Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 lipca 2025 05:43
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza?

Reklama
Wczesne wykrycie alergii u dziecka oznacza większe szanse na to, że uniknie się poważniejszych dolegliwości w późniejszym wieku. Jednak diagnostyka małych alergików jest niezmiernie trudna. Odpowiednie przygotowanie się do wizyty u lekarza to podstawa.

Alergia w genach

Alergia u dzieci stała się sztandarową dolegliwością. Coraz więcej maluchów jest uczulonych na roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, substancje chemiczne, a także na sierść zwierząt. Niestety za problemy z alergią często są sprawą dziedziczną. Prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia u malucha jest większe, jeśli jedno lub obydwoje rodziców na nią cierpi. Jeśli ojciec i matka są alergikami, to wówczas jest 75% szansa, że ich dziecko też będzie się zmagało z uczuleniem. Natomiast jeśli jedno z rodziców ma alergie, to istnieje 50% ryzyko wystąpienia jej u malucha. Badania pokazują, że rodzaj alergii rodzica ma wpływ na rodzaj alergii dziecka. Astma, katar sienny, zapalenie błony śluzowej nosa i egzema wymieniane są jako dziedziczne.

Mali alergicy


Najtrudniejszym zadaniem okazuje się postawienie przez lekarza odpowiedniej diagnozy. Rozpoznanie alergii u dzieci w wieku 3-6 lat jest trudne, ponieważ w tym okresie często cierpią na przeróżne choroby. Objawy alergii można więc pomylić z infekcjami - opowiada o tym w filmie "Czy alergie u dzieci mogą być mylone z innymi chorobami?"dr nauk medycznych Zygmunt Nowacki, alergolog z Krakowa. Według niego, lekarz pierwszego kontaktu sam nie jest w stanie zdiagnozować choroby alergicznej. Dlatego warto zgłosić się do lekarza specjalisty.

Alergolodzy często rozpoznają alergie "na około", tzn. poprzez wykluczenie innych chorób, które mają podobne objawy jak alergia czy astma. Wykorzystuje się diagnostykę alergiczną, czyli testy. Jednak trzeba pamiętać, że nie przesądzają one o rozpoznaniu choroby, tylko sugerują, że dziecko ma predyspozycje do alergii.

Prawidłowa i wczesna diagnostyka alergii u dziecka jest bardzo istotna - może go ustrzec w przyszłości przed innymi chorobami. Dr Monika Kapińska-Mrowiecka, dermatolog i alergolog z Krakowa w filmie "Dzieci z AZS są zagrożone astmą oskrzelową" opowiada o tym, że trzeba zwrócić uwagę na wczesne manifestacje atopowego zapalenia skóry u dzieci, ponieważ procent ryzyka rozwoju astmy oskrzelowej w takich przypadkach jest bardzo duże.

Alergolog czy pulmonolog?

Po pomoc do specjalisty najlepiej się zgłosić w następujących przypadkach:
- lekarz pierwszego kontaktu nie ma pewności co do rozpoznania choroby,
- lekarz rodzinny nie jest w stanie opanować dolegliwości dziecka,
- objawy alergii są umiarkowane lub ciężkie i wymagają specjalistycznej porady,
- zachodzi potrzeba dodatkowej konsultacji.

Mały pacjent może uzyskać skierowanie do alergologa lub pulmonologa. Istotne jest zrozumienie różnic między tymi specjalnościami.

Alergolog to ekspert w określaniu przyczyn reakcji alergicznych. Wykonuje testy uczuleniowe, udziela porad na temat środków pomocnych przy ograniczeniu zasięgu alergenów w środowisku, a także jest w stanie przeprowadzić immunoterapię (leczenie dziecka za pomocą szczepionek odczulających).

Pulmonolog to diagnosta, z reguły zajmuje się dziećmi cierpiącymi na rzadsze schorzenia układu oddechowego. Jest przygotowany do odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego dziecko kaszle, a przepisane leki nie działają skutecznie? Co zostało przeoczone u dziecka, które wciąż cierpi z powodu uporczywych dolegliwości.

Reklama

 

Pulmonolog to także ekspert w interpretowaniu różnych badań oceniających czynność płuc, które mogą być użyteczne.

Pulmonologię dziecięcą uważa się za stosunkowo nową gałąź medycyny. Alergologia jest starszą specjalnością i często skorzystanie z pomocy alergologów stanowi dobry wybór. Zadania alergologii i pulmonologii wzajemnie się nie wykluczają, więc dzieci mogą korzystać równolegle z opieki lekarzy tych dwóch specjalności. Ważne jest, by lekarz był ekspertem w dziedzinie doboru leków i bezpiecznego ujarzmiania dolegliwości dzieci.

Pierwsza wizyta dziecka u lekarza

Jeżeli dziecko odczuwa dolegliwości sugerujące alergię bądź astmę, to pierwszym etapem powinna być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego). Zaletą lekarza rodzinnego jest to, że przedmiotem jego uwagi jest cały organizm dziecka. Dodatkowym atutem może być fakt, że zna małego pacjenta, co stanowi ułatwienie w pracy z dzieckiem. W razie podejrzenia występowania choroby alergicznej lub astmy u dziecka, lekarz rodzinny wyda skierowanie do alergologa lub pulmonologa.

Rodzice dziecka powinni odpowiednio przygotować się do wizyty u lekarza. Pierwszy krok to obserwacja malucha i zanotowanie swoich spostrzeżeń. Należy wiedzieć jakie objawy ma dziecko oraz w jakich okolicznościach one występują (np. kichanie przy wiosennym spacerze w parku). Jeśli maluch przyjmuje leki, to trzeba o nich powiedzieć lekarzowi - na co są przepisane, w jakich dawkach podawane. Najlepiej jest zabrać opakowania leków do lekarza.

Podczas wizyty z dzieckiem u lekarza, rodzice nie powinni się krępować w zadawaniu pytań. O co można zapytać lekarza?

1. Czy dziecko choruje na alergię czy astmę?
2. Czy obok alergii i astmy istnieje jeszcze jakiś inny problem zdrowotny?
3. Jakie czynniki wyzwalają objawy alergiczne u dziecka?
4. Czy trzeba poddać dziecko testom uczuleniowym?
5. Czy dziecko powinno się zgłosić do specjalisty, a jeśli tak, to czy powinien to być alergolog czy pulmonolog?
6. Co jeszcze oprócz alergii może wyzwalać u dziecka napady astmy?
7. Jakie są sposoby ograniczenia kontaktu dziecka z alergenami?
8. Czy dziecko powinno otrzymać szczepionki odczulające?
9. Jak często należy odbywać wizyty kontrolne?
10. Czy dziecko potrzebuje leków przez cały czas, czy tylko wtedy, gdy występują objawy?
11. Czy mogą wystąpić efekty uboczne po przyjęciu leków?
12. Jaki jest najbezpieczniejszy sposób leczenia dziecka?
13. Co należy zrobić, jeśli przepisane leki nie będą działać?
14. Z kim należy się skontaktować w pilnych przypadkach?

Rola rodziców

Trzeba zdać sobie sprawę, że rodzice również należą do zespołu diagnostycznego, ponieważ opisują objawy oraz przebyte przez dziecko choroby. Są to kluczowe elementy badania małego pacjenta, więc podczas wizyty u specjalisty najkorzystniejszym rozwiązaniem jest obecność obojga rodziców (zwłaszcza przy pierwszej wizycie). Im lepiej rodzice przygotują się na spotkanie z lekarzem, tym więcej korzyści wyniknie z wizyty.

Istotne jest również to, żeby dzieci mogły robić to, co chcą, czyli brały pełny udział we wszelakich zajęciach i nie czuły się ograniczone przez alergię.

 


Anna Włoszek i Dariusz Młynarczyk

 


Artykuł publikowany jest w cyklu "Wszystko, co chcecie wiedzieć o alergii" przy współpracy z videoportalem www.JaAlergik.pl w ramach ogólnopolskiej akcji "Nie daj się alergii"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pustelnik 30.12.2009 15:08
I to się nazywa samotność w sieci.......

Reklama
rodzice ateisty, 30.12.2009 13:55
tak jesteśmy dumni

do rodziców ateisty 30.12.2009 13:43
Dumni jesteście z syna?

ateista 30.12.2009 13:26
stwierdzenie alergii u dziecka jest proste; wystarczy zbadać krew w kierunku IgE, jeśli wyjdzie dodatnie to wtedy na 100% jest alergikiem, jeżeli ujemne to nie, wadą jest to, że u dziecka w tym wieku IgE może z ujemnego w dodatnie zmienić się w ciągu paru miesięcy; BTW sorry ale jak można być chorym na ALERGIĘ? kto układał te pytania?

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama
Reklama

Polecane

Wakacje pełne atrakcji!Fundacja Nu-Med otrzymała tytuł ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONTARIUSZOM!Za miesiąc wyruszy PielgrzymkaProkuratura pyta... miasto odpowiadaLekarz chorego nie zrozumie....Filmowy początek wakacji w kinach HeliosZapraszamy do Kina KoneseraNowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaWyróżnimy aktywnych społecznie - XIII edycja Konkursu Kreatywności Społecznej Lokalni NiebanalniPrzed nowym sezonemWakacyjna zabawa i prezenty w Galerii Tomaszów!Krótkie życie dwukadencyjności? To bardzo prawdopodobne
Reklama
Reklama
Reklama
Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Radni Rady Miejskiej udzielili wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok Marcinowi Witko. Prezydenta wsparło 15 radnych, ośmioro zagłosowało przeciw. Wszystko wskazuje na to, większość radnych miejskich ma dosyć destrukcyjnych działań swoich kolegów i koleżanek z Koalicji Obywatelskiej, które nie służą mieszkańcom miasta, a jedynie partyjniackim potyczkom, jakie obserwujemy na co dzień na ogólnopolskiej politycznej arenie. Dwie radne już wcześniej odeszły z klubu KO, nie godząc się między innymi z blokowaniem ważnych dla tomaszowian inwestycji, takich chociażby jak Termy, które powstać miały na Błoniach. Na wczorajszej sesji także Barbara Klatka, postanowiła zagłosować inaczej niż pozostali radni jej klubu. Biorąc pod uwagę presję, jaką na radnych wywierał od początku poseł Witczak, wykazała się we wczorajszych głosowaniach silnym charakterem. Czas, by pracować dla miasta ponad partyjnymi podziałami.
Sukces uczniów II LO w Ogólnopolskim Konkursie Logicznym

Sukces uczniów II LO w Ogólnopolskim Konkursie Logicznym

Julia Wysmyk z klasy II i-m oraz Krzysztof Wiśkowski z klasy III i-m zostali finalistami XIII Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego, organizowanego przez Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po zakończeniu zmagań konkursowych uczniowie mieli okazję uczestniczyć w inspirujących wykładach, m.in. z zakresu analizy logicznej, chwytów erystycznych oraz wiedzy maszyn. Było to wyjątkowe spotkanie z nauką na najwyższym poziomie w murach renomowanej lubelskiej uczelni.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ciekawie gdzie będzie składowisko bateri bo z tego co wiem to w Polsce nie ma a na złomie nie przyjmują takich baterii a pożar traw do 22 albo 24 godzin i bateria sama sobie jest gorsza nisz auto spalinowe elektryczne pieceŹródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: Luna...Treść komentarza: Ostatnio byłam świadkiem jak potencjalna pacjentka z osobą towarzyszącą weszli do windy i się zaczęło, że pielegniarki be,że lekarze be, że służba zdrowia be, slowa które padały, a raczej przekleństw, ja takich nie znałam. Też jestem pacjentem....proszę Państwa nie ma rejonizacji, należy pojechać do innego szpitala, w innym mieście. Po co przychodzić do naszego szpitala,a potem jojczyc. To nie wina personelu medycznego,że system tak działa.Źródło komentarza: Lekarz chorego nie zrozumie....Autor komentarza: Karol W.Treść komentarza: Powinien być jeszcze zakaz wjazdu do centrum kopciuchów, jak zielony ład to i w tym temacie. Ludzie nie wychodzą na ulice ze względu na wszechobecny smog. Nie będzie spalinowców w centrum to miasto odżyje.Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: MarekATreść komentarza: Mnie się wydaje, że to błąd. Lepszym rozwiązaniem, tak mnie się wydaje, do tych 25-ciu hybryd co roku dokupić jeden lub dwa w zależności od stanu budżetu miasta. Te autobusy mają już zaplecze techniczne i służby techniczne nie miału by kłopotów z ich obsługą.Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: GrażynaTreść komentarza: I to pojednanie!!Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: chewezTreść komentarza: 300 to może miał na godzinę?Źródło komentarza: Lekarz chorego nie zrozumie....
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama