Jeśli jesteś ubezpieczonym, a stan twojego zdrowia grozi niezdolnością do pracy postaraj się o skierowanie na rehabilitacje leczniczą w ZUS. W tym roku mija 20 lat od kiedy ZUS po raz pierwszy wysłał Polaków do Sanatoriów. Przez ten czas na rehabilitację wyjechało ponad 1,3 mln. osób. W tym roku z sanatoriów skorzystało już ok. 50 tys. Polaków, w tym ok. 4 tys. z województwa łódzkiego.
Co roku w z zusowskich sanatoriów korzysta ok. 80 tys. osób. Z województwa łódzkiego na rehabilitację wyjechało w tym roku prawie 4 tys. osób, w tym 2100 kobiet i 1900 mężczyzn. Mieszkańcy województwa łódzkiego są trzecią co do wielkości grupą, która skorzystała od stycznia do września tego roku z rehabilitacji ZUS (8,7% wszystkich rehabilitowanych). Najwięcej osób korzystających z sanatoriów mieszka na terenie woj. mazowieckiego – 15,3% i śląskiego – 13, 3%.
Prewencja rentowa to przeciwdziałanie pogarszającemu się stanowi zdrowia zawczasu. Czas w tym przypadku jest kluczowy, bo dalsze miesiące pracy mimo pogarszającego się zdrowia mogą przynieść nieodwracalne skutki i pozbawić możliwości dalszej pracy.
Program bezpłatnej rehabilitacji rentowej ZUS skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, zagrożonych utratą zdolności do pracy w wyniku przebytej choroby lub urazu. Osoba skierowana na takie leczenie nie musi ponosić żadnych kosztów związanych ze swoją kuracją, pobytem i dojazdem do uzdrowiska. Przez okres rekonwalescencji nie trzeba korzystać z urlopu wypoczynkowego. Mając skierowanie do sanatorium lekarz wystawi zwolnienie.
Do sanatorium wyjeżdżają już nawet nastolatki, ale odsetek pacjentów zwiększa się dopiero w grupie wiekowej 30-39 lat. Najwięcej rehabilitowanych osób przypada na grupę wiekową 50 – 59 lat.
Coraz większa popularność wyjazdów do sanatoriów na koszt ZUS wynika przede wszystkim z poszerzającej się oferty rehabilitacyjnej. Jeszcze 20 lat temu sanatoria z którymi współpracował ZUS prowadziły leczenie tylko z dwóch grup schorzeń: narządów ruchu i narządów krążenia. Dzisiaj z leczenia mogą skorzystać także cierpiący na schorzenia narządów układu oddechowego, głosu a także dla osób ze schorzeniami psychosomatycznymi, oraz po leczeniu onkologicznym raka piersi.
„Dzięki skutecznej polityce informacyjnej ZUS w ostatnich latach obserwujemy wzrost popularności rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Szczególnie cieszy rosnąca liczba wniosków od lekarzy leczących, choć zdarza się kierowanie pacjentów z jednostkami chorobowymi nie objętymi rehabilitacją ZUS lub osób nie zagrożonych długotrwałą niezdolnością do pracy.” – mówi Robert Walkowiak -Główny Lekarz Orzecznik w tomaszowskim oddziale ZUS.
W tym roku najbogatszą ofertę uzdrowisk i sanatoriów ma Dolny Śląsk z 23 ośrodkami. Nie wiele ustępują mu województwa małopolskie z 18 ośrodkami i kujawsko pomorskie, gdzie ZUS podpisał umowę z 16 lecznicami. W sumie ZUS ma podpisane umowy z 131 uzdrowiskami i placówkami medycznymi w całej Polsce. ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, co roku podpisuje umowy z najlepszymi placówkami medycznymi w kraju, które wyłaniane są w drodze obwarowanego wieloma wymogami konkursu. Jakość świadczonych usług jest regularnie poddawana kontroli. Sprawdzane są warunki hotelowe i żywieniowe, sprzęt jakim dysponuje ośrodek oraz kwalifikacje kadry medycznej i rodzaj prowadzonych terapii.
Wyniki badań wskazują że rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS przynosi coraz lepsze efekty, co widoczne jest poprzez zachowanie zdolności do pracy. Jak uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą dowiemy się na stronie zus.pl/rehabilitacja
Napisz komentarz
Komentarze