M. Witko: Musimy nadrobić wieloletnie zaszłości

  • 23.01.2017, 23:59
  • Mariusz Strzępek
M. Witko: Musimy nadrobić wieloletnie zaszłości
Przed nami dwie duże inwestycje. Budowa bazy MZK i wymiana taboru, które wprowadzą do Tomaszowa nową jakość. Ostatnie dni były ciężkie dla MZK. Dostawałem wiadomości od mieszkańców o autobusach, które nie przyjeżdżały na czas, albo w ogóle się nie pojawiły tam gdzie powinny. Informowały również o tym media. Mróz zrobił swoje. Dwudziestoletnie auta po prostu go nie wytrzymały. To tylko pokazuje, jak ważna jest dla miasta inwestycja, którą niektórzy tak mocno krytykują. Utrzymywanie autobusów, które mają milionowe przebiegi, generuje ogromne koszty. Każdy kto ma wątpliwości, powinien kupić samochód z takim przebiegiem i przekonać się, jak wygląda jego użytkowanie.

W tym momencie możemy tylko bardzo przeprosić za powstałe utrudnienia. Jednak już niebawem o tego typu problemach zapomnimy. Nowe autobusy będą też wyposażone w szereg udogodnień, będzie można naładować w nich telefon czy skorzystać z wi-fi.  Jednym  z głównych celów inwestycji  jest zwiększenie wykorzystywania transportu publicznego w naszym mieście. Realizacja projektu ma stworzyć w Tomaszowie Mazowieckim sprawny i bezpieczny system, o wysokiej jakości świadczonych usług, spełniający standardy unijne w zakresie ochrony środowiska, konkurencyjny względem transportu indywidualnego. Mam nadzieję, że wielu z nas zostawi swoje auta w garażu i będzie korzystało z transportu zbiorowego.

 

 

Zakup nowego taboru połączymy z całkowitą przebudową  bazy MZK. Będzie ona wyposażona w nowoczesną myjnie, stację diagnostyczną (z infrastruktury tej będą mogli korzystać również tomaszowianie), 6 punktów obsługi autobusów, pełne zaplecze socjalne. Planowany budynek będzie spełniał najbardziej restrykcyjne normy związane z ochroną środowiska – wyposażony będzie m.in. w system pozyskiwania wody deszczowej, używanej do mycia aut.

 

Planowane jest również przejście z ogrzewania olejowego na gazowe.  Jednym z najważniejszych czynników determinujących rozwój miast jest transport, a moim celem jest wprowadzenie różnego rodzaju zachęt, priorytetów i ograniczeń, aby jak największa liczba podróżujących decydowała się na korzystanie z miejskiego transportu zbiorowego. Pierwszym krokiem było  przygotowanie uchwały intencyjnej o zamiarze wprowadzenia dla mieszkańców płacących podatki w Tomaszowie Mazowieckim bezpłatnej komunikacji. Więcej pasażerów w autobusach, to mniej samochodów na drogach.  Ale najważniejsze jest to, że nowe autobusy nie będą truły powietrza. Również ten problem przez ostatnie mrozy i bezwietrzną aurę się uwypuklił.

 

Nowe autobusy to tylko jedno z działań jakie podejmujemy w kierunku czystego powietrza, bo problem jest złożony. W dużym stopniu do zanieczyszczenia przykładają się właściciele domków jednorodzinnych. Nie każdy może sobie pozwolić na wymianę pieca, czy droższy opał. Często też węgiel, z którego korzystamy, pozostawia wiele do życzenia. Jesteśmy ostatnio nawoływani do bezwzględnego i surowego karania tych, którzy zadymiają otoczenie. Próżne ich prośby i starania, ponieważ uważam, że karanie to ostateczność.

 

Najpierw trzeba stworzyć odpowiednie warunki. Wielu ludzi z uwagi na swoją sytuację materialną, niestety zmuszonych jest do palenia tanim węglem czy innymi szkodliwymi materiałami, dostępnymi dziś powszechnie na rynku. O tym jak trudny jest to problem, świadczy skala jego występowania czyli praktycznie cały kraj. Nasze prace skupiamy na dalszej rozbudowie miejskich ciepłociągów i rozbudowie sieci gazowniczej w mieście (działania są już w toku).

 

[reklama2]

 

Jakiś czas temu ukazała się również informacja o tym, że polscy naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali specjalne elektrofiltry na kominy w domach jednorodzinnych. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej podjął już działania, aby takie urządzenia zamontować pilotażowo w Tomaszowie Mazowieckim. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy, która te urządzenia produkuje.  Mamy nadzieję, że Tomaszów Mazowiecki będzie uczestniczył w pilotażowym testowaniu tych urządzeń. Pojawiają się już również programy zarówno rządowe jak i na poziomie wojewódzkim, do których będziemy aplikować, a są związane z dofinansowaniem wymiany kotłów grzewczych.

 

Teraz musimy nadrobić wieloletnie zaszłości. Jak słusznie zauważają dziennikarze, nie mamy na czym oprzeć swoich działań, bo do tej pory nikt nie przeprowadzał kompleksowych badań w zakresie czystości powietrza w poszczególnych częściach Tomaszowa. Na szczęście to zmieni się szybko, bo tego typu badania lada moment się rozpoczną. Zostaną przeprowadzone przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Co ważne, nie przewiduje by budżet miasta został tymi badaniami obciążony. 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (66)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

karol
karol 31.01.2017, 15:26
W ostatnim czasie władze łodzi zablokowały sprzedaż działki pod terminal przeładunkowy który miałby obsługiwać pociągi na trasie chiny Łódź.
Może jest to szansa dla Tomaszowa , mamy część terenów dawnego Wistomu przy torach kolejowych , tereny wzdłuż ulicy Głównej , przebiega obok trasa s8.
50 km dla trasy Chiny - łódź nie jest odległością mającą znaczenie.
Proponowałbym dotarcie Władz Tomaszowa do zainteresowanych chińskich inwestorów.
Jednocześnie mam prośbę do osób , które mają kontakt z P. Prezydentem Tomaszowa Maz. o przedstawienie powyższego tematu.
maniek
maniek 31.01.2017, 16:56
Nie władze Łodzi tylko Agencja Mienia Wojskowego była właścicielem tej działki. Mówi się że za odwołaniem sprzedaży stał Macierewicz który brata się z Amerykanami i jest przeciwny handlu z Chinami. Więc raczej nasz prezydent nie postawi się swemu wodzowi.
Audytor
Audytor 31.01.2017, 12:13
Pomijając fakt, że ładowanie kasy w MZK się nie nigdy nie zwróci. To może skupmy uwagę na tym czy ta inwestycja przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Tomaszowie. Czy uważacie drodzy obywatele, że ludzie masowo przesiądą się ze swoich samochodów do MZK ? Nie wydaje mi się :( i jeszcze jedna sprawa. Panie Skrzypek i Panie Gajewski jak zmusić "Medyk" żeby przestał zatruwać nasze osiedle ?
Audytor
Audytor 27.01.2017, 14:59
http://aqicn.org/city/poland/l… do Pana Gajewskiego, żeby sobie wybił z głowy indywidualne spalanie węgla. UE na takie projekty nie chce dawać pieniędzy bo wie, że to nie ma sensu. Jedyna opcja spalania naszego czarnego złota to są ciepłownie i na tym się powinniśmy skupić.
Audytor
Audytor 27.01.2017, 14:46
Ciepłownia to jedyny palacz węgla w mieście, który wie jak to robić. Reszta kotłów pali się na pół gwizdka więc czy to będzie kocioł nowej generacji czy też stara koza to większej różnicy nie ma. Po co dotacje na nowe kotły skoro ludzie będą ich używać oszczędnie tzn na 50 % swojej mocy. Szkodliwe związki które potocznie nazywamy smogiem spalają się w temperaturze około 900 stopni do tego trzeba stosować elektrofiltry, które jak sama nazwa wskazuje są na prąd. Ludzie przez oszczędność będą je wyłączać i palić oszczędnie w ich rozumieniu. Trzeba wprowadzić restrykcje w spalaniu paliw stałych, koncesje na przetwarzanie tego typu nośników energii udzielane po odbyciu szkolenia, monitorowanie, przeglądy to musi być unormowane na szczeblu Państwowym. Nic nie da jakaś śmieszna petycja Pana Gajewskiego
Rafał G
Rafał G 26.01.2017, 11:50
Tabor jest do wymiany to widać ale trzeba zrozumieć jedno,że nasze drogi są dziurawe i nie wszystkie autobusy to wytrzymają.
maniek
maniek 26.01.2017, 12:35
Możesz podać które konkretnie ulice po których jeżdżą autobusy są dziurawe - chyba że poza granicami miasta.
Audytor
Audytor 25.01.2017, 14:52
Węgiel czy drewno też za coś trzeba kupić, a dłużników zagonić do pracy jak to robią w Gdańsku. Proszę mi powiedzieć Panie Mariuszu czy inwestycja w MZK się opłaci? Miasto od lat dopłaca do nierentownej spółki, ale prezes z PiS który przejmie spółkę musi mieć nowy sprzęt który się nie psuje :)
Demot
Demot 27.01.2017, 17:22
Wszystkie miasta dopłacają do swoich spółek komunikacyjnych. Gdyby nie dopłacały to bilet kosztowałby z 10 zł.
Audytor
Audytor 29.01.2017, 09:02
Busy są tańsze od PKS. Kilka prywatnych firm poradzi sobie z MZK.
♥
29.01.2017, 10:05
Tutaj piszemy o MZK, a nie o PKS. To są całkiem odrębne firmy.
MZK obsługuje tereny miejskie i podmiejskie. Natomiast PKS teren całej Polski.
XXX
XXX 29.01.2017, 12:18
Mowa jest o PRYWATNYCH busach , a nie o PKS u . Prywaciarze jakoś dają sobie radę , a MZK nie może?
multi99
multi99 31.01.2017, 18:22
owszem busy dają rade tylko jakim kosztem ????
1 listopada niema kursów do Piotrkowa , w każde większe święta także odpowiedz pada że kierowcy muszą mieć wolne !!!! niema żadnych zniżek w BUSACH !!! BUsy puste kursy opóżniają lub w ogóle nie jadą !!! W busie nie raz słyszałem wie Pan z jedną osobą nie jadę NIE WOLNO MI odpowiedz kierowcy szef mi zabronił ..
Natomiast PKS jeżdzi czy pusty czy pełny jedzie jak kurs widnieje na rozkładzie ... A co do MZK ma wszelkie ulgi i wozi dużą ilość emerytów po 75 którzy jeżdzą za darmo !!!! A Samorząd ma zapewnić swoim mieszkańcom publiczną komunikację !!!!
Git
Git 30.01.2017, 20:00
MZK jeździć musi wszędzie, busy tam gdzie jest zarobek. Proste, nie? Najpierw pomyśl, później pisz.
multi99
multi99 29.01.2017, 11:30
Jednym z obowiązków Samorządu jest zapewnić mieszkańcom swojego miasta zbiorowej komunikacji miejskiej .... A gdzie masz tańsze busy od PKS-u ???? W Piotrowie na mieście busy są takie same cenowo jak MZK ....
25.01.2017, 20:16
TO zalezy w jakich kategoriach postrzegamy opłacalność. W kategoriach ekonomicznych jest ona stosunkowo dwuznaczna. Przede wszystkim należy pamiętać, że inwestujemy minimum własnych środków. Polecam mój tekst sprzed kilku lat

https://www.nasztomaszow.pl/go…

Mając na uwadze to, czym teraz się poruszamy, koszty eksploatacyjne i środowiskowe jest to oczywiście inwestycja opłacalna. Wątpliwości budzi nieodpłatność przejazdów. należy pamiętać, że tabor nie jest wieczny, za dziesięć lat się zdekapitalizuje i konieczne będzie nabycie nowego. Miasto stanie przed poważnymi decyzjami: kupować, czy likwidować i zlecać komunikację lokalną firmie zewnętrznej. Funduszy unijnych już nie będzie. Tak więc to nie prezes ma mieć nowy sprzęt, który się nie psuje ale mieszkańcy miasta mają mieć nowoczesne autobusy.

Dla przykładu taki problem mamy obecnie w szpitalu. Musimy kupić nowe karetki. Koszt każdej z nich to o ile dobrze pamiętam z ostatniej komisji ok. 2,5 miliona złotych. TCZ weźmie je w leasingu.
audytor
audytor 27.01.2017, 14:41
Aspekt ekonomiczny pomijamy zostaje aspekt ekologiczny, który jednoznacznie wskazuje, że dla obywateli zdrowiej będzie zainwestować te 40 mln w rozwój sieci ciepłowniczej i wymianę źródeł ciepła niż w MZK. Po zmianie zarządu TTBS wpadł na pomysł, że można ubiegać się o dotację. Ile dotacji otrzymali za waszej kadencji ?
W..F
W..F 25.01.2017, 09:47
W listopadzie 2016 minęło 2 lata prezydentury .Moje pytania to:
1.Gzie jest nowy stadion piłkarski ?
2.Czy są zlikwidowane wszystkie strefy płatnego parkowania ?
3.Kiedy będzie można korzystać we wszystkie dni z darmowej MZK ?

Czy to nie Pan Panie Prezydencie obiecał swoim wyborcom dokonać tych trzech rzeczy ,a właściwie to cudów?????
Buka
Buka 25.01.2017, 20:00
Dziwny z Ciebie malkontent
W..f
W..f 26.01.2017, 11:32
To może ty odpowiesz za Prezydenta, jak jesteś w stanie?
ja
ja 25.01.2017, 14:24
Na wszystkie te pytania prezydent, także na tym portalu odpowiadał 100 razy. Wystarczy poszukać. I przeczytać powyższy tekst:)
W..F
W..F 26.01.2017, 11:30
Odpowiadał a raczej bajki opowiadał.Trzeba działać konkretnie w kierunku spełnienia tych obietnic,a jak nie to następnym razem głupot nie pitolić.A Panu Prezydentowi należy przypominać co mówił bo za 2 lata się zapomni i jakoś tam będzie---alleluja i do przodu jak mawiał klasyk z Torunia
Audytor
Audytor 25.01.2017, 09:35
Panie Prezydencie a co z TTBS, który truje na potęgę. Stare kamienice przykładowo na Konstytucji lub w centrum miasta gdzie ludzie opalają indywidualnym źródłem ciepła. Co zamierza Pan z tym zrobić? Tabor miejski to jest ziarnko piasku w porównaniu z czym ma Pan do czynienia . Sprawa komplikuje się z początkiem października i trwa do końca maja jak wynika z raportów GIOŚ. Nie wie Pan jak z tym walczyć bo nie ma Pan fachowców, którzy mają wiedzę i doświadczenia w walce ze smogiem. Rozwój sieci ciepłowniczej to jest priorytet i przymus do jej podłączenia lub zmiana źródła ciepła poniżej wskaźników zgodnie z planem emisji spalin.
25.01.2017, 11:17
Abym to obiektywnie ocenić należy przyjrzeć się wysokości czynszów, z jakimi zalegają lokatorzy kamienic. Za tę dosyć liczną grupę osób czynsze płacą wszyscy pozostali. Dziwią Was stosunkowo wysokie czynsze? Nie powinny. Zarządzając spółką, jaką jest TTBS każdy prezes musi sobie zadać pytanie: czy to się opłaca. Tak więc: czy opłaca się przyłączenie kamienic do sieci ciepłowniczej? Oczywiście nie. Pierwszy powód do czynszowi dłużnicy. Skoro nie płacą za czynsz nie zapłacą też za ogrzewanie. Spółka natomiast za zużyte ciepło będzie musiała zapłacić ZGC. Tymczasem zadłużenia pozostają nieściągalne. Żeby było jasne. Zaległości czynszowe często nie wynikają z ubóstwa rodzin. Kolejny problem to sama substancja mieszkaniowa. Stare budynki trudno nazwać energooszczędnymi. Koszty ogrzewania dla ich mieszkańców byłyby więc bardzo wysokie. Czyli mamy więc inwestycje nie tylko w węzeł cieplny ale też pełną modernizację a to już są miliony złotych.
Rafał G
Rafał G 24.01.2017, 21:00
Wszystko ok tylko jest jeden minus drogi dziurawe na strefach jak te niskopodłogowe autobusy mają po tym jeździć .
z fb
z fb 24.01.2017, 20:55
a wpisy z fb wypadły czyżby ktoś miał coś za nie co za dużo i musiały zniknąć https://www.youtube.com/watch?…
Ruda
Ruda 24.01.2017, 18:48
Wreszcie ten portal prezentuje obie strony. Do tej pory katolicka większość czytala teksty mniejszości (najczesciej dzieci komuchow) Dobrze że Witko zgodził się pisać. Sprawdzać teksty czy nie są podmieniane by osmieszyc autora i konsekwentnie pisać.
obejrzyjcie
obejrzyjcie 24.01.2017, 13:53
https://www.youtube.com/watch?…
.. sci-fi
.. sci-fi 25.01.2017, 14:52
obejrzałem i inne będę jeszcze oglądał, bo w wielu miejscach nie byłem lub nie skupiałem się należycie. Mądry i wrażliwy z Pana człowiek i szkoda tylko ,że takie spojrzenie nie przebija się szerzej . Myślami dołączam Pana do niewielkiego grona elitarnych artystów , osobników miasta ,okolic , a nawet dużo dalej. Czasami to nawet dla garstki warto coś robić i dzielić się .Większość jednak stanowią leniwe szablony, bo brak im odwagi na wiedzę ,albo o takie to kalki zadbano dużo wcześniej. Gdybym miał robić swój film to pokusiłbym się jeszcze o elementy ,,nie z tego świata,, Tymczasem smog szaleje i dotyczy dużej części globu . Od nas zależy czy cofniemy się w rozwoju jako ludzkość ,czy polegniemy jak wiele wcześniejszych wysokorozwiniętych cywilizacji.. pozdrawiam
um
um 24.01.2017, 13:05
Tak się zastanawiam czy większość tu komentujących właśnie wróciła z wczasów na lodowcu, gdzie nie mieli dostępu do żadnych informacji. Miliony razy na tym portalu podawano informacje na temat MZK. To nie unia wymaga, ale darmowe mzki dołożyły nam punktów, dzięki czemu byliśmy na pierwszym miejscu. Więc to nie wymóg, a pomysł prezydenta. Nie będą truły powietrza w porównaniu z obecnymi autobusami i przecież wiadomo, że będą nowe i będą to hybrydy, bo tego dotyczył wniosek! Z darmową komunikacją czekali dlatego, żeby właśnie zdobyć dodatkowe punkty we wniosku, co się jak widać udało. A przecież w niedzielę i święta darmowa komunikacja dla mieszkańców TM, już funkcjonuje od połowy zeszłego roku!
klug
klug 24.01.2017, 10:34
"Ale najważniejsze jest to, że nowe autobusy nie będą truły powietrza."Czyli według Witka samochody hybrydowe nie emitują trujących substancji. Śmiechu warte.
♥
24.01.2017, 13:59
Tak ci wesoło? Nie wiem z czego. Poczytaj sobie trochę o autobusach hybrydowych, to się dowiesz https://pl.wikipedia.org/wiki/…
tom
tom 24.01.2017, 10:30
Jak już mają być nowe to tylko hybryda lub na gaz, aby w przyszłości znów nie nadrabiać zaległości. Silniki spalinowe jako jedyny napęd już idą do lamusa, i szkoda na nie pieniędzy. Za parę lat będzie to super nieekologiczne- zupełny niewypał...
nareszcie
nareszcie 24.01.2017, 10:21
moze ktos pomysli czym dojechac z os. Hubala[Graniczna,J.Pawla, Sloneczna ,Ogrodowa ,Lange itd.itd.itddo ul. Moscickiego, juz ktos kiedys pisal o tym ,ale cisza.
♥
24.01.2017, 13:42
Zależy o której godzinie. Autobusem MZK 18 i wysiąść na ul.Mireckiego, a potem przejść na drugą stronę ulicy i przesiąść się na MZK 9 lub 3, albo 19.
Ja do miasta jeżdżę MZK 18 od mostu do ul.Św.Antoniego, a potem przesiadam się na obojętnie którą MZK-ę w kierunku centrum.
23.01.2017, 22:35
Ja mam nadzieję, że ktoś wreszcie będzie układał rozkład nie tylko pod 1-2 osoby dojeżdżające gdzieś do pracy, ale też dla kilka kilkanaście osób chcących dostać się na dworzec PKS/PKP. Przerażają mnie zapowiedzi, że przyszły rozkład jazdy będzie stały i nie będzie podlegał modyfikacjom. Tylko, że rozkłady PKP zmieniają się 2x w roku... Obecnie mamy bardzo dobre i tanie połączenia pociągowe, ale dostać się na i z dworca już nie jest takie proste.
mieszkaniec
mieszkaniec 23.01.2017, 22:35
Większość domów, mieszkań itp. powinna być podpięta pod ciepłownie a nie wymiana pieców w domkach jednorodzinnych. To jest najtańsze ogrzewanie, eko (filtry) i działa bez wysiłku. :)
Question
Question 23.01.2017, 20:59
Aby więcej osób przesadzić z samochodu do autobusu miejskiego musi być spełnionych kilka warunków. Po pierwsze - autobusy powinny kursować znacznie częściej, po drugie - bilety w TM są bardzo drogie (brak biletów przesiadkowych np. czasowych, całodniowych), po trzecie - zwiększenie częstotliwości odjazdów z miejscowości satelitarnych TM. Ciekawe czy ktoś zada sobie trochę trudu aby sprawdzić ile czasu mi zajmie dojazd z ulicy Legionów-Dąbrowska do Ronda aby na 7.00 dotrzeć do pracy?
23.01.2017, 22:31
Rozumiem żeby babcia na wsi tak pisała, ale ktoś kto sprawnie posługuje się internetem nie wie nic o przyszłej komunikacji w TM?
multi99
multi99 23.01.2017, 21:17
A czy Ty wiesz że komunikacja będzie darmowa ???????
question
question 24.01.2017, 20:13
A czy ty wiesz, że będzie darmowa, bo ja tylko słyszałem. Poza tym to tylko jeden z elementów. Jak czas przejazdu autobusem z punktu A do punktu B będzie równy 45 minut, gdzie sam czas jazdy wyniesie 15 minut - to zapomnij, że wiele osób przesiądzie się na autobusy.
66
66 24.01.2017, 09:44
bedzie darmowa takie sa wymogi uni i to nie prezydet tylko unia
tom
tom 23.01.2017, 16:39
Czuję że to będą auta na pewno nowsze ale nie nowe. Na nie kiedyś też przyjdzie czas i ktoś powie że trzeba nadrobić zaszłości- trochę głupio tak mówić. Po prostu zużyło się i trzeba wymienić...
Ja
Ja 23.01.2017, 22:26
Na nowsze, a nie najnowsze, nie dostali by dotacji:)
multi99
multi99 24.01.2017, 05:58
https://www.nasztomaszow.pl/po…
multi99
multi99 23.01.2017, 17:56
Będą to najnowsze autobusy !!!! za kilka dni zostanie rozstrzygnięty przetarg !!! testowane były trzy autobusy MAN , VOLVO , SOLARIS ..... A co do Prezydenta ma rację nadrabia stracony czas przynajmniej 10 lat kiedy mozna było się starać o sensowną kasę z dotacji UE na konkretne potrzeby .... Ale powiem w zaufaniu kiedy rozmawiałem z kimś wysokim z czasów ZAGOZDONA o zakupie nowych autobusów dla MZK ... usłyszałem cytuję; Szkoda zawracania sobie głowy ... U nas nikt nie potrafi napisać poprawnie projektu !!!!

Pozostałe