Konkurs powstał z inicjatywy Jarosława Pązika, pasjonata historii regionalnej, a honorowym patronatem objęli go: Marcin Witko - prezydent Tomaszowa Mazowieckiego i prezes łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr Dariusz Rogut.
Zaproszonych gości, wśród których była wiceprezydent Izabela Śliwińska powitała Anna Zwardoń - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Powitała także jurorów konkursu: dr. Andrzeja Wróbla z oddziału tomaszowskiego Archiwum Państwowego, dr. Daniela Warzochę z tomaszowskiego Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego - pracownik Działu Historyczno - Numizmatycznego oraz nauczycieli historii: Piotra Dębickiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim i Radosława Pająka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Tomaszowie Mazowieckim.
W tematykę uczestników spotkania wprowadził film "Bo ta, co nie zginęła 1945". Po filmie Marek Stefański, doktorant w Katedrze Historii Polski i Świata po 45 roku
Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego wygłosił prelekcję na temat lokalnych, tomaszowskich żołnierzy niezłomnych.
Głównymi celami konkursu było upowszechnienie wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość, kształtowali postawy patriotyczne, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. wzbogacenie wiedzy historycznej. Wszystkie te cele wpisują się w zadania statutowe Miejskiego Centrum Kultury.
Konkurs przebiegał dwóch kategoriach: praca pisemna o żołnierzach wyklętych, które oceniali dr Andrzej Wróbel i dr Daniel Warzocha oraz prace multimedialne, które oceniali: Piotr Dębicki i Radosław Pająk.
Na konkurs wpłynęły trzy prace pisemne w kategorii szkoły ponadgimnazjalne, 30 prac w kategorii szkoły podstawowe i gimnazja, 5 prac multimedialnych w kategorii szkoły ponadgimnazjalne i 18 prac w kategorii szkoły podstawowe i gimnazja.
Nagrody laureatom wręczali: Anna Zwardoń, Izabela Śliwińska - wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego , dr Andrzej Wróbel i dr Daniel Warzocha.
Uroczystość uświetnił występ Elżbiety Rudzkiej, uczestniczki zajęć wokalnych MCK-u, która zaśpiewała piosenkę o żołnierzach wyklętych. Zaprezentowana została też wystawa autorstwa Jarosława Pązika, która oglądana jest w wielu miastach Polski. Wystawa prezentuje także żołnierzy wyklętych z Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.
Napisz komentarz
Komentarze