Na czym to polega?
Do przeprowadzenia takiej diagnostyki potrzeba kilku osób, tj. lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta, psychologa i osoby z opieki socjalnej. Ich cząstkowe opinie zbierane są w jedno ustalenie dotyczące ww. zakresu badań.
Ocenę stanu czynnościowego bada się za pomocą skali Katza, Lawtona i Bartel. Pierwsza z nich dotyczy wykonywania podstawowych czynności typu mycie się, jedzenie, załatwienie potrzeb fizjologicznych itd. Im większa liczbę punktów dana osoba otrzyma, tym więcej pomocy potrzebuje na co dzień. Natomiast skala Lawtona dotyczy już czynności dnia codziennego bardziej złożonych, np. majsterkowanie, przygotowywanie leków i posiłków, korzystanie z telefonu i gospodarowanie pieniędzmi. Badanie to powtarza się za jakiś czas, w celu ustalenia, czy stan starszej osoby jest stabilny czy też się pogorszył.
Natomiast skala Barthel służy do ocenienia sprawności ruchowej człowieka, czyli możliwości samodzielnego wchodzenia po schodach, kąpieli, ubierania się, utrzymywania higieny osobistej itd. Na podstawie tego badania zostają podjęte decyzje, czy pacjent kwalifikuje się do pobytu w placówce opiekuńczej, czy też nie.
Gdzie na badania?
Takie badania można wykonać w specjalistycznych placówkach, takich jak ta chirurgia-onkologia.com.pl. Zawsze szukaj miejsc, gdzie prowadzone są specjalistyczne konsultacje geriatryczne, aby ocena była adekwatna do stanu zdrowia bliskiej ci osoby i aby była potraktowana z szacunkiem. Oprócz wymienionych wyżej badań oglądowi zostaje poddany także stan fizyczny człowieka. Wykorzystywana jest tutaj np., skala Nyha, za pomocą której określa się przewlekłą niewydolność serca czy skala Tinettoi, służąca do sprawdzania chodu i równowagi. Kolejne badanie wykonywane jest w oparciu o skalę Nortona, wskazującej na określeniu ryzyka wystąpienia odleżyn, odczytane za pomocą parametrów psychofizycznych pacjenta. Natomiast skala MNA służy do zbadania stopnia niedożywienia seniorów.
Całościowa ocena geriatryczna pozwala odkryć zaburzenia kliniczne i psychiczne oraz ocenić jaka jest skala ograniczenia socjalno-społecznego seniora. Pozwala to na zlecenie konkretnego leczenia, realizowanie go i monitorowanie efektów.
Napisz komentarz
Komentarze