Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 23:06
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Kawiarenka ekologiczna

Susza zagraża nam wszystkim. Sprawdź, jak oszczędzać wodę i pieniądze
Susza zagraża nam wszystkim. Sprawdź, jak oszczędzać wodę i pieniądze

Problem suszy dotyczy każdego z nas – zasoby wodne Polski są jednymi z uboższych w Europie. Władze podejmują działania zachęcające do uczestniczenia w projektach, których celem jest ich ochrona.

26.05.2020 17:04    3
Las to nie śmietnik
Las to nie śmietnik

Nieustannie, we współpracy z innymi służbami, Lasy Państwowe walczą z nielegalnym wyrzucaniem śmieci – niestety w związku z nowymi zasadami segregacji odpadów można zauważyć wzrost ilości śmieci wyrzucanych nielegalnie do lasu. Śmieci z domostw odbierane są rzadziej, zwłaszcza w małych miejscowościach i wsiach, np. raz w miesiącu. Nie pomaga wzrost kosztu wywozu śmieci. Efekt jest taki, że ludzie pozbywają się odpadów na własną rękę…wywożąc je do lasu!

25.05.2020 10:35    2
Czy to już jesień czy może zima
Czy to już jesień czy może zima

No niekoniecznie... to fotografie Niebieskich Źródeł wykonane w podczerwieni. Nietypowy ale ciekawy pomysł Roberta Ołdakowskiego

24.05.2020 10:32    1
Reklama
Porozmawiajmy o leśnym królestwie
Porozmawiajmy o leśnym królestwie

LAS. W nim doświadczamy pełni bogactwa przyrody, w nim odpoczywamy. Las pełen jest kolorów, dźwięków i zapachów. Jest też pełen śladów historii. Oburzaliśmy się na zakazy wstępu i mandaty. Z przejęciem słuchaliśmy doniesień na temat Biebrzańskiego Parku Narodowego. Kochamy lasy. Dlaczego zatem tyle w nich śmieci? Czy pozostawiona w lesie butelka to tylko kwestia estetyki? Jak to się dzieje, że za ponad 90% pożarów w polskich lasach odpowiada człowiek? Jak z suszą i ludzką nieostrożnością radzą sobie leśnicy? Czy za 30 lat nasze lasy będą wyglądały tak samo? A może zmiany klimatu sprawią, że lasy w naszym kraju staną się rzadkością?

24.05.2020 10:16    3
Od 1 lipca 2020 nie kupisz już miału do celów grzewczych
Od 1 lipca 2020 nie kupisz już miału do celów grzewczych

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

22.05.2020 11:24    1    1
Dzień Różnorodności Biologicznej. Sprawdź, dlaczego należy dbać o każdy gatunek
Dzień Różnorodności Biologicznej. Sprawdź, dlaczego należy dbać o każdy gatunek

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

22.05.2020 11:01    1
Reklama
Lasy tylko dla... no właśnie
Lasy tylko dla... no właśnie

Wojewoda łodzki podejmuje decyzje nnie konsultując ich z lokalnymi samorządami ani z instytucjami, których w znacznym stopniu one dotyczą. Pisaliśmy już kilka tygodni temu o przewiezieniu do nas grupy pacjentów zarażonych koronawirusem z Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy bez uzgodnienia, czy tomaszowski szpital posiada odpowiednie warunki do tego, by pacjentów przyjąć, zaskakując władze miasta i zarząd spółki. Tym razem (o czym pisalismy wcześniej) zdecydował o ogrodzeniu części lasu w okolicach Małych Grot. na tablicach informacyjnych czytamy, że płot ma zabezpieczyć mieszkańców przed dzikami. Wszak nie od dziś wiadomo, że "dzik, jest dziki, dzik jest zły" i ma bardzo ostre kły. Otrzymalśmy wreszcie odpowiedź wojewody na zadane przez nas pytania.

20.05.2020 10:12    8    2
Wojewoda przesuwa granicę województwa łódzkiego
Wojewoda przesuwa granicę województwa łódzkiego

Nasi czytelnicy od dłuższego czasu alarmują nas o ogrodzeniu, jakie pojawiło się nad Pilicą w okolicach Małych Grot. Dochodzi ono do samej rzeki, uniemożliwiając jakiekolwiek przejście. To miejsce należy do ulubionych terenów spacerowych, tym razem to Wojewoda Łódzki postanowił odgrodzić teren drucianą siatką. Czy zrobił to zgodnie z obowiązującym prawem? Trudno jednoznacznie to stwierdzić, bo ani służby prasowe wojewody ani też Wód Polskich nie znalazły czasu, by udzielić odpowiedzi na dziennikarskie zapytania.

16.05.2020 13:38    2    7
Zmiany w programie „Czyste Powietrze”
Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Od 15 maja 2020 r. rusza nabór wniosków na nowych zasadach. Uzyskanie dofinansowania do wymiany pieca czy termomodernizacji domu jednorodzinnego ma być teraz prostsze, a wniosek będzie można złożyć również online i za pośrednictwem banku. Tomaszowianie w załatwianiu formalności nadal mogą liczyć na pomoc pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

14.05.2020 19:00    3
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Czy gmina może wprowadzić zakazy korzystania z wody w czasie suszy?
Czy gmina może wprowadzić zakazy korzystania z wody w czasie suszy?

Jednym z najważniejszych obszarów adaptacji do zmian klimatu jest zabezpieczenie zasobów wody, zwłaszcza pitnej. Na tle państw Unii Europejskiej, Polska wyróżnia się stosunkowo niewielkimi zasobami wód, niska jest również efektywność ich użytkowania. Mniejszymi rezerwami dysponują jedynie Czechy, Cypr i Malta. Coraz częściej w naszym kraju występują okresowe trudności w zaopatrzeniu w wodę, zagrażając przerwami w jej dostawie. Przyczyną tego stanu rzeczy są m.in. postępujące zmiany klimatu, powodujące wydłużenie się okresów bezopadowych, zmniejszenie się grubości pokrywy śnieżnej oraz skrócenie czasu jej zalegania przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na wodę w związku z falami upałów. Czy w sytuacji zagrożenia deficytem wody zakazy i ograniczenia w korzystaniu z wody są uzasadnione prawnie? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Anna Sosnowska, ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

11.05.2020 14:04    7    1
Wycinają na potęgę
Wycinają na potęgę

Prawie dwa miesiące zajęło rzeczniczce prasowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi przygotowanie odpowiedzi na kilka zadanych przez nas pytań dotyczących wycinki drzew w lasach na terenie powiatu tomaszowskiego. Odpowiedź na pytanie: ile drzew się u nas wycina okazuje się być naściślej strzeżoną tajemnicą

06.05.2020 21:14    64    2
Zmiany klimatu istotnie wpływają na różnorodność biologiczną: prawie jedna czwarta gatunków Europy zagrożona wyginięciem
Zmiany klimatu istotnie wpływają na różnorodność biologiczną: prawie jedna czwarta gatunków Europy zagrożona wyginięciem

Przełomowy Raport z Oceny Globalnej Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych (The Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services), opublikowany w zeszłym roku przez Międzyrządową Platformę Naukowo-Polityczną ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych (IPBES), nie pozostawia złudzeń. Mamy do czynienia z niespotykanym dotychczas tempem i skalą wymierania gatunków na świecie. Europejska różnorodność biologiczna jest w kryzysowej sytuacji: według danych szacunkowych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) nawet 25% gatunków zwierząt i 58% gatunków drzew występujących na naszym kontynencie jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Jedną z głównych przyczyn tego stanu są postępujące zmiany klimatu spowodowane działalnością człowieka.

06.05.2020 19:10    1
Reklama
Czasem człowiek wstydzi się, że jest... człowiekiem
Czasem człowiek wstydzi się, że jest... człowiekiem

Posłanka Anita Sowińska na swoim profilu Facebookowym pokazała hodowlę świń na jaką natknęła się w czasie krótkiej wycieczki. Obrazki trudno nam jest nawet komentować. W każdym razie sprawa zajęła się Policja

29.04.2020 13:23    7    3
Fabryki drewna a nie tlenu
Fabryki drewna a nie tlenu

Mieszkańcy naszego miasta i powiatu od dłuższego czasu zwracają uwagę na masową wycinkę drzew, jaka jest prowadzona na naszym terenie. Harwestery pracują, nie oglądając się na nic. Nawet okresy lęgowe ptaków nie stoją na przeszkodzie. Jaka jest skala tej dzialalności? Trudno tak naprawdę powiedzieć. Próbuję ustalić to od kilku miesięcy. Bezskutecznie. Starostwo Powiatowe nie posiada danych na temat wielkości leśnych wyrębów. Lasy Państwowe ze względu na koronawirusa (idealna wymówka) również od kilku tygodni nie pokusiły się o odpowiedź. Państwo w państwie. "Nie mamy Pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi"?

25.04.2020 11:13    114    35
Nie wierzysz, że masz wpływ na zmiany klimatu? Światowy Dzień Ziemi to dobra okazja, aby przekonać się, że tak!
Nie wierzysz, że masz wpływ na zmiany klimatu? Światowy Dzień Ziemi to dobra okazja, aby przekonać się, że tak!

Jak wynika z raportu organizacji Global Carbon Project, w 2019 roku wypuściliśmy do atmosfery rekordową liczbę, 43,1 miliarda ton dwutlenku węgla. Za ten niechlubny wynik odpowiada nasza konsumpcja. Przez ostatnie 50 lat aż pięciokrotnie zwiększyło się spożycie mięsa na świecie. Z danych GUS wynika, że statystyczny Polak zjada 78,5 kg mięsa rocznie, co jest wartością niemal trzykrotnie wyższą, niż wynika z zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia. Taka konsumpcja mocno eksploatuje zasoby, którymi dysponujemy jako planeta. Światowy Dzień Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, to dobra okazja, aby zastanowić się nad naszymi codziennymi, nie zawsze ekologicznymi wyborami.

22.04.2020 16:06    1
Reklama
Czy pandemia koronawirusa wpłynęła na jakość powietrza i w jakim stopniu?
Czy pandemia koronawirusa wpłynęła na jakość powietrza i w jakim stopniu?

Czy masowa produkcja jednorazowych środków higienicznych i powrót do łask plastiku może przyczynić się do wytworzenia rekordowych odpadów? Mamy teraz często myć ręce – czy to oznacza też większe zużycie wody? Na te i inne, najczęściej zadawane pytania w kontekście wpływu koronawirusa na środowisko odpowiedzi udziela dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

16.04.2020 16:51    1
Czy w obliczu pandemii jakość powietrza faktycznie się poprawiła?
Czy w obliczu pandemii jakość powietrza faktycznie się poprawiła?

W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele informacji o możliwym pozytywnym wpływie koronawirusa na środowisko, a w szczególności spadku emisji zanieczyszczeń do atmosfery i tym samy pośrednio znaczącej poprawie jakości powietrza. Doniesienia te komentuje Krzysztof Skotak, kierownik Ośrodka Ochrony Atmosfery Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

16.04.2020 11:50    3    2
Prawdziwa katastrofa dopiero nadchodzi
Prawdziwa katastrofa dopiero nadchodzi

Wszyscy żyjemy obecnie trzema tematami: koronawirusem, problemami przedsiębiorców oraz wyborami prezydenckimi. Niesety wszystko wskazuje na to, że w tym roku dotknie nas jeszcze jeden o wiele poważniejszy kataklizm. Będzie nim susza. Najdotkliwiej jej skutki odczujemy w produkcji rolnej. Ceny żywności mogą poszybowac znaczaco w górę. Zaczynamy odczuwac skutki złej polityki proekologicznej, nadmiaru konsumcjonizmu i niszczącej ziemię gospodarki.

05.04.2020 20:57    13    4
Reklama
Woda – czy wiesz, ile naprawdę jej marnujesz?
Woda – czy wiesz, ile naprawdę jej marnujesz?

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To dobra okazja, aby zastanowić się nad sposobem, w jaki z niej korzystamy. Liczby mówią same za siebie. Na jednego mieszkańca naszego kraju przypada średnio ok. 1,56 mln litrów/rok, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 mln litrów/rok). Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie, dlatego tak istotne jest prawidłowe zarządzanie nimi.

30.03.2020 12:23    1    1
Czy możemy zapobiec suszy? Tomaszów w strefie zagrożenia
Czy możemy zapobiec suszy? Tomaszów w strefie zagrożenia

Pytanie, jakie postawiono w tytule nie było jedynym, na które odpowiedź próbowali znaleźć zaproszeni przez prezydenta Marcina Witko goście. Niedobory wody stają się poważnym problemem dla całego województwa łódzkiego. Tomaszów Mazowiecki nie jest od nich wolny. Jesteśmy uzależnieni nie tylko od łódzkiego dostawcy, ale również od zmieniającego się w zastraszającym tempie, klimatu. Do tego w okolicach naszego miasta znikają, miesiąc po miesiącu, całe hektary drzew. Nie jest dobrze

08.03.2020 23:57    16
Reklama
W Radzie Miejskiej karty rozdane?W Radzie Miejskiej karty rozdane?Tak może się wydawać po poniedziałkowej Sesji Rady Miasta, kiedy na Przewodniczącą wybrano Barbarę Klatkę. Co ciekawe wybór był możliwy dzięki radnym PiS. Leszek Ogórek, o którego miejsce na liście zabiegał osobiście poseł Robert Telus, doszedł do wniosku, że jednak zaprzyjaźni się z Platformą Obywatelską. W ten sposób poszedł w ślady innego pisowskiego działacza, Grzegorza Glimasińskiego. Leszek Ogórek zapewne liczył na konkretne profity, być może też na to, że będzie mógł dalej występować w roli wicestarosty. Może o tym świadczyć fakt, że dzień później uczestniczył w obradach Rady Powiatu. Dzisiaj prawnicy mają dylemat, czy w związku z tym mandat radnego miejskiego Ogórkowi automatycznie wygasł, czy może jednak wcześniej nastąpiło wygaszenie jego funkcji w Powiecie Tomaszowskim. Zapewne dyskusja na ten temat potrwa kolejnych kilka miesięcy
Nie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejNie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejStany euforyczne kończą się najczęściej... ciężkim kacem. Takie poczucie muszą mieć radni Koalicji Obywatelskiej po wczorajszej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego. Z czymś równie dziwacznym chyba dawno nie mieliśmy do czynienia. A wszystko zaczęło się dzień wcześniej od złośliwego potraktowania Marcina Witko w czasie pierwszej sesji Rady Miejskiej. Chyba pierwszy raz w historii miasta zamiast dokonać zaprzysiężenia Prezydenta, radni Koalicji Obywatelskiej postanowili przerwać na tydzień obrady. Zamiast pracować i pozwolić pracować innym woleli wybiec na trawnik przed Urzędem Miasta i zorganizować sobie sesję zdjęciową. To wcale nie jest żart ani przenośnia. Tak naprawdę było. Trudno nazwać takie zachowanie inaczej niż infantylnym i nieodpowiedzialnym. Pokazuje to też, o co naprawdę chodzi tak zwanym samorządowcom KO. O robienia wrażenia i zadymy. Najsmutniejsze jest to, że gremialnie sesję uznali za swój sukces. Do niej jeszcze wrócimy a teraz skupmy się jednak na samym powiecie
Dwa razy Kino Konesera„Weselny toast” na zakończenie sezonuPilotaż antykoncepcji awaryjnej bez limitówW Radzie Miejskiej karty rozdane?Kompletnie pijany uciekał przed PolicjąNie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejBez protekcji lub łapówki nie sposób dostać pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Prawy człowiekTreść komentarza: Jednak rada powiatu mądrzejsza niż miasta. Brawo 👍 Nie wybrała tych spod 8 gwiazdek i namiestników 13 grudnia, jak zrobili w Radzie Miasta 😔 Brawo powiat, brawo Polska 🇵🇱Data dodania komentarza: 10.05.2024, 18:45Źródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: SławekTreść komentarza: Brawo Panie LeszkuData dodania komentarza: 10.05.2024, 16:43Źródło komentarza: W Radzie Miejskiej karty rozdane?Autor komentarza: no nameTreść komentarza: czy ktoś mi powie i mnie oświeci , co takiego zrobił i jakie zasługi dla społeczeństwa ma , obecny radny /v-ce przewodniczący Jabłoński dla Tomaszowa ? Nigdzie nie można znaleźć żadnych wiadomości na ten tematData dodania komentarza: 10.05.2024, 13:58Źródło komentarza: Nie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: ElaTreść komentarza: Ajdejano pewnie boleje,że ten z ryncami na brzuchu ponownie starostąData dodania komentarza: 10.05.2024, 12:34Źródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Michał JodłowskiTreść komentarza: Jako jeden z pierwszych pogratulowałem mojemu konkurentowi na funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu, Panu Przewodniczącemu Markowi Kociubińskiemu, więc proszę nie powielać tych niedorzeczności czy też konfabulacji. Pozdrawiam Michał JodłowskiData dodania komentarza: 10.05.2024, 10:48Źródło komentarza: Nie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: Vlad_palovnickTreść komentarza: Dlaczego nikt nie cieszy się że wróciła Zoffa, cała na biało? Dla mnie jako zagorzałego fana pani Beaty, która (cóż za pech) nie uzyskała szacunku wyborców, Zofia to światełko w tuneluData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:55Źródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu Tomaszowskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama