Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 28 lipca 2026 22:05
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Ujazd będzie miastem

To, w co wiele osób niedowierzało, stanie się prawdopodobnie faktem już od 1 stycznia następnego roku. Ujazd odzyska prawa miejskie. Będzie jednym z piętnastu nowych miast na mapie Polski.

 Projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, który przygotowało MSWiA, został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Według projektu status miasta 1 stycznia w 2023 roku otrzyma piętnaście miejscowości: po cztery w województwach łódzkim i mazowieckim, po dwie w województwach małopolskim i świętokrzyskim oraz po jednej w województwach dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim.

Na mapie Polski obecnie są 964 miasta. W 2022 roku przybyło ich dziesięć. Zgodnie z projektem z początkiem 2023 roku liczba miast wzrośnie do 979.

W województwie łódzkim miastem zostaną: Jeżów w powiecie brzezińskim, Dąbrowice w powiecie kutnowskim, Rozprza w powiecie piotrowskim oraz Ujazd w powiecie tomaszowskim. Wszystkie te miejscowości miały już prawa miejskie do 1870 roku. Większość ich mieszkańców pracuje poza rolnictwem. Mają rozwiniętą infrastrukturę. W Dąbrowicach ponadto zachowały się dwa place targowe, jak również zabytkowy ratusz i kościół z I połowy XIX wieku. W Rozprzy centrum stanowi zaś zabytkowy rynek wraz z otaczającymi go ulicami. W 2021 roku otwarto tam również Muzeum Ziemi Rozprzańskiej.

 

 

 

 

 

Na Mazowszu status miasta otrzymają: Latowicz w powiecie mińskim, Bodzanów w powiecie płockim, Jastrząb w powiecie szydłowieckim i Jadów w powiecie wołomińskim. Jak wynika z uzasadnienia, te miejscowości miały prawa miejskie do 1869 roku i również cieszą się rozwiniętą infrastrukturą. W Latowiczu mieści się zabytkowy kościół wybudowany w latach 1899-1911. W Jastrzębiu jest kościół z początku XX wieku, a w nim malowany na desce obraz Matki Bożej Bolesnej z przełomu XVI i XVII wieku. W Jadowie znajduje się rynek, którego dominantą jest murowany kościół z lat 80. XIX wieku. Wśród atutów Bodzanowa wymieniono Jarmark Norbertański wzorowany na średniowiecznym jarmarku organizowanym w tej miejscowości od 1415 roku.

 

 

 

 

 

Nowymi miastami w województwie świętokrzyskim będą Łopuszno i Piekoszów położone w powiecie kieleckim. W Łopusznie znajduje się Gminny Ośrodek Sportowo-Wypoczynkowy z boiskiem do piłki nożnej, kortem tenisowym czy sceną koncertową. Od 41 lat odbywają się tam Międzynarodowe Plenery Malarskie. W uzasadnieniu podkreślono, że mieści się tam zabytkowy pałac z przełomu XIX i XX wieku wzniesiony według projektu Władysława Marconiego oraz Wzgórze Trzech Krzyży. W Piekoszowie ważnym aspektem jest bliskość do Kielc, z czym wiąże się skoncentrowanie zabudowy przy drogach krajowych. W uzasadnieniu czytamy, że w miejscowości praktycznie zanikła działalność rolnicza.

W Małopolsce status miasta otrzymają Książ Wielki w powiecie miechowskim oraz Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim. W centrum Książa Wielkiego znajduje się zrewitalizowany rynek, a wśród zabytków w uzasadnieniu wymieniono XIV-wieczne kościoły, Pałac "Mirów" wybudowany w latach 1585-1595 czy synagogę z 1846 roku. Prawa miejskie Książ Wielki prawdopodobnie uzyskał przed 1381 rokiem, a utracił je w 1869 roku. Czarny Dunajec liczy zaś blisko 3,8 tysięcy mieszkańców. Osią jego układu jest ulica Piłsudskiego prowadząca do podłużnego rynku. Od 1925 roku był gminą miejską, a prawa miejskie utracił na mocy ustawy z 1933 roku.

Na Dolnym Śląsku nowym miastem będzie Miękinia. Miejscowość położona jest w powiecie średzkim i liczy ponad 2 tys. mieszkańców. W województwie śląskim będą to Włodowice w powiecie zawierciańskim. Centrum tej miejscowości stanowi zrewitalizowany rynek z wmurowaną płytą herbową, a jej atrakcją są ruiny pałacu wybudowanego w latach 1669-1681. W przeszłości Włodowice miały prawa miejskie, a utraciły je w 1870 roku. W Wielkopolsce miastem zostanie Miasteczko Krajeńskie w powiecie pilskim. Tam centrum stanowi Plac Wolności z zabudową tworzącą ciągi historycznej architektury. Miasteczko Krajeńskie posiadało prawa miejskie w XV wieku, jednak miasto zostało zniesione w 1973 roku.

Na mapie Polski obecnie są 964 miasta. W 2022 roku przybyło ich dziesięć. Zgodnie z projektem z początkiem 2023 roku liczba miast wzrośnie do 979.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

gość 28.07.2022 14:47
Miasta i gminy, które zmienią swoje granice w 2023 r. Od przyszłego roku zmianie ulegną także granice: gminy Domaniów i gminy Wiązów (woj. dolnośląskie), miasta Sanok i gminy Sanok (woj. podkarpackie), miasta Słupsk i gminy Słupsk (woj. pomorskie), miasta Koszalin, gminy Biesiekierz oraz gminy Manowo (woj. zachodniopomorskie), gminy Sianów i gminy Mielno (woj. zachodniopomorskie) a gdzie Tomaszów

Bartek 27.07.2022 14:36
Ujazd miastem jeszcze nie jest ale tu żyje się jak w mieście. Basen to strzał w dziesiątkę, czekamy na więcej!

gruby 17.07.2022 14:53
Ha ha dobre sobie, lepszego skeczu nie trzeba żeby rozbawić. Po co drugie miasto tuż obok Tomaszowa? he

Ajdejano 16.07.2022 11:56
Wójt i ludzie (???) chcą miasta, to będą to miasto mieli. Zwłaszcza, że wystąpili o to miasto jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w przyszłym roku. W ten sposób, rządzący będą mieli w tych wyborach parę głosów więcej. Jednak, mimo to, ten Ujazd będzie takim miastem, że jak będziesz siedział na rynku na ławce, to i tak nogi będziesz trzymał w kartoflach . Ale, co to komu przeszkadza?

Miron 14.07.2022 10:29
Brawo wójt. Zazdrośnikiem kość w gardle.

Piotr 14.07.2022 11:10
No właśnie czemu ludziom przeszkadza że Ujazd będzie miastem??? Gdy 12 lat temu Wolbórz odzyskał prawa miejskie nikt nie protestował. Perspektywy rozwoju dla Ujazdu są imponujące tylko pogratulować Gospodarzowi Ujazdu.

Ujazd 15.07.2022 22:32
Może ktoś z Wolborza napisze jak ich życie się zmieniło jak zostali miastem:)?czy podatki poszły w dół czy liczba mieszkańców wzrosła i czy są miastem mlekiem i miodem płynącym?bo ja z perspektywy ujazdu widzę ,że tylko wlodarz będzie miał korzyści nikt więcej!

ludwikowianin 14.07.2022 10:29
Szanujące się miasto musi mieć Dworzec Autobusowy i Kolejowy a Wy nie macie!

Mirek 14.07.2022 17:05
Zapomniałeś o Kinie, że każde szanujące się miasto ma Kino.

Ujazd 15.07.2022 22:33
Mamy kino letnie,dworzec w zaosiu i skrzynkach.Za to mamy mnóstwo świetlic ,które nazwiemy miejskimi;)

mieszczka z Ujazdu 16.07.2022 16:18
Zazdrośniku jeden! niebawem jak dobrze pójdzie będziemy mieli i Termy. A u was dużo się obieca a nic nie robi, o Termach możecie tylko pomarzyć. Wasze dworce to wstyd na centralną Polskę, bez kas bez informacji czy kiosku z prasą, perony i chodniki dziurawe że z walizką na kółkach nie przejedziesz, lepiej siedż cicho i nie psuj nerw.

Do mieszczki 17.07.2022 18:05
Nie denerwuj się zawsze jeździłaś z jajkami do miasta i chodniki ci nie przeszkadzały to teraz będziesz musiała smażyć jajecznicę, no bo jajka wozić z miasta do miasta

Gminny 14.07.2022 10:10
Można poznać granicę tegoż to miasta?bo to jakaś tajemnica chyba?bo chodzą głosy że Niewiadów ma być włączony na co myślę ,że mieszkańcy by się nie zgodzili ale głos mieszkańców widocznie się nie liczy:(

X-Men 14.07.2022 08:26
Więcej urzędników ???

optymista 13.07.2022 21:22
Po wchłonięciu przygranicznych osad miasto Ujazd może liczyć około 5 tys. mieszkańców z perspektywą na dalszy wzrost. A to z racji funkcjonującego tu przemysłu.

Skrzynki 13.07.2022 14:43
Hahahahahahahahahaha ha

Opinie

Przegląd najważniejszych informacji – wtorek, 28 lipca 2026 roku

Polityczne trzęsienie ziemi w PiS, rezygnacja Mateusza Morawieckiego z kierowania europejskimi konserwatystami, kolejny etap sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, ekshumacje ofiar zbrodni wołyńskiej oraz gwałtowne zaostrzenie napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Tak wygląda informacyjny bilans wtorku, 28 lipca. Data dodania artykułu: 28.07.2026 21:36
Przegląd najważniejszych informacji – wtorek, 28 lipca 2026 roku

Większość Polaków nie wierzy w kolejną kadencję rządu Tuska. Koalicja ma coraz mniej czasu

Blisko sześciu na dziesięciu Polaków uważa, że obecna koalicja rządząca nie utrzyma władzy po kolejnych wyborach parlamentarnych. Najnowszy sondaż United Surveys by IBRiS dla Wirtualnej Polski nie przesądza jeszcze wyniku wyborów, ale pokazuje coś dla rządu Donalda Tuska znacznie groźniejszego: utratę społecznej wiary w powodzenie całego politycznego projektu. Data dodania artykułu: 26.07.2026 14:45Liczba komentarzy artykułu: 1
Większość Polaków nie wierzy w kolejną kadencję rządu Tuska. Koalicja ma coraz mniej czasu

22 lipca w kraju i na świecie. Od konstytucji Księstwa Warszawskiego po pamięć o ofiarach Zagłady

Dziś jest środa, 22 lipca, dwieście trzeci dzień 2026 roku. Do końca roku pozostają 162 dni. Słońce wzeszło o godz. 4.39, a zajdzie o godz. 20.44. Imieniny obchodzą Magdalena, Lena, Milena, Józef, Albin, Teofil, Cyryl, Benon, Marisa oraz Benona. Data dodania artykułu: 22.07.2026 07:49
22 lipca w kraju i na świecie. Od konstytucji Księstwa Warszawskiego po pamięć o ofiarach Zagłady

Morawiecki mówi: „Tutaj jest moje miejsce”. Problem w tym, że PiS właśnie ustala, ile tego miejsca mu pozostawić

Mateusz Morawiecki zapewnia, że nie zamierza odchodzić z Prawa i Sprawiedliwości. Deklaruje lojalność wobec partii, Jarosława Kaczyńskiego i całego „obozu patriotycznego”. Jednocześnie nie chce rezygnować ze stowarzyszenia „Rozwój Plus”, które kierownictwo PiS najwyraźniej uznało za potencjalne centrum niezależnej działalności politycznej. Data dodania artykułu: 21.07.2026 13:02
Morawiecki mówi: „Tutaj jest moje miejsce”. Problem w tym, że PiS właśnie ustala, ile tego miejsca mu pozostawić

Polecane

Polityczny lincz. Czas odpowiedzieć na wszystkie kłamstwa.

Polityczny lincz. Czas odpowiedzieć na wszystkie kłamstwa.

Ostatnia sesja Rady Powiatu to był wielogodzinny lincz na mnie i mojej rodzinie. Skandaliczne pomówienia, wygłaszane w tonie sensacyjnej narracji. Słyszeliście ile już firma mojej rodziny zarobiła na szpitalu? To Wam odpowiem… całe 0 zł. Twój Sklep Medyczny nie prowadzi żadnych interesów ze szpitalem. Dwa lata tropienia nas (przecież główna księgowa Socha sama mi przyznawała, że nic znaleźć nie mogła) i.. zero. Dostajemy pieniądze z powiatu? Nie. Pacjenci otrzymują środki z PEFRON. Sklep medyczny, w którym pracuje, zaciąga kredyty obrotowe, żeby móc na spokojnie czekać na środki od klientów, które trafiają do nich. Dzięki temu nie muszą tygodniami czekać np. na pieluchy. Okazuje się, że według radnych takich jak Kucharski, Goska i Mordaka – to źle. Data dodania artykułu: Dzisiaj, 10:57 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
"Zabijcie ich wszystkich!"

"Zabijcie ich wszystkich!"

Wczoraj moją uwagę zwróciły dwa wpisy na FB dokonane przez tę samą osobę. Autor często komentuje lokalne wydarzenia, najczęściej takie związane z tomaszowskim szpitalem, bo sam jest jego pracownikiem. W pierwszym wpisie komentuje próby zastraszania go i obelgi pod adresem jego rodziny, w drugim pisze, że postanowił zaprzestać publikowania jakichkolwiek komentarzy. Co się takiego stało? Otóż dwa dni wcześniej „ośmielił się” pochwalić wypowiedź na temat sprzedaży szpitala, jaką miał w czasie sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego Piotr Kagankiewicz. No i okazało się, że pochwała rzeczowej i profesjonalnej opinii wywołała furię radnych (jak się domyślam, Koalicji Obywatelskiej). Data dodania artykułu: Dzisiaj, 08:13 Liczba komentarzy: 1 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 5
Przegląd najważniejszych informacji – wtorek, 28 lipca 2026 roku Inowłódz z niemal 3 mln zł na wodociągi i kanalizację. Skorzystają Królowa Wola i Konewka 157 km/h przy ograniczeniu do 70. Motocyklista stracił prawo jazdy XVII-wieczny obraz w Paradyżu przypomina o cennym dziedzictwie sakralnym regionu Żołnierze 25 Brygady ćwiczą zwalczanie dronów. Liczy się precyzja i stały trening Nowy repertuar kina Helios. Sierpień rozpocznie się od wielkich filmowych premier Polityczny lincz. Czas odpowiedzieć na wszystkie kłamstwa. Bezpłatna grupa wsparcia dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin "Zabijcie ich wszystkich!" Lechia Tomaszów zaprezentuje drużynę przed nowym sezonem. Spotkanie z kibicami w Parku Solidarność Były wicestarosta dyrektorem w Będkowie. Pacjenci odchodzą, kolejne partyjne stanowisko przybywa Dzień Samotnych 2026. 27 lipca przypomina o problemie, który widać także lokalnie
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Treść komentarza: Poprzedni zarabiał 5000tys z funkcji dyrektora plus robił jako lekarz jeden i jedyny w całym ośrodku Źródło komentarza: Były wicestarosta dyrektorem w Będkowie. Pacjenci odchodzą, kolejne partyjne stanowisko przybywa Autor komentarza: ixi Treść komentarza: Na zdjęciu powyżej widać czterech społecznych i samorządowych (jeden parlamentarny), totalnych szkodników. Gęby tych pajaców zawsze mnie wkur...ą. Wkur....a mnie również to, że to towarzystwo spod ciemnej gwiazdy bezkarnie sobie hasa, a zarówno wyborcy jak i większość radnych na to im pozwala. Instytucjom i spółkom samorządowym się nie dziwię, bo tam siedzi większość tzw. "swoich", posadzonych przez tych społecznych szkodników. Natomiast pozostali radny?! Co wy, ku..a odwalacie?! Przecież, podobno, jesteście przedstawicielami swoich wyborców - baranie łby!!! Zapomnieliście o tym - totalne cymbały?! I z czystym sumieniem chodzicie spokojnie spać ?! Źródło komentarza: "Zabijcie ich wszystkich!" Autor komentarza: Krasnal Treść komentarza: Ile w takim ,,Byndkowie" dyrektor wyciągnie? Jakieś fajne pieniążki czy raczej dodatek do innych składowych tego gwiazdora? Źródło komentarza: Były wicestarosta dyrektorem w Będkowie. Pacjenci odchodzą, kolejne partyjne stanowisko przybywa Autor komentarza: Krypto Treść komentarza: Kiedy wreście skończą się te przetargi pisowskie nasz wójt przyjmuje do pracy wszystkich spadochroniarzy PIS i jest z tego bardzo dumny a jakie daje wynagrodzenia teraz mieszkańców Będkowa będzie leczył wójt z wicestarostą tomaszowski czy wójt Będkowa powiadomił o takiej sytuacji Narodowy Fundusz Zdrowiae Źródło komentarza: Były wicestarosta dyrektorem w Będkowie. Pacjenci odchodzą, kolejne partyjne stanowisko przybywa Autor komentarza: xxx Treść komentarza: Więcej specjalistów spod ręki byłego starosty. Zresztą wójt też z jego stajni :) A jaki jest kuń każdy widzi ;) Źródło komentarza: Były wicestarosta dyrektorem w Będkowie. Pacjenci odchodzą, kolejne partyjne stanowisko przybywa Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Nie wstawiam Ci minusa na czerwonym, bo jesteś dla mnie powietrzem. Nie stać Ciebie na nic więcej? Takiego bąka może puścić każdy głupek. Źródło komentarza: Wielki rozłam w PiS i małe wojny w Tomaszowie. Jedni budują mosty, inni potrzebują wrogów
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama