszwie, obuwie MEMO umożliwia sprawdzenie czy stopy dzieci rozwijają się prawidłowo, czy wymagają wsparcia w postaci wkładek korygujących wadę.

Buty Memo zapewnią ciągły monitoring rozwoju stóp naszych dzieci. Dokonując wyboru obuwia bacznie sprawdzajmy certyfikaty i uzyskane opinie, którymi wspierają się producenci obuwia.

Ważne by jakość produktu była potwierdzona przez wiarygodną instytucję wspieraną opiniami lekarzy ortopedów, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu klinicznemu dokonują oceny produktów.

Dobre buty to niestety rzadkość. But, który jest modny nie musi być butem niefizjologicznym. Wymagajmy od producentów uwzględniania cech anatomicznych i rozwojowych w produkowanym obuwiu. Pamiętajmy buty zawsze możemy wymienić, stóp niestety nie.

 

dr n. med. Ryszard Tomasz Perner

chirurg ortopeda, traumatolog

Źródło: kwartalnik "Sznurówka"

 

Największy w Tomaszowie wybór wkładek ortopedycznych oraz obuwia profilaktycznego dla dzieci

 

Twój Sklep Medyczny

 

Tomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4

 

w godz. 9.00-17.00

tel. 570 019 100

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe