Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 lipca 2026 16:02
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Dziś w kraju i na świecie (niedziela, 5 kwietnia)

Dziś jest niedziela, dziewięćdziesiąty piąty dzień w roku. Wschód słońca o godz. 6.04, zachód o 19.14. Imieniny obchodzą: Irena, Jeremi, Jeremiasz, Julianna, Katarzyna, Maria i Wincenty.
  • Źródło: PAP / opracowanie własne

Kalendarium historyczne

219 lat temu (1807 r.) Napoleon Bonaparte podpisał dekret o utworzeniu Legii Polskiej, przemianowanej w lipcu 1807 r. na Polsko-Włoską, późniejszej Legii Nadwiślańskiej.

155 lat temu (1871 r.) w Borowie koło Łowicza urodził się Stanisław Grabski (zm. w 1949 r.) - polityk, ekonomista, publicysta, ideolog Narodowej Demokracji, poseł na Sejm II RP.

143 lata temu (1883 r.) profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski jako pierwsi dokonali skroplenia tlenu.

91 lat temu (1935 r.) w Warszawie zmarł Emil Młynarski (ur. w 1870 r.) - dyrygent, skrzypek, kompozytor; w latach 1919–1929 dyrektor Opery Warszawskiej.

85 lat temu (1941 r.) w Weisser Hirsch koło Drezna zmarł gen. Franciszek Kleeberg (ur. w 1888 r.) - żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej; w czasie kampanii polskiej w 1939 r. dowódca SGO „Polesie”.

77 lat temu (1948 r.) przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Gdańsku rozpoczął się proces Alberta Forstera - gdańskiego gauleitera, namiestnika Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie.

74 lata temu (1952 r.) władze Polski i ZSRR zawarły umowę o budowie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

37 lat temu (1989 r.) po dwóch miesiącach negocjacji nastąpiło podpisanie porozumień i uroczyste posiedzenie plenarne zamykające obrady Okrągłego Stołu.

4 lata temu (2022 r.) w Świdnicy w wieku 112 lat zmarł Stanisław Kowalski (ur. w 1910 r.). W chwili śmierci był najstarszym mężczyzną w historii Polski; w wieku 104 lat ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej.

Kalendarium muzyczne

1928 – Na świat przyszedł Tony Williams, współzałożyciel grupy The Platters, znanej z takich przebojów jak “Only You”, “The Great Pretender” oraz “Smoke Gets In Your Eyes”. W 1960 roku rozpoczął karierę solową, ale bez większych sukcesów. Zmarł w 1992 roku.

1935 – Urodził się Peter Grant, menadżer grupy Led Zeppelin, uznawany za jednego z najbardziej bezwzględnych i skutecznych menadżerów w historii rocka.

1942 – Urodził się Alan Clarke, wokalista grupy The Hollies, która wprowadziła na listy przebojów ponad dwadzieścia hitów.

1950 – W Jönköping urodziła się Agnetha Fältskog, członkini legendarnej grupy ABBA.

1965 – Urodził się Mike McCready, gitarzysta zespołu Pearl Jam, jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu grunge.

1973 – Na świat przyszedł Pharrell Williams, producent muzyczny i współtwórca duetu The Neptunes, autor hitów takich jak “Happy” i “Blurred Lines”.

1975 – Minnie Ripperton zdobyła pierwsze miejsce na liście Billboardu utworem “Loving You”.

1985 – Ponad 5 tysięcy stacji radiowych nadało charytatywny singiel “We Are The World” projektu USA for Africa.

1994 – Kurt Cobain, lider zespołu Nirvana, popełnił samobójstwo w swoim domu w Seattle.

1997 – The Chemical Brothers zdobyli pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii singlem “Block Rockin Beats”.

1998 – Zginął perkusista Cozy Powell, współpracujący m.in. z Black Sabbath i Whitesnake.

2002 – Zmarł Layne Staley, wokalista Alice In Chains, jednej z ikon muzyki grunge.

2006 – Suge Knight, właściciel Death Row Records, ogłosił bankructwo.

2006 – Eminem złożył pozew rozwodowy z Kimberly Mathers.

2012 – Zmarł Jim Marshall, twórca legendarnych wzmacniaczy gitarowych.

2021 – W Łodzi zmarł Krzysztof Krawczyk, legenda polskiej muzyki rozrywkowej.

Kraj – Wielkanoc w Polsce

Kościół katolicki świętuje dziś Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli przejście ze śmierci do życia. To fundamentalna prawda wiary chrześcijańskiej.

Wielkanoc jest najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijańskim, obchodzonym już w czasach apostolskich. Nazywana jest nową Paschą, otwierającą drogę do życia wiecznego.

Jest to święto ruchome – zgodnie z postanowieniem Soboru Nicejskiego przypada w pierwszą niedzielę po pełni wiosennej.

O godz. 6 rano z kościołów wyrusza procesja rezurekcyjna, podczas której ogłasza się radość Zmartwychwstania. Wierni uczestniczą w uroczystym przeniesieniu Najświętszego Sakramentu, a figura Zmartwychwstałego Chrystusa pozostaje w prezbiterium aż do Wniebowstąpienia.

Kościół greckokatolicki – wspólna Wielkanoc

W tym roku również Kościół greckokatolicki w Polsce obchodzi Wielkanoc w tym samym terminie co Kościół rzymskokatolicki.

To efekt decyzji synodu biskupów metropolii przemysko-warszawskiej z listopada 2025 r. o przejściu z kalendarza juliańskiego na gregoriański.

W cerkwiach odbywa się jutrznia Zmartwychwstania Pańskiego, rozpoczynająca się procesją wokół świątyni z ikoną Chrystusa.

Świat – uroczystości w Watykanie

W Watykanie, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 10.15 na Placu Świętego Piotra rozpocznie się msza pod przewodnictwem papieża Leona XIV.

W południe papież wygłosi wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi („miastu i światu”).

Na uroczystościach spodziewane są dziesiątki tysięcy wiernych z całego świata. Plac udekorowano 65 tysiącami kwiatów z Holandii – tulipanami, narcyzami, hiacyntami, różami i gerberami.

Tradycja ta sięga wizyty papieża Jana Pawła II w Holandii sprzed 40 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

22 lipca w kraju i na świecie. Od konstytucji Księstwa Warszawskiego po pamięć o ofiarach Zagłady

Dziś jest środa, 22 lipca, dwieście trzeci dzień 2026 roku. Do końca roku pozostają 162 dni. Słońce wzeszło o godz. 4.39, a zajdzie o godz. 20.44. Imieniny obchodzą Magdalena, Lena, Milena, Józef, Albin, Teofil, Cyryl, Benon, Marisa oraz Benona. Data dodania artykułu: 22.07.2026 07:49
22 lipca w kraju i na świecie. Od konstytucji Księstwa Warszawskiego po pamięć o ofiarach Zagłady

Morawiecki mówi: „Tutaj jest moje miejsce”. Problem w tym, że PiS właśnie ustala, ile tego miejsca mu pozostawić

Mateusz Morawiecki zapewnia, że nie zamierza odchodzić z Prawa i Sprawiedliwości. Deklaruje lojalność wobec partii, Jarosława Kaczyńskiego i całego „obozu patriotycznego”. Jednocześnie nie chce rezygnować ze stowarzyszenia „Rozwój Plus”, które kierownictwo PiS najwyraźniej uznało za potencjalne centrum niezależnej działalności politycznej. Data dodania artykułu: 21.07.2026 13:02
Morawiecki mówi: „Tutaj jest moje miejsce”. Problem w tym, że PiS właśnie ustala, ile tego miejsca mu pozostawić

Dziś w kraju i na świecie. 21 lipca – Hemingway, Armstrong i „The Wall” w Berlinie

Dziś jest wtorek, 21 lipca, dwieście drugi dzień 2026 roku. Do końca roku pozostały 163 dni. Słońce wzeszło o godz. 4.38, a zajdzie o godz. 20.45. Imieniny obchodzą Andrzej, Benedykt, Daniel, Ignacy, Jan, Julia i Wiktor. Data dodania artykułu: 21.07.2026 09:18
Dziś w kraju i na świecie. 21 lipca – Hemingway, Armstrong i „The Wall” w Berlinie

CBOS: Karol Nawrocki liderem rankingu zaufania; spadki Tuska i Trzaskowskiego

Prezydent Karol Nawrocki pozostaje w lipcu liderem rankingu zaufania do polityków, ufa mu 55 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS. Najwięcej - po 6 pkt proc. - stracili w tym miesiącu premier Donald Tusk i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Premierowi ufa 32 proc., prezydentowi stolicy - 34 proc. Data dodania artykułu: 20.07.2026 14:06
CBOS: Karol Nawrocki liderem rankingu zaufania; spadki Tuska i Trzaskowskiego

Dziś w kraju i na świecie. Od „Mazurka Dąbrowskiego” po lądowanie człowieka na Księżycu

Dziś jest poniedziałek, 201. dzień roku. Do jego końca pozostały 164 dni. Słońce wzeszło o godz. 4.37, a zajdzie o godz. 20.46. Imieniny obchodzą: Czesław, Czesława, Hieronim, Małgorzata, Leon, Leona, Ludwika i Remigiusz. Data dodania artykułu: 20.07.2026 08:13
Dziś w kraju i na świecie. Od „Mazurka Dąbrowskiego” po lądowanie człowieka na Księżycu

Dziś w kraju i na świecie. Niedziela, 19 lipca

Dziś jest niedziela, 19 lipca – dwusetny dzień 2026 roku. Do jego końca pozostało 165 dni. Słońce wzeszło o godz. 4.35, a zajdzie o godz. 20.47. Imieniny obchodzą dziś Wincenty, Marcin, Teodor i Ambroży. Data dodania artykułu: 19.07.2026 14:15
Dziś w kraju i na świecie. Niedziela, 19 lipca

17 lipca w historii. Od Brunona Jasieńskiego i Wojciecha Kilara po GPS, „Misia” i „Żółtą łódź podwodną”

Piątek, 17 lipca, jest 198. dniem 2026 roku. Do jego końca pozostaje 167 dni. Słońce wzeszło o godz. 4.33, a zajdzie o godz. 20.49. Imieniny obchodzą dziś: Aneta, Konstancja, Marcelina, Jadwiga, Andrzej, Bogdan, Feliks oraz Leon. Data dodania artykułu: 17.07.2026 11:22
17 lipca w historii. Od Brunona Jasieńskiego i Wojciecha Kilara po GPS, „Misia” i „Żółtą łódź podwodną”

16 lipca w historii. Od Henryka Sławika i Grzegorza Przemyka po Coldplay, Cream i wielkie pytania o polski wymiar sprawiedliwości

Dziś jest czwartek, 16 lipca, sto dziewięćdziesiąty siódmy dzień 2026 roku. Słońce wzeszło o godz. 4.32, a zajdzie o 20.50. Imieniny obchodzą dziś między innymi Maria, Marika, Bartłomiej, Andrzej, Stefan, Benedykt, Walenty i Walentyn. Data dodania artykułu: 16.07.2026 08:22
16 lipca w historii. Od Henryka Sławika i Grzegorza Przemyka po Coldplay, Cream i wielkie pytania o polski wymiar sprawiedliwości

Polecane

Lunch do pracy — jak jeść zdrowo w ciągu dnia bez chaosu Widzew stawia na spokój po transferowej gorączce. Czy stabilizacja zaprowadzi łodzian do ligowej czołówki? Zdrowie mózgu równie ważne jak zdrowie serca. Neurolog apeluje o profilaktykę 22 lipca w kraju i na świecie. Od konstytucji Księstwa Warszawskiego po pamięć o ofiarach Zagłady Nienawiść nie jest opinią. 22 lipca Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści Wojna wciąż ukryta pod ściółką. Niewybuchy odnalezione w lasach Nadleśnictwa Opoczno Prawie 73 mln zł do rozdysponowania. Rusza nabór dla gmin z Obszaru Transformacji! Skuter wywrócił się na Zalewie Sulejowskim. Policyjni wodniacy ruszyli z pomocą Utalentowany robotnik z Tomaszowa trafił do szkoły malarskiej w Warszawie 76 800 zł dla lekarza. Reforma czy polityka wielkich liczb? Gmina Ujazd podpisała umowę na budowę nowej strażnicy dla OSP Ujazd Młodzi twórcy znów na scenie. Druga odsłona Letniej Sceny Młodych już w piątek
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: rwd Treść komentarza: Paragrafy i kary, a ile osób zostało za te czyny ukarane? Sporadycznie i to z nizin społecznych, im ktoś wyżej tym bardziej bezkarny. A cała reszta to tylko slogany wykorzystywane w celach politycznych. Źródło komentarza: Nienawiść nie jest opinią. 22 lipca Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści Autor komentarza: Strong Treść komentarza: Kolejny 'kmiotek'-kłamliwa kukiełka z rządu tfuska, pełnego cwaniaczków, złodziei, oszustów, pedofili, zoofili i kłamliwych antypolskich hien. Nadaje się wyłącznie do kompletnej "utylizacji". Im szybciej, tym lepiej dla Polski i Polaków 🇵🇱 Kto to wybrał... dlaczegoooo? Źródło komentarza: Poseł obiecuje leczenie. Szpital odsyła pacjentkę. NFZ potwierdza: pieniądze się skończyły Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Ten wstępniak grubym drukiem odczytuję mniej/więcej tak: wy, którzy to będziecie czytać, jesteście zapyziałymi ćwokami i i tak tego tekstu nie zrozumiecie. Cały, pozostały tekst tego gniota, to też jest totalny bełkot, czyli tabula-raza (czysta tablica). Poje..ło was ?! Źródło komentarza: Prawie 73 mln zł do rozdysponowania. Rusza nabór dla gmin z Obszaru Transformacji! Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Jak czytam ten ***..y materiał powyżej, to robi mi się kiepsko. Czy wy wszyscy o***eli...e?! Zapomnieliście, że jedynym zadaniem tzw. (u nas) " służby zdrowia" jest profilaktyka zdrowotna i leczenie chorych ludzi ?! A wy, na tym portalu macie w dupie tych chorych i bez końca piredoli..e o tym: ile ma kosztować taka , a nie inna procedura, ile ma z każdej procedury wydoić każdy konował-lekarz. Zaczynają wychodzić kwiatki typu, że nasi , polscy lekarze nie bardzo chcą jechać do dojczlandu, do GB, itp., itd, bo jak w Polsce zarobi taki lekarz 1,5 - 3,5 bańki na miesiąc, to on pied..i ten zgniły zachód i tę porąbana Amerykę. PS. Mnie operował jeden chirurg ortopedii urazowej, który nie zarabia (tak, jak ten słynny złodziej Dawidek) 1,6 mln złotych na miesiąc. I ten Gościu zrobił mi bardzo dobrą operację. Źródło komentarza: Koniec lekarskiej „akordówki”? Tusk zapowiada zmiany. W tomaszowskim szpitalu taki system już działa Autor komentarza: Figo-fago Treść komentarza: Nie chodzi o tę obsmarkaną strażnicę, ale o ten PR (pijar) Burmistrza Gminy Ujazd wokół tego, gówno znaczącego wydarzenia. Chodzi o to, że ten gminny szefu jest mistrzem w zakresie reklamy siebie, ale jednak i reklamy samorządu gminy. W tym momencie aż prosi się ocena szefów pozostałych samorządów gminnych w naszym powiecie. Ocena jest krótka: te pozostałe wieśniaki (za wyjątkiem Burmistrza Inowłodza), to jest powiedzenie: wieś tańczy - wieś śpiewa.... Źródło komentarza: Gmina Ujazd podpisała umowę na budowę nowej strażnicy dla OSP Ujazd Autor komentarza: Figo-fago Treść komentarza: Z pewnością jesteś byłym ormowcem, albo byłeś SB-ekiem. Takie typy, jak ty, uwielbiają ścigać i karać wszystkich dookoła. Bardzo pasujesz, cwaniaczku za dychę, do tego społecznego i samorządowego niedorozwoja, pokazanego na zdjęciu powyżej. Źródło komentarza: Polowanie na „niebieskie karty”. Radny Kucharski chce uszczelniać system kosztem osób z niepełnosprawnościami
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama