Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 lipca 2025 09:31
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Obradowali w Tomaszowie. Są opinie w sprawach ważnych ustaw

Zarząd ZMP podczas posiedzenia 15 marca w Tomaszowie Mazowieckim podjął między innymi stanowisko w sprawie konieczności wydłużenia terminu przyjęcia przez gminy ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego.

Konieczne odroczenie terminów

Członkowie Zarządu Związku wnioskują o dokonanie niezbędnej i oczekiwanej przez miasta zmiany terminu przyjęcia ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego o co najmniej jeden rok. Ich zdaniem, ustalony w KPO termin realizacji kamienia milowego w postaci reformy planowania przestrzennego nie został do­trzymany. Zmiany ustawy weszły w życie z półrocznym opóźnieniem (24 września 2023 r.). Nadal trwa proces wydawania aktów wykonawczych, nieodzownych do opracowania planów ogólnych. Opóźnienie wynosi zatem co najmniej 1 rok. Zwrócono ponadto uwagę, że harmonogram realizacji inwestycji stanowiących wdrożenie reformy przewiduje, że do połowy 2026 r., tzn. pół roku po upływie terminu ustawowego, tylko 80 procent gmin przyjmie plany ogólne. „Nowe rozwiązania prawne są ściśle powiązane również ze zmianami dotyczącymi planowanie rozwoju przez miasta i gminy. W dodatku zmiany w ustawie, wskazane w opisie reformy, zamieszczonym w załączniku do KPO, ustanawiają nowe, bardzo wymagające standardy w zakresie partycypacji interesariuszy w procesie planowania oraz w zakresie dostępu do czytelnych, cyfrowych i rzetelnych informacji na temat zagospodarowania terenu w gminach.” – powołali argumenty w stanowisku, które jednoznacznie uzasadniają konieczność uwzględnienia ww. wniosku, który jest zbieżny z wnioskami zgłaszanymi przez miasta i gmin oraz inne zainteresowane środowiska. Więcej w załączonej informacji.

Reklama

Zarząd poparł też odsunięcie terminu wejścia w życie rozporządzenia MRiT z dnia 27 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, popierając postulat zgłoszony przez Polski Związek Firm Deweloperskich oraz środowiska architektów i urbanistów, a także miasta. Uznano, że warto rozmawiać o zmianie warunków, ale czas na dostosowanie jest zbyt krótki. To ważna i pilna zmiana. Zgodnie z przepisami, rozporządzenie to ma wejść w życie 1 kwietnia 2024 r., czyli już za miesiąc. Tak krótki czas to realne zagrożenie dla szeregu inwestycji mieszkaniowych prowadzonych przez samorządy. W toku trwających prac legislacyjnych termin wejścia w życie był zmieniany kilkukrotnie, co powodowało, że adresaci tych zmian nie mieli odpowiedniej świadomości, kiedy realnie mają się na nowe przepisy przygotować. Inwestorzy samorządowi otrzymali jedynie 5 miesięcy na dokończenie i kompletne złożenie projektów planowanych inwestycji w trybie dotychczasowym przepisów. Ten okres jest oderwany całkowicie od czasu przygotowania procesów budowlanych w Polsce. Dlatego zaproponowano wystosowanie pisma do ministerstwa z wnioskiem o przesunięcie daty wejścia w życie ww. rozporządzenia na koniec 2024 r.

Projekty z uwagami

Zarząd zdecydował o przekazaniu uwag z miast do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane (MRiT). W projekcie nie uwzględniono wymogów, jakie musi spełniać projektant opracowujący projekt architektoniczno-budowlany. Ponadto zbędny jest zapis, który dotyczy konieczności dołączenia opinii do zgłoszenia przebudowy budynku. Za kontrowersyjny uznano art. 3 pkt 7, którego wprowadzenie w opinii samorządowców z miast może znacząco utrudnić oraz wydłużyć w czasie, a w skrajnym przypadku spowoduje zablokowanie budowy małych przydomowych instalacji wiatrowych wytwarzających energię elektryczną. Z krytyką spotkał się też zapis traktujący montaż klimatyzatora jako roboty budowlane, które wymagają zgłoszenia – to zbyt daleko idąca ingerencja legislacyjna. Samorządowcy zasiadający w Zarządzie postanowili również przekazać uwagi do autorów projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, który wzmacnia sygnalistów.

Kompleksowo o asystencji

W kwestii prezydenckiego projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami członkowie Zarządu zaproponowali przekazać zgłoszone uwagi z miast. Projekt ustawy zmierza do systemowego uregulowania w Polsce korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami z usługi asystencji osobistej i stworzenia w ten sposób trwałych warunków dla osób z niepełnosprawnościami do realizacji możliwie pełnego samodzielnego życia. Projekt realizuje jedno ze zobowiązań, jakie państwo polskie przyjęło na siebie, ratyfikując w 2012 r. Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. W projekcie zostało określone, że usługa asystencji będzie mogła obejmować: czynności samoobsługowe, w tym utrzymanie higieny osobistej, prowadzenie gospodarstwa domowego, komunikowanie się z otoczeniem; poruszanie się i przemieszczanie, podejmowanie aktywności życiowej społecznej i zawodowej.

Zarząd zwrócił uwagę na bardzo szeroki zakres obowiązków asystenta. Poważnym mankamentem tej regulacji jest brak OSR, szczególnie w kontekście tego, że zwiększa się zakres obowiązków asystenta, co wiąże się ze wzrostem kosztów tych zadań. Zdaniem samorządowców z miast, warto połączyć ten projekt z projektami przygotowanymi w KPRM, które koordynuje minister do spraw polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz.

„Nie” dla nadregulacji

Z kolei negatywnie burmistrzowie i prezydenci z miast zaopiniowali projekt przygotowany przez grupę posłów PIS o zmianie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. (druk 211), uzasadniając to tym, że zmiany są zbyt daleko idące. W projekcie ustawy zaproponowano zmianę dotyczącą warunku odnoszącego się do długości pełnienia funkcji sołtysa, tj. wskazano, że okres ten powinien trwać nie krócej niż 90 miesięcy. Proponowane zmiany umożliwią przyznanie świadczenia pieniężnego tym sołtysom, którzy pełnili tę funkcję na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres nie krótszy niż 90 miesięcy, a także przed 1990 r., a następnie kontynuowali ją po wejściu w życie ustawy o samorządzie gminnym.

Stanowczo negatywnie zaopiniowano projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne (PiS) ze względu na zbyt szeroki zakres danych i ewidentną nadregulację. Rejestr w zakresie JST dotyczy radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów, członków zarządu powiatu i województwa, członków organów związków międzygminnych, związków powiatów, związków powiatowo-gminnych i związków metropolitalnych, członków zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST lub osób prawnych utworzonych przez JST. Osoby wymienione w katalogu będą zobowiązane do udostępnienia w rejestrze: imienia i nazwiska. numeru PESEL (niejawny), miejsca zamieszkania (niejawne), określenia pełnionej funkcji, imię i nazwisko małżonka, wstępnych i pełnoletnich zstępnych pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa, z wyszczególnieniem stopnia pokrewieństwa pełniących funkcję w spółkach, oraz kopie oświadczeń majątkowych. To absurd i paranoja stwierdzili przedstawiciele miast członkowskich ZMP.

Taką samą opinię uzyskał projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych (PiS), który zmienia 27 aktów prawnych – Kodeks cywilny, ustawę o podatku od spadków i darowizn, ustawę o podatkach lokalnych, prawo o notariacie, ustawę o SKO, i kilkanaście innych. Założenia projektowanych zmian mają bardzo rozproszony charakter i wprowadzają chaos.

W opinii Zarządu także projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa (Polska 2050 - Trzecia Droga) należy ocenić negatywnie, gdyż ogranicza konstytucyjne wolności obywateli i nagradza biernych obywateli. Może przyczynić się do stworzenia korporacyjnej grupy członków rad nadzorczych. Projekt przewiduje zastąpienie dzisiejszej Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych Komitetem Dobrego Zarządzania. Komitet ma się składać z siedmiu członków, powoływanych na jedną 5-letnią kadencję przez rząd. Kandydatów do niego będą mogły zgłaszać wyłącznie związki zawodowe, organizacje pracodawców i rektorzy niektórych uczelni. W spółkach, w których jedynym udziałowcem lub akcjonariuszem jest państwo, projekt określa liczbę członków rad nadzorczych (7, w tym 3 niezależnych). W stosunku do członków niezależnych utrzymuje się wymogi, określane w obecnych przepisach, a dodatkowo ustala się, że nie mogą być oni członkami partii politycznych, w okresie pięciu lat wstecz nie mogą wykonywać mandatu posła, senatora, europosła lub radnego. Podobnie, w okresie pięciu lat przed powołaniem, nie mogą być zatrudnieni przez partię polityczną na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia albo innej umowy o podobnych charakterze.

W obronie średnich miast

Natomiast w kwestii rozporządzenia MFiPR w sprawie udzielania pomocy publicznej, pomocy de minimis oraz pomocy de minimis na usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Zarząd postanowił wystosować pismo do ministerstwa w obronie miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Projektowane rozporządzenie będzie regulowało warunki i tryb udzielania pomocy w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Miasto Wałbrzych zdecydowanie negatywnie oceniło zapisy mówiące o różnicowaniu poziomu wsparcia średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze lub ich spółek w zależności od położenia w tym czy innym województwie; dotyczy to 17 miast w województwie dolnośląskim. W myśl zapisów średnie miasta z województw dolnośląskiego i wielkopolskiego uzyskają z programu o 10 pkt procentowych mniej niż inne miasta podobnego typu, lecz położone w innych województwach. 

Pozytywne opinie

Akceptację uzyskał projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy (KO), który zakłada rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do głosowania korespondencyjnego w wyborach powszechnych. Wprowadzone zmiany uprawniają każdego kto posiada prawo wyborcze do wyboru formy głosowania (korespondencyjnie, bądź tradycyjnie w lokalu). Projektodawcy jako główną determinantę przedmiotowych zmian wskazują zwiększenie frekwencji wyborczej. Pozytywną opinię Zarząd ZMP wydał w stosunku do projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie rodzaju i zakresu danych udostępnianych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. 

Natomiast zdaniem Zarządu ZMP, rozporządzenie MSWiA w sprawie warunków technicznych i warunków technicznych użytkowania budowli ochronnych należy opiniować razem z ustawą o ochronie ludności, nad którą trwają prace w MSWiA.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz, jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś - poinformował prezydent elekt Karol Nawrocki. Chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym, cywilnym, operacyjnym - mówił.Data dodania artykułu: 03.07.2025 14:38
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Do Krajowego Rejestru Długów wpisanych jest blisko 72 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością; oznacza to, że co ósma spółka z o.o jest zadłużona - wynika z danych KRD. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:25
Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

Przed gmachem Sądu Najwyższego, w którym Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzyga we wtorek o ważności wyborów prezydenckich zebrały się dwie grupy demonstrantów - zwolenników wyboru Karola Nawrockiego oraz Komitetu Obrony Demokracji.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:17
Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów

Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; za zasadne uznano 21, nie miały one wpływu na ogólny wynik wyborów – poinformował SN podczas posiedzenia ws. ważności wyboru Prezydenta RP.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:16
SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów
Reklama

Polecane

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.Data dodania artykułu: Wczoraj, 10:26 Liczba komentarzy: 6 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 1
Tomaszowscy siatkarze wystartują 13 wrześniaGmina Tomaszów apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodąCzy warto inwestować w mieszkania w mniejszych miastach?Tragiczny finał poszukiwań nastolatka nad Zalewem. Nie żyje też 33-latekPiórnik Stitch – praktyczny i kolorowy dodatek dla fanów DisneyaZgłoś się do pikniku LOKALNI NIEBANALNIKolejny konkurs na dotacje do szpitala przegranyMordaka Patrol w pogoni za HospicjumWakacje pełne atrakcji!Fundacja Nu-Med otrzymała tytuł ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONTARIUSZOM!Za miesiąc wyruszy PielgrzymkaProkuratura pyta... miasto odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Rośnie skala agresji na polskich drogach

Rośnie skala agresji na polskich drogach

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Radni Rady Miejskiej udzielili wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok Marcinowi Witko. Prezydenta wsparło 15 radnych, ośmioro zagłosowało przeciw. Wszystko wskazuje na to, większość radnych miejskich ma dosyć destrukcyjnych działań swoich kolegów i koleżanek z Koalicji Obywatelskiej, które nie służą mieszkańcom miasta, a jedynie partyjniackim potyczkom, jakie obserwujemy na co dzień na ogólnopolskiej politycznej arenie. Dwie radne już wcześniej odeszły z klubu KO, nie godząc się między innymi z blokowaniem ważnych dla tomaszowian inwestycji, takich chociażby jak Termy, które powstać miały na Błoniach. Na wczorajszej sesji także Barbara Klatka, postanowiła zagłosować inaczej niż pozostali radni jej klubu. Biorąc pod uwagę presję, jaką na radnych wywierał od początku poseł Witczak, wykazała się we wczorajszych głosowaniach silnym charakterem. Czas, by pracować dla miasta ponad partyjnymi podziałami.
Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.
Prokuratura pyta... miasto odpowiada

Prokuratura pyta... miasto odpowiada

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej dowiedzieliśmy się, że Prokuratura Okręgowa w Sieradzu, która prowadzi postępowanie sprawdzające, związane z donosem, jaki na Marcina Witko, złożyli radni Kucharscy, Jabłoński oraz Mordaka, wystąpiła do urzędu miasta z zapytaniem o kontrole, jakie były prowadzone w stosunku do Tomaszowa Mazowieckiego w okresie minionych 10 lat. Magistrat przygotował odpowiedź oraz tysiące stron kopii protokołów pokontrolnych. W okresie tym, miasto było bowiem kontrolowane setki razy przez różne instytucje w tym NIK, RIO, ale i prokuratury. Nie stwierdzono w nich poważniejszych zastrzeżeń
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama