208 lat temu (1818 r.) zmarł Marcello Bacciarelli (ur. 1731), włoski malarz od 1766 r. przebywający na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, któremu zawdzięczamy pejzaże Warszawy.
208 lat temu (1818 r.) urodził się Ernest Malinowski, inżynier, ekspert budownictwa kolejowego, projektant Transandyjskiej Linii Kolejowej w Peru. Zmarł w 1899 r.
133 lata temu (1893 r.) urodził się Michał Karaszewicz-Tokarzewski, żołnierz Legionów Polskich, w czasie II wojny światowej Komendant Główny Służby Zwycięstwu Polsce i jeden z twórców Podziemnego Państwa Polskiego. Zmarł w 1964 r.
131 lat temu (1895 r.) zmarł Władysław Podkowiński (ur. 1866), malarz, ilustrator, jeden z prekursorów impresjonizmu w polskiej sztuce, jego najbardziej znanym dziełem jest „Szał uniesień”.
80 lat temu (1946 r.) w Warszawie uruchomiono komunikację trolejbusową.
76 lat temu (1950 r.) urodził się Krzysztof Wielicki, himalaista, jako pierwszy dokonał zimowych wejść na Mount Everest (1980), Kanczendzongę (1986) i Lhotse (1988); jako jeden z pierwszych zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.
70 lat temu (1956 r.) w Warszawie zainaugurował działalność Klub Krzywego Koła, krytyczny wobec działań władz PRL-u klub dyskusyjny, należeli do niego m.in. Władysław Bartoszewski, Stefan Kisielewski, Leszek Kołakowski, Maria i Stanisław Ossowscy, Karol Modzelewski, Adam Michnik, Jacek Kuroń.
44 lata temu (1982 r.) stan wojenny: minister nauki, szkolnictwa wyższego i techniki rozwiązał Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS).
18 lat temu (2008 r.) zmarł Edward Kłosiński (ur. 1943), operator filmowy, autor zdjęć do filmów „Barwy ochronne”, „Człowiek z marmuru”, „Pestka” i „Vinci”.
9 lat temu (2017 r.) zmarł gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf (ur. 1920), żołnierz AK, podczas Powstania Warszawskiego był dowódcą obrony Pałacyku Michla.
ZAGRANICA
Amerykańskie wojsko po sobotnim ataku na Wenezuelę pojmało i przewiozło do nowojorskiego więzienia przywódcę Wenezueli Nicolasa Maduro i jego żonę Cilię Flores. Część ekspertów zarzuca USA złamanie Karty Narodów ONZ; papież Leon XIV zaapelował w weekend o pokojowe rozwiązanie kryzysu. Chiny, podobnie jak Rosja, żądają uwolnienia Maduro.
Według telewizji NBC Maduro prawdopodobnie dziś stanie przed sądem i formalnie usłyszy zarzuty. Wymiar sprawiedliwości USA oskarża go, a także żonę i trzy inne osoby o cztery przestępstwa, m.in. udział w zmowie narkoterroryzmu, udział w przemycie kokainy do USA oraz współpracę z organizacjami uznanymi przez USA za terrorystyczne. Jeśli Maduro zostanie uznany za winnego, grozi mu kara od 30 lat więzienia do dożywocia.
Amerykański sekretarz stanu Marco Rubio zapowiedział w niedzielę, że Waszyngton wykorzysta blokadę Wenezueli, by w ten sposób wymusić na reżimie w Caracas wprowadzenie pożądanych przez USA zmian, w tym dotyczących sektora naftowego.
W sprawie amerykańskiego ataku na Wenezuelę, w Nowym Jorku odbędzie się dziś nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. O spotkanie wnioskowała Kolumbia i Wenezuela, wniosek poparły Chiny i Rosja.





























































Napisz komentarz
Komentarze