Były prezes Lechii Tomasz Zdonek wyjaśnia

  • 31.03.2020, 10:26 (aktualizacja 31.03.2020, 10:32)
  • SportTm
Były prezes Lechii Tomasz Zdonek  wyjaśnia
 Sprostowanie do materiałów prasowych z dnia 26 marca 2020 r. „Oświadczenie w sprawie Spółki Lechia SA” oraz dnia 19 marca 2020 r. „Kto odpowie za bałagan w spółce? Czy sprawą zajmie się prokuratura?”

Na łamach lokalnych serwisów internetowych są Państwo w ostatnich dniach informowani o nieprawidłowościach spowodowanych działaniami i zaniechaniami zarządu KLUBU SPORTOWEGO LECHIA 1923 TOMASZÓW MAZOWIECKI S.A. Przekazywane informacje są nieprawdziwe lub zawierają półprawdy, których celem jest wyłącznie zdyskredytowanie mojej osoby.

 

Klub sportowy Lechia Tomaszów zapisał się już wspaniale na kartach historii i w czasach komercjalizacji życia publicznego wymagał zmiany formuły funkcjonowania. Miasto Tomaszów Mazowiecki idąc śladem innych miast zdecydowało się na powołanie spółki prawa handlowego, która miała być zasilana dwoma strumieniami finansowania. Po pierwsze od strony publicznej – tj. bezpośrednio z samorządu miejskiego czy innych podmiotów publicznych. Z drugiej strony od podmiotów zewnętrznych – czyli sponsorów.

 

Prowadzenie klubów sportowych to olbrzymie wyzwanie finansowo-organizacyjne. Tylko kluby będące międzynarodowymi korporacjami generują zyski.  Dla podmiotów publicznych ma to być wizytówka lokalnych sukcesów, a dla prywatnego biznesu sposób na reklamę swoich produktów i usług lub tworzenie prestiżu na danym rynku. W Tomaszowie niestety pierwsza noga finansowania kulała i kuleje do dzisiaj. Niski kapitał zakładowy spółki, niewielkie stypendia przyznawane zawodnikom przez samorząd miejski i niewystarczające dotacje – mogły stanowić tylko kroplę w morzu potrzeb dla tego klubu. Natomiast w  przypadku sponsorów  mieliśmy do czynienia na szczęście z poświęceniem dla ratowania wizerunku naszych drużyn. Kluby sportowe takie jak  Lechia Tomaszów Mazowiecki – nigdy nie były i nie są w stanie utrzymać się z własnej działalności, takiej jak sprzedaż biletów za udział w wydarzeniach sportowych czy sprzedaż powierzchni reklamowych. Co więcej dość często mecze transmitowane w telewizji wymagają nakładów przewyższających przychody i traktować je można tylko jako reklamę miasta, powiatu lub sponsorów.

Tworzenie dzisiaj listy zarzutów, które mają punktować ewentualne nieprawidłowości przypomina listę haków, a nie poszukiwanie sposobu na rozwiązanie problemu. Trudno uznać, aby jedna osoba bez wsparcia kadrowego mogła prowadzić tak duże przedsiębiorstwo. Niewielkie środki finansowe nie pozwalały na zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników i tylko dzięki ofiarności osób będących na stażu, czy angażujących się w pracę klubu nieodpłatnie można było podtrzymywać funkcjonowanie spółki. Obsługę finansową KS Lechia prowadziła zewnętrzna firma księgowa. W materiałach prasowych pomija się całkowicie fakt krótkiego okresu czasu od chwili powołania spółki i szeregu działań organizacyjnych już zrealizowanych do tej pory. Jak wszyscy dobrze wiedzą ligi sportowe stawiają bardzo duże wymagania od strony organizacyjnej. W obu przypadkach – zarówno ligi piłki siatkowej, jak i ligi piłki nożnej dokonaliśmy jako klub sportowy Lechia 1923 Tomaszów Mazowiecki Spółka Akcyjna prawidłowych zgłoszeń otrzymując licencje do uczestnictwa w rozgrywkach.                                                          

 

Nasz klub w obu ligach radził sobie w ostatnim roku dobrze, co było głównie  zasługą wyjątkowych zawodników, trenerów, fizjoterapeutów, statystyków i managerów.

 

Nie sposób ustosunkować się w pełni do zarzutów o docierających informacjach od rodziców w sprawie Akademii, „a także od działaczy sportowych i sponsorów, że nie jest dobrze”. Koordynatorem Akademii Piłki Nożnej był Ryszard Juda, który złożył rezygnację z pełnienia tej funkcji w grudniu 2019 r. W mojej ocenie Akademia osiągała i osiąga bardzo dobre wyniki pod okiem wybranych przez zarząd klubu najlepszych  szkoleniowców z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Grupy rocznikowe, które odeszły ze struktur Akademii uczyniły to przed objęciem przeze mnie funkcji prezesa KS Lechia S. A. Młodzież pozytywnie ocenia udział w zajęciach i powinna być kapitałem, w który należy nadal inwestować. Inwestycje muszą jednak przybrać rozmiar odpowiedni do rozmiaru działalności. W innych miastach – kluby grające w równoległych ligach piłki nożnej, czy siatkowej mogą liczyć na wielomilionowe wsparcie od lokalnych samorządów i nie mówimy tutaj wyłącznie o dużych ośrodkach miejskich. Przykładem jest Ślepsk Suwałki i Stal Nysa.

 

Na koniec chciałbym poinformować – wbrew twierdzeniom Pana Prezydenta, iż informacji o spotkaniu w sprawie klubu z moim udziałem nie otrzymałem. Przed złożeniem rezygnacji wielokrotnie prosiłem o rozmowę i spotkanie, niestety w czasie dwóch ostatnich miesięcy do nich nie doszło. Powodem mojej rezygnacji był zły stan zdrowia. Brak wsparcia ze strony właścicieli spółki uniemożliwił mi kontynuowanie powierzonej funkcji. Tego wsparcia nie miałem również ze strony organów nadzorczych spółki, których przedstawiciele nie mieli doświadczenia w działalności sportowej. Wizyty władz miasta czy organów nadzorczych na meczach naszych drużyn należały do rzadkości. A kolejna zmiana organizacyjna, jeżeli nie pojawi się rzeczywiste i realne finansowanie – niczego nie zmieni. 

                                                                                                        

Tomasz Zdonek

pełniący funkcję Prezesa Zarządu KLUBU SPORTOWEGO LECHIA 1923 TOMASZÓW MAZOWIECKI S.A. od 1 maja 2019 r. do 2 marca 2020 r.

SportTm

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (69)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Syn rybaka spode Tater
Syn rybaka spode Tater 26.04.2020, 13:10
Panie Zdonek a jak z fakturą za kanapę na Lechię i gdzie kanapa
Spike
Spike 07.04.2020, 21:25
Panie były prezesie, toć to tyle spraw nie wyjaśnionych a ty spisz ? Tyle kwestii w oświadczeniach poruszonych, a ty przed mikrofonem nie stajesz ? Panie prezesie nie pokażesz chronologii zdarzeń i własnej pracy, wytworzonych dokumentów oraz kalendarza spotkan ? Nie zaprezentujesz bilansu budżetu ? Nie pochwalisz się pozyskanymi osobiście sponsorami?
libro
libro 03.04.2020, 22:42
Czy aby w czasie 2 ostatnich miesięcy nie doszło do spotkania ws klubu , bo pojechałeś prezesie na tydzień na narty z Emdekiem z Inowłodza ? Byłeś na każdym meczu ? Najzabawniejsze jest to że Emdek z Inowłodza na plakacie ma logo MDK Tomaszów Mazowiecki . A może warto zapytać byłego pana prezesa i o to stowarzyszenie, gdzie też jest prezesem .
L
L 03.04.2020, 09:59
Panie były prezesie - pan weźmie te pismo gdzie jest wypunktowane co było źle i prostuj pan bo na chwilę obecną to oświadczenie to nic innego jak próba ratowania twarzy laniem wody i piep... o d maryni.
x man
x man 02.04.2020, 12:28
nie rozumiem tego, facet nie wypełniał podstawowych obowiązków ciążących nad zarządem spółki, a tu jakieś peany pochwalne. Jak się czegoś podejmuje , to trzeba być świadomym konsekwencji swoich zaniedbań, a nie pisać jakieś wypracowania, które nie odnoszą się do sformułowanych zarzutów.
Córka Rybaka z Zakopanego
Córka Rybaka z Zakopanego 01.04.2020, 22:47
Pan Tomasz zbudował nam też schronisko dla bezdomnych zwierząt, ohydni zawistnicy.
Córka Rybaka z Zakopanego
Córka Rybaka z Zakopanego 01.04.2020, 22:29
Pan Tomasz to wspaniały menadżer. Jak możecie tego człowieka atakować. Robił wszystko co w jego mocy, by miasto odżyło. Sport w ostatnich latach funkcjonował dzięki jego zaangażowaniu. Widziałem go na każdym meczu. A wy gdzie byliście, gdy on poświęcał swój czas kosztem rodziny?
TM
TM 03.04.2020, 19:13
Czyżby "córka rybaka z Zakopanego" to to samo co " dyrektorka muzeum" :):):) ? Ciekawe!
kibic
kibic 02.04.2020, 14:47
Jakim kosztem rodziny jak córeczka zawsze też była z tatusiem i też sprzedawała bilety charytatywnie!!!!!
córka grabarza
córka grabarza 02.04.2020, 14:43
Ty też wspaniały menadżer nie długo się spotkacie
K2
K2 02.04.2020, 11:06
Sport w Tomaszowie funkcjonował bo Zdonek był na każdym meczu . Ciekawe spostrzeżenie
Moja droga Rybaczko
Moja droga Rybaczko 02.04.2020, 10:31
zaraz z krzesła spadnę i rozleję kawę po śniadaniu ! Miasto odżyło dzięki Zdonkowi ?? i czas poświęcał kosztem rodziny ??? Boże widzisz i nie grzmisz. Cały czas tylko kombinował jak tu zarobić a się nie narobić. Zwłaszcza w MDK-u gdzie pracowałam. Tam były wałki dopiero. Więc lepiej niech cie ojciec nauczy łowić ryby i siedź przy jakiejś sadzawce !
kolezanka
kolezanka 03.04.2020, 16:24
Moj komentarz zablokowany...A ja jeszcze raz potwierdzam walki ,jakie robil w MDK.Niech sie cieszy,ze nie napisze ty szczegołów.
kolezanka
kolezanka 03.04.2020, 16:17

Komentarz zablokowany

Przypominamy, że do czasu prawomocnego wyroku, ludzie w naszym kraju są niewinni.

Mazak
Mazak 02.04.2020, 01:58
Poświęcał swój czas kosztem rodziny! Za darmo! Hahahaha ale debil.
nartnik
nartnik 01.04.2020, 22:53
to do Pani do Zakopanego jeżdził na obozy z Emdekiem z Inowłodza ?
K2
K2 01.04.2020, 18:55
https://weszlo.com/2020/04/01/…
Wiocha na całą Polskę. Ale co się dziwić z takim prezydentem.....
Make
Make 01.04.2020, 14:18
Niesamowite. Nie wiem co miało na celu wydanie takiego oświadczenia. Nie od dzisiaj wiadomo, że ex-prezes nie zna się na prowadzeniu takiej działalności, o czym świadczy fakt prowadzenia wcześniejszych instytucji. Krycie się złym stanem zdrowia jest kolejnym pustym argumentem. Od kiedy zły stan zdrowia wpływa na ubezpieczenia, a raczej ich brak, na "znajdowanie" pieniędzy, bo przecież spółka nie utrzyma się z samych wpływów z biletów, itp. Oczywiście, że się nie utrzyma z tego, natomiast będzie temu bliższe jeśli będzie to odpowiednio rozdysponowane, a nie brane po cichu dla siebie (możecie się kłócić, ale nie jestem jedyną osobą, która ma takie zdanie o tym Panu). Tak jak Pan prezydent wspomniał, prokuratura się zajmie wszystkimi nieprawidłowościami związanymi wokół spółki. A to, czy stan zdrowia był taki, a nie inny nie będzie miało żadnego znaczenia, bo prezesem był od maja 2019. Powinno to dać do myślenia
poinformowany
poinformowany 01.04.2020, 12:45
Tłumaczenie miałkie, normalne dla tego gościa , zapraszam jednak do analizy BIP urzędu miasta, wnioski same się nasuwają , właściciel położył lachę na tą spółkę akcyjną , jaki miał w tym cel, chciał upaść pięknie, aż mnie dziwi, że nasz osławiony redaktor śledczy tego nie zgłębił, czyżby jakieś powiązania mgłą stępiły mu jego inteligencję , dociekliwość i bezstronność w pokazywaniu ignorancji władzy. nauczony doświadczeniami znikających postów zrobiłem sobie skrina.
Ciekawa gra
Ciekawa gra 01.04.2020, 12:12
Wiedział na co się piszę kasa jest rachunek się zgadza tylko kasa się skończy a ludzie zostają i pamiętaj poker to jest taka gra w której wygrywa jeden karty wykończyły nie jednego gracza
Gosia
Gosia 01.04.2020, 10:07
Prawda zawsze lezy gdzies po srodku, dlatego najlepiej jak wyjasnia to odpowiednie organy...
Ewelina
Ewelina 01.04.2020, 09:53
Żałosne tłumaczenie. Z każdym słowem kompromituje się coraz bardziej. Okazuje się, że klub funkcjonował "tylko dzięki ofiarności osób będących na stażu". Jak to skomentować..... Normalny czlowiek, po tylu aferach, wstydziłby się pokazać na ulicy ale nie Zdonek, on idzie na sesję......... Tłumaczenie dot. MDK też było kompromitujące - zginęły maszyny o dużych gabarytach, nie wiedział, że nie może zatrudnić żony, do Budowlanki chodził prowadzić zajęcia, a nie nadzorować podległą mu placówkę, braki w dokumentacji to też norma. Znikanie dokumentów lub ich nie tworzenie to już klasyka w wyknaniu Zdonka. Nie ma co obwiniać PO ale może warto zastanowić się chociaż nad zawieszeniem go w prawach członka partii?
bmw
bmw 01.04.2020, 08:19
oj tam..ważne że jest przystojny- reszta się nie liczy
Corn
Corn 01.04.2020, 08:00
Czytam to do śniadania i aż mi się odechciało. Zamilcz chłopie, nie rób krzywdy innym i sobie. Ignorancja to najbardziej delikatne określenie tego co robiłeś.
Helena
Helena 01.04.2020, 07:50
Przez pół roku nie było czasu na napisanie regulaminu. Haha... Co za gość. Żałosne doprawdy. Panie Zdonek czas do normalnej roboty iść. Mam nadzieję że w końcu się za pana wezmą bo przez takich szkodników to miasto się nie rozwija.
Stop złodziejom publicznych pieniędzy
Stop złodziejom publicznych pieniędzy 01.04.2020, 07:02
Tutaj rozjaśni prokuratura ale celę w najbliższym więzieniu.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 01.04.2020, 06:59
Czytając to oświadczenie zastanawiam się co to jest ? czy robi Pan głupków z ludzi czy z siebie? Po raz kolejny gra na emocjach?, Czy tak postępuje doświadczony samorządowiec, działacz społeczny organizator imprez, doświadczony dyrektor? . Jest Pan dorosłym człowiekiem, wiedział Pan z czym się to wiąże z jaką odpowiedzialnością, ryzykiem. A teraz odwraca Pan kota ogonem, mógł się Pan tego nie podejmować skoro pisze Pan:,, prowadzenie klubów sportowych to olbrzymie wyzwanie finansowo-organizacyjne". Mierzy się siły na zamiary !!!! brał Pan pensje to miał Pan to wszystko gdzieś..... spółka miejska rozejdzie się po kościach jak po MDKu. Proszę wskazać pozyskanych sponsorów poza oczywiści rodzinnymi koneksjami....Bardzo przykre, ze wiedział Pan, że sobie nie poradzi a brnął Pan w to... A co z dziećmi i rodzicami z Akademii przecież tak Pan jest za młodzieżą, i nie ma słowa o akademii ...nie wspomnę, ze nie ma słowa przepraszam....dla wszystkich....Znowu jest Pan kozłem ofiarnym....Przykro bardzo.....
Kibic
Kibic 01.04.2020, 06:26
Widzisz ChLOPIE na co był Ci gnój jak ty pola nie masz
Ten z przystani jachtowej
Ten z przystani jachtowej 01.04.2020, 05:39
Sam kiedyś dawał mi swój telefon żebym na niego na policję zadzwonił. Taki był pewien siebie i swoich układów.

Pozostałe