Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 19:38
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Radni KO chcieli podnieść wynagrodzenia urzędnikom naruszając ustawę

Czy radni miejscy nie znają procedur uchwalania i realizacji budżetu? Niektórzy z nich z całą pewnością ich nie rozumieją. Może to budzić zdziwienie, bo niektórzy z nich są samorządowcami od wielu lat. Inni wykazują się ponadprzeciętną aktywnością medialną i populizmem na skalę dotąd nie spotykaną. Przeciętny mieszkaniec miasta, nie musi posiadać wiedzy na temat zasad i przepisów obowiązujących w samorządach. Przysłuchując się obradom będzie miał więc mylne wyobrażenie na temat stanu faktycznego. I może właśnie o to chodzi, by wprowadzać w błąd. To częsta strategia populistów. Wcześniej posługiwał się nią PiS, dzisiaj Platforma Obywatelska. Budżet, bo nim mowa, to najważniejsza w każdym samorządzie uchwała. Podejmowana co roku i dopasowana do aktualnych zadań, wydatków, kosztów i możliwych do osiągniecia wpływów finansowych. Co bardzo ważne, jego uchwalanie związane jest z dostosowaniem do obowiązujących wskaźników, będących wentylem bezpieczeństwa przed nadmiernym zadłużaniem lub utratą płynności.

Spróbujmy w sposób jak najbardziej prosty wyjaśnić na czym polega uchwalanie budżetu dla jednostki samorządu terytorialnego. Czym jest budżet? Najkrócej ujmując jest to plan finansowy przyjmowany na okres jednego roku. Składają się na niego szacunkowe przychody oraz dochody i planowane wydatki. To, co warte jest w tej chwili do podkreślenia, to fakt, że każdy taki dokument na etapie przygotowywania, a nawet uchwalania ma charakter szacunkowy i prognozowany. Opiera się często na wskaźnikach otrzymywanych z Ministerstwa Finansów, planie sprzedaży majątku trwałego (np. nieruchomości). Rzeczywiste wpływy w trakcie roku budżetowego mogą oczywiście różnić się od tych zakładanych, stąd częste, niemalże co miesięczne, nowelizacje. Zmieniają się także zarówno struktura, jak i poziom wydatków. 

Jak powstaje budżet? Poza założeniami wynikającymi z przekazanych wskaźników, opiera się on na wstępnych planach finansowych przygotowywanych przez wydziały oraz jednostki podległe (jak szkoły przedszkola, zakłady budżetowe itd.), które wskazują poziom potrzeb, konieczne wydatki bieżące oraz nakłady nie potrzebne remonty i inwestycje. Plany te następnie dostosowywane są do możliwości finansowania. Jest to konieczne, ponieważ przy nieograniczonej ilości potrzeb, nie mogą stanowić listy "pobożnych życzeń" a zbiór zadań realnych do realizacji.  Prace nad budżetem rozpoczynają się w okolicach września roku poprzedzającego. 

Przygotowany i zaakceptowany przez Skarbnika budżet trafia do radnych, którzy mają możliwość jego omówienia oraz złożenia wniosków. mogą na przykład wnioskować o wprowadzenie nowych inwestycji, zwiększać lub zmniejszać środki na dany cel. Zasada obowiązująca jest taka, że za każdym razem musza być wskazane źródła finansowania. Nie może być tak, że radny postuluje o budowę w jakimś miejscu parkingu, a pieniądze na ten cel musi znaleźć prezydent (w sumie i tak często do tego się wnioski sprowadzają, ponieważ radni próbują zdejmować środki z różnych zadań powodując ich niedoszacowanie). W ten sposób uchwała budżetowa (z zaakceptowanymi lub nie) wnioskami radnych trafia pod obrady, gdzie raz jeszcze jest dyskutowana i przyjmowana. Musi być też zaopiniowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową. 

Tak w telegraficznie skrócie wyglądają procedury. Zapewne wiele osób będzie zaskoczonych minimalną rolą, jaką odgrywają w całym tym procesie radni. To, że składają wnioski, wcale nie oznacza, że zostaną one przyjęte. Najważniejsze jest jednak to, że od chwili uchwalenia budżetu radni tracą i tę możliwość. Od tego momentu jednym dysponentem budżetu jest... Prezydent Miasta i jako jedyny posiada inicjatywę składania wniosków, poprzez przedstawianie projektów zmian budżetowych. 

Wbrew pozorom ma to głęboki sens, ponieważ to Prezydent jednoosobowo ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie budżetu a totalitarność i obstrukcyjność (niestety bardzo częsta)  radnych mogłaby doprowadzić do załamania się budżetu. Jeśli czytamy w lokalnej prasie wypowiedzi radnych Koalicji Obywatelskiej cyt. - To my podejmujemy decyzję. Oburzające jest to co powiedziała pani skarbnik. Chce pani zestawić to, że nie damy pieniędzy pracownikom z pogorszeniem się jakichś wskaźników? Czy pani wie, że ci pracownicy u siebie w domach też płacą rachunki za gaz? - to trudno to nazwać inaczej niż brakiem wiedzy lub odpowiedzialności. Natomiast rzeczywiście o przesunięcia środków na wynagrodzenia można było wnioskować na etapie przygotowywania projektu budżetu. To zresztą zadanie, głównie dla kierowników i dyrektorów poszczególnych jednostek i... związków zawodowych. 

Dokładnie w taki sam sposób rozjaśniał tę kwestię obsługujący posiedzenia Rady Miejskiej w czasie czwartkowych obrad. Radni wyjaśnień jednak nie przyjęli i fakt, że próbują naruszać ustawę o finansach publicznych ich także nie przekonał. Zgodnie z art. 233 tego aktu prawnego mówi, że inicjatywa w sprawie sporządzenia projektu uchwały: budżetowej, o prowizorium budżetowym, o zmianie uchwały budżetowej - przysługuje wyłącznie zarządowi jednostki samorządu terytorialnego.

Co na to radni Koalicji Obywatelskiej? Twierdzą, że opinia prawnika do procedur zmian w budżecie nic nie wnosi. Ich zdaniem prawnik miejski odbiera im prawo do zgłaszania wniosków do budżetu. Mylą też procedury związane z przyjmowaniem projektu budżetu a tymi wynikającymi z jego zmian. Radny Cezary Krawczyk zwrócił uwagę na fakt, że wniosek składany przez radnych jest składany w sposób nieprzemyślany i chaotyczny. Nikt nie poinformował w jaki sposób wyliczono kwoty, które podlegają przesunięciom. Tymczasem, gdyby radni wniosek zgłosili i przyjęli za miesiąc uchwałę uchyliłby wojewoda. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Walduś 01.02.2022 11:47
każdy orze jak może, bida idzie i piszczy,a KO szykuje się bo rozdawać będzie,

Ela 01.02.2022 16:43
Twoi już rozdali? a jest jeszcze coś do rozdawania, bo chyba bida będzie piszczeć to po Pisie

TomMaz 08.02.2022 17:40
Za to za twoich pieniędzy nie było i nie będzie:)

Omicron 30.01.2022 07:40
Panie PK populizm x 100, samorząd rozni się od firm prywatnych,tu wszystko jest oficjalne,nie ma nic pod stołem lub na czarno, ale pan o tym nie wie bo nigdy w budzecie nie pracowal podobnie jak pan AW oprocz zarzadzania swoją koszulą rano niewiele w życiu widział Zgrywać Janosika łatwo pytanie skąd na to brać a może z diety odplyw pracownikow, hahaha każdy ma wybor nikt nie trzyma nikogo na siłę ci naprawdę dobrzy zarabiają nieżle

Trochę jak PiKej brat Natalii Kukulskiej 29.01.2022 22:07
Piotr Kucharski z POKO, KOPO czy jak tam oni w końcu się nazywają, to moim zdaniem największy populista w tomaszowskiej polityce. Na Facebooku odzywa się pod każdym tematem. Uun ma doświadczenie z każdego obsaru. Ataki na schornisko? Piotruś dzimdzia. Łyżwiarstwo szybkie w kraju i na świecie? Czemu nie. Smog? Pierwszy ekspert – Piotr Kucharski. Uhhh, parcie na szkoło naprawdę nawet na szczeblu centralnym rzadko spotykane.

UM 04.02.2022 12:16
Piotrek Ty weż zaproponuj swoim by otworzyli piekarnię i cukiernie. Popielki 20 ciasteczek, a jaki wyczyn i szef sztabu osobiście podziękował. Dieta prawie 3000 zł - produkty za 30 zł . Może ktoś to łyknie .Ręka do góry kto nie zarabia 3000 netto .

Ajdejano 29.01.2022 14:57
To, co powyżej opisał p. Strzępek, to jest sedno samorządowego rządzenia w każdej jednostce samorządowej: szef każdej jednostki samorządowej (gminy, miasta-gminy, miasta, województwa), czyli : wójt, burmistrz, prezydent miasta, marszałek województwa, przedstawia radzie samorządowej, czyli radnym, przeważnie we wrześniu danego roku, założenia budżetu swojej jednostki samorządowej na rok następny. Ci radni-bezradni otrzymują te papiery do swoich skrzynek i powinni się z tymi papierami zapoznać. Jednak, to towarzystwo spod ciemnej gwiazdy, nigdy nie zamierzało czytać takich dokumentów, bo to dziadostwo poszło w "samorządy" nie po to, aby reprezentować jakichś-tam obsr.... wyborców (którym obiecywali gruszki na wierzbie w czasie kampanii wyborczej), tylko realizować swoje układy, układziki. W naszym mieście, układ, układzik jest jasny:, pewien fircyk w zalotach, s.r.a. się na prezia, jak stara k....., aby ją do b.u.r .... przyjęli. Ci buntownicy, tzw. "jedynie słuszni" podnoszą szum, jak pijane zające na polowaniu. Trza było, kur....., czytać papiery i wcześniej KONKRETNIE DYSKUTOWAĆ, a nie drzeć m.o.r.d.y po fakcie. Chcecie złapać trochę punktów u pracowników urzędu przed wyborami w 2023 roku?!?! Panie Prezydencie: weź Pan się za to towarzystwo!!!

Zenek 29.01.2022 17:01
Kończ waść wstydu oszczędź. Może ty się weź wybory za rok, masz patent na wszystko

Ajdejano 02.02.2022 17:06
Do Zenka: nie udawaj tutaj intelektualisty, bo tak naprawdę, jesteś takim lokalnym "yntelektualystom" . Popatrz w internet i przeczytaj, co oznacza to wyrażenie: kończ waść, wstydu oszczędź.

Ajdejano 29.01.2022 17:53
Mój wredny dopisek do mojego, równie wrednego wpisu powyżej: ten fircyk w zalotach i jego przyboczna z Brzustowa, będą walczyć do upadłego, mimo ich debilnych argumentów. Jednak myślę, że będą z tymi arbuzami problemy, ponieważ nasz grajdoł, to miast z dużymi tradycjami tzw. "klasy robotniczej" . I ci ludzie nie będą wierzyli innym, tylko takim fircykom z krawacikiem na gumkie, jak ten nasz negatywny, jeden Adrian. Jednak, należy ubolewać nad tym, że ludziska są tak otumanienie przez wszystkie media, że zaczynają wierzyć nawet totalnym naciągaczom społecznym i politycznym.

r
MS 29.01.2022 13:45
Nie o tym niestety jest ten artykuł, ale o nieznajomości procedur związanych z uchwalaniem budżetu. Trybu, jaki przyjęliście nie dopuszcza ustawa o finansach publicznych. Tłumaczył to prawnik ale przecież "głupstwa" plótł. Co roku budżety są niedoszacowane, co roku pojawiają się też środki wolne. W Powiecie ograniczyliśmy możliwość swobodnego nimi dysponowania

PK 29.01.2022 14:02
Również odniosłem się do tego i zadałem Pani skarbnik pytanie. Powtórzyłem je z poprzedniej sesji. Czy nadwyżki z dochodów bieżących możemy bezpośrednio zapisać w budżecie na to zadanie. Zapadła cisza. W mojej ocenie można tak zapisać zmianę w budżecie ponieważ ustawa wyraźnie wskazuje, że takie zadania realizuje się z dochodów. Zgadzam się, że wzrost wynagrodzeń zmienia negatywnie wskaźniki. Co do dyskusji z prawnikiem. Powiedziałem, że poseł Telus tak jak każdy obywatel ma uprawnienie z art 63 Konstytucji RP. Mecenas z przewodniczącym Kuchtą błędnie przywołali statut a następnie artykuł 20 ustawy o samorządzie gminnym. Z czym się nie zgadzasz????

r
MS 29.01.2022 14:18
Ale ta część dyskusji nie ma nic wspólnego z budżetem

podatnik 30.01.2022 13:45
Panie Piotrze , całe to Pana gadanie i mnogość interpelacji jest wg mnie jedynie biciem piany. Prosze zejść na ziemię i zająć się realnymi problemami, a tak tylko jesteście fachowcami od piesków, powietrza i gładkiej mowy. Panie Piotrze odsuńcie od siebie skompromitowane osoby, które nadal kręcą się koło stanowisk i dodatkowych etatów. Jak głosowaliście przeciwko podniesieniu diet , to co powiecie na pracę w kilku jednostkach i dietę radnego ? Innym miskę ryżu , swoim kokosy ? Jako radni zarabacie więcej niż pracownik urzędu. Jakieś dylematy czy wyrzuty sumienia ? Pieczenie ciasta i paczuszki świateczne to jest ten pomysł na mądre wydanie tych niechcianych podwyżek ? Radny Krzysztofik doskonale wam wyjaśnił dlaczego poprawka nie przeszła. Uświadomcie sobie , że mieszkańcy mają dość zabawy i udawania bycia radnym. Wielu z waszych radnych też nauczyło się tylko klikać w tablet. Nie słyszałem żadnej wypowiedzi lub głosu w dyskusji kilkoro z nich. To pokazuje że na listach znalazły sie osoby nie mające głosu i żadnego pomysłu.

PK 29.01.2022 13:00
Pozwolę sobie na przekopiowanie komentarza z FB.Jestem ciekawy anonimowych opinii"Przedstawiając obiektywnie historię dyskusji o wynagrodzeniach wypada zacząć od wrześniowej sesji czyli od początku. Wtedy zwracam uwagę wszystkim, że to czas aby zaplanowali budżety racjonalnie. Proszę aby zarządzający dostosowali swoje plany budżetowe do nadchodzących zmian w tym wzrostu minimalnego wynagrodzenia. W październiku przypominam, że nie widzę w jednostkach budżetowych zabezpieczonych środków na poziomie korelującym z prognozami na 2022. Podczas sesji listopadowej podnoszę alarm, że jednostki w ramach zaplanowanych wydatków nie są w stanie utrzymać w 2022 dotychczasowego poziomy świadczonych usług. Za przykład podaję MZK. Nawet w poprzednich WPFach kwoty były wyższe. Przypominam również o wskaźniku inflacji zbliżonym do wzrostu minimalnego wynagrodzenia o 7,5%.Całość budżetu pokazuje mi jedną cyniczną grę. Chodziło o przedstawienie w grudniu budżetu miasta w dobrej kondycji. W moje ocenie to było celowe cięcie kosztów. To nie był przypadek, że wszystkie jednostki są niedoszacowane. Kolejny problem to zamrażanie wynagrodzeń na średnim szczeblu pracowników merytorycznych. To ogromne zagrożenie powodujące odpływ doświadczonych pracowników. To doprowadzi do katastrofy w kadencji 2023-28.Podczas sesji pokazałem problem na liczbach opierając dane z urzędu o dane z GUS.Redaktor celowo pomija kilka miesięcy pracy nad budżetem do krótkiej dyskusji o problemach z przesunięciem 1 mln zł dla pracowników UM. Staram się wytłumaczyć, że za rządów Marcina Witko przeciętne wynagrodzenie rośnie szybciej niż średnie w urzędzie. Kwota 1 mln zł niweluje dysproporcje i zabezpiecza cały 2022 rok.Na szczęście nagrania z sesji muszą być dostępne publicznie. Powrócę do tematu gdy w październiku 2022r zabraknie pieniędzy w większości podlegającym prezydentowi miasta jednostek.Przypominam też redaktorowi moje listopadowe pytanie czy jesteśmy gotowi płacić za obsługę długu 5 RAZY więcej tylko dlatego, że przez ostatnie lata prezydent zmuszał radę do głosowania "produktów finansowych z odroczona spłatą". Za takie zabawy pieniądzem zapłacimy w przyszłości i to tej dość bliskiej. Start już za 12 miesięcy. Moje prognozy związane ze wzrostem kosztu pieniądza w osi czasu spełniają się w 100%. Czy dało się to przewidzieć? Oczywiście, że tak i nie jest do tego wymagana jakaś wiedzą tajemna tylko zwykła analiza cykli gospodarczych oraz porównanie danych historycznych z jednostek vs prognozy."

obywatel 06.02.2022 09:58
Pozwolę sobie na przekopiowanie Pana komentarza z FB. cyt" Patrząc na wskaźniki i prognozy niestety część z nas będzie musiała rezygnować z urlopów, wyjazdów wakacyjnych a na końcu z produktów codziennych. Zastanawiam się jak poradzą sobie ludzie z emeryturami na poziomie 1200zł gdy czynsz skoczy do 800zł, prąd do 100 i trzeba będzie iść do apteki. Co się stanie z samotnymi osobami? Czy całość polityki społecznej będzie opierać się o kartki." I Pan tak na serio ? Proszę mi powiedzieć ile rad gmin, miast , powiatów w Polsce odrzuciło uchwały związane z podwyżkami diet dla radnych ? Prosze nie opowiadać głupot i nie być cynicznym . Pobieracie 3000 zł - Pan za pisanie interpelacji i upajanie sie nimi , niektórzy za nic. Prosze to powiedzieć ludziom , którzy ciężko muszą pracować cały miesiąc. Wstydu nie macie . Są rady które odrzuciły takie uchwaly lub zrezygnowały bo interes miasta lub gminy, stan finansów jest priorytetem . Może zamiast kartek oddacie swoje diety lub ufundujecie talony - 23 x1700/mc daje sporą kwotę . Ciasteczka na orkiestrę i paczuszki na święta . Ile wydaliście , szczerze ?

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama