Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 czerwca 2025 12:57
Reklama

Najem mieszkania dla Ukraińca będzie bardziej ryzykowny?

Okazjonalny najem mieszkania dla Ukraińca ma pewne specjalne zasady. Wyjaśniamy, dlaczego powodują one ryzyko dla właściciela mieszkania.
  • Źródło: Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Obywatele Ukrainy od ponad roku są jeszcze ważniejszą niż wcześniej grupą na polskim rynku najmu. Wszystko za sprawą napływu sporej liczby uchodźców. Duża część z nich potrafiła się już zaaklimatyzować w Polsce. To ważna kwestia, bo termin zakończenia wojny za wschodnią granicą nadal pozostaje zagadką. Obecnie mamy do czynienia ze stabilizacją sytuacji na rynku najmu, który pod względem podażowym lepiej przystosował się do większego popytu. Mimo tego, nadal widoczna jest większa niż przed 2022 r. popularność najmu okazjonalnego. To wariant wynajmu, który zapewnia właścicielowi mieszkania wyraźne korzyści związane ze swobodą podwyżek czynszu oraz uproszczoną procedurą eksmisyjną. Warto jednak pamiętać, że okazjonalny najem mieszkania dla Ukraińca cechuje się szczególnymi zasadami. Warto dowiedzieć się, czym w kontekście wynajmu okazjonalnego różni się umowa zawierana z obywatelem Ukrainy (uchodźcą wojennym) oraz innym lokatorem. Niestety, okazjonalny najem mieszkania dla Ukraińca może być w praktyce bardziej ryzykowny. Mówimy tutaj o perspektywie właściciela mieszkania.

Reklama

Nasz artykuł w dużym skrócie:

  • Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy wskazuje, że uchodźca przy najmie okazjonalnym nie musi deklarować posiadania lokum na wypadek eksmisji. Nie jest wymagane również przekazywanie wynajmującemu oświadczenia osoby posiadającej tytuł prawny do takiego „awaryjnego” lokalu lub domu.
  • Opisywany powyżej wyjątek prawny jest uzasadniony w kontekście sytuacji wielu uchodźców, ale jednocześnie może on ograniczyć bezpieczeństwo prawne właściciela lokalu. Dotyczy to w szczególności sytuacji związanej z zaskarżeniem postanowienia sądu o nadaniu klauzuli wykonalności oświadczeniu najemcy o poddaniu się egzekucji.
  • Problem z zaskarżaniem przez najemców postanowień sądu mają też osoby wynajmujące okazjonalnie mieszkania polskim lokatorom i przedsiębiorcy prowadzący najem okazjonalny. Skuteczne zaskarżenie oznacza bowiem dla właściciela „M” konieczność złożenia tradycyjnego pozwu o eksmisję i potencjalnie długiego oczekiwania na eksmisję dłużnika (z powodu niedoboru lokali socjalnych oraz pomieszczeń tymczasowych).

Poniżej prezentujemy więcej informacji o tym, jak okazjonalny najem mieszkania dla Ukraińca wygląda w świetle obecnych przepisów.

Szczególne zasady nie dotyczą każdego obywatela Ukrainy

Warto przypomnieć, że w ramach odpowiedzi na rosyjską agresję, rząd wczesną wiosną 2022 r. przygotował i wprowadził specjalną ustawę. Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zawiera szczególne przepisy dotyczące również najmu okazjonalnego. Artykuł 69 tego aktu prawnego wskazuje, że do zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu przez najemcę będącego obywatelem Ukrainy nie stosuje się przepisów art. 19a ust. 2 pkt 2 i 3, ust. 3 oraz art. 19d ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. „Mowa o przepisach, które w przypadku najmu okazjonalnego przewidują standardowy obowiązek wskazania przez najemcę lokum na wypadek swojej eksmisji oraz dostarczenia oświadczenia osoby posiadającej tytuł prawny do takiego „awaryjnego” domu lub lokalu” - komentuje Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Analizowany przepis wyraźnie wskazuje, że zliberalizowanych zasad najmu okazjonalnego nie należy stosować do każdego obywatela Ukrainy. Szczególne przepisy dotyczą tylko osób, które przybyły do Polski w związku z ubiegłoroczną agresją rosyjską na Ukrainę. W praktyce wynajmujący może mieć jednak problem z ustaleniem, czy najemca faktycznie powinien być traktowany jako uchodźca wojenny. „W przypadku umowy z takim uchodźcą, zastosowania oczywiście nie znajdują również przepisy wskazujące na możliwość szybkiego wypowiedzenia najmu, jeśli najemca nie zaktualizował adresu „eksmisyjnego” lokum i nie dostarczył oświadczenia osoby posiadającej do niego tytuł prawny (zobacz: art. 19a ust. 3 oraz art. 19d ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów)” - wyjaśnia Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

W praktyce bardzo wiele zależy od uczciwości najemcy …

Zwolnienie obywateli Ukrainy będących uchodźcami z obowiązku wskazywania „awaryjnego” lokalu lub domu na wypadek eksmisji, z całą pewnością jest podyktowane względami humanitarnymi (zobacz: E. Kacprzak-Szymańska [w:] Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, red. W. A. Klaus, Warszawa 2022, art. 69). Trudno wymagać wskazania zapasowego mieszkania na wypadek eksmisji od osoby, która pozostawiła swoje lokum na Ukrainie (czasem w strefie walk) i nie posiada rodziny w Polsce. Z drugiej strony, warto pamiętać, że okazjonalny najem mieszkania dla Ukraińca na szczególnych zasadach rodzi pewne ryzyko dla wynajmującego. „Z takim ryzykiem (choć na mniejszą skalę) mamy do czynienia również w przypadku umów z pozostałymi „okazjonalnymi” najemcami” - podkreśla Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

O co dokładnie chodzi? Otóż, „okazjonalny” najemca może się zażalić na postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności notarialnemu oświadczeniu lokatora o poddaniu się egzekucji. To oświadczenie z klauzulą wykonalności stanowi podstawę do działań komornika. Jeżeli sąd uwzględni jednak zażalenie najemcy, to procedurę eksmisyjną trzeba będzie przeprowadzić na normalnych zasadach (tzn. z uwzględnieniem pozwu o eksmisję, wyroku i oczekiwania najemcy na mieszkanie socjalne lub pomieszczenie tymczasowe). Co więcej, część sprytnych najemców składa też wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego na czas rozpatrywania zażalenia. Szanse na pozytywną dla dłużnika decyzję sądu rosną, jeśli taki „okazjonalny” najemca wskaże, że nie posiada lokum na wypadek eksmisji oraz innego miejsca, do którego mógłby się wyprowadzić. „Podobna sytuacja dotyczy najmu instytucjonalnego, w którym deklarowanie lokum na wypadek eksmisji nigdy nie jest wymagane” - podsumowuje Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

 


 

Image by rawpixel.com on Freepik

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hana 04.11.2023 17:27
Ojcowie posiadający troje dzieci mogą opuścić Ukrainę oraz ... sporo artykułów na temat ile trzeba zapłacić w Ukrainie, żeby nie wcielono do armii...

Reklama
Hana 04.11.2023 16:51
Wynajęłam biednej Ukraińce z trojgiem dzieci, opowiadającej jak uciekali z Doniecka. Po dwóch miesiącach na stanie mieliśmy jeszcze Jej męża (mając trójkę dzieci może wyjechać z Ukrainy), matkę i teściową. Umowa okazjonalna. Opuścili mieszkanie przed czasem, z własnej woli, wrzucając klucze do skrzynki pocztowej wraz z karta sim do Jej (najemcy Ukrainki) telefonu (dlatego nie mogliśmy się od paru dni dodzwonić). Za ostatni miesiąc nie opłaciła czynszu, najmu, gazu, prądu (piekła ciasta na sprzedaż i nie przesyłała do PGNiG stanu licznika). Koszty gazu i ogrzewania (wszystkie kaloryfery na full i otwarte okna) z pewnością niemałe, które będziemy musieli pokryć. Jak napisałam maila, że nie płaci, to zaczęła mnie straszyć, że poda mnie o wyłudzanie pieniędzy(!). Mieszkanie zostawiła zasyfione(!). Wszystko się lepi, pająki w katach, kurz, a toaleta, jak szalet publiczny. Wyniosła z mieszkania oraz piwnicy, wszystko to, co nie zostało spisane w protokole dołączonym do umowy, tj. sztućce, talerze, szklanki, kieliszki, śrubokręty, żarówki, klucz francuski, szklane bombki na choinkę, letnie opony do auta, szafkę IKEA, monitor do komputera. Jak wiadomo, niska szkodliwość czynu społecznego... Rodzinny adwokat pocieszył, że całe szczęście, że się wyniosła, bo odbiera kilkadziesiąt telefonów tygodniowo od zrozpaczonych Wynajmujących, którzy pokrywają koszty lokalu i nie mogą się pozbyć lokatorów tego typu.

Ajdejano 17.06.2023 11:58
Jeśli ktoś ma kontakt z Polakami, którzy obsługują w różnych urzędach i instytucjach Ukraińców, to niech czasem pogada z tymi Polakami. Ci znajomi - Polacy bardzo szybko uświadomią swoim znajomym, kim są dla nas - Polaków, Ukraińcy. Ta swołocz, po przyjeździe do Polski, jeszcze nie zdąży się rozpakować, ale najpierw lecie do fryzjera i na manikir, a następnie, z tymi pazurami leci do: ZUS, urzędów i z tupetem (kompletne dziadostwo) DOMAGA się tego, co tej swołoczy się należy. Ta swołocz dostaje w Polsce więcej niż polska, podobna rodzina. I, w tym wypadku, znów sprawdzi się powiedzenie: mądry Polak po szkodzie. Szlag mnie trafia, jak o tym wiem i jak pamiętam z historii rzeź wołyńską.

Tomaszowianka 15.06.2023 10:28
A mnie dziwi że tyłu młodych mężczyzn Ukraińców grzeje tyłek w Polsce zamiast bronić swojego kraju,w telewizji teksty tłumaczone na Ukraiński,w dużych sklepach przez głośnik - ukraiński,tu jest Polska a my przesadzamy,to oni u nas a nie odwrotnie.

Ppp 14.06.2023 16:32
Problem z rozróżnieniem kto przybył po 24 lutego? A kto przed? Na chłopski rozum, po 24 Ukrainę mogły opuścić jedynie kobiety z dziećmi...

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Sondaż: Polacy nie myślą o szkoleniu wojskowym

52,7 proc. badanych nie weźmie udziału w zapowiadanych przez MON dobrowolnych szkoleniach wojskowych, zaś taką chęć prezentuje 41,2 proc. badanych - podała w poniedziałek "Rzeczpospolita", która powołała się w tej sprawie na sondaż IBRiS.Data dodania artykułu: 16.06.2025 11:03
Sondaż: Polacy nie myślą o szkoleniu wojskowym

ZUS zakończył wysyłkę listów w sprawie trzynastek i waloryzacji emerytur

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W kopercie są dwie decyzje: o marcowej waloryzacji i o trzynastej emeryturze – przekazał Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.Data dodania artykułu: 13.06.2025 09:15
ZUS zakończył wysyłkę listów w sprawie trzynastek i waloryzacji emerytur

Muzyczne lato startuje. Santander Letnie Brzmienia wyruszy w koncertową trasę przez Polskę

Pięć miast, dziesiątki godzin muzyki i tylko jedna taka trasa - Santander Letnie Brzmienia odwiedzi latem Kraków, Wrocław, Warszawę, Gdańsk i Poznań. W line-upie m.in. reaktywowany zespół Hey, rockowa Coma, popowo-bluesowy Mrozu i wzruszająca Edyta Bartosiewicz z projektem orkiestrowym, a także Ania Dąbrowska, Zalewski, Kaśka Sochacka, Wiktor Dyduła i plejada młodych, alternatywnych artystów. Start już w pierwszy weekend lipca - muzyczne lato zaraz się zaczyna.Data dodania artykułu: 12.06.2025 19:45
Muzyczne lato startuje. Santander Letnie Brzmienia wyruszy w koncertową trasę przez Polskę

Rzecznik PK: jest śledztwo ws. finansowania kampanii prezydenckiej z nielegalnych środków

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego wykorzystania środków do finansowania spotów wyborczych na Facebooku w kampanii prezydenckiej w Polsce - poinformował w czwartek rzecznik PK prok. Przemysław Nowak.Data dodania artykułu: 12.06.2025 10:03
Rzecznik PK: jest śledztwo ws. finansowania kampanii prezydenckiej z nielegalnych środków

UOKiK: 28 mln zł kary dla Grupy OLX za mylący system ocen

Prezes UOKiK nałożył 28 mln zł kary na Grupę OLX za mylący system ocen - poinformował w czwartek Urząd. Wskazał, że korzystający z platformy OLX.pl często nie zdawali sobie sprawy, że ocena może być wystawiona przez osobę, która nie dokonała zakupu.Data dodania artykułu: 12.06.2025 09:29
UOKiK: 28 mln zł kary dla Grupy OLX za mylący system ocen

Michał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski

Michał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski - poinformował w oświadczeniu opublikowanym przez PZPN.Data dodania artykułu: 12.06.2025 09:27
Michał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski

Hołownia: europoseł Grzegorz Braun ma od środy zakaz wstępu do parlamentu

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał, że europoseł Grzegorz Braun ma od środy zakaz wstępu do parlamentu w związku ze zniszczeniem wystawy w Sejmie poświęconej kwestiom LGBT. Podkreślił też, że zmienił instrukcje Straży Marszałkowskiej, by mogła użyć siły wobec osób niszczących mienie.Data dodania artykułu: 11.06.2025 19:55
Hołownia: europoseł Grzegorz Braun ma od środy zakaz wstępu do parlamentu

W pacjencie zawsze widzieć człowieka. Rusza druga edycja konkursu Leczmy z troską!

Nowoczesna medycyna nieustannie przekracza kolejne granice, udoskonalając terapie i pomagając kolejnym pacjentom. Bez zmian pozostają jednak codzienne potrzeby chorego człowieka – poza skutecznym leczeniem niezbędne mu są uwaga, nadzieja, pocieszenie, ukojenie lęku i wsparcie; życzliwa rozmowa, na którą zabiegany personel medyczny nie zawsze ma czas i siły. Najszybciej zdrowieje ten, kto nie jest sam.Data dodania artykułu: 11.06.2025 17:11
W pacjencie zawsze widzieć człowieka. Rusza druga edycja konkursu Leczmy z troską!
Reklama

Polecane

Sondaż: Polacy nie myślą o szkoleniu wojskowym„Kwiaty” – zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa„Dziewczyna z igłą”  w ramach cyklu Kultura DostępnaZamiast ratownika lub lekarza dwóch kierowców. Czy sprawą zajmie się Prokuratura?Nowoczesny skuter w służbie na ZalewieStylizacje na letnie wyjazdy – co spakować do walizki?Helios zaprasza na czerwcowe Kino Kobiet z filmem „Cudowne życie”𝗟𝗢𝗧𝗔𝗠𝗦 - kolejnym partnerem ZSP nr 1 w rozwoju edukacji w branży lotniczej.Dzień Patrona w Przedszkolu numer 935 proc. gospodarstw domowych nie stać na zakup mieszkania nawet na kredyt.Trzeci Piknik Szkolny w Szkole Podstawowej nr 9Chcą razem czuwać nad bezpieczeństwem
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Młody MedykTreść komentarza: Myślę że ten artykuł powinien zostać cały usunięty, bo to bzdury. Pan donosiciel podał błędne informacje. W karetce było dwóch Ratowników. W artykule złamano również tajemnicę RODO w informacjach podanych o tym z jakim schorzeniem przewożona była pacjentka. Jeśli ktoś wie kto to był to już wie jakie ma schorzenie. I proszę nie mieszać w to Ratowników Medycznych i innych pracowników pogotowia, dla których takie zdarzenia są dla wszystkich traumą i zmartwieniem o życie i zdrowie Naszych kolegów. Sugeruję aby nie słuchać jednego Pana który ma żal za stratę "stołka". To co on robi jest podłością i brakiem szacunku dla drugiego człowieka, a tym bardziej dla koleżanek i kolegów z pracy w pogotowiu. Jak bardzo złym trzeba być aby tak robić.Źródło komentarza: Zamiast ratownika lub lekarza dwóch kierowców. Czy sprawą zajmie się Prokuratura?Autor komentarza: RatownikTreść komentarza: Nawet ptaki nie robią do swojego gniazda !!!!!!! Ale chyba każdy zna tego orła !!!!Źródło komentarza: Zamiast ratownika lub lekarza dwóch kierowców. Czy sprawą zajmie się Prokuratura?Autor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Po 2 tygodniach od wyborów,każdy może sobie zdać sprawę jak ważne było to zwycięstwo Nawrockiego!oglądając ten tęczowy marsz równości w Warszawie.I nie mogę zrozumieć jak taki PSL poparł Bonżura,tacy patrioci powołujący się na Witosa,wstyd!!!!Źródło komentarza: Wyniki wyborów w powiecie tomaszowskimAutor komentarza: sbTreść komentarza: W pow. tomaszowskim wszystko jest możliwe. Tak samo jest we wszystkich instytucjach powiatowych. Jedni kryją drugich i nie ważne z jakiego są ugrupowania politycznego.Źródło komentarza: Zamiast ratownika lub lekarza dwóch kierowców. Czy sprawą zajmie się Prokuratura?Autor komentarza: TMTreść komentarza: A wyborcuy Trzaskowskiego kim są? Wyszło po rozmowie Tuska i Giertycha i co wy na to;)Źródło komentarza: Sympatycy Grzegorza Brauna zapraszają na spotkanieAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Do puki będą brać temat od Nitrasa będą się nakręcać;)Źródło komentarza: Czy to koniec kampanii nienawiści?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama