Osteoporoza - cichy złodziej kości! 

  • 12.06.2019, 20:21 (aktualizacja 16.06.2019, 19:08)
  • Mariusz Strzępek
Osteoporoza - cichy złodziej kości!
Osteoporoza, demineralizacja, czyli odwapnienie kości jest częstym, groźnym schorzeniem. W schorzeniu tym zaburzona jest równowaga pomiędzy obecnymi ciągle procesami tworzenia i degradacji kości.

W osteoporozie synteza kolagenu przez osteoblasty i wypełnianie podłoża kostnego solami fosforo-wapniowymi jest wypierana przez procesy destrukcyjne, w których główną rolę odgrywają osteoklasty, komórki „niszczące” kość. Najprościej więc można określić osteoporozę jako stan, w któ- rym jest „za mało kości w kości”. W piątej dekadzie życia u obu płci zaczyna się zmniejszanie masy kostnej z szybkością 0,3- 05% na rok. U kobiet po menopauzie nawet do 2% rocznie.

Na osłabienie tkanki kostnej ma wpływ szereg czynników natury enzymatycznej i hormonalnej. W procesach uwapnienia kości, tworzenia się kolagenu i skomplikowanej struktury kostnej biorą udział liczne białka, enzymy i hormony człowieka. Hormony płciowe odgrywają ważną, do niedawna niedocenianą rolę w tych procesach. Dlatego kobiety po menopauzie, kiedy ich hormony płciowe są znacznie mniej aktywne, są 7-10-krotnie bardziej narażone na odwapnienie kości. W wieku 50 lat ok. 15% kobiet ma osteoporozę, która w wieku 65 lat wzrasta do 30-35%. Estrogeny, hormony kobiece hamują resorpcję ko- ści i kiedy ich poziom spada to ryzyko „demontażu” tkanki kostnej gwałtownie wzrasta.

Osteoporoza przebiega długie lata często bezobjawowo. Czujemy się względnie dobrze i nie mamy poczucia, że coś złego dzieje się z naszymi stawami i kośćmi. Do pierwszych i waż- niejszych objawów odwapnienia możemy zaliczyć zmianę sylwetki.

Twój Sklep Medyczny

 

Tomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4

 

w godz. 9.00-17.00

w soboty 

w godz. 9-13

 

tel. 570 019 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaokrąglają się plecy, powiększa się wygięcie kręgosłupa piersiowego do tyłu a lędźwiowego do przodu. Spowodowane jest to zmianą struktury kręgów, „zapadaniem się” trzonów krę- gowych. Będąc u lekarza usłyszeć możemy wówczas o hiperkyfozie lub -lordozie naszego kręgosłupa. Pojawiają się bóle okolicy kręgosłupa, ponieważ stąd rozpoczyna się proces demineralizacji. Są to bóle długotrwałe, przewlekłe, zwiększające się w pozycji stojącej lub wymuszonej jakąś czynnością. Brak jest jednak bólów w pozycji leżącej. Druga lokalizacja pod względem częstości osłabienia struktury kostnej to kość udowa i to bliżej pośladków. Wiąże się to z osłabieniem tkanek tej okolicy i nierzadkimi, patologicznymi złamaniami szyjki kości udowej a to z kolei z długim leczeniem. Nieleczona osteoporoza u 5- 8% osób kończy się patologicznym złamaniem kończyn lub kręgosłupa.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

♥
28.05.2016, 09:34
Aby nie nabawić się osteoporozy to nie wolno za długo leżeć w wodzie, bo wapno ma to do siebie, że się wypłukuje.
...
... 23.05.2016, 02:05
i ...z D3 i z naturalnym tłuszczykiem Vitamin-K2MK7...

Pozostałe