Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 lipca 2025 02:14
Reklama
Reklama

Nowy Europejski Bauhaus. Renowacja przestrzeni pociąga za sobą zmiany społeczne

  • 25.06.2025 11:33
Nowy Europejski Bauhaus. Renowacja przestrzeni pociąga za sobą zmiany społeczne

Zmiana przestrzeni może stać się impulsem do jakościowej zmiany życia w miastach fot. Canva

Często są pomijane w dużych strategiach urbanistycznych. Dzięki Nowemu Europejskiemu Bauhausowi (NEB) również mniejsze zyskały nowe możliwości. I z powodzeniem je wykorzystują. 

Na tej liście jest między innymi Wałbrzych, który rewitalizuje osiedla robotnicze, łącząc trzy ważne dla tego programu elementy: zrównoważony rozwój, estetykę i integrację.

Przyjrzyjmy się zatem genezie tego ruchu i skutkom działań według założeń NEB. 

Zobacz 18 odcinek audycji „Unia. To (się) opłaca”. Szczegóły w tekście.

 

Cel: połączyć styl ze zrównoważonym rozwojem

Nowy Europejski Bauhaus powstał z inspiracji Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. Sama pomysłodawczyni określiła go jako przestrzeń, w której architekci, artyści, studenci, inżynierowie i projektanci pracują wspólnie, żeby „połączyć styl ze zrównoważonym rozwojem”.

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, w 2020 r. wezwała do ustanowienia Nowego Europejskiego Bauhausu fot. European Union 2019 – Source: EP

Celem tych założeń jest zniesienie granic pomiędzy nauką, technologią, kulturą i integracją społeczną. Ma to pozwolić projektantom znaleźć nowe rozwiązania naszych codziennych problemów. Życie pokazuje, że z powodzeniem je znajdują.

Co było pierwowzorem Nowego Europejskiego Bauhausu i co kryło się pod tą nawą? 

Styl architektoniczny pod nazwą Bauhaus powstał ponad sto lat temu na niemieckiej uczelni artystycznej o tej samej nazwie. Jej założyciel i kontynuatorzy byli zwolennikami idei, aby urbanistyka, architektura i design skupiały się na potrzebach człowieka, łącząc prostotę, funkcjonalizm i minimalizm. 

Ewy Kuryłowicz, architektka, wiceprezeska Kuryłowicz & Associates, uważa, że najbardziej porywające w Nowym Europejskim Bauhausie jest to, co legło u jego początków. 

Na przełomie XIX i XX wieku wszystko, co dotyczyło architektury – czytamy na stronie Propertydesign.pl – było pogrążone w bardzo spekulatywnych teoriach. Artyści coraz bardziej psychologizowali. Dominowały teorie estetyzujące, co powodowało, że odsuwali się od społeczeństwa.

– Na tym tle wyróżniał się Bauhaus, w tym jedno z jego trzech głównych przesłań, czyli przekonanie, że sztuka musi być blisko nie tylko przemysłu, ale przede wszystkim ludzi i społeczeństwa. Mocno podkreślał to założyciel i jego następcy – podkreśla Ewa Kuryłowicz.

To – jak napisały w „Gazecie Wyborczej” Marija Gabriel, ówczesna komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, i Francesca Bria, ówczesna przewodnicząca Włoskiego Funduszu Innowacyjnego – zapoczątkowało zmiany w wielu dziedzinach życia – od wzornictwa, przez architekturę i edukację, aż do architektury modernistycznej.

„Chcemy dzięki niemu utorować drogę do nowego modelu innowacji, w ramach którego sztuka, nauki przyrodnicze, technika i ekologia będą szły ze sobą w parze” – podkreśliły autorki. 

Takie podejście może być remedium na współczesne wyzwania związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem – podkreśla cytowana na stronie ies.lublin.pl Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE).

Najważniejsze, żeby NEB nie stał się elitarną koncepcją

16 września 2020 r. szefowa KE wezwała do ustanowienia Nowego Europejskiego Bauhausu. Inicjatywa ma sprzyjać tworzeniu zrównoważonego budownictwa i przyczynić się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, w tym zobowiązania do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Jak przekonać społeczeństwo, że Nowy Europejski Bauhaus nie jest jedynie pustym frazesem stworzonym na potrzeby chwili?

Najważniejsze, żeby nie stał się elitarną koncepcją, bo wtedy ludzie ją odrzucą – uważa cytowany przez GW Hubert Trammer z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki i architekt Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu. 

I podkreśla”: – Kluczem jest inkluzywność, czyli włączanie wszystkich zainteresowanych grup do rozmowy oraz słuchania różnych głosów. Nie może być tak, że inwestor czy architekt narzuci pozostałym, jak co ma wyglądać. Inwestycje muszą rzeczywiście zaspokajać różne potrzeby odbiorów, a więc ich twórcy powinni wcześniej wysłuchać wszystkich zainteresowanych stron odpowiada. 

Hanna Schudy, ekspertka, dodaje na kanale YT Instytutu Polityk Publicznych: – Z roku na rok idea NEB jest coraz bardziej wcielana do polityki spójności. Polityki różnego rodzaju, które do polityki spójności należą, premiują rozwiązania, które przy okazji wcielają ten styl życia.

Odnowiona przestrzeń pełni nowe funkcje społeczne

Nowy Europejski Bauhaus to nie tylko program estetyczny – to narzędzie zmiany społecznej i ekologicznej, które może wspierać transformację mniejszych miejscowości w Polsce. Choć wyzwania są realne, przy odpowiednim wsparciu i mobilizacji lokalnych środowisk, inicjatywa może stać się impulsem do jakościowej zmiany przestrzeni i życia w miastach powiatowych i gminnych.

Dzięki NEB mniejsze miejscowości zyskują nowe możliwości. Program umożliwia im bowiem pozyskiwanie pieniędzy na modernizację rynków, parków, szkół, bibliotek. Przykładem może być projekt w Rawiczu, gdzie odnowiono przestrzeń miejską z poszanowaniem dziedzictwa i środowiska. Teraz służy mieszkańcom, pełniąc nowe funkcje społeczne.

– Za działaniami infrastrukturalnymi poszły zmiany społeczne. Chcieliśmy rozwiązać problemy mieszkańców zdiagnozowane wokół starego miasta. Dotyczą one wykluczenia społecznego i bezrobocia, związane są także z niższymi wskaźnikami edukacyjnymi – mówi cytowany przez wrpo.wielkopolskie.pl Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza. 

Rynek w Rawiczu fot, UMG w Rawiczu

I dodaje: – W mieście jest też wielu seniorów, dla których chcieliśmy stworzyć przyjazne przestrzenie. Bez unijnej dotacji tak szeroki zakres zmian nie byłby możliwy. Połączenie elementów infrastrukturalnych ze społecznymi, a także wpisanie się w trend zazieleniania miast przyniosło efekt. Proszę zajrzeć do Centrum Usług Społecznych, żeby zobaczyć, jak to miejsce dziś tętni życiem. Podobnie w bibliotece.

Punkt pierwszy: wyprowadzić obszar ze stanu kryzysowego

To nie jedyne miasto w Polsce zaangażowane w działania Nowego Europejskiego Bauhausu. Takich miast i instytucji jest dużo więcej. Wśród nich na przykład Wałbrzych ze swoim projektem rewitalizacji osiedla robotniczego, który łączy ochronę dziedzictwa z energooszczędnością. I Lublin z inicjatywą „Miasto dla ludzi”, dzięki której przekształcono zaniedbane przestrzenie w dostępne, zielone miejsca spotkań.

Celem rewitalizacji osiedla robotniczego w Wałbrzychu była i jest poprawa jakości życia w zdegradowanych dzielnicach miasta poprzez:

• wyprowadzenie obszaru ze stanu kryzysowego,

• poprawę jakości życia mieszkańców,

• stworzenie warunków dla rozwoju gospodarczego i społecznego,

• ożywienie przestrzeni publicznej i zwiększenie jej atrakcyjności dla mieszkańców. 

Z kolei w Lublinie realizowanych jest – jak czytamy w opisie tego projektu – kilka projektów związanych z ideą „Miasta dla ludzi”. Są to m.in.:

Iluminacje Miasta – zakłada stworzenie mappingów 3D na zabytkowych budynkach: Wieży Trynitarskiej, ratuszu, Zamku Lubelskim i Trybunale Koronnym,

Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – angażuje młodzież w inicjatywy lokalne, 

Urban Lab – Miasto Młodych – zakłada tworzenie przestrzeni dla młodych, z salami warsztatowo-konferencyjnymi wyposażonymi w sprzęt multimedialny, jako miejsca spotkań i aktywności, 

Forum Kultury Przestrzeni – to z kolei projekt, który ma poprawić sytuację pieszych w Lublinie. 

Fala renowacji w skrócie

Nowy Europejski Bauhaus ogłoszono równolegle ze strategią dotyczącą fali renowacji. Dyskusja o efektywnym energetycznie budownictwie w UE jest szczególnie ważna – jak zauważa Instytut Europy Środkowej – w państwach Europy Środkowej. 

Po pierwsze dlatego, że jest to niepowtarzalna szansa skierowania dużych pieniędzy z funduszy UE w tych państwach na zieloną transformację. Kryją się pod tym granty i instrumenty pomocowe z wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Next Generation EU. 

Z tych środków finansowana będzie m.in. Fala Renowacji, dzięki której znacząco – bo aż dwukrotnie – ma się zwiększyć tempo poprawy efektywności energetycznej budynków w UE. 

Po drugie dlatego, że wspomniana efektywność w większości państw Europy Środkowej odstaje na tle UE.

Strategia dotycząca fali renowacji ma zwiększyć wskaźniki renowacji co najmniej dwukrotnie w ciągu najbliższych 10 lat i sprawić, by renowacje przyczyniły się do większej efektywności energetycznej i oszczędniejszego gospodarowania zasobami. 

Pomoże ona zwiększyć zatrudnienie, a dzięki odnowieniu 35 mln budynków do 2030 r. może przyczynić się do stworzenia do 160 tys. dodatkowych zielonych miejsc pracy w sektorze budowlanym. 

Finalnie stojące przed Europą wyzwanie dotyczące renowacji powinno przyczynić się do zwiększenia zrównoważoności, inkluzywności i piękna w otoczeniu obywateli.

Na stronie falarenowacji.pl stowarzyszenie Fala Renowacji zamieściła „Mapę renowacji” z przykładami kompleksowych modernizacji budynków w Polsce. 

Nowy Europejski Bauhaus. Nowy odcinek audycji „Unia. To (się) opłaca”

Jak połączyć estetykę, funkcjonalność i zrównoważony rozwój w przestrzeni miejskiej? Odpowiedzią może być Nowy Europejski Bauhaus, unijna inicjatywa, która zmienia krajobraz europejskich miast. 

W kolejnym odcinku audycji „Unia. To (się) opłaca” przyjrzymy się projektowi „Gdynia OdNowa”, który nie tylko tchnął życie w zaniedbane dzielnice miasta, ale także zdobył prestiżową nagrodę RegioStars.

O Nowym Europejskim Bauhausie, jego działaniach i widocznych skutkach porozmawiamy z historyczką sztuki i europeistką dr Justyną Napiórkowską.

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Artykuł sponsorowany


Opinie

Igor MatuszewskiIgor Matuszewski

Radni Koalicji Obywatelskiej oceniają ludzi przez pryzmat własnego... Ja. Tropią, donoszą i robią dużo szumu wokół samych siebie. Często poniżają inne osoby w internecie, podważają zaufanie, naruszają dobra osobiste

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Psychologia znów była najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez przyszłych studentów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się blisko 15 osób. Popularne były też biologia kryminalistyczna i filologia angielska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:42
Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

Dokonana 80. lata temu przez sowietów na Polakach tzw. Obława Augustowska, w której zginęło ponad 600 działaczy podziemia niepodległościowego, była największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej - oceniła minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:38
Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Od startu nowej edycji programu „Czyste Powietrze” zawarto umowy na 100 mln zł - podał PAP wiceszef NFOŚiGW Robert Gajda. W ciągu trzech miesięcy złożono 14 tys. kompletnych wniosków o dotacje; do prokuratury i policji trafiło prawie 300 zgłoszeń ws. potencjalnych nadużyć wobec beneficjentów programu - dodał.Data dodania artykułu: 12.07.2025 10:26
NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

W lipcu największym poparciem cieszy się KO - 28 proc., na drugim miejscu znalazło się PiS z poparciem 27 proc., a na trzecim - Konfederacja, na którą głos chce oddać 12 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.Data dodania artykułu: 11.07.2025 21:31Liczba komentarzy artykułu: 1
Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.Data dodania artykułu: 11.07.2025 09:04
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło dodatkowe 45 mln zł ze środków Funduszu Pracy na tworzenie punktów opieki dziennej nad dziećmi do trzeciego roku życia w gminach, w których nie funkcjonuje żłobek, klub dziecięcy czy instytucja opiekuna dziennego. Wnioski w ramach resortowego programu „Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 - edycja uzupełniająca” można składać do 21 lipca br.Data dodania artykułu: 10.07.2025 14:47
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi znalazł się wśród ośmiu ośrodków leczenia zaawansowanej endometriozy w Polsce. Pacjentki mogą się zgłaszać do sekretariatu kliniki, tel. 42-271-11-64, gdzie otrzymają informacje o procedurach diagnozowania i leczenia tej choroby.Data dodania artykułu: 09.07.2025 16:46
Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.

Od 2026 r. zgodnie z nową podstawą programową będą się uczyć uczniowie klas I i IV szkoły podstawowej, a od 2027 r. uczniowie klas I szkól średnich. Nowy egzamin ósmoklasisty i nowa matura po raz pierwszy przeprowadzone będą w 2031 r. - poinformowała w środę ministra edukacji Barbara Nowacka.Data dodania artykułu: 09.07.2025 12:37
Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Polecane

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowejKamil Cyran odchodzi z LechiiGrad bramek na NowowiejskiejKoncert zespołu Arete - Letnia Scena ArtystycznaSondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.Zapraszamy na zajęcia do szkoły rodzeniaPrzewodnik po włoskich winach – najważniejsze regiony„Pętla taktyczna” w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – sprawdzian gotowości kandydatów na żołnierzy WOTJak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?„Wujek Foliarz”  w ramach cyklu Kultura DostępnaW Łódzkiem trwa ogólnopolskie badanie WOBASZ500 zł kary dla posła Witczaka.
Reklama
Reklama
Reklama
Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Jak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?

Jak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?

Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju 2025 roku przystąpiło na terenie województwa łódzkiego 16 052 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia)1 oraz 33 absolwentów – obywateli Ukrainy.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama